Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Tak wygląda przedszkole w Gori. Burmistrz Kartuz apeluje do przedsiębiorców o pomoc

Opublikowany: 2018-01-23 14:07 Autor: Wojciech Drewka

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński zaapelował dziś do lokalnych przedsiębiorców o pomoc i zbiórkę środków, które pomogłyby wyremontować choćby jedną salę lekcyjną w szkole w Gori w Gruzji. To miasto, z którym przyjaźnią się Kartuzy. Dzieci tam uczą się w naprawdę trudnych warunkach.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

- Kiedy oglądałem naszą prezentację ze zdjęciami naszych nowoczesnych placów zabaw, zmodernizowanych przeszkoli i szkół, przypominałem sobie naszą wizytę w Gori, w Gruzji – mówił dziś podczas spotkania z przedsiębiorcami burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. – Pamiętam jak serce się krajało, gdy oglądaliśmy w jakich warunkach uczą się tam dzieci. Pomieszczenia do nauki ogrzewane są zwykłymi piecami, bo jak odchodzili stamtąd Rosjanie to zabrali wszystko co się dało. W wielu pomieszczeniach nie ma normalnych okien, bo po prostu nie ma na nie pieniędzy. Kiedy uświadomiłem sobie, że my wymieniamy w szkołach nasze okna dwuwarstwowe, na nowsze, bo zmieniły się standardy, a tam nie ma nawet tego, to stwierdziłem, że musimy jakoś pomóc.

Budynek przedszkola w Gori. fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

Gori to miasto we wschodniej Gruzji. Jest znane jako miejsce urodzenia Józefa Stalina. W 2008 miasto było bombardowane przez lotnictwo rosyjskie podczas wojny osetyjskiej. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo wiele budynków.

- Kiedy byliśmy z wizytą w Gruzji pani mer oprowadzając nas właśnie po takiej szkole, wcale nie narzekała, a wręcz cieszyła się, że mogą zapewnić dzieciom chociażby takie warunki – opowiadał szef kartuskiego magistratu. – Dowiezienie tam jakichkolwiek materiałów byłoby zbyt skomplikowane i kosztowne. Ale gdybyśmy zorganizowali zbiórkę i przekazali tam choćby niewielkie środki, to oni już byliby w stanie wyremontować choćby jedną salę lekcyjną. Nikogo nie namawiam, ale rzucam taką propozycję. Przed laty to nasz kraj spoglądał na zachód licząc na pomoc i wsparcie. Dziś to my możemy taką pomoc zaoferować.

fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

Kuchnia w przedszkolu w Gori. fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

fot.materiały UM Kartuzy/M.Gołuński

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [36]

 • 12 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Otynkowanie jeszcze gorsze niż na naszym

  szpitalu. Faktycznie trzeba ich wspomóc !

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobrze, że frontowe drzwi już wymienili

  To pierwsza jaskółka zapowiadająca lepsze czasy.

 • 10 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Możnaby też dzieci zaprosić w czasie

  wakacji, albo trwania remontu do naszych przedszkoli, aby ułatwić im różne przeróbki.

 • 12 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zainteresowany

  udostępniajmy na wszystkich portalach społecznościowych....nie bądźmy obojętni .....dzisiaj Gruzja,a może jutro my!!! osoby fizyczne też mogłyby wspomóc to szlachetne dzieło... proszę o dane adresowe do wpłaty....

 • 4 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gierek

  Stalin i Beria byli Gruzinami

  pomóżmy

 • 10 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kuchnia

  Jeszcze jakieś 4 lata temu w szkole w Przyjaźni podobnie wyglądała:)))

 • 8 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A stara szkoła w Staniszewie niedługo będzie wyglądała podobnie.

 • 10 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Niby Polska biedna a pół świata ją doji od azji po afrike

 • 7 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zbiórka

  niech ktoś otworzy konto, najlepiej Burmistrz i zbieramy:)

 • 4 16 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  A mi ktoś coś dał za darmo?

 • 8 15 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Ktoś słysznie zauważył że dziś oni a jutro my na pewno tak będzie jak PiS będzie rządził już jak ORMO działają przychodzą jak za komunę i zamykają tak tam jest pomoc potrzebna pamiętam jak dostaliśmy paczki od jakiejś unry tak mówili nato w szkole wtedy dobry pomysł panie golunski

 • 8 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no proszę

  Jak pięknie pan burmistrz mówi... "serce się krajało"... Bardzo chciałbym w to uwierzyć. Lecz znając pana, szczerze wątpię w jego tak wrażliwe serce. Ponieważ człowiek, który ma dobre i wrażliwe serce ma je dla wszystkich bez wyjątku a pan burmistrz ma dobre serce jak jest kampania przedwyborcza a póżniej coś z tym sercem, empatią i odruchami serdeczności zaczyna szwankować. A co do pomocy?.. To rzeczywiście, zawsze i wszędzie oraz każdemu warto pomagać jak tylko można, więc posłuchajmy włodarza i pomagajmy. Dobro powraca do szczerych ludzi a cwani i chytrzy mogą się przeliczyć :)

 • 8 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Gruzje to on robi z dawnej gminy Sianowo , zero programu na inwestycje w tej czesci naszej gminy.

 • 8 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Podobno Elwoz buduje przedszkola... ;)

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomóc

  Przecież to dla dzieci!!!

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Reskowo

  Tak wyglądała szkoła w Reskowie

 • 5 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a może by tak??

  Niech Pan burmistrz da dobry przykład i swoją pensję przeznaczy na pomoc

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uwaga ! od 04 h . środa , 24.01.18

  Elwozy , Koszałki , Dromosy, NIE SPAĆ ! Rano, w południe , Gołoledź !
  Przepraszam że nie na temat , Panie Drewka , ale należy NAM się ostrzeżenie !

  tez kierowca

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mezo

  ciekawe czy wójt sierakowic też przeznaczy jakieś euro bo by wypadało dać na szkołę w gruzji bo szopie sie nie należy

 • 11 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  o ironio! Burmistrz którym zamyka przedszkola we własnym mieście apeluje o pomoc w odremontowaniu gdzieś tam w świecie!
  To się rozdwojenie jaźni nazywa!!!

 • 11 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Myśliciel

  Burmistrz był w Gruzji chyba 4 razy , ile te wizyty kosztowały? Kto za nie płacił? Na pewno nie Burmistrz z własnej kasy. Burmistrz jeździ na wicieczki, a do innych apeluje żeby dawali kasę. Trudno mi to skomentować.

 • 4 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pluski36

  Akcja chwalebna.Jednak mimo to rodzą się skojarzenia z tamtym widokiem. Wystarczy porównać bloki "kokoszkowe" na Osiedlu Wybickiego do podobnych osiedli w innych miastach. Jeżdżę sporo i lubię porównywać.Taką nędzę trudno znaleźć.

 • 2 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Radny

  Czy ty musisz zawsze pisać w tak chamski sposób ?

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Reskowo

  Właśnie tak wyglądała szkoła w Reskowie . 2 lata temu została wyremontowana , nowe toalety z prawdziwego zdarzenie , dobrze wyposażone przedszkole z placem zabaw . Jest super

 • 7 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Burmistrzu

  może się tak po Polsce przejedzie i pomaga tu swoim na miejscu nie wszędzie jeszcze jest tak pięknie

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie gra roli

  Ale wy tu wscipscy jestescie. Koniec swiata.
  Mi nikt nie dal to i ja nikomu nie dam...
  Nikt nie mowil aby cala szkole wyremontowac, jest mowa chocby o jednej klasie.
  Kazdy zapomnial jak bylo kiedys, a tu sa zdjecia co pokazuja jak tam wyglada.
  Kazdy co by chcial, moglby zrezygnowac z paczki papierosow czy 0,5l i przekazac to na ten cel.
  Gdyby bylo blizej to i moglaby jakas firma cos niecos podrzucic, czy resztki betonu, czy pare cegel, no ale jest daleko. NIestety nie orientuje sie ile by bylo potrzebne aby cos tam tak pomoc aby chocby jedna klase skonczyc, ale jak bedzie gdzies cos wiadomo to cieszyl bym sie aby sie ukazalo tu jakies konto na wplaty. A i jakas Tabliczka z napisem ze ta sala zostala wyremontowana dzieki miastu Kartuzy...
  Mysle tez ze i Duderstadt jest wiekszosci mieszkancow znane, czy z wymiany czy jakis datkow itd...Mysle ze kto chce i potrafi to moze pomoc, a kto tego nie moze, nie chce czy nie uwaza to niech lepiej siedzi cicho a nie wygaduje, wypomina i narzeka. Poprostu przeczytak i zapomnij....
  Pozdr.

 • 5 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To pokazuje

  Te komentarze pokaxuja po raz kolejny jakim ciemnogrodem sa kartuzy. Wam zaden burmistrz nie przypasuje. Macie tak czarne podniebienia ze niedobrze sie robi.

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO MIESZKANIEC

  ale w starej szkole w Staniszewie dzieci się nie uczą!

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jesteśmy bogaci

  A my jesteśmy bogaci? Jakoś nie widzę szans, abyśmy spłacili kiedykolwiek własne długi. Jako gmina, jako powiat, jako Państwo. Wszystko jest robione na kredyt!

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  To że się nie uczą nie oznacza że ma popadać w ruinę.Jednak jest to majątek gminny i należy go zagospodarować a nie doprowadzić do zniszczenia.Jest w urzędzie tyle mądrych głów na etatach że chyba jakiś sposób zagospodarowania budynku znajdą.Chyba że trzeba całkiem zdewastować i za grosze sprywatyzować.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aurdi

  Smutno to wygląda, w naszym kraju też tak kiedyś było i można byłoby nieco pomóc. Pamiętajcie też o tym, że jest to miejsce urodzenia Stalina, o czym wspomina autor, oraz fakcie, że miejscowi uważają go za bohatera i za "wybrańca" narodu. Za nic mają fakt wymordowania własnego narodu o reszcie nie wspominając. Jakoś Austria i Niemcy potrafili się uporać z tematem Hitlera.

 • 3 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # U nas

  Wybudujmy najpierw nasze hospicjum, chorych przybywa... A potem zajmijmy się innymi. A propos czy gmina wspiera jakoś to kartuską ważną sprawę?

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Aurdi

  Ale to dla dzieci. One nie są temu winne, gdzie się urodziły. Może jak im pomożemy, to zmieni się ich mentalność. Poza tym prosi inteligencja - nauczyciele.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aurdi

  @UP - nie twierdzę, że nie mamy pomagać, wręcz przeciwnie. Fajnie byłoby aby przy okazji tej pomocy było jakieś przesłanie w stylu "Pomimo różnych historii naszych narodów warto się wspierać".

 • 7 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przedsiebiorca

  O czyj interes się tak martwicie? Jest jasno napisane: "Burmistrz apeluje do przedsiębiorców." Nie wykorzystujcie biedy i nieszczęścia innych (zwłaszcza dzieci) do swoich politycznych wojenek, lub co gorsza, jako okazji do wylania swoich osobistych frustracji.

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Somsiad

  A czy Ty dałeś coś komuś za darmo? Może właśnie "tu jest pies pogrzebany"? Nie dajesz tym, którzy mają mniej i nie dostajesz od tych, którzy mają więcej...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo