Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Tomasz Belgrau o problemie wyludaniania się Kartuz: Czy to brak spojrzenia w przyszłość?

Opublikowany: 2018-01-28 14:53 Autor: Wojciech Drewka

Obecna tendencja jest bardzo niepokojąca, gdyż inne miasta i miejscowości na Kaszubach wykazują się tendencją zupełnie odwrotną - pisze na swojej stronie Tomasz Belgrau, w reakcji na nasz artykuł na temat spadającej liczby mieszkańców Kartuz.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Ożywioną dyskusję wywołał nasz artykuł na temat wyludniania się Kartuz. Powołując się na dane GUS napisaliśmy, że z roku na rok spada liczba mieszkańców miasta. Ludzie „uciekają” na wieś – statystyki pokazują, że na terenach wiejskich gminy Kartuzy liczba ludności wzrasta. Systematycznie rośnie też liczba mieszkańców w ościennych gminach.

Dla władz gminy Kartuzy to bardzo ważny sygnał, który powinien się przekładać na sposób i charakter realizacji inwestycji oraz sposób planowania przedsięwzięć o charakterze strategicznym. I – jak się okazuje – problem wyludniania się Kartuz może być faktycznie jednym z tematów zbliżającej się kampanii samorządowej. Impuls do dyskusji dał Tomasz Belgrau, były zastępca burmistrza Kartuz i potencjalny kandydat na stanowisko burmistrza.

Tomasz Belgrau. fot.archiwum/W.Drewka

Na swojej stronie internetowej napisał, że obecna tendencja związana z wyludnianiem się miasta jest bardzo niepokojąca.

(…) Jest to rzeczywiście poważny problem, ponieważ wskaźnik demograficzny jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę, w przypadku, gdy inwestorzy planują ulokować swoje środki w określonym obszarze. Obecna tendencja jest bardzo niepokojąca, gdyż inne miasta i miejscowości na Kaszubach wykazują się tendencją zupełnie odwrotną. – pisze Tomasz Belgrau. – (…) Obecna sytuacja w naszej gminie jest bardzo niepokojąca. Czy nie jest to spowodowane brakiem spojrzenia w przyszłość? Brakiem realizacji podstawowych inwestycji, które zmienią spojrzenie mieszkańca i potencjalnego inwestora?(…)

Zdaniem Tomasza Belgraua samorząd powinien w pierwszej kolejności skupić się na budowie drugiego odcinka obwodnicy Kartuz, postarać się o oczyszczenie jezior, a także zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Do tego tematu z pewnością będziemy jeszcze wracać.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [93]

 • 44 27 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomek

  Mam nadzieje że Pan Tomasz Belgrau zostanie burmistrzem i doprowadzi gminę do porządku.

 • 17 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomek

  Popieram. Ale problem tkwi w bliskości wiosek. Z Grzybna do Kartuz 1km, Mezowa 2 km, Leszna 3 km. Tam się przenoszą mieszkańcy Kartuz. I to nie jest powód do smutku, tylko dowód że mieszkańcom Kartuz powodzi się coraz lepiej. Jeżeli chodzi o Kartuzy to należy powiększyć granice administracyjne miasta, tak aby zyskało tereny pod zabudowę. Kartuzy mają tylko 6,5 km2 powierzchni. Jest to chyba najmniej w Polsce. Wszystkie inne miasta, nawet mniejsze powierzchnię mają znacznie większą. Przy okazji, dlaczego w Kartuzach jest tak brudno. Zimą nie należy sprzątać? Jak się czuje burmistrz chodząc codziennie po brudnych Kartuzach. A straż miejska zapadła w sen zimowy?

 • 25 17 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brak wniosków

  Wpis Pana Tomasza to raptem kilka akapitów, gdzie nie ma żadnej treści. To, że drugi odcinek obwodnicy i oczyszczanie jezior powinno być priorytetem, jest jasne dla wszystkich. Po nagłówku artykułu spodziewałem się raczej, że padły jakieś propozycje albo chociaż sensowna analiza, a tu nic:-)

 • 31 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gołuński nie pójdzie sam do wyborów

  Konkurencja się budzi...może być ciekawie nic nie jest przesądzone

 • 10 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # urna

  Tych radnych też nie będzie.

 • 23 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nadzieja

  Dobrze, że ktoś na poziomie się deklaruje do konkursu, wyższe wykształcenie z normalnego uniwersytetu oraz MBA, do tego jest ze Wsi,
  może wreszcie nie będziemy musieli wybierać między dżumą a cholerą.
  I wreszcie ta Nasza Gmina ozdrowieje.

 • 16 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bzdury

  Dla mnie osobiście ten problem Kartuz nie dotyczy - cały czas powstają mieszkania nowe - cały czas jest ich za mało - Wiec pytam się - gdzie wyludnienie

  Problem tkwi z meldunkach - które wprowadzają w błąd

 • 11 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Ceny działek. W Kartuzach działka kosztuje 200-250zl za metr. W prokowie, łapalicach lub kiełpiie 50-70. Daj porównania w Kościerzynie 100, a w Żukowie 150

 • 10 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kampania

  w toku

 • 13 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Guuu

  Cóż powiedzieć... Komuna się skończyła, a Kartuzy dalej w komunie żyją.

 • 22 19 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  Panie Belgrau!!! Musi Pan kandydować!!! Koniecznie! To jest nasza nadzieja!!!
  Bo jak nie to ostatni zgasi światło!

 • 12 23 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uwaga PIS kandydat

  To PUSuarski kandydat na burmistrza. On tez dla solectw nic nie zrobil i widac z jego wypowiedzi ze nie ma pojecia co zrobic. Tak jak obecny BEZNADZIEJNY burmistrz, ktory specjalista jest od fontann za ponad 1,5mln.

 • 16 19 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Mam nadzieje ze pan Belgrau wystartuje w najbliszych wyborach samorządowych zajmie się terenami wiejskimi
  które za poprzedniej władzy były niedowistowane z korzyścią dla miasta Kartuzy.Po tych wpisach widac będzie miał wysokie poparcie jeżeli oczywiście będzie inwestować obszary wiejskie a szczególności infrastrukture drogową której jest dużo do zrobienia. Chciałbym przypomnieć w Kartuzach mieszka 14 tys mieszkańców a na wsi 19 tys. mieszkańców a stosunek w inwestycjach w Gminie Kartuzy wynosi na dzień dzisiejszy 60% miasto a 40% wieś a powinno być na odwrtonie a podatki placa wszyscy dorośli obywatele gminy Kartuzy.Czy mieszkańcy Solectw Grzybno ,Prokowa , Kielpino czy będą chcieli być przyłączenia do miasta Kartuzy to duży znak zapytania oczywiście po przeprowadzonym referendum

 • 23 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Uwaga PIS kandydat

  czyli lepiej głosować na ORMOwca? Hahahahha

 • 26 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiedy zostanie ukończony dworzec PKP?

  Jak długo jeszcze panie Gołuński ???

 • 13 17 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto to

  Kto to jest ten Belgrau jakoś nie kumam faceta, on coś mogile robi lub może co zrobił by to mogile zauważyć?!

 • 11 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @brak wniosków

  Dobrze zauważyłeś zo brak wniosków. Bo i krótko pracując nie miał żadnych wniosków i pewnie dlatego nie ma go tam gdzie wiele się dzieje, wysadzino go z pędzącego pociągu zmian inwestycyjnych gminy. Jego tor wiedzy widocznie był krótki. Z tym trzeba się pogodzić. A że dużo się dzieje to nie trzeba ludziom pisać sami to widza i ślepo nie są.

 • 14 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zyzol

  Tomasz Belgrau o problemie wyludaniania się Kartuz: Czy to brak spojrzenia w przyszłość?
  A może brak spojrzenia w przeszłość.... swojej edukacji? Co to jest: wyludanianie?

 • 13 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich madrych

  Dobrze że nie jesteście wśród zarządzających naszą gminą, bo każdy wie, że Kartuz nie da sie poszerzyć nie ma możliwości, nikt nie wytnie lasu jaki jest w koło miasta.
  To po pierwsze urok jego i dlatego wszyscy budują się na pobliskich wsiach. Mieszkania w Kartuzach są na wolnym rynku można kupić od ręki.
  A po drugie to za poprzedniczki lehmanki w przeciagu 8 lat ponad 2000 mieszkańców miasta się wyprowadził. To tam należy szukać przyczyny dlaczego?
  A po trzecie to chyba żyjecie bez patrzenia w przyszłość, bo ostatnie informacje GUS podaja ze za kilkanaście lat w Polsce spadnie liczba mieszkańców o kilka milionów aż do 37 milionów. Potrzebna wam wiedza jest ogólnie dostępna.
  A tak na marginesie to może należy zacząć od siebie, ile ci co piszecie takie głupoty między innymi Belgrau, ile macie sami dzieci, może to wy dołujecie to miasto i polske. Dobry pomysł na burmistrza i wójtów wybierać tych co mają dużo dzieci. To jest patrzenie w przyszłość i takich warto popierać czy wybrać, albo weźcie się do roboty Rząd PiS w tym wam pomaga...

 • 9 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ktoś wtajemniczony?

  no dobrze, ale kto w końcu startuje z PiSu, Belgrau czy Lehman?

 • 18 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pryczkowski też w PiS?

  i czy to prawda, że Pryczkowski też dołączył do PiS? sondaże skoczyły do 50% i robi się tłoczno :))))) wszyscy oczywiście ideowi:))))

 • 4 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwatorą

  Ludzi ubywa a ten stwia z12mil hale sportową pytam dla kogo.

 • 19 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pryczkowski też w PIS

  Dobre do niedawna głównodowodzący w kartuskiej PO, teraz przytula się do PIS-u? Czy oni też dadzą się wytresować?

 • 14 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zawiedziony

  Wyprowadziło się też z Kartuz wielu mieszkańców bloków spółdzielczych. Kto tylko miał trochę kasy sprzedawał mieszkanie spółdzielcze i budował na wsi. Spółdzielcy nie widzą szans na uatrakcyjnienie wyglądu swoich szarych bloków, odczuwają tylko wciąż rosnące czynsze. W takiej sytuacji lepiej zwiewać z tych slamsów.

 • 13 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kolonia

  a co Tomasz zrobiles dla rodzinnej wioski,nawet chodnika nie ma na calej dlugosci,ile to juz lat kolejni kandydaci nas kiwaja przed wyborami ?!!!

 • 11 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja kaszub

  wybory czas zaczac ! obiecuje ze zaludnie Kartuzy(osobiscie bede bede sie w to angazowal),wybuduje obwodnice(jak wygram w euro jacka te 370 mln),oczyszcze jeziora(nie wiem jak ale bede sie staral),dam wam co chceta ale prosze wybierzcie mnie ...!!!!

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszeba spod Kartuz

  Wybory się zaczeły, a więc czas ruszać w teren.
  Obiecuje, że od marca tez zacznę działać i będzie głośno i radośnie.
  czas na zmiany w gminie Somonino, carry on.

 • 6 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kolonia

  Jak miał to zrobić kiedy nie jest ani nie był Sołtysem/Radnym, a to właśnie te osoby zgłaszają potrzeby mieszkańców? Obecny Sołtys stara się coś zdziałać i co roku jest nowy kawałek chodnika ale co z tego skoro gmina nie chce dać funduszy na całość inwestycji jednorazowo? Proponuje pomyśleć zanim coś się napisze.

 • 13 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Ooo, typowa kiełbacha wyborcza...
  Obwodnica, jezioro, itd...
  A może metro? Oo, i zakłady Volkswagena!

 • 6 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kolonia

  dla rodzinnej wioski utwardzono drogę do granicy z gminą Szemud w stronę Bedargowa :]
  A chodnik nie wiem czy taki potrzebny skoro mieszkańcy i tak chodzą lub jeżdżą rowerami po ulicy mimo jego istnienia :] Może jak się nauczycie chodzić po chodniku który macie znajdzie się kasa na całość? :]

 • 10 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@kolonia

  no tak ,nie byl soltysem,jednakze byl zastepca burmistrza i codziennie jezdzi przez Kolonie,a ze nie chodza po chodniku,do czsu az kogo autko ebnie,juz tak raz bylo,ledwo chlopaka odratowano

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@kolonia

  no tak,teraz naucz nas chodzic..:))

 • 5 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # viagra

  wybierzcie mnie,zaludnie Kartuzy ;))

 • 18 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Już pierwsze zdania p. Belgraua to WODA

  w której nie ma ŻADNEJ treści, Ot, pustosłowie ! To nie rokuje dobrze, jeśli zamierza kandydować !!

 • 4 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Kaszub

  Zacznijcie w końcu dbać o mieszkańców Kartuz tych dużych i małych to zostaną !!!

 • 7 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kostka

  Mało kto chce mieszkać w mieście, w którym roboty wykonane w ramach przetargu publicznego a.d. 2017 wyglądają jakby ich budowę zakończono 70 lat temu ... (patrz stan nowo położonej kostki granitowej na Rynku)!

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Kostka

  Puknij się w łeb tą kostką.

 • 11 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Czyli kampanie czas zacząć.Po komentarzach i ich ocenach widać jak podzielone jest nasze społeczeństwo.Pół na ormowca druga połowa na tą panią co jeszcze nie zaczęła kampanii a reszta /czyli na razie zero/ na inną osobę.Zaczynamy od zera ale myślę że Kartuzy się w końcu ockną i wybiorą kogoś innego bo naprawdę czas na zmiany .Musi to być osoba przede wszystkim spoza tego kartuskiego kręgu kolesiostwa i układów,oraz szerszym spojrzeniem i otwartą głową na sprawy naszej gminy a nie tylko miasta.KARTUZY pogońmy w końcu tych wiecznych radnych i włodarzy.Czas na nowe.Gorzej nie będzie.

 • 17 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszystko jedno kto

  Precz z Gołuńskim!!!!!!!!!!!

 • 13 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszystko jedno kto

  Precz z Belgauem i tym podobnymi!!!

 • 6 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@kolonia

  "no tak ,nie byl soltysem,jednakze byl zastepca burmistrza i codziennie jezdzi przez Kolonie"

  i co z tego, że jeździł? skoro chodnik był zaplanowany w budżecie w określonej długości, a nie w całości, jak miał to zmienić??
  i popieram przedmówcę: nauczcie się korzystać z tego co macie, bo faktycznie zamiast chodzić czy jeździć po chodniku poruszacie się ulicą obok niego.

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # belgrau

  a inne słowa niż "niepokąjąca" to waść nie znasz?

 • 9 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Nikt się nie zastanawia dlaczego Belgrau zrezygnował wiceburmistrza powód jest taki ze chciał inwestować w solectwa i tereny wiejskie ale obecny Burmistrz mu na to nie pozwolił bo miał swoją wizję na inwestowanie tylko w miasto Kartuzy i tak się stało.

 • 11 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Jeżeli miasto Kartuzy nie ma możliwości rozwoju z powodu braku terenów to trzeba inwestować w tereny wiejskie, ale nasz burmistrz o dwojgu imion jest obrażony na 80% radnych wiejskich i na wszelkie ich inicjatywy mówi,nie bo nie. O wielkości EGo tego pana już nie wspominając.
  Czas to zmienić wybrać kandydata ,który jest ponad podziałami i nie będzie różnicował naszej małej społeczności. Brak członkostwa w ORMO będzie dodatkowym atutem.

 • 3 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  a moze to sprawa,nieudana sprawa powolania ,,republiki wiejskie,, dla kolejnych urzednikow ?

 • 7 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Wyborcy i Zenka

  Panie Tomaszu, przecież widać że pisze pan te komenatrze sam, bo to pana język i styl. Żenujące.

 • 8 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  sam pisze komentarze? hahahahah
  żenujące to pisać coś takiego! człowiek który skończył MBA na pewno wie jak stawiać przecinki.

 • 10 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wyborca

  czyli jako przyszły kandydat Belgrau bedzie doprowadzał do dalszego wyludniania miasta, skoro , czemu nie jestem przeciwny, zamierza ( zamierzał) inwestować w sołectwa ?

 • 14 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Jeśli ktoś pamięta wybory przed 4 laty pan Belgrau chciał podziału gminy Kartuzy osobno wieś osobno miasto tak jak ma to miejsce w Kościerzynie powód był taki zamale inwestycje w tereny wiejskie. Pan Belgrau zajął 3 miejsce w wyborach samorzadowych w pierwszej turze i odal swoje głosy swoich wyborców w drugiej turze na obecnego Burmistrza Golunskiego i zawarli pakt ze będzie inwestować w tereny wiejskie a obecny wlodarz naszej gminy nie dotrzymał słowa więc pan Belgrau zrezygnował ze stanowiska wiceburmistrza Kartuz .

 • 4 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # By żyło się lepiej

  Tylko ORMO ze swoim "gadanym" ma mój głos!

 • 11 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Mam ogromną nadzieję, że Pan Tomasz wygra te wybory! Takiego Burmistrza potrzeba gminie Kartuzy!

 • 11 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Popieram

  Pan Gołuński nie potrafi dotrzymać słowa w żadnej kwestii. Dobrze, że Pan Tomasz nie zgadza się na takie prowadzenie. Oby taki człowiek zasiadł na miejscu obecnego burmistrza..

 • 11 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dwaj kandydaci ?

  Geszefciarz kontra Niedojda ??

 • 7 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich mądrych

  Piszesz same bzdety. Liczba mieszkańców gminy za p.Lehman nie uległa znacznym zmianom. A to, że młodzi ludzie, którzy są operatywni zarabiają i z blokowisk wyprowadzają się na tereny wiejski to jest oczywiste i znane w całym woj. pomorskim, bo z Gdańska, Sopotu, Gdyni np. zamieszkują w Baninie gm. Żukowo. Jak widać włodarze na ruchy migracyjne mają niewielki wpływ lecz sytuacja społeczno -gospodarcza.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Wyludniają się Kartuzy, bo kto chce mieszkać wśród szkodliwych wyziewów brudnych jezior. A co do kampanii wyborczej, to trzeba wpierw poczekać aż się ujawni ktoś nowy.

 • 14 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Z tego co pamiętam to właśnie ten pan jest za rozdzieleniem wsi od miasta. nawet zorganizowali tzw konsultacje/ czy jak to się nazywało/ na które nikt nie poszedł. To ma być kandydat na burmistrza ? człowiek który już dzieli społeczeństwo,. Panie szanowny niech pan wytłumaczy ludziom okoliczności w jakich pana wylali z Urzędu w Żukowie. Kicha a nie kandydat.

 • 10 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Jeszcze przed wyborami Jarosław Wielki i Wieka Brocha zapowiadali ,że po wygranych wyborach Polcy i Polacy będą wracać z zagranicy . Pan Tomasz ma rację , iż trzeba stawiać na rozwój infrastruktury drogowej . Bolek był niedawno za granicą i rozmawiał z wieloma młodymi ludźmi . Prawdą jest ,że teraz do " normalnej " Polski chcą wracać .
  Po resztę swoich rzeczy osobistych .

 • 5 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prawda

  Wiadomo drogi "wyborco", że najmniej podział na gminę wiejską i miejską podoba się właśnie Tobie, skoro mieszkasz w mieście, gdzie nie ignoruje sie Twoich potrzeb, a inwestycji w rozwój jest w brut i dlatego powołujesz się na "straszny" podział społeczeństwa. Ten podział może w końcu dałby szansę na rozwój również wiejskiej części tej gminy.
  A utrata pracy w Żukowie - jak powszechnie Wiadomo- była spowodowana tym, że przyszedł nowy burmistrz, który wprowadził do urzędu swoich ludzi.

 • 12 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Czytam niektóre komentarze dochodzę do wniosku ze gmina Kartuzy ma być podzielona na tą lepszą stronę miasto bo im to sie należy i na gorsza stronę wieś im się nie należą inwestycje.Wieś jest postrzegana przez mieszkańców miasta j gorszej kategorii. Chociaż Kartuzy nie mają żadnych większych szans rozwoju i zostaną zawsze miastem prowincjonalnym zsta sama liczbą mieszkańców ograniczona wkoło lasami.

 • 12 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Belgrau jest tak samo elokwentny

  jak mąż pani Dulskiej. Pamiętacie tego tytana mowy i czynu ??

 • 6 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz, ach Tomasz, ach powiedz gdzie ty

  TO masz. Tomasz, to co masz, powinien mieć twój wróg.

 • 3 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Piszecie państwo o wielu sprawach ale nie macie propozycji odnośnie tego problemu , wyludnienia z jednym sie zgodze zmiana Burmistrza .Co dalej

 • 13 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  Tomek jest chłop dobry do pogadania ale jak podjąć konkretną decyzję to już gorzej ponoć w Żukowie to był mało asertywny.

 • 6 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Mam nadzieję, że Pan Tomasz wygra wybory. Jest spoza kręgu "starych wyjadaczy", więc będzie miał świeże spojrzenie na problemy gminy. Niektórzy tutaj twierdzą, że artykuł nie wniósł nic odkrywczego, ale zauważcie, że nie to było jego celem. Celem było wywołanie dyskusji i dialogu społecznego.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Sprawa nowoczesności wsi w dużej mierze zależy od Sołtysów, od Rad Sołeckich. Wybierajmy odważnych i mądrych ludzi już w podstawie samorządowej. Bywa, że Sołtys piastuje równolegle miejsce Radnego w Radzie Miejskiej. Jeśli i taki układ nie wiele wpływa na wizerunek wsi, znaczy że sobie nie radzi. Nie wiem jak jest, ale przydało by się aby Sołtysi w danej gminie żyli w pewnej komitywie, by się wspierali, wspólnie radzili. Nie słyszałam aby Rady Sołeckie w danej gminie wspólnie debatowali, troszczyli się o poziom gospodarczy, kulturalny ..., aby dodawali sobie odwagi, motywacji do podejmowania wspólnych działań. Taka komitywa byłaby w stanie przekonać, albo nawet wymóc na Wójcie, Burmistrzu określone cele działania. Wspomniani na stanowiskach, dalej dyrektorzy, wolą ospałych podwładnych, wiadomo dlaczego. Trzeba się postarać aby GÓRA poczuła respekt przed tymi którymi zarządza. Dlatego jeszcze raz, głosujmy na ludzi rozsądnych, mądrych i ODWAŻNYCH ! Do Rad, Sołtysów itd. !!! Celowo wszystkich wymieniam z dużej litery, bo wszyscy są WAŻNI !!!

 • 9 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Tomaszek tak jak i z Żukowa jak i z Kartuz wypadł za brak ikry i wiedzy, gdyby był dobry to by został tu i tam. Nie trzeba zgadywać że pisze to zainteresowany. Daj sobie spokój i nie ośmieszaj się chłopie.

 • 6 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Dajcie spokój z takim kandydatem. Ma szanse wygrać, bo obecny zraził sobie bardzo wielu. Ale to kolejny fatalny kandydat. Ja zaczynam tęsknić za Lehmanową.

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do poprzednika

  Jaką część długu (50 mln) wziąłeś na siebie do spłacenia, wielbicielu Mirki ??

 • 6 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Tomasz Belgrau ? tragedia !!!!

 • 5 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .,.

  władza musi "wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców" dlatego Pan Belgrau będzie lepszym Burmistrzem od obecnego.

 • 6 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sprawiedliwy

  Ale jak trzeba było poprzeć w drugiej turze pana MGG to Belgrau był dobry???? Weżcie sie ludzie ogarnijcie!! Trochę Szacunku i przyzwoitości bo honor to mało kto posiada a już na pewno nie obecnie rządzący. A za M.leman wielu ludzi po prostu tęskni bo ta kobieta ma naprawdę JAJA!!! i do niej umywają się wszyscy. wyszło jak wyszło w ostatnich wyborach ale czy do pewnych spraw by się posunęła tak jak obecny burmistrz?? Dla mnie wspaniałym i silnym duetem byłby pan Belgrau i pani Leman. Bardzo im dobrze życzę i kibicuję.

 • 7 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ sprawiedliwy

  To życzysz nam, aby Kartuzami rządziła ponownie bazarowa baba z jajami oraz jakiś facecik bez jaj ?? Tego życzysz naszemu miastu, dywersancie ??

 • 9 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgadnijcie, jacy będą główni kandydaci

  na burmistrza Kartuz za 25 lat ? Oczywiście ... Mirka i Mietek.
  Inni, wszędzie mają całą talię kart, a my umiemy grać tylko dwoma kartami na zmianę od kilkunastu lat i tak będzie nadal w tym skansenie. Żadnego mądrego, uczciwego profesionalisty z sukcesami nie widać na widnokręgu. Tylko wyć i zęby w ścianę (i spłacać te 50 mln zł. długu, który wisi jak kamień u szyi).

 • 4 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@sprawiedliwy

  A własnie tak sobie pomyślałem... I to ,że "facecik bez jaj"...to określenie opozycji dla pana TB, więc mnie to nie przekonuje. Bo zdążyłem poznać obu panów i zdecydowanie lepiej dla gminy będzie jak burmistrzem będzie pan Belgrau lub pani Leman. Obserwuje zachowanie i gospodarność obecnego włodarza, który przecież też dostał kolejną szansę i ją zmarnował. To dlaczego nie mogłaby spróbować jeszcze raz pani Leman? Co to za dyskryminacja:(?? A panu Tomkowi B. chyba nie pozwolono się wykazać. Powtórzę, że uważam ich za najlepszych kandydatów na burmistrza czy Ci się podoba czy nie. I tego życzę sobie i całej gminie. Mało tego , jestem przekonany, że to byłby świetny, najlepszy wybór.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burmistrz

  MGG mógł jak starosta siedzieć na stołku i doczekać dożywocia ale popełnił straszne błędy takie, za które trzeba zapłacić, które nie mogą przejść niezauważone. Niestety tak to wygląda. Czysta POLITYKA.

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do burmistrz

  błędów nie popełnia tylko ten który nic nie robi. nie wiadomo co by robił i tak wszystkim nie dogodzi

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ara

  Kartuzy o dziewiątej jeszcze śpią, o siedemnastej już śpią. Niejedna wieś ma więcej atrakcji niż miasto Kartuzy. Oprócz urzędów czynnych do 15.30 coś jeszcze w Kartuzach jest? Trzy knajpy? No, metropolia! Jak nie umiecie sami wymyślić, to popatrzcie jak to robią inni.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do burmisrz

  Wprost niewiarygodne! Jak szanowna opozycja "inteligentnie" próbuje bronić swojego burmistrza :)) A jak zwolennicy pana Belgraua czy kogoś innego z takim tekstem by wyjechali to od razu wielkie oburzenie. To straszne, jacy z was hipokryci. Żenada!!! "błędów nie popełnia tylko ten który nic nie robi. nie wiadomo co by robił i tak wszystkim nie dogodzi" To prawda, tylko wychodzi na to ,że MGG może wszystko a jak ktoś inny zrobiłby to samo to już nie może.... Oj śmieszni wy !.... Żadnych argumentów tylko krytyka i hejt. Nie zdziwcie się jak ktoś odpłaci wam tym samym.

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  moim zdaniem to bardzo dobry kandydat, obecny burmistrz jest okropny, liczą się dla niego tylko inwestycje ktore tak naprawdę nie są nikomu potrzebne, bo czy jakaś fontanna czy kostka na rynku jest komuś potrzebna? Obawiam się że nie, moim zdaniem zamiast tego pieniądze powinny być inwestowane w rzeczy bardziej przydatne, np. w drogi, jest w ogrom dziur, a na wsi to nawet normalnego oświetlenia nie ma, tylko jedna lampa na kilometr... Mój głos przekaże panu Tomaszowi, moim zdaniem warto mu zaufać.

 • 4 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ara

  Z ciepłych kaszubskich KLUCH nie zrobisz brazylijczyków, kubańczyków czy hiszpanów, którzy wypełniają swoje ulice śpiewem , tańcem i życiem towarzyskim. Gdyby wysiedlić gdzieś KLUCHY a wprowadzić na ich miejsce np. biednych mieszkańców Hawany, to Kartuzy KIPIAŁYBY dynamiczną zabawą przez 15 godzin na dobę (bez ŻADNYCH dodatkowych inwestycji), bo wystarczy gdy rumba i samba ciągle w duszy gra. MY, "ciepłe kluski kaszubskie" bardzo lubimy SPAĆ oraz BIADOLIĆ, dlatego tutaj dupa zimna.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Do @ ara Kaszuby to nie te same klimaty .W polsce mamy co roku ponura mglista zimę a na Kubie wieczne lato z temperatura 25 celcjusza.Jak tu w takim klimacie nie popadać w depresje.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Kartuzy będą się wyludniać - nie mają nic do zaoferowania młodym ludziom, rynek pracy nie istnieje.
  Tutaj pracę mają tylko urzędnicy, nauczyciele i ekspedienci. Taka prawda,że żadnego przemysłu tutaj nie będzie. Trójmiasto blisko. To normalne, że większość ludzi ucieka. Taki klimat :)
  Kartuzy to dobre miejsce dla emerytów, ewentualnie przy rozwoju PKM sypialnia Trójmiasta.

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Mieszkaniec wsi

  Od kwietnia do sierpnia jest cieplutko, a mimo to ikry nam brak i zasypiamy razem z kurami.

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy

  Myślę, że Pan Belgrau dąży do tego by miasto jak i wieś były równo traktowane.Widać również, że się stara i próbuje ludziom pomóc,A Pan Gołuński widać, że to ham i myśli tylko o sobie nie patrzy na nic tylko robi to co chce.Jest tyle dróg na wsi złych co można by było naprawić, są rzeczy ważne i ważniejsze a wszystkie inwestycje jak narazie są tylko w Kartuzach.Ludzie muszą pisać listy by wylano im asfa,bo burmistrz tego nie widzi.Pan Gołuński powinien zainteresować się co dzieje się w pobliskich wioskach.Lamp też wszędzie nie ma, aż strach w ciemnym wychodzić.Myślę, że Pan Gołuński raczej nic nie zdziala,skoro od tylu lat nie zrobił kroku w stronę inwestycji na wsi.Mam nadzieję, że Pan Tomasz pokaże na co go stać i się nie zawiedziemy.

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xxx

  Pan Tomasz tyle co mógł to starał się próbował coś zrobić by ludziom było lepiej, dzięki niemu był polany asfalt by do Borowca dało się dojechać.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Pan Tomasz sprawdzi się tak jak sprawdził się w Żukowie:(
  Czy naprawdę mamy wybór między złym a gorszym ?

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zainteresowany

  Ludzie! Na prawdę znowu chcecie przez następną kadencje śledzić poczynania Gołuńskiego czy Lemanowej? Przecież to, co się będzie działo jest do bólu przewidywalne. Każdy z nich co miał zrobić to zrobił, co miał namieszać - namieszał. Teraz pora na coś nowego. Panie Tomaszu, szczerze kibicuję i mam nadzieję, ze ten czeski film pt. Gołuński i Lemanowa się skończy.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zainteresowany

  Bardzo kibicuję panu Tomkowi i wielu ludzi, więc szanse są duże. Bądżmy jednak realistami. Jak wystartuje pan MGG i pani LM to będzie powtórka z rozrywki. Pytanie tylko z kim znowu się umówi pan MGG bo już nie z panem TomkiemB, no i z kim może wejść w koalicję ML. Naprawdę to są mimo naszych niechęci silni GRACZE, myślę że pan Tomek sam nie ma szans przy tych kontrkandydatach. Sądzę, że też ma tego świadomość, więc jak pan Tomek miał by wygrać te wybory to też musi przygotować jakąś strategię bo przeciwnicy są silni a o cwaniactwie pana MGG nie muszę chyba mówić, po trupach do władzy. Więc trzeba panu Tomkowi B naprawdę poważnie podejść do sprawy. W tych wyborach wygra silny ale nie tylko, musi być jeszcze MĄDRY! Polityka to nie tylko siła, trzeba być dobrym strategiem.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powyżej

  Piszesz, że "pan Tomek sam nie ma szans"- z czym się zgadzam. Jednak mocno wspierany przez mamkę oraz nianię, przydzielone mu służbowo - będzie mógł być zauważony.
  No a tak na poważnie, to pytam czy ktoś rzucił na nas klątwę za to zagnojenie jezior, abyśmy nie mogli wygrzebać się z tego smętnego, śmierdzącego naftaliną naszego grajdołu ??

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prokowo

  A pan z CBA też kandyduje?... Może tym razem będzie miał wyższe notowania, bo zeszłym razem nie było szału. Ale jedno jest pewne te wybory będą ciekawe. Czekam na nie jak na igrzyska sportowe :) Mi jest obojętnie kto je wygra. Nie mam do nikogo uprzedzeń. Niech wygra MĄDRY:)))

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahaha

  No przynajmniej teraz zaczyna się temat:)) Lubię obstawiać i uważam, że na pana Belgraua będzie więcej osób glosowało niż w poprzednich wyborach ale nie na tyle dużo, żeby miał sam wygrać w pierwszej turze. I jak znowu będzie kombinował jak koń pod górkę, to pan Goluński już może pić szampana!:)) Bo pan Belgrau trochę miętki jest, żeby bawić się w polityka a to wróży dobrze dla obecnego burmistrza:)))

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Gdybym ja był Tomkiem to już bym szył elegancki gajerek jak na burmistrza przystało. Zobaczymy jak cała akcja przedwyborcza się rozwinie? Kto , co, z kim? Ale na dzień dzisiejszy wiedziałbym co zrobić. Tylko faktycznie słabym jest strategiem. Nie to co goły. Ten to przynajmniej wie czego chce o co walczy i użyje wszelkich możliwości. Myślę ,że przed wyborami pogodziłby się nawet z Tomkiem aby swój cel osiągnąć. I szczerze??? Taka postawa podoba mi się bardziej niż osoby niezdecydowanej, powoli myślącej i w dodatku mało przebiegłej.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie, którzy nie mają najmniejszych szans wygrać wybory tracą energię i niemałe pieniądze na walkę wyborczą. Hmm.., chyba, że liczą na jakiś podrzędny stołek w gminie. Myślę, że prawdziwy kandydat jeszcze się nie ujawnił.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo