Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Kartuzy. Jest pomysł na usunięcie osadów z Jez. Karczemnego. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku

Opublikowany: 2018-02-19 12:28 Autor: Wojciech Drewka

Przy współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz prywatną firmą gmina Kartuzy chce podjąć próbę oczyszczenia Jeziora Karczemnego. Jest pomysł na wydobycie zanieczyszczonych osadów z dna jeziora oraz ich zagospodarowanie. Jeszcze w maju ma zostać złożony wniosek o dofinansowanie tego zadania.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Pisaliśmy wielokrotnie, że Jezioro Karczemne jest najbardziej zanieczyszczonym akwenem w Kartuzach. Poziom zanieczyszczeń przekracza tam wielokrotnie wszelkie normy, a woda trafia do Jez. Klasztornego Małego i Klasztornego Dużego niosąc ładunek szkodliwych substancji. Bez oczyszczenia Jeziora Karczemnego nie można więc mówić o skutecznej rekultywacji jezior kartuskich.

Próby już były, ale póki co nieskuteczne. Eksperyment z rezonatorem uruchomionym w ubiegłym roku zakończył się niepowodzeniem. Okazało się, że urządzenie może być przydatne, ale na zupełnie innym etapie rekultywacji. Gmina zaczęła więc od pozyskania środków na odcięcie dopływu zanieczyszczeń do jeziora. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 7,7 mln zł możliwe będzie zagospodarowanie wód deszczowych w mieście oraz zmodernizowanie sieci kanalizacji deszczowej zwłaszcza tam, gdzie łączy się ona z kanalizacją sanitarną.

fot.archiwum/W.Drewka

Nadal pozostaje jednak problem potężnej warstwy osadów dennych. Tylko ich usunięcie daje szansę na oczyszczenie jeziora. Gdy kilka lat temu mówiono o takim rozwiązaniu pojawiła się kwestia po pierwsze ogromnych kosztów, a po drugie – zagospodarowania tego wszystkiego, co zostałoby wydobyte z dna jeziora.

Teraz pojawiła się szansa realizacji tego przedsięwzięcia. Władze gminy Kartuzy wróciły do rozmów z naukowcami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pojawiła się też firma gotowa podjąć się tego zadania. Jak poinformował burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, odpowiadając na jedno z pytań Internautów, jeśli projekt pozyska dofinansowanie zewnętrzne całkowita rekultywacja Jeziora Karczemnego mogłaby się zakończyć w ciągu 4 lat.

Pomysł jest ciekawy, bo zakłada nie tylko wydobycie osadów dennych, ale ich zagospodarowanie tak, by nie były uciążliwe dla otoczenia.

- Koncepcja, którą analizowaliśmy zakłada wykorzystanie dostępnych na rynku urządzeń oraz stworzenie kompletnej linii technologicznej umożliwiającej przetworzenie wydobywanych osadów – mówi Olga Goitowska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska. – To z naszego punktu widzenia bardzo ciekawe i sensowne rozwiązanie. Są dwa warianty: przetworzenie osadów na nawóz zdatny do zastosowania w rolnictwie lub przerobienie osadów na brykiet i używanie jako opał. Rozmowy, które prowadziliśmy w tej sprawie były bardzo konstruktywne, zważywszy, że przedstawiciele firmy są bardzo zainteresowani naszymi oczekiwaniami i są otwarci na wszelkie sugestie przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak podkreśla Olga Goitowska, na prowadzenie prac gotów jest się zgodzić właściciel Jeziora Karczemnego. Gmina zaś chce współpracować przy składaniu wniosku o dofinansowanie realizacji tego zadania. Jeżeli samorząd zdobędzie wymagane pozwolenia, stosowne dokumenty zostaną złożone jeszcze w maju. Gdyby udało się uzyskać dofinansowanie prace przy rekultywacji jeziora mogłoby się rozpocząć na jesieni.

Do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [48]

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szambelan gryfindoru

  Mojsza racja.

 • 13 12 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mietek

  można? można. Mieczysław tak trzymać!

 • 10 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Powodzenia,moze sie jeszcze tam kiedys wykapie...

 • 8 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuski 'Szambolub Jeziorny'

  Buhahahaha!!

 • 15 7 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Francek

  Co za problem?!Wypompować brudną wodę ,łopatą wyzbierać szlam i toksyczne węgorze i zalać zbiornik czystą wodą z kranu i gotowe. -nie rozumiem jaki w tym problem.

 • 25 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wybory

  się zbliżają, kiełbasę nam rzucają...

 • 15 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Który to raz?

  Znowu utopią pieniądze w mule.

 • 16 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Ten program był już gotowy 3 lata temu. Zmarnowano kolejne 3 lata !!!!!

 • 25 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Gdzie jest ten nasz nadworny mandoliniarz, co chce raka leczyć pomarańczami? On by to jezioro sam oczyścił, ale głupcy nie chcą słuchać jego mądrości.

 • 8 17 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prywatne jezioro !

  Dlaczego oczyszcza się prywatne jezioro?

 • 6 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  No No palić w piecu mułem z jeziora tosz całe Wybickiego będzie miało opał za darmo na całe lata.
  brawo brawo.

 • 11 7 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Oczyszczenie jezior nic nie da powiem dlaczego.Kartuskie jeziora są akwenami zamkniętymi nieprzyplowymi o małym napowietrzeniu wody inaczej ma się sprawa do jezior kragu radunskiego gdzie jest wysokie napowietrzenie wód .lnwestowanie kilkanascie milionów złotych jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Przy oczyszczaniu jeziora gdy wywozony bedzie mul smierdzialo bedzie w całych Kartuzach szambem .Za10 lat dalej będzie smierdziec jeżeli akwen nie będzie napowietrzany .Scieki i studzienki wód opadowych będą dalej odprowadzane do jeziora

 • 20 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  A kto odda kase za nieudany eksperyment MGG rezonator? Kolejna kasa wydana bezmyslnie przez MGG, ale za to ktos zarobil.

 • 13 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wybory

  Mgg wie jak robic metlik ludziom i tkzw kielbase wyborcza.

 • 9 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aż mnie rwie w stawach

  W moczu, w kościach i w artykułach na EK czuć wybory jak mało kiedy.
  Jak to zwykł mawiać Kazimierz Pawlak "Toż to szok!"

 • 12 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # EKO LOG

  Może i ma to jakiś sens,tylko że efekt będzie raczej krótko trwały.Tak jak już ktoś wcześniej wspomniał jezioro nie ma dopływu a co za tym idzie, brak natleniania ,co wiąże się z niemożliwością rozwoju flory i fauny.Może by tak postarać się również o dofinansowanie na postawienie wiatraka który by generował prąd oraz postawić na jeziorze kilka fontann które by były zasilane energią z wiatraka.Wiadomo że rzeki nikt nie doprowadzi a była by to jakaś alternatywa.Bez powietrza w wodzie ta inwestycja będzie skazana na porażkę, może nie od razu ale na przestrzeni kilku lat na pewno.

 • 14 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  To chyba tylko kolejna kiełbasa wyborcza.

 • 7 8 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wer

  Przynajmniej trzeba spróbować.

 • 16 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  kolejna inwestycja podjeta na czas wyborów( każde wybory i w każdych te same obietnice- JEZIORA CZYSTE).
  Swoja drogą ponownie zaczniemy cos na jesieni ( patrz: Rynek, Gaj, Parking Wzgórze) by całość rozgrzebać i czekać na wiosne , przy tym ceny za dana inwestycję mamy wysróbowane, bo ogłaszamy przetargi, gdy firmy maja pełny portfel zamówień.
  Kto płaci za przestoje- czy nie było okreslonych terminów odbioru wymienionych iwewstycji? Radni tyle płakali a moze to należy zgłosic do RIO?

 • 12 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmmm

  Wróciliśmy do rozmów.... Trzeba było kontynuować prace rozpoczęte w 2013 roku.. Po pięciu latach byłyby już efekty.

  No tak a teraz rok wyborczy i będzie rozliczanie z programu wyborczego. Trzeba zrobić wszystko żeby się wyborcy nie czepiali.

 • 13 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KARTUZIANIN

  OCZYWICIE TO TYLKO KIEŁBASA WYBORCZA.TO ZE ZADNE SRODKI FINANSOWE NIE BEDA PRZEZ.NA JEZIORO PRYWATNE-/ ZERO AKTYWNOSCI BUR.MGMG Z ZAKRESIE PRZEJECIA TEGOZ JEZIORA./BYŁO TO JUZ WIELOKROTNIE OMAWIANE. A NAWET GDYBY SIE ZAJETO TYM SYFEM Z DNA JEZ.TO WSZSCY MIESZKANCY - NA KSIEZYC PRZETRANSPORTOWAC- TRZEBA SPRAWDZIC POŁCZENIE KANAŁOW SCIEKOWYCH I TZW.DESZCZOWKA BO TO WSZYSTKO LECI DO JEZ KARCZEMNEGO. A TA FIRMA JAK DO TEJ PORY REALIZOWA POW.ZAD. PEWNIE NA INNEJ PLANECIE.

 • 9 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Gmina Żukowo przeznacza na kanalizacje gminy 87 milionow w tym roku a 60% to dotacja .Natomiast nasz burmistrz przez 4 lata nie zrobił nic w tej sprawie przypomne tylko że nasza gmina jest skanalizowana tylko w połowie jeśli chodzi o tereny wiejskie .Pewnie tego nie wie bo czyści jeziora a do jeziora wpływają ścieki.

 • 2 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr ewka

  Jak takaś inteligentna powinnaś wiedzieć, że śruba piszemy przez „u”. Chyba, że jednak nie inteligencja przez ciebie przemawia, ale zwykła zawiść. W każdym twoim komentarzu.

 • 3 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  Zajrzyj do budżetu gminy na zadania związane z kanalizacją i wówczas siej zamęt. Wskaż ponadto nieskanalizowanej wsie z gminy Kartuzy wielkości Żukowa, Birkowa, Chwaszczyna, czy Banina. Twoja wiedza nt. możliwości skanalizowania rozproszonych, niewielkich miejscowości jest tak nikła, czy świadomie hejtujesz, walcząc politycznie?

 • 3 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmmm

  A jakie to niby prace rozpoczęliście wówczas Beciu?

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@drewka

  Faktycznie mój błąd, pośpiech tego nie tłumaczy, jednak co do meritum to musisz mi przyznać rację. Nie koncentruj swojej uwagi na ortografii, interpunkcji czy stylistyce, bo nie to jest istotą w moim komentarzu. Odnieś się do faktów i przez to bądź godnym mnie interlokutorem

 • 15 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sholms

  Jakie były efekty działania urządzenia "rezonator"składającego się z czterech beczek po ogórkach i drzwi od stodoły za które zapłacono dwieście tysięcy złotych - tak 200000 zł.Ktoś zrobił interes życia.Zatkać wszystkie rury wpadające do jeziora to zobaczymy komu ścieki wybijają

 • 21 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Proponuję zrobić porządek z ośrodkami działkowymi. Tam jest przynajmniej 100 nielegalnych szamb. Ciągle wpuszczają dowali szamba do jeziora. Wody deszczowe to przy tym muszyna

 • 18 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nałkowiec

  Jezioro zdechło nie od wód opadowych z dróg i ulic, ale od tego co do niego z szamb wpuszczają ci co nad nim mieszkają...a to działania pod publiczkę ormowca i tyle, niech się zajmie tymi co faktycznie trują...

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jakby

  Jakby przestali kombinować to już dawno by je oczyścili . Rezonans to co poniektórzy powinni sami sobie zrobić by upewnić się ze mają czym myśleć . Powrót do wcześniejszej koncepcji oznacza jedno zmarnowanie czasu i pieniędzy który był potrzebny na wcześniejsze oczyszczenie jeziora. Jak patrzę na politykę ochrony środowiska w Kartuzach to do głowy przychodzi mi tylko jedno nazwisko i to byłego już (na szczęście) ministra degradacji środowiska. Bogaci są mieszkańcy pozwalający na takie marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Naprawdę nie ma już gospodarnych ludzi na których można by było głosować ?

 • 8 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tgy

  nałożyć karę dla właściciela jeziora za brak podjęcia prób oczyszczenia prywatnego szamba w środku miasta ! a nie z mojej kasy

 • 11 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mgg

  Koncepcję rekultywacji kartuskich jezior poprzedniczka miała już gotowe we współpracy z uniwersytetem warmińsko-mazurskim. A gołka bawi się przez całą kadencję w cudowny "rezonator składający się z czterech beczek po ogórkach i drzwi od stodoły za które zapłacono dwieście tysięcy złotych". Cztery lata nicnierobienia - teraz widać efekty czyli wielkie NIC. Pogonić burmistrzunia.

 • 12 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mgg

  przestań siać propagandę, że niby za poprzedniczki było lepiej.
  Zarówno poprzedniczka jak i obecny to bardzo słabi włodarze.

  Prawda jest taka, że potrzeba nam nowej krwi, świeżego spojrzenia na ten bałagan!

 • 4 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # petrus

  "Jak podkreśla Olga Goitowska, na prowadzenie prac gotów jest się zgodzić właściciel Jeziora Karczemnego." - czyli właściciel laskawie chce przyjąć parę milionów na oczyszczenie swojego jeziora ???? O ile nie podpisze sie umowy na użyczenie tego jeziora na min 100 lat przez właściciela lub przęjęcie jeziora myślę że byłoby to przekroczenie dyscypliny budżetowej. Chyba ze właściciel ma świadomość że zostanie obciążony opłatą adiacencką ... i ma na to kase.
  Gdyby to było jedyne jezioro w Kartuzach może bym nie protestował ale mamy Klasztorne Małe - równie piękne i wymagające oczyszczenia więc dlaczego inwestować pieniądze publiczne właśnie tam tj w prywatną własność a nie w publiczną ? ...

 • 11 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Ola

  REZONATOR bez efektu ?? To teraz kolej na WIBRATOR. My, kartuzjanie pokryjemy kolejne koszty tych dziecinnych eksperymentow.

 • 9 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mgg

  Pytanko: Ile km kanalizacji wybudował w tej kadencyji burmistrzunio, a ile lemanka w swojej. Nikt już nie pamięta kanalizowania Borowa, Sitna, Dzierżążna? Kto chciałby sobie przypomnieć na stronie urzędu to już nie może bo wszystkie archiwalne materiały z kadencji poprzedniczki jakoś cudownie usunięto.

 • 9 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KTO od 50-ciu lat fajda do jeziora ???

  ZLEWNIA ma wielu odprowadzaczy paskudztw wszelakich, ale oni udaja niewidzialnych, bo kolejni burmistrzowie pozwalali na fajdanie przez ponad 50 lat.

 • 3 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mgg

  trudno kłaść ponownie wiec trudno o powtórzenie wyniku- za trudne by zrozumieć?

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Czyste jeziora to jedyny respirator i szansa na rozwój tego pięknego miasteczka i przyciągnięcie turystów.

 • 10 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mgg

  Połowa wiosek gminy nadal czeka na skanalizowanie - za trudne by zrozumieć?? Jest co robić, ale to jest kadencja nicnierobienia. Pogonić burmistrzunia i basta.

 • 10 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mgg

  MGG obiecał w Mirachowie kanalizację i oczyszczalnie. I co? Pstro! Tak obiecywał w Ręboszewie, Brodnicy. To śmieszny, nieodpowiedzialny człowiek bawiący się mieszkańcami.

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Kaszub! Skoro wiesz że działkowicze wpuszczają szamba do jeziora to dlaczego nie zgłosisz tego faktu odpowiednim władzom? Zastanów się co piszesz !

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Chętnie zagłosuje na kandydata, który przedstawi realny i wiarygodny plan oczyszczenia jezior (czytaj uratowania miasta). Na razie takiego nie widzę.

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gall Anonim

  Ciekawe - robimy ściepę kartuzową (w podatkach) na oczyszczanie prywatnego jeziora. A potem najpewniej i tak będziemy musieli płacić za korzystanie z czystego już jeziora. Czy ktoś w ogóle kontroluje, na jakich zasadach są prowadzone prace finansowane z środków publicznych?

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Projekt poprawki do pomysłu burmistrza:
  "kto publicznie lub prywatnie wzkazuje polskich Kaszubów jako winnych smrodo i zgniłokaustu
  w Kartuzach podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Niezależnie od tego jakie nacje
  były sprawcami.

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mgg - ormogbur

  w gminie jest bardzo mało (do potrzeb) kanalizacji ściekowej. W większości to ogólnospławna (taką budowali za komuny). Czyli bubel i takiego bumelormowca macie. Chce tylko jednego, waszego głosu. A później jak teraz o was zapomni.
  A co zrobi, da podwyżki swojakom, wyremontuje gabinety i kupi nowy samochód służbowy dla siebie. Taki z niego ormowski gbur. buhahahahaha

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  To oczywiste, że to nie my sami zapaskudziliśmy własne jeziora, bo tak robiliby tylko szaleńcy.
  To na pewno jacyś przyjezdni z daleka przywożą w bagażnikach swoje szambo i wywalają u nas.
  To samo ze śmieciami w lasach . 3 lata odsiadki to za mało, lepsze będzie 13 - dla tych co zamieniają Szwajcarię Kaszubską w Szambiarnię Kaszubską.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ela

  BEDA PALIC MULEM Z JEZIORA ZA DARMO

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo