Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Niezwykła akcja mieszkańców Tuchomia i okolic. Organizują Gosi nowy dom

Opublikowany: 2018-02-12 14:14 Autor: Magda Dzienisz

Wystarczyła krótka informacja na Facebooku i... ruszyła lawina pomocy. Mieszkańcy Tuchomia w gm. Żukowo i okolic, poruszeni trudną sytuacją pani Gosi, postanowili zorganizować dla niej akcję w stylu programu "Nasz nowy dom". Od kilku dni pani Gosia, która wyrwała się ze związku przemocowego, cieszy się z nowego lokum. - Tych ludzi zesłały mi chyba anioły - mówi wzruszona.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Zaczęło się niepozornie – jeden telefon, post na Facebooku na stronie wsi Tuchom zatytułowany: „Matka w potrzebie”. Akcja pomocy ruszyła niemal natychmiast.

- Do tej pory jestem w szoku, jak szybko ludzie zaczęli odpowiadać na nasz apel. W ciągu kliku dni zebraliśmy mnóstwo potrzebnych rzeczy, zorganizowaliśmy transport, a od niedawna Gosia jest już w nowym domu – mówi Wioletta Gan, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Mieszkańcy dla Tuchomia”.

fot. źródło Facebook/Tuchom

„Anioły” z Tuchomia

To właśnie członkowie stowarzyszenia dowiedzieli się o mieszkance gminy Żukowo, która pilnie potrzebuje pomocy. Pani Gosia, matka dwójki dzieci, za wszelką cenę pragnęła wyrwać się z przemocowego związku. Nie chciała, by jej pięcioletnia córka i siedemnastoletni syn wychowywali się w strachu. Marzyła, aby zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim im, a także sobie.

Otrzymała informację, że mogłaby zamieszkać w mieszkaniu socjalnym na terenie gminy Żukowo. Sama również zaczęła rozglądać się za bezpiecznym lokum. Okazało się, że mieszkanie socjalne jest niewielkie – nie miałaby gdzie trzymać rzeczy potrzebnych do pracy.

- Dowiedziałam się, że niedaleko, w gminie Szemud, jest niewielki dom, który mogłabym wynająć za przystępną cenę, na okres nawet kilku lat. Nie chciałam nic zabierać z domu, w którym dotychczas mieszkałam. Dlatego tak ucieszyłam się, że pewna pani może oddać mi chociaż kanapę – mówi pani Gosia. – I właśnie od tej kanapy wszystko się zaczęło.

Członkowie stowarzyszenia opublikowali post, w którym poprosili o najbardziej niezbędne rzeczy. Lawina pomocy ruszyła błyskawicznie.

- Ludzie zaczęli pisać, że mają meble, ubrania, sprzęt AGD, który mogliby podarować pani Gosi. Ona sama nie prosiła nas o nic. Gdy dowiedziała się, że ludzie chcą tak wiele jej dać, otwierała tylko oczy ze zdumienia – mówi Wioletta Gan. – Pisali do nas ludzie nie tylko z gminy Żukowo, ale też Trójmiasta, a także… Strzelec Krajeńskich. Pytali się, w czym jeszcze pomóc. Każdy chciał dać coś od siebie, czy to garnki, sprzęty, żywność czy nawet ubrania dla dzieci i samej Gosi. Akcja zaczęła coraz bardziej przypominać program Kasi Dowbor „Nasz Nowy Dom” – śmieje się pani Wioletta.

I tak w ciągu kilku dni stowarzyszeniu z Tuchomia udało się zapełnić aż trzy dostawcze auta. Pani Gosia otrzymała już biurka, dywany, sprzęt kuchenny, naczynia, sztućce, a nawet zabawki i ubrania dla dzieci i dla siebie. Wszystko ruszyło w niedzielę do domu w jednej z miejscowości w gm. Szemud, w rozładunku pomagali mieszkańcy Tuchomia i znajomi. Pani Gosia nie kryje wdzięczności i wzruszenia.

- Wciąż nie znajduję słów, aby wyrazić moją wdzięczność dla wszystkich tych, którzy mi pomagają. Chyba zesłały mi ich anioły… – mówi.

Pomoc wciąż potrzebna

Niestety jak się okazało dom nie jest w najlepszym stanie. Dlatego wciąż potrzebna jest pomoc.

- W tym domu dawno nikt nie mieszkał, pomieszczenia gospodarcze były od dawna nieużywane. Wymaga on remontu, odgrzybiania, wymiany stolarki okiennej, a także odświeżenia. W pomieszczeniach panuje wilgoć, okno w kuchni jest pęknięte, drzwi do pokojów są uszkodzone, podłogi są bardzo zniszczone – wymienia pani Wioletta. – Problemem jest też droga dojazdowa, przydałby się tu żwir.

Stowarzyszeniu udało się załatwić m.in. dwa wiadra białej farby, ale potrzebny jest hydraulik, elektryk, ekipa budowlana. Sama pani Gosia nie śmie prosić o więcej.

- To nie jest kobieta, która siedzi z założonymi rękami – mówi o Gosi Wioletta Gan. – Walczy o swoje, stara się jak może, choć jest już tak doświadczona przez życie. Jej trudne przeżycia nie załamały jej. Wciąż ma mnóstwo planów i marzeń.

- Marzę, żeby hodować tu kurki, sprzedawać ekologiczną żywność – mówi nieśmiało pani Gosia. – Może kiedyś uda mi się kupić ten dom? Chciałabym otworzyć kiedyś taki ośrodek wsparcia dla dziewczyn, które przeszły to samo co ja. Sama przez ponad rok mieszkałam właśnie w takim schronisku dla matek. Bardzo dobrze wiem, jak bardzo potrzebna jest im pomoc, dobre słowo.

Każdy, kto chce pomóc pani Gosi, może kontaktować się ze stowarzyszeniem poprzez Facebooka. Na stronie Tuchomia pojawiają się wciąż nowe informacje o akcji „Nowy dom dla Gosi”. Można również pisać na adres naszej redakcji: redakcja@expresskaszubski.pl.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomoc

  Gdzie przekazać rzeczy dla tej Pani. Rozumiem że dokladny adres nie ma byc ujawniony dla dobra tej Pani i jej bezpieczenstwa...

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co potrzebne?

  Piszcie.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Myślę, że najpotrzebniejsza jest na razie jakaś ekipa remontowa, hydraulik itp. Wiekszosc rzeczy pani Gosia chyba już ma.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wioletta Gan

  Na ten moment potrzebne są: kran ścienny nad wannę z prysznicem, może jakieś lustro łazienkowe, a z większych gabarytów wszelkie materiały do remontu, nowe okno, materiały na podłogi, kafelki, farba a przed nią odgrzybianie scian. Pozatym w kuchni brak mebli, w łazience też jest tylko mała dość wydłużona szafka....

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wioletta Gan

  Zapytania proszę kierować na Facebook.pl/totuchom lub na @ do redakcji

 • 0 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pusia

  dzwońta do Polsatu!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo