Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. O mitach i zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży

Opublikowany: 2018-02-16 14:42 Autor: Wojciech Drewka

Przedstawiciele samorządów, szkół, ośrodków pomocy społecznej i placówek służby zdrowia z powiatu kartuskiego zdecydowali o włączeniu się we wspólną kampanię uświadamiającą mieszkańców o szkodliwości spożywania alkoholu podczas ciąży.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobiety w ciąży może powodować poważne powikłania i wady rozwojowe dzieci. To tylko z pozoru oczywisty fakt, bo w naszym kraju po alkohol sięga około 33 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Tak wynika z danych zaprezentowanych podczas zorganizowanego w Kartuzach spotkania w sprawie kampanii „STOP – FAS”.

fot.Starostwo Powiatowe/Wydział Ochrony Zdrowia

FAS (Fetal Alcohol Syndrom) -alkoholowy zespół płodowy, to choroba, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. To choroba nieuleczalna. Dotąd nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla dziecka, a każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych.

Prowadząca spotkanie, prezes Fundacji „Trzeźwość” lekarz psychiatra Grażyna Rymaszewska, zwróciła uwagę, że kiedy kobieta będąc w ciąży pije alkohol, zachodzi ryzyko, że urodzi dziecko właśnie z poalkoholowymi zaburzeniami rozwojowymi i że może to spotkać co trzecią ciężarną. Niektóre dzieci mogą urodzić się z pełnoobjawowym płodowym zespołem alkoholowym (FAS – Fetal Alcohol Syndrome). Dziesięć razy więcej dzieci miewa różnorodne objawy objęte wspólną nazwą poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder). U dzieci z FAS stwierdza się niedobór wzrostu i wagi, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu.

Starostwo Powiatowe/Wydział Ochrony Zdrowia

Jak podkreślają pomysłodawcy kampanii „STOP – FAS”, z przeprowadzonych w latach 2011-2014 badań wynikało, że u 2 proc. dzieci stwierdzono FASD, a dla porównania dzieci z zespołem Downa stanowiły 1 proc. i dzieci z autyzmem 1,5 proc.. ​Z kolei badania Ipsos z 2005 r. wykazały, że co trzecia ankietowana osoba spotkała się z opinią, że kobieta w ciąży powinna spożywać niewielkie ilości czerwonego wina, a 16 proc. ankietowanych otrzymało taką informację od lekarza.

Nie jest prawdą, że dzieci z FAS rodzą tylko kobiety uzależnione od alkoholu, a tak sądzi co trzecia ankietowana. Specjaliści podkreślają, że jeżeli przyszli rodzice chcą mieć 100 proc. pewności, że ich dziecku nie zagrozi alkohol, powinni z niego zrezygnować na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Przedstawiciele samorządów, szkół oraz ośrodków pomocowych i placówek służby zdrowia z powiatu kartuskiego chcą razem współpracować, by uświadamiać mieszkańców o szkodliwości spożywania alkoholu podczas ciąży. Osoby i instytucje zainteresowane włączeniem się w kampanię „STOP-FAS” proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Zdrowia drogą e-mailową: zdrowie@kartuskipowiat.pl lub pod nr telefonu 58 694 82 70. Więcej o problemie FAS i jego przeciwdziałaniu można przeczytać na stronie: stop-fas.pl.

(Wydział Ochrony Zdrowia, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 10 6 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Do alkoholu trzeba dodać papierosy, żywność GMO powodującą mutacje genetyczne, brak witamin i minerałów oraz szczepionki.

 • 2 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszba

  Trzeba brać wzór z psa, który nie pije alkoholu, a człowiek pije i nadużywa alkohol i to zło wychodzi,a nawet głupi rozum.Wstyd dla człowieka.

 • 6 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdy popija tzw. matka i dziecię ćmoka

  wódeczkę jeszcze przed urodzeniem. Dlatego tylu u nas otumanionych wyborców (ponad 33%), degradujących siebie i swój kraj.

 • 4 6 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomuś Dworniak

  Oraz czytanie Pana komentarzy.

 • 4 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cóż...

  ...teraz naukowo dochodzi się do wniosków , o których nasze babcie już dawno wiedziały. Dawnymi czasy kobiety w ciąży nie biegały do lekarza, do szkół rodzenia,nie robiły USG i innych badań ,nie łykały różnych witamin , nie miały dostępu do książek i artykułów na temat ciąży, ale wiedziały, że to szczególny czas w życiu kobiety, że trzeba było się wyciszyć, unikać hałasu, imprez, uważać na to co się je i pije i gdzie i z kim przebywa.Większość czasu spędzały w domu,ograniczały wysiłek, unikały stresu, skupiały się na sobie i dziecku , którego oczekiwały. Ktoś powie Ciemnogród - może i Ciemnogród ?, ale dzieci na ogół rodziły się zdrowe i silne a matki nie miewały depresji poporodowej.
  Dobrze jest korzystać z osiągnięć współczesnej medycyny i robić badania, ale co to da jak młoda kobieta w ciąży chodzi zimą w tak kusej kurtce, że jej pępek widać i chyba dla rozgrzewki? pali papierosa na ulicy , a taki obrazek niedawno miałam nieszczęście zobaczyć:(

 • 3 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pan

  Drodzy czytelnicy. Kiedys rodzily sie tylko zdrowe dzieci bo brak współczesnej medycyny powodowal automatyczne obumieranie plodu itp. Teraz kiedy usg wychwyci cos złego to ratują jak się da a natury nie da sie oszukać i prędzej czy pozniej choroba wychodzi.

 • 3 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ater

  Tomasz Dorniak MASSUANA

  "Do alkoholu trzeba dodać papierosy, żywność GMO powodującą mutacje genetyczne, brak witamin i minerałów oraz szczepionki."
  I Pana Dorniaka. Nieszczęście gwarantowane.

 • 1 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Co za bzdury!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo