Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Powstanie ścieżka rowerowa Ostrzyce-Somonino. Jej koszt to prawie 3 mln zł

Opublikowany: 2018-02-20 13:39 Autor: Magda Dzienisz

Także gmina Somonino wybuduje na swoim terenie ścieżki rowerowe - rozstrzygnięto już przetarg na trasę z Somonina do Ostrzyc. Wybuduje ją firma Dromos za cenę prawie 3 mln zł. Inwestycja wykonywana jest w ramach budowy węzła integracyjnego w Somoninie - docelowo na terenie całego Pomorza powstać ma 200 km dróg rowerowych.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Budowa ścieżek rowerowych trwa już w Stężycy, wkrótce rozpocznie się także w gminie Somonino. Niedawno samorząd rozstrzygnął przetarg na budowę trasy rowerowej na odcinku Somonino – Ostrzyce w ramach rozbudowy drogi powiatowej nr 1923G. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy: Dromos z Kartuz, Kruszywo Sp. z o.o. z Linii, Eurovia Polska z Bielan oraz Budimex z Warszawy. Najkorzystniejszą ofertą okazała się ta złożona przez kartuskie przedsiębiorstwo – 2 986 423,38 zł. Gmina Somonino podpisała już umowę z wykonawcą.

fot. UG Somonino

- Planowana ścieżka rowerowa prowadzić będzie z Somonina do Ostrzyc przez Goręczyno. Będzie to ścieżka jednostronna – dwukierunkowa o nawierzchni asfaltowej, ułożona na warstwie kruszywa łamanego i kruszywa stabilizowanego cementem o szerokości 2,5 m z miejscowymi zwężeniami do 2 m, z jedno- lub dwustronnymi poboczami o szerokości 0,5 m – informuje Urząd Gminy w Somoninie.

Trasa rozpocznie się przy dworcu PKP w Somoninie. Ze względu na ograniczoną szerokość pasa drogowego oraz brak możliwości jego poszerzenia na terenie Somonina, Goręczyna i Ostrzyc, ruch rowerowy odbywać się tam będzie po istniejącej jezdni. Położenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni zaplanowano natomiast pomiędzy tymi trzema miejscowościami. Łącznie do budowy przewidziano odcinek o długości 3981 mb.

Przebieg ścieżki rowerowej w gm. Somonino. fot. UG Somonino

Planowo ścieżka rowerowa prowadzić ma aż do miejscowości Kolano. Ten odcinek zostanie zaprojektowany osobno. Dodajmy, że na terenie województwa pomorskiego, w kilkunastu gminach, powstać ma łącznie 200 km ścieżek rowerowych.

Prace w gminie Somonino realizowane mają być w tym roku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [19]

 • 5 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Gminie Somonine jest wszystko jawne kto i za ile startuje w przetargu.

 • 6 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zenia

  W Kiełpinie chodnika nie potrafią dokończyć.Nie mówiąc o tym że istniejących nie ma komu posprzątać.

 • 6 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  A ja się cieszę. Będzie można przejechać rowerem z Kościerzyny do Somonina. Unikając
  kontaktu z samochodami.

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A ja wam gratuluje inwestycji. Nie to co bogata gmina Sierakowice która ma rowerzystów gdzieś i nic w tej kwestii nie robi.

 • 0 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowiczanin

  Gmina Sierakowice czeka jeszcze na prawomocne pozwolenia na budowę od Zarządu Dróg Wojewódzkich

 • 3 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOLEK

  MOIM ZDANIEM SĄ WAŻNIEJSZE INWESTYCJE NIŻ ŚCIESZKA ROWEROWA.

 • 1 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  Jesteś Lolek i tyle

 • 3 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klama

  No prosze ścieżkę idzie wybudować ale na ul.Kasztelańską jak zwykle nie ma kasy żenada. Może gmina powinna się nazywać gmina ostrzyce nie gmina somonino bo tylko tam się coś dzieje.

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ewa Nawrocka

  Ja jestem bardzo zadowolona czekamy na tą ścieżkę od dawna ponieważ dużo dzieci i młodzieży jeździło na rolkach po ulicy co było bardzo niebezpieczne a jeżeli chodzi o ul. Kasztelańską to jeszcze może poczekać są gorsze ulice odcinek Żłota Góra -Kartuzy łata na łacie

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klama

  No prosze ścieżkę idzie wybudować ale na ul.Kasztelańską jak zwykle nie ma kasy żenada. Może gmina powinna się nazywać gmina ostrzyce nie gmina somonino bo tylko tam się coś dzieje.

 • 1 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chmielacus

  A w Chmielnie nic się nie dzieje, za to wójt próbuje zamienić wieś w skansen...

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www.

  Wyrzucone pieniądze w błoto . lepiej by szkołę czy przedszkole wybudowali . Na odcinku Wieżyca - Szymbark jest wybudowana droga rowerowa zimą nikt jej nie odśnieża zresztą tak jest w całej
  Polsce lub wykorzystają ją jako składowisko śniegu . Proszę się przejechać na zachodzie Europy lub w Skandynawii potem w Polsce, to u nas to jest poligon o przetrwanie na pseudo drogach rowerowych . Bezpieczniej jedzie się ulicą niż drogą rowerową .

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www.

  Mały przykład z Holandii :
  https://www.youtube.com/watch?v=jeUNeIcBfG4

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  Do Ewy Nawrockiej: Proszę się przejechać ulicą Kasztelańską.Tam dopiero jest dziura na dziurze bo łata na łacie to mało powiedziane.Dopiero jak Pani się przejedzie ulicą Kasztelańską / o ile Pani wie gdzie położona jest ta ulica / to może Pani pisać komentarze.Podejrzewam,iż ulica Kasztelańska będzie robiona przed wyborami aby Pan Wójt mógł się czym pochwalić przed wyborcami co Ja zrobiłem.Przecież przed każdymi wyborami lub też zebraniami wiejskimi jest dużo robione nawet chyba trawa jest malowana na zielono.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gryfik

  Pani Ewo droga Brodnica- Kartuzy nie znajduje się na terenie gminy Somonino, więc nie za bardzo jest to w temacie. Jeśli chodzi o Inwestycja drogi rowerowej jest powiązana z dofinansowaniem na budowę węzła integracyjnego więc to są środki w części tylko gminne i nie mogą być przeznaczone na przykład na ulicę kasztelańską. Co do jazdy na rowerze zimowa porą, to szkoda kasy na odśnieżanie dla paru wybrańców którzy wybiorą się rowerem w trasę. Ponadto droga Wieżyca Szymbark to raczej jest ścieżka piesza z dopuszczeniem ruchu rowerowego :).

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Gryfik

  Widzi pan jak się buduje coś to bierze się odpowiedzialność za cały rok i się oto dba. Pieszych tamtą drogą nie widać często to też są wybrańcy ale im wybudowano ciąg pieszy .

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gryfik

  W teorii tak, tylko wtedy brakuje na inne inwestycje, a koszt nie jest konieczny i koło się zamyka.

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Mały przykład z Holandii

  Obowiązkowy filmik (i podobne instruktażowe) dla planistów i użytkowników naszego Ronda Brunona. Widać jak daleko nam do płynnego, szybkiego i ładnego posługiwania się samochodami, rowerami i własnymi nogami. Zacząć jednak trzeba od bardzo precyzyjnego rozplanowania rond, pasów i świateł. W porównaniu do oglądanych Holendrów, my jesteśmy kompletnymi niedorajdami.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewa z wyczechowa

  Mieszkam w wyczechowo osady moi synowie 10 lat chodza na autobus krajową 20 kierowcy jeżdzą jak piraci, od mojego domu na przystanek nie ma nawet porządnego pobocza , gmina ma to głeboko gdzieś .Ważniejsze jest boisko plac zabaw z którego nikt nie korzysta a ja codziennie martwie sie o moje dzieci czy bezpiecznie dojdą na przystanek

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo