Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

W ZST w Kartuzach powstaną nowoczesne pracownie związane m.in. z ekonergetyką

Opublikowany: 2018-02-21 10:52 Autor: Magda Dzienisz

Nowoczesna pracownia tynkarsko-murarska, symulator inteligentnego domu pasywnego i pracownia elektryczna powstaną w kartuskim technikum przy ul. Mściwoja II. Mają być gotowe już w listopadzie tego roku. Powstaną w ramach projektu polegającego na dostosowaniu oferty kształcenia szkół ponadgimnazjalnych do potrzeb kluczowych branż gospodarki.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Powiat kartuski przez długi czas, podobnie jak w przypadku termomodernizacji szpitala, nie mógł znaleźć wykonawcy, który wybudowałby nowoczesne pracownie w kartuskim technikum. Ich koszt wyceniono na 1,1 mln zł, a jedyną ofertę w ostatnim przetargu na sumę 1,9 mln zł złożyła firma Elwoz. Brakowało 800 tys. zł, powiat więc zwiększył wydatki budżetowe na ten cel. Dzięki zwiększeniu wydatków w budżecie powiatu, możliwe było podpisanie umowy z wykonawcą.

- To trudne projekty, bardzo skomplikowane. Mamy świadomość, dlaczego małe firmy nie przystąpiły do tych przetargów. Potrzebni są odpowiedni specjaliści – mówiła starosta Janina Kwiecień.

fot. M. Dzienisz

W ramach inwestycji przy Zespole Szkół Technicznych powstanie tzw. Powiatowe Inteligentne Centrum Edukacyjne. Obecnie istniejące na terenie szkoły budynki i pomieszczenia przystosowane będą na potrzeby nowoczesnych pracowni: tynkarsko-murarskiej, symulatora inteligentnego domu pasywnego i pracowni elektrycznej.

Wyremontowane i przebudowane zostaną wnętrza budynków, docieplony ściany zewnętrzne i dach. W sali szkoleniowej symulatora inteligentnego domu pasywnego powstaną stanowiska komputerowe z oprogramowaniem wizualno-sterującym i symulacyjnym. Zamontowany zostanie cyfrowy system sterowania i symulacji pracy instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci akumulatorowej instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku z inwerterami i systemem monitorowania. Na potrzeby użytkowe i edukacyjne zamontowane zostanie wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem pasywnym oraz pracownią murarsko-tynkarską.

- Główną zaletą inwestycji będzie jej unikatowość, gdyż zaproponowane komponenty pozwolą na podniesienie poziomu nauczania w ramach zawodów objętych projektem dla branż kluczowych: Budownictwo, Energetyka i Ekoenergetyka – informuje powiat kartuski. – Przedsięwzięcie przyczyni się również do wzmocnienia atrakcyjności oferty szkoły.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/M. Dzienisz

Inwestycja ta stanowi element działań realizowanych w ramach projektu „Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez modernizację i wyposażenie infrastruktury szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Realizacja zamówienia przebiegać będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na budowę nastąpić ma do 30 kwietnia 2018 r, roboty zakończyć mają się do końca listopada tego roku.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 2 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # takia ściema że aż mdli

  a tu w powiecie jest jakiś elektryk co się na tym zna ? Albo nauczyciel zawodu ? Ja nikogo takiego nie znam... znowu będą dzieciakom wmawiać czary mary uwierzcie nam. ..

 • 4 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Elektryk

  W Powiecie Kartuskim jest bardzo wielu fachowców, szczególnie pyskaczy i mądrali od wypisywania bzdur i siania nienawiści na tego typu portalach.

 • 2 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mocnyyyy

  Bardzo ciekawa makieta złożona z 17 lamp, ciekawe ile czasu im to zajęło hmm ?? W tych czasach to już powinny być LED-y :D

 • 5 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # trele-morele

  nie polecam tej szkoły- informatyka z h. tragedia...NA POZIOMIE TEJ MAKIETY

 • 4 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kampania samorządlenii

  a te zdjęcie co ma przedstawiać? Innowacyjny neon świetlny pani starosty?!!!

 • 3 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsd33

  do taka ściema, że aż mdli - nauczyciele przedmiotów zawodowych są i uczą bardzo dobrze, elektrycy, którzy się na tym znają też są, nie trzeba obrażać ludzi, tylko dlatego, że ma się zły dzień. Elektrycy z ZST znajdują pracę, nie przynoszą wstydu szkole, więc dlaczego taki przykry wpis.
  Rozumiem, że krytykanci zrobiliby lepszą makietę, ale może byście zauważyli staranność wykonania. Jak Wy będziecie kłaść instalacje tak równo i starannie, to Wasi klienci będą bardzo zadowoleni.
  Krytyka informatyki przy wpisie o pracowniach zawodowych to chyba spora złośliwość.

 • 4 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do dsd33

  Co ty bierzesz ?? jaka instalacja ?? kabli nie widać , a lampy są na wkręty, żadna sztuka prosto to przykręcić

 • 3 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsd33

  Na tym polega problem, że instalacja, kable z tyłu, a według Ciebie to działa na bateryjki? Nie obrażaj mnie.Dyskutuj.

 • 2 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dsd33

  No i pewnie poskręcane śliną na skrętkę jak to w ZST .

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo