Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Żukowo. Pomnik "Iwana" nie do ruszenia? Póki co zostaje w centrum miasta

Opublikowany: 2018-02-02 14:25 Autor: Wojciech Drewka

Według wojewody pomorskiego, w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości usunięcia, bądź przeniesienia pomnika żołnierza radzieckiego z centrum Żukowa. - Mamy związane ręce, bo teren należy do skarbu państwa i sami nic nie możemy w tej sprawie zrobić - mówi Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Jakiś czas temu napisaliśmy, że Urząd Miejski w Żukowie, na wniosek mieszkańca zajął się sprawą pomnika żołnierza radzieckiego znajdującego się przy ul. Gdyńskiej. Chodzi o monument ustawiony w sąsiedztwie cmentarza żołnierzy radzieckich. Przez mieszkańców Żukowa nazywany jest często „Iwanem”. Od dawna dyskutowano na temat konieczności usunięcia z przestrzeni publicznej Żukowa pomnika „wdzięczności Armii Czerwonej”, jako symbolu totalitaryzmu. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że gmina powinna zająć się sprawą w oparciu o ustawę zakazującą propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

fot. M. Dzienisz

Sprawa wzbudziła ogromne kontrowersje i burzliwą dyskusję. Część Internatów zwracało uwagę, że pomnik powinien zniknąć już dawno, ale wielu osób było wręcz oburzonych chęcią jego usunięcia. Z postępowania administracyjnego gminy wynika, że nie ma żadnych dokumentów świadczących o tym, że monument został ustawiony zgodnie z prawem. Brakuje chociażby pozwolenia na budowę i innych dokumentów legalizacyjnych.

Gmina Żukowo poprosiła więc wojewodę pomorskiego o wszczęcie procedury mającej na celu usunięcie pomnika. Zgodnie z przepisami to właśnie wojewoda może podjąć decyzję w tej sprawie. Wydawało się, że sprawa jest przesądzona, a wojewoda pomorski, jako przedstawiciel rządu w terenie, w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmie decyzję o usunięciu pomnika lub zmianie jego lokalizacji.

Jest jednak inaczej. Jak mówi Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, z pisma wojewody wynika, że obecnym stanie prawnym niemożliwe jest przeniesienie lub usunięcie pomnika.

- Okazuje się, że sprawę reguluje umowa polsko – rosyjska i nie da się usunąć pomnika w oparciu o ustawę dekomunizacyjną – mówi Wojciech Kankowski. – Jest to skomplikowana materia i jako samorząd mamy w tej sprawie związane ręce. Każdy kto zna historię zdaje sobie sprawę z wymowy tego pomnika, ale niestety póki co nie możemy nic w tej sprawie zrobić, więc tak zwany „Iwan” nadal będzie się znajdował w centrum naszego miasta.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [55]

 • 11 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  Można nie usuwać, ale powinno się tak dokonać zabudowania terenu ( za zgoda Państwa), aby nie był on tak eksponowany. Tyle Panie Kankowski może Pan przecież uczynić. Gdzie urbaniści w Waszym mieście?

 • 13 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowo

  Jak zwykle nie udało się naszemu burmistrzowi. Wyszło jak z schetynowkami czyli nic. Na gminie nie potrafią zrobić chodnika na pożarnej bezpiecznych przejść dla pieszych na trasie gdynia Kościerzyna. Po co w ogóle coś ruszać jak się nie potrafi.

 • 8 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Przyjme dwoch uchodzcow,jeden.do wysadzenia Iwana a jeden dla.nie myslach , na.gminie

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Zadzwonię do Pana Prezesa i od razu ten Iwan będzie przerobiony na gruz do wysypania na drogach.

 • 5 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trudno

  To było do przewidzenia, ale dobrze, że zostało to sprawdzone i potwierdzone. Szkoda, bo brzydki jest, surrealistyczny, ale nie do ruszenia.

 • 4 14 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # goga

  NA tej stronie zabierają głos tylko przeciwnicy obecnego burmistrza .A tyle co teraz si e robi w GMINIE/nie tylkow Żukowie/ tego jeszcze nie było.

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ goga

  czyli co i gdzie dokładnie ??

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @goga

  Biedactwo

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Po 25 latach komuna właśnie powraca ...

  więc Iwan staje się ponownie aktualny i mile widziany przez tych, co trzymają nas na coraz krótszej smyczy i założyli nam kaganiec (o co sami prosiliśmy przecież).

 • 8 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co to komu przeszkadza

  Z tego co kojarzę to pomnik nie krzyczy komunistycznymi treściami, a jedynie upamiętnia poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Żaden ze mnie sympatyk komunizmu, ale nie widzę powodu żeby podejmować jakiekolwiek kroki wobec niego. Ot jest i tyle - temat rozdmuchany i robi za zasłonę dymną - podobnie jak temat ustawy o IPN będący przykrywką dla wprowadzonej cichaczem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Proponuje obwiesić go banerami naszego mandoliniarza, on je i tak wiesza wszędzie, nawet na starym tapczanie wiec nie będzie psuł widoku.

  Może nowy burmistrz rozwiąże problem wiecznie żywej komuny.....

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ogrodnik

  Obsadzić go krzewami i kwiatami, żeby nie był taki monumentalny przynajmniej optycznie. Poprostu popracować nad jego otoczeniem, by nie rzucał się tak przytłaczająca szaro w oczy.

 • 14 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tematy zastępcze

  Co komu ten pomnik przeszkadza ??? Tyle problemów w gminie, szkoda czasu na bzdury

 • 8 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak myślę

  Ależ Iwan jest wizytówką Żukowa. W tym mieście są dwie historie - na dole norbertanki jako wczesna historia, na górze "Iwan Groźny" jako druga karta historii. Czy jest coś jeszcze ciekawego ?. Historii nie da się wymazać, obalenie pomnika nie zatrze śladu komuny w mieście. Trzeba byłoby zakazać mówić, oglądać albumy, kroniki szkolne w których utrwalono uroczyste apele na radzieckim cmentarzu ...itd. Jeszcze żyje pokolenie tego czasu, towarzysze którzy kto wie czy nie z nostalgią zerkają na "Iwana" jedynego w powiecie bohatera komuny. Zostawić go, przyjdzie czas kiedy nabierze innej wartości, będzie cennym unikatem.

 • 8 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  skąd nazwa Iwan Groźny może w końcu dowiemy sie który to mieszkaniec pisał pismo w przedmiotowej sprawie ? dziwi mnie jeden fakt ZKP ma jako jedno z haseł "Me trzymamy z Bogiem"
  a gdzie tu szacunek dla zmarłych-zabitych żołnierzy którzy spoczywają na tym cmentarzu przecież Ci polegli żołnierze część z nich tez była chrześcijanami.
  W niedzielą w kościele co niektórzy rączki złożą pójdą do komunii a ty brak szacunku dla zmarłych bo chcą naruszyć ich miejsce wiecznego spoczynku.
  Zastanówcie się nad swoimi czynami i postępowaniami.
  Ciekawe czy ten mieszkaniec ma odwagę publicznie się ujawnić ?

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tak myślę

  Jest jeszcze haft, którego na ulicach Żukowa nie widać.

 • 6 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pluski36

  Czy ci młodzi sołdaci,(niekoniecznie wszyscy byli Rosjanami), którzy tutaj zginęli mieli świadomość, że wyzwalając Polskę przynoszą jej komunę? Przecież na taki podział Europy zgodzili się nasi obecni sojusznicy zza Oceanu. I tych poległych dzisiaj biedaków nazywa się prześmiewczo Iwanami. A w dodatku z tego bądź co bądź cmentarza najchętniej umieścilibyśmy te polityczne ofiary "pod płotem". Jak to pogodzić z wiarą i z moralnością, którymi my Polacy chcemy "ubogacić Świat"? Na szczęście jest wiele rozsądnych głosów, ze sposobami na rozwiązanie tej sprawy. Nie przyłączajmy się my, tu na Kaszubach, do polityki odwracania się od Europy "plecami".

 • 10 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  widać że obecna władza nie ma innych problemów tylko pomnik ? dobrze że na razie powoli jesień się już zbliża i będzie wyczekana zmiana włodarza Żukowa.

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # abc

  Pieniądze przeznaczyć lepiej na budowę parkingów.

 • 1 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Jakby mu tak pepeszę z rąk odkuć , chełm grzywką zasłonić i w te ckliwe ramiona czarownicę Marię Ka.....ką wcisnąć, mógłby "Iwan" za Lecha robić. Oszczędność kosztów ogromna!!! Pewnie nawet
  pan Leszek Sławoj na pośwęcenie by przyjechał. Wędzonych węgorzy u nas sporo, tak na skromny poczęstunek pokolędny. Przybywaj Sławoju w bród, a głodu i "suszy" tu nie zaznasz.

 • 13 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inwestycji

  Ten burmistrz w ogóle nie czuje problemów gminy Żukowo. Nic tu się nie dzieje. Jaka duża inwestycja była w Żukowie dla mieszkańców. Żadna.

 • 2 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Przy dzisiejszej technice można zrobić pomnik zmienny . W dzień byłby Iwan , po zmierzchu chowałby się , a wysuwał Lesio .
  Taka nowoczesna forma nocnej zmiany .
  Nie wiem , co Żukowo mogłoby zyskać na tej zmianie . Leszków troszku już jest . I Jaro zapowiedział ,że po 10 kwietnia będzie jeszcze więcej .
  Może lepiej postawić Suskiego i Carycę Katarzynę .

 • 9 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Pewna Pani z Żukowa rzucała hasłami żeby zrobić tam parking , wiec domyslam się ze wniosek o usunięcie Iwana to również jej sprawka . ;)
  Przecież to jest cmentarz ! Radziecki -ale to nie zmienia faktu ze cmentarz ! Kaszubi to podobno cieple , religijne osoby ? Więc gdzie szacunek dla miejsca spoczynku ?! Wstydzcie się ! Wszystko Wam się juz z komuną kojarzy..
  Iwan stał, stoi, i mam nadzieje ze będzie stał nadal przez wiele kolejnych lat . :)
  No i proponuje zapoznać dokładniej z historią Żukowa , zamiast płuc jadem :)

 • 16 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Za co mamy dziękować Rosjanom zmiana systemu nasizmu na komunizm zacofanie wobec państw zachodnich na około 30 lat jesteśmy w tyle.Mój dziadek walczył w kampanii wrześniowej w1939r, potem dostał się do niewoli sowieckiej i 9 lat był zesłany na Sybir ledwie przeżył oficerów wszystkich zabito Gdy poszedł do konsulatu w Gdansku latach 70 po odszkodowanie za zesłanie na Sybir to mu odpowiedzieli jakie pieniądze nic panu się nie należy i odszedł z niczym.Tereny na wschód od rzeki Bóg zostały nam zabrane kobiety zostały wczasie działań wojenny gwalcone mienie , obrazy, rzezby ,zostały wywieziono na wschód .Mój ojciec opowiadał ze gdy wojska radzieckie wkroczyły na tereny Kaszub to Rosjanie okradli kaszubow a kradli w szczególności krowy świnie , konie gęsi, kury, zegarki złoto, zboże buty i wszystko co im mogło się przydac.Moim zdaniem dla spokoju wszystkich żołnierzy radzieckich pomnik chociaż byli ateistami powinien być przeniesiony na cmentarz.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Niech sobie stoi. Tylko po co mu ten karabin?
  To nie jest symbol wiecznego odpoczywania w szacunku do zmarłych.
  To jest symbol agresji wobec pokoju.
  Czy na grobach żołnierzy europy wiszą pęczki granatów?
  Zmniejszyć powinno się ten przejaw gigantomanii.
  Rosjanie z pewnością zaakceptują rewitalizacje tego miejsca tak aby nie
  zmieniać faktu, że tam polegli żołnierze. I proszę nie mieszać cmentarza z populistyczną
  polityką.
  Mój pradziadek który poległ pod Monte Casino. Ma być wykopany? Bo do władzy dopadł
  kolejny Mussolini?

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do oko

  Przeciez widelcem nie walczyl,to co moze zolnierz trzymac jak nie karabin.Walczy sie orezem a nie zestawem kuchennym.Z To jest nie tylko symbol agresji a le rowniez symbol obrony przed agresja.

 • 8 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wluczynski

  Gmina Żukowo przede wszystkim powinna się zająć infrastruktura podległych miejscowości którzy płacą podatki . Mieszkańcy od nastu lat zmagają się z codziennymi korkami i rano i wieczorem każdego dnia ! Mieszkańcy okolicznych wiosek nie mają należytych dróg !
  Tym gmina Żukowo powinna się zająć . Ale dopóki są ci zatwardziali i nie czuli na mieszkańców urzędnicy na stołkach dopóki tak będzie wyglądać gmina Żukowo!

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Mimo wszystko jest różnica miedzy koszarami a cmentarzem.

 • 5 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  Ten Iwan kiedyś ginął wyzwalając tereny Żukowa , to był zwykły człowiek wcielony do wojska.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ oko

  A wedlug Ciebie ten pomnik stoi w koszarach?

 • 7 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kropek

  Komu on rzeczywiście przeszkadza?ale jeśli zostanie usunięty to na pewno postawią pomnik Kaczyńskiego.Ciekawe co będzie lepsze?

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kropek

  Raczej replika samolotu i ścięta brzoza

 • 1 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@kropek

  Kaczora bez piór -gołego.

 • 4 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ręce precz od pomnika!!!!

  Na szczęście jeszcze są tu myślący ludzie też i stawiają dobre i logiczne komentarze.Od kiedy nasza gmina jest taka uczynna dla jednego mieszkańca, który decyduje jak ma wyglądać cmentarz poległych żołnierzy?A panu burmistrzowi jak nie ma innych problemów proponuje przejechać się ul.Gdyńską od Małkowa (albo od wysokości nowego kościoła)w kierunku do Borkowa i z powrotem-tak z dwa razy dziennie -szczególnie jak będzie się gdzieś spieszył np.z chorym dzieckiem do lekarza-jak sobie postoi w każda stronę godzinkę to może wtedy będzie miał czas się zastanowić co jest sensownego do roboty w tym mieście.Dobrze ,że niedługo wybory!

 • 6 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obwodnica

  w gminie koscierzyna to sobie wzorowo poradzili i jest piekna obwodnica-ale tam to włodarze działają!

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # koscierzyna

  a tez poprzedni mówli ze nie da rady a dało!

 • 2 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hugon

  cieszy mnie na informacja .Tym bardziej że pisałem w tej sprawie by pozostawić ten Pomnik w spokoju .Jestem mieszkańcem Gdyni ale wiem i czytałem ilu żołnierzy Armii Czerwonej zginęło w walkach o te ziemie .Przypominam ze Polskie Wojsko wraz z Armią Czerwoną byli po jednej stronie w walce z najeźdźcą i obalanie takich itp pomników czy zmiany nazw ulic jest nie tylko pluciem na Rosję ale i na Polskę gdyż jedni i drudzy byli wtedy w sojuszu i ginęli za tą i nie tylko tą ziemię.

 • 0 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  pomnik upadnie razem z tą władzą...

 • 1 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hugon

  ktoś napisał że" pomnik upadnie wraz z tą władzą " .PO upadło PIS też padnie to kwestia czasu (no chyba że sie opamiętają w krytyce innych i nie będą sie aż tak przechwalać swoimi osiągnięciami które w większości są kłamstwami:zarobki 4900zł (kto tyle ma przy 160 godz ?) ,niskie bezrobocie ? bzdura ,polityka zagraniczna leży ,dyplomacja też itd itd) . A w ogóle co tu dużo mówić .pis-po to prawie to samo ,pochodna solidarności i aws-u czyli raczej szkodniki .Natomiast regionalnie(województwa) to ludzie z tych czy innych partii co niektórzy są ok.bo jeszcze nie tak zepsuci jak ci w Warszawie .

 • 3 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaro1

  Hugon,masz racje,ze propaganda obecnej wladzy to cos wiecej niz PRL.BEZROBOCIE,ZAROBKI,BUDZET.To jedna wieka sciema.Nalezy pamietac,ze kazda wladza wylewa na siebie lukier,my im w tym nie pomozemy,poniewaz sami wiemy jaka jest rzeczywistosc.W dalszym ciagu nikt nie widzi ilu ludziom pomimo ciezkiej pracy zyje sie ciezko.

 • 10 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Dlaczego odchodzimy od tematu pomnik żołnierzy radzieckich w Żukowie postawiony został z incjatywy ZSRR z przyzwoleniem PZPR .Mojej rodzinie system komunistyczny uczynił więcej złego niż dobrego jak ktoś myśli inaczej musiał być w partii w czasie komuny lub jego rodzina.Wielu Sowietów zginęło wczasie działań wojennych bessensownie ze wzledu na złe dowodzenie Generałów nie liczył się człowiek tylko jednostka czyli wódz Stalin i jego zwycięstwa kosztem życia wielu milionów żołnierzy .W pierwszej linii frontu szli żołnierze zesłani na Sybir którzy nie chcieli się przyporządkować Stalinowi a było ich miliony którzy najczęściej ginęli. Wiekszosc żołnierzy naduzywala pili wodke i była to glowna przyczyna walki na oślep na polu bitwy.Dużo żołnierzy rostrzeliwano za dezercje lub zabijali się na wzajem gdy chcieli coś droszego ukrasc

 • 5 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hugon

  tym którzy tak krytykują poprzedni system i dobre relacje z Rosją piszę .Zdaje sobie sprawę że nie wszystko było idealnie ale był w miarę sprawiedliwy podział dóbr ,nie aż takie przepaści jak dziś ,nie aż taki wyzysk jak dziś ,nie aż taka biurokracja jak dziś( a są komputery ) .Rosja..co by nie mówić zbliżeni mentalnie do nas Polaków oraz gdy walczą to mają ducha do walki a nie tylko kasa ,kasa wygody dobre żarcie jak wielu z krajów zachodnich i ogólnie zachód inne wartości wyznaje .Polska potrzebna światu bo rynek zbytu bo tania siła robocza ale rodacy dużo też w tym waszej winy .Godzicie sie na dziadostwo to i tak Polaków często postrzegają niestety .Ktoś pisał że jak weszli Rosjanie ,Armia Czerwona to do świętoszków nie należeli .A kto w czasie działań wojennych jest święty? nieliczni .Ogólnie byli nam przyjaźni i pomocni a przesadne negatywne opinie to propaganda i moda .Chodzi o to że jak i zachód ma tam swoje plusy (ekonomia,wysokie zarobki ,socjal ,pomoc państwa itd ) to starajcie sie też i na wschodzie dojrzeć plusy(gościnność ,często bezinteresowność a czasem przyjaźń) a nie tylko krytyka .Nie interesuje mnie opinia tych którzy minusują bo argumentów nie mają i nie interesuje mnie zdanie większości bo jak powiedział Korwin (choć to nie moja opcja ale chłop ma często racje) Janusz Korwin-Mikke: "W demokracji rację ma większość, a głupich jest więcej niż mądrych
  Chcemy zdecydowanie zmniejszyć wpływ demokracji "

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Piękne miejsce na pomnik Jarosława.

 • 5 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do burmistrza

  Szanowny Panie burmistrzu do pracy nie szukać tematów zastępczych. Jaki ma Pan pomysł aby ulżyć w temacie zakorkowania chwaszczyna i zukowa. Obwodnica jak powstanie to jeszcze 10 lat a co proponuje Pan do tego czasu.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tytus

  zostawić pomnik to legowisko kotów a do tego Jaro nie pozwoli.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # IWAN jest smutny i samotny ...

  Postawmy obok niego pomnik Walentyny Tiereszkowej - to go ucieszy !!

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Andzia

  Precz z sowieckim okupantem!!!!

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Agata

  Niby jesteśmy dumnymi Polakami, katolikami, Kaszubami. Pytam, gdzie jest nasza kultura, wiara, rozsądek, szacunek dla bliżniego? Jakim trzeba być złym i zawistnym człowiekiem aby likwidować cmentarze żołnierzy? Niszczyć groby zołnierzy, groby młodych męźczyzn, synów, mężów, ojców. 4000 młodych żołnierzy straciło życie w walce o wyzwolenie ziemi żukowskiej, a nie w walce o ideologie. Czy w naszej kulturze nie czcimy zmarłych - spoczywaj w spokoju. Przypomnę tylko -Karma zawsze wraca. My Polacy z naszą zawirowaną historią mamy mogiły naszych przodków rozsianye po całym świecie. Chyba nie chcemy aby Włosi dewastowali groby Polaków pod Monte Cassino, bo .... , Anglicy w UK, bo ...... .

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klasa 4b

  Do Andzia, precz z analfabetyzmem !!!

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Agata

  Przepraszam, ale nigdzie nie znalazłem informacji, o tym że ktoś chciał likwidować cmentarz żołnierzy radzieckich.
  Chodzi o likwidację pomnika tzw. Iwana, który jest symbolem dominacji rosyjskiej w tym przypadku na Kaszubach a szerzej w Polsce w latach kiedy panował u nas ustrój socjalistyczny (zwany komuną). Ja jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, katolikiem, mieszkańcem ziemi kaszubskiej. My szanujemy miejsca pochówku i mamy szacunek dla zmarłych, zabitych i pomordowanych. Ten symbol totalitaryzmu na naszej ziemi nie ma nic wspólnego z szacunkiem dla zmarłych. Po 1939 roku Polaków mordowali najpierw Niemcy a potem Rosjanie a potem jeszcze nasze komunistyczne służby. Czy wszystkim im należy postawić pomniki. Szacunek wobec naszych pomordowanych rodaków zobowiązuje nas do walki o prawdę.
  Istnieje w przestrzeni publicznej takie określenie jak „pożyteczny idiota" (przepraszam za określenie nie jestem jego autorem) odnoszę wrażenie, że kilku komentatorów na tym forum można by tak określić. Nie wiem w czyim działają interesie (na pewno nie polskim) wolę domniemywać, że rzeczywiście nie wiedzą co czynią.

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Całkowicie się zgadzam z wypowiedzi do powyżej nikt się nie wypowiadał żeby ktoś niszczył groby , ale komuniści to robili dam przykład w Kartuzach na ul.Majkowskiego gdzie mieści się szkoła muzyczna przedtem w tym budynku mieściła się siedziba PZPR był cmentarz żydowski gdy ten budynek budowano latach 50 to wszędzie były kości ludzkie a jak ktoś będzie chodził po parku na Majkowskiego to pod naszymi stopami w ziemi sa pochowane szczątki ludzkie .Moim zdaniem juz wypowiadiadalem się w komentarzach pomnik powinien być przeniesiony na cmentarz radziecki dla świętego spokoju w tych szasach wZSSR nie było kościołów były zburzone wszyscy sowieci byli ateistami ale musze zaznaczyc ze ich Bogiem byl Stalin i wiara w jego zwycięstwo. Żołnierzy odznaczano medalimi którzy którzy brneli na oślep na przód.

 • 1 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Agata

  Do @Agata
  Człowieku, chcesz walczyć o prawdę? Jaka prawdę? Co w historii jest prawdą? Nie, nie chcę juź nikomu stawiać pomników, ale dlaczego burzymy te które budowaliśmy. Czy to nie jest nasza historia?
  Jestem apolityczna i nie rozumię dlaczego w każdym kto ma inne zdanie, widzisz wroga i doszukujesz się działań w niepolskim interesie. Skąd te fobie?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tubylec

  Pomnik w Żukowie powinien pozostać jako pamiątka faktu że zginęlo w okolicy więcej żołnierzy radzieckich niż Polaków pod Monte Cassino. Zamiast przesuwać pomnik trzeba odsunąć od niego ulicę Gdyńską bezsensownie tu pogiętą i splecioną z ulicą Gdańską. Kolej ma robić nowy wiadukt - powinni go zrobić 50 metrów dalej w stronę Kartuz i drugim wiaduktem nad dolnym rondem połączyć ulicę Gdyńską z Kościerską. "Iwan" zostanie w z dala od ruchliwej ulicy a korki w Żukowie się zmniejszą.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec żukowa1

  Ten pomnik nie ma tam nic do szukania. Gdzie są pomniki tych rzeczywistych bohaterów którzy walczyli o polskość tych terenów?

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec żukowa1

  Dlaczego usunięto mój wpis o zrobieniu parkingu na tym placu?
  To jest nie demokratyczne!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo