Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Radni wycofują ważne uchwały, a burmistrz grzmi o blokowaniu rozwoju gminy

Opublikowany: 2018-03-14 15:15 Autor: Wojciech Drewka

Decyzją kartuskich radnych z dzisiejszych obrad zdjęto uchwały o studium zagospodarowania gminy Kartuzy oraz zwiększenia udziałów w gminnym Zakładzie Energetyki Cieplnej "Spec-Pec". Radni przekonują, że było wiele niejasności. Zdaniem burmistrza Kartuz, takimi działaniami Rada Miejska blokuje rozwój gminy.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Studium zagospodarowania przestrzennego to ważny dla gminy dokument, który kreuje jej politykę przestrzenną. Prace nad kartuskim studium, które miało zostać uchwalone na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej trwały trzy lata. Niespodziewanie pojawił się jednak wniosek o zdjęcie z porządku obrad tej uchwały. Argumenty za tym przedstawił radny Jerzy Pobłocki. Zwrócił uwagę, że w studium znajdują się niejasne zapisy dotyczące przebiegu obwodnicy Kartuz.

Co z tą obwodnicą?

- Cały czas optujemy za tym, by obwodnica realizowana była w kierunku Prokowa i dalej w stronę Łapalic, natomiast w studium mowa o etapach, które dotyczą realizacji obwodnicy w przeciwnym kierunku – mówił Jerzy Pobłocki.

fot.W.Drewka

Przeciwko zdjęciu uchwały z porządku obrad protestował burmistrz Kartuz argumentując, że to dokument wielokrotnie był przedmiotem konsultacji, był wykładany do wglądu, a wszyscy zainteresowani mogli zgłaszać uwagi. Przekonywał, że przebieg obwodnicy nie zmienia się, a w grę wchodzi jedynie nazewnictwo co do kolejnych etapów inwestycji.

- To zbyt ważny dokument dla gminy. Czeka na niego wielu mieszkańców, prywatne firmy, instytucje, takie jak chociażby Starostwo Powiatowe. Blokując jego uchwalenie, blokujecie rozwój tej gminy – mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Hubert Hoppe podkreślając, że studium jest dla gminy strategicznym dokumentem i Rada Miejska nie powinna usuwać go z porządku obrad.

fot.W.Drewka

Doszło do ostrej dyskusji, ale radni postawili na swoim. W głosowaniu zdjęli z porządku obrad uchwałę o studium zagospodarowania przestrzennego gminy Kartuzy. To samo zrobili z kolejną uchwałą dotyczącą zwiększenia udziałów samorządu w Zakładzie Energetyki Cieplnej Spec – Pec. W tym przypadków również – jak mówili – mieli szereg niejasności.

Cenny czas

- Nie możemy od nowa rozpoczynać procedury związanej ze studium, bo wszelkie konsultacje, zbieranie uwag zajmie nam dwa lata – mówi szef kartuskiego samorządu. – Nie wiem skąd ciągłe twierdzenia o jakimś innym przebiegu obwodnicy, skoro cały czas mówimy o tym samym przebiegu, a więc drodze w kierunku Prokowa i dalej w stronę Łapalic. W grę wchodzi jedynie kwestia podzielenia tej inwestycji na odcinki z uwagi na brak środków na realizację całości. Nie wiem ile mamy dać radnym czasu na przeczytanie studium, ale będziemy próbowali zorganizować kolejną sesję, by na nowo wrócić z tematem studium. Jeśli zaś chodzi o zwiększenie udziałów w Spec-Pec-u, to również jest to istotna sprawa, bo musimy zadbać o rozwój naszej spółki, która potrzebuje nowych odbiorców. Konieczna jest likwidacja drogiej w utrzymaniu kotłowni na osiedlu XX-lecia, która emituje w dodatku ogromne ilości dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. Ale najważniejsze, że powiat chce z nami współpracować i skorzystać i podłączyć szpital do naszej sieci ciepłowniczej. Aby to zrobić, musimy zdążyć z jej rozbudową. Przez decyzję radnych ta sprawa znów się odwlecze.

fot.W.Drewka

Radny Jerzy Pobłocki mówi, że radni potrzebują około tygodnia, by przeanalizować studium i wrócić do tematu.

- Sądzimy po prostu, że pan burmistrz chce w pierwszej kolejności wykonać odcinek obwodnicy w kierunku na Bytów i to nas niepokoi, bo większość radnych i społeczeństwa domaga się dokończenia odcinka w kierunku Sierakowic – mówi Jerzy Pobłocki. – Mogliśmy przyjąć to studium pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiednią kolejność inwestycji. Potrzebujemy tygodnia, by przeprowadzić niezbędne konsultacje, wyjaśnić wszelkie wątpliwości i wówczas na nowo przystąpić do uchwały.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [66]

 • 26 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  przecież ta obwodnica już dawno powinna być zrobiona, CAŁA !!

  ile lat jesteście na stołkach ? co zrobiliście ? wszystkich z MGG na czele powinno się rozliczyć z każdej wydanej złotówki i wypełniania swoich OBOWIĄZKÓW.

 • 28 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gość

  Proszę przeczytać treść pisma do marszałka pod którym burmistrz zbierał podpisy o budowie obwodnicy, teraz ta uchwała gdzie burmistrz nie godzi się na sesji o wprowadzeniu innej kolejności budowy obwodnicy to kogo on chce wyrolować? Radni jasno postawili w pierwszej kolejności odcinek od Grzybna do Łapalic.A nie odcinek na Bytów. Gdzie są samorządy sąsiedzkie : Sierakowice, Chmielno czy Powiatowy może oni nie mają problemu z przejazdem przez Kartuzy? Czy oni są świadomi co podpisywali i o co tak zażarcie walczy burmistrz. Brawo radni którzy czytają te opracowania. Nie dajcie się wyrolować przez tych co chcą rozwijać prywatne interesy z kierunku Bytów -ul. Gdańska. Pytanie kto chce tam budować stację paliw i inne pawilony na ziemi należącej do gminy?

 • 15 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # greg43

  u nas ciągle gadają, a Kościerzyna już ma

 • 6 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @gość

  Ty nie roluj. Obwodnica to droga wojewódzka i to marszałek będzie decydował, czy i kiedy i w jakiej kolejności wybuduje kolejne jej etapy. Studium nie ma nic do tego

 • 15 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do greg43

  Radni swoje a burmistrz preferuje obwodnicę na kierunek Bytów. To obwodnica nigdy nie powstanie.

 • 11 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rok wyborczy!

  Trzeba podpicować "centrum zdrowia" jak golfa na giełdę.
  Coś tam na szybko "podmalować" . Ludzie wiadomo kupują oczami.
  I kolejne 4 lata sanatorium gdzie spokojnie można zadbać o swoje i kolegów sprawy

 • 11 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@gość

  Ty rolujesz, bo marszałek powinien budować racjonalnie bo buduje za nasze podatki. Wyliczenia jasno wskazują z którego kierunku jeździ najwięcej samochodów. Jak zrobi inaczej to odpowiednie służby powinny się tym zainteresować.

 • 10 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Czy obwodnica w kierunku Bytowa czy Lapalic i tak ma być w całości zrobiona bo co te dyskusje wasnie budować żeby zmieszać korki i zanieczyszczenie w Kartuzach.

 • 14 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Radny

  z Łapalic, jak zagłosujesz PRZECIW obwodnicy w kierunku Łapalic, to stracisz mandat na kolejną kadencję... ludzie na ciebie nie zagłosują już....

 • 4 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kopciuch

  Brawo pseudo radni. Mam przebojowe hasło dl naszej gminy: "STOLICA KASZUB LIDEREM SMOGU!!

 • 21 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobrze

  Że pan Pobłocki zareagował i radni go poparli. Niech przez ten tydzień dobrze sprawę przefiltrują. A tak na marginesie to radni też już chyba zauważyli, ze pan burmistrz ładnie mówi ale niezbyt ładnie robi. Coś jakby przestali ufać burmistrzowi. Ale musiało upłynąć tyle czasu żeby się zorientowali??? No ale lepiej póżno niż wcale.

 • 16 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  Czekam, kiedy w Radzie będą zasiadać młodzi. Młodzi, którzy do tej pory przegrywają ze starszym pokoleniem.

 • 11 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mam wrazenie

  Trudno oprzeć się wrażeniu, że jedyny radny który coś robi w radzie to p.Pobłocki.
  Reszta raczej nie ma nic do powiedzenia i przyklepuje jak idzie nie zadając zbędnych pytań, bo pewnie jeszcze by wyszło na jaw, że nie znają szczegółów.

  Oby go wybrano w następnych wyborach.
  A reszta... Dajcie w końcu młodym coś zrobić bo ci, którzy są już pokazali co potrafią.
  Albo czego nie potrafią

 • 8 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Pan Połocki był w poprzedniej radzie i był z Lehmanowa za pan brat, to czemu przez 8lat nie zrobili obwodnicy, nawet jej nie zaczęli. Dopiero za Gołuńskiego zaczęła się budowa. To teraz jak przez 8 lat ona powstanie to będzie sukces. Ta droga nie jest gminy tylko Marszałka to niech on buduje a my mamy dość dróg gminnych do budowy.
  Gościu. jak słabo znasz koncepcję którędy na przebiegać budowa obwodnicy.a raczej nic nie wiesz na ten temat to nie pisz głupot. Każda część obwodnicy przechodzi przez lasy, to jaką stacje benzynową burmistrz ma budować. No chyba że dla jeleni takich jak ty.

 • 3 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@gość

  jakoś od decyzji środowiskowej, w której zarząd dróg wojewódzkich określił etapy się nie odwołaliście, a decyzja była wydana w 2014r. i nadal jest ważna

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@gość

  racjonalnie to będzie jak powstanie cała obwodnica.

 • 8 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radni

  radni kolejny raz pokazali, że nie obchodzi ich interes mieszkańcóq, ale tylko to, aby dokopać mgg

 • 5 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mam wrazenie

  Broń Boże, by go wybrać, przecież na sesje nie przyszedł przygotowany. Trzy lata czekamy na tą uchwałę. A teraz radni ja odrzucają, Nie interesowali się planem jak był czas, to teraz czas by zmienić tych radnych na tych co będą się interesować tym czego oczekują mieszkancy

 • 10 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Gdy komukolwiek zależało na tej drodze już dawno by się budowała. Przypominam że rada to organ stanowiący i kontrolny gminy!!

  Radni NIE CHCĄ, MGG 2x NIE CHCE, o czym tu dyskutować ?

 • 5 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Heh akurat decyzja o budowie obwodnicy w kierunku Bytowa byłaby lepsza dla Kartuz, większość mieszkańców Kartuz mieszka na Osiedlu Wybickiego i również oni byliby beneficjentami obwodnicy w kierunku Bytowa (tutaj mam na myśli obwodnicę w kierunku południowym od nowego ronda na wylocie na Gdańsk, przez las obok urzędu skarbowego i dalej aż do drogi na Bytów). Wygląda na to, że radni wspierają bardziej Sierakowice niż swoich wyborców.

 • 4 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ~Do wyżej

  bo wtedy wszystko było trzeba robić od zera, już nie pamiętasz jakie problemy były z nadleśnictwem ?

  Teraz masz wszystko na TACY, wystarczy zrobić TYLKO dokumentacje.. i co ? ML'ka taka podła i zła a dała radę, tu każdy mądry a G***no załatwili.

 • 12 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @xxx

  kartuzy korkują przejezdni, nie mieszkańcy.

 • 3 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  taki jesteś pewien, że przejezdni? to sprawdź sobie ile mieszkańców ma samo osiedle Wybickiego a ile Sierakowice. I jaki procent mieszkańców Sierakowic dojeżdża do Trójmiasta do pracy a jaki procent z Kartuz.

 • 8 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do wyżej

  W poprzedniej kadencji to Grzegorz Gołuński był za pan brat z panią Lehman. To oni go odwoływali z prezydium rady żeby realizować swoje pomysły m.in. poszło o targowisko przy dworcu i parę innych watpliwych spraw. Dziwne że stronnicy pani Lehman z poprzedniej kadencji są teraz zwolennikami pana Grzegorza. Porozumienie świadomych radnych jasno pokazuje nieprawidłowości i kosztowne inwestycje gminne które prawie nikomu nie służą. Zarówno poprzedni burmistrz jak i obecny zawsze proponowali wysokie podatki swoim mieszkańcom, wyprzedawali najlepsze nieruchomości gminne i realizowali populistyczne inwestycje które prawie nikomu nie służą. Młodzi radni niech startują tyle że czasami nie wiedzą co przegłosowują i nie zawsze są zorientowani jak nimi manipulują ci którzy dysponują pieniędzmi publicznymi. Myślę że czas na zmiany na stołku burmistrza bo trzeba walczyć z układami lokalnymi.

 • 12 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Trzeba zwiększać udziały w SPEC-PEC bo idą na dno. Decyzje Gołuńskiego przynoszą efekty. Za chwilę ta sama sytuacja będzie w KPWiK. Przed radnymi ukrywa się prawdziwe dane.

 • 1 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  nie rozumiem a z Prokowa to niby już cokolwiek zaczęli? Studium to bardzo ogólny dokument i jestem pewien bez sprawdzania, że już obecnie zawiera przebieg całej obwodnicy. Nawet Sierakowice w swoim studium mają ujętą całą obwodnicę. Radni są niepoważni, że blokują taki podstawowy dokument.

  Jeśli chodzi o powiększanie ciepłowniczej sieci miejskiej to również bardzo dobry kierunek, mogłoby to dać efekt skali i tym samym obniżkę stawki za ogrzewanie. Po raz kolejny działanie przeciwko mieszkańcom osiedla Wybieckiego. Przykre to

 • 2 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Klepiesz bzdety. Coś tam ci szumi w głowie ale mieszasz wszystkie fakty. Ciekawe czy robisz to specjalnie? Twoje intencje są jasne! Ty jedyny...

 • 8 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Zgadzam się, że czas na zmiany, trzeba odsunąć od władzy radnych którzy działają na szkodę mieszkańców

 • 9 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rada Gminy

  Skoro są wątpliwości, to trzeba je rozwiać. Lepiej trochę odczekać i spokojnie przedyskutować. Studium to nie jest uchwała na chwilę. Zastanawiam się, ile czasu przed sesją mają wszyscy radni aby wnikliwie zapoznać się z dokumentami, nad którymi potem debatują i głosują.

 • 11 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  dobrze postępują Radni niech Burmistrz trochę pokaże pokory wobec Rady.
  BRAWO Panie Pobłocki pilnujcie spraw mieszkańców i analizujcie uchwały które macie podejmować.

 • 12 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Kartuz

  Brawa dla Pana Pobłockiego, który dba o dobro mieszkańców naszej gminy, a nie jak niektórzy o własne cztery litery......

 • 14 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Rada Gminy

  Dokument o nazwie studium na którym dzisiaj głosowano liczy ok 400stron i zawiera dużo specjalistycznych zwrotów. Radni otrzymali te materiały 10 dni przed sesją . Ciekawe czy pani Józefa , pan Artur, radny z Kiełpina i paru zwolenników MGG go przeczytało- bo milczą na sesjach. Pytanie tez kto uczciwie pobiera diety radnych.

 • 6 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do Rada Gminy

  Jeżeli choć jeden z radnych nie za bardzo wie o czym się mówi na sesji, to trudno uznać głosowanie w tak ważnych sprawach za rzeczowe. 10 dni przed sesją to trochę za mało czasu jak na taki obszerny dokument. 40 stron skomplikowanego tekstu na dzień. Poza własną pracą, rodziną. Taki dokument to nie gazetka, tu nawet przecinek moźe mieć znaczenie. A gdzie czas na refleksję, na zrobienie własnych notatek, wymianie zdań z innym radnymi i współobywateli? Dlatego dobrze się stało, że odczekają. Decyzja musi dojrzewać.

 • 5 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  Radny JP dwa lata kadencji jest w koalicji z burmistrzem a potem przed kolejnymi wyborami w opozycji. I tak od wyborów do wyborów.

 • 7 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@mieszkaniec

  MGG zmienia się jak kameleon. Trudno być z nim w koalicji. Zresztą, zadaniem WSZYSTKICH radnych jest zachowanie rozsądku i wyważanie co jest najlepsze dla mieszkańcôw a nie przypodobanie się burmistrzowi. Dobrze, że JP o tym wie, trzeba tylko ufać, że inni radni też to wiedzą.

 • 2 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  około tygodnia na analizy ... wam i miesiąc nie starczy , gdyż oglądając zdjęcia z radnymi bez trudu rozpoznaję ludzi znanych mi z ulicy .... zawsze uważałem że inteligencją nie grzeszą.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  przede wszystkim powinno się odtworzyć połączenie kolejowe z sierakowicami. I obwodnicę możecie sobie w dipe wsadzić ... taka logistyczna prawda.

 • 1 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oł maj got

  bo Pan radny chce jeszcze jedną sesję żeby kase dostać;):)

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwator

  Ktoś ich wytypował, potem wybrał, no nie? Skoro są tacy jak piszesz, to faktycznie MUSZĄ mieć więcej czasu na ANALIZĘ projektu skomplikowanej uchwały napisanej prawniczym żargonem. Nie każdy radny to gejzer intelektu, ważne żeby mu się chciało czytać i analizować. I mieć WŁASNE ZDANIE W SPRAWIE.

 • 7 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Rada Gminy

  Przywołana radna - Pani Józefa to słynie z tego, że milczy od kilku kadencji.
  Pozostaje tylko pogratulować jej elektoratowi. To muszą być naprawdę samodzielnie myślący ludzie.

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Do Rada Gminy

  Może ONA tylko myśli i słucha? Choć pojęcie RADNY pochodzi od "naradzać się"- tego się nie uda zrobić na milcząco.

 • 6 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cyrk

  radny Hubert H. ludzie dajcie spokój. Czy on wie w jakiej sprawie wogole zabrał głos? Zabetonować i odciąć Os.Wybickiego od lasu. Brawo panie Hubercie życzę ponownego wyboru!
  Z innej beczki... może mi ktoś napisać do kogo należą działki, które mają być przeznaczone na obwodnice, której etap na siłę forsuje burmistrz tuż przed wyborami?

 • 2 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kopciuch

  radze się doinformować - za smog odpowiedzialny jest zarówno obecny burmistrz który decyduje się na inwestowanie w starą kotłownie i poprzednia burmistrz, która zablokowała rozbudowę gazociągu w Kartuzach. Można by powiedzieć, że oboje nic nie zrobili w celu polepszenia powietrza w Kartuzach, ale przecież obecny kupił zmiotkę i szufelkę dla SM.
  A same hasło uważam za trafione!

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "czas na przeczytanie"

  Samo przeczytanie, często "po łebkach" nie jest odpowiednim przygotowaniem się radnych do sesji. Powinno to być "wczytanie się", potem wymiana zdań, poglądów między radnymi i w środowisku. Radni reprezentują społeczeństwo i są (chyba?) tego świadomi, że za każdym przyzwalającym podniesieniem ręki decydują o ludzkim losie konkretnych, żyjących ludzi. Dlatego słusznie mówi radny JP o konsultacjach itp. Rada to nie maszynka do głosowania, nie zawsze musi się zgadzać z proponującym zmiany burmistrzem (wójtem itd.).

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Może mi ktoś wytłumaczy, dlaczego przez ponad rok musimy jeździć po poprzecznych garbach w miejscu styku kostki brukowej z asfaltem na ul. Rynek i Dworcowej w kierunku dworca? Rozumiem, że niedokończona, rozbabrana w tym miejscu nawierzchnia wymusza koszty związane z zajęciem pasa jezdni. Komu zależy żeby irytować kierowców? Wyobrażam sobie "interwencje" gminy, w przypadku podobnej, prywatnej "inwestycji" np. przy wjeździe z drogi gminnej do garażu. Czy pozwolono by aby przez rok wjazd był tak rozbabrany?

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do 444

  Przejdź się do gminy - tam są dokumenty kto zatwierdził odbiór i jemu zadaj pytanie jak można było coś takiego zostawić bez zabezpieczenia.

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do radnych

  Ludzie- obudźcie się !!!!
  blokujecie studium przez taką sprawę? Przecież o kolejnych etapach budowy obwodnicy nawet nie mam mowy, bo przez najbliższe lata nie ma finansowania na to!!!!a wiadomo, nie ma kasy, to nawet nie ma co gadać o sprawach technicznych. Przecież gmina nie sfinansuje tego !!!
  Ludzie czekają, a studium stoi...i to przez Was!
  Jak chcecie uprawiać POLITYKĘ to nie kosztem nas- biednych mieszkańców!
  A po za tym, kto chciał i się interesował, ten wie że studium było dostępne w urzędzie i na stronie, można było przyjść na spotkania!!!!

 • 4 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasza

  Przykro mi za naszych radnych, banda niedouków, co ma wspólnego zapis w studium do inwestycji marszałka? Kochani nasi radni blokują uchwalenie dokumentu niezbędnego do rozwoju gminy, nie mając pojęcia o czym w ogóle mówią. Jak to jest, że jako mieszkanka mogłam oglądać to studium i czytać jego treść przy kawie w domu bo wszystko jest dostępne od roku na stronach gminy, a radni nie wiedzieli? Kochani nasi radni, w imieniu obywateli dziękuję, za bezmyślność!

 • 7 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bywa tak

  że dokumenty sprzed roku publikowane w internecie nie są takie same, jak treść uchwały. Diabeł tkwi w szczegółach. A już wiemy, "że co nagle to po diable". Przez tydzień, dwa świat się nie zawali, a Kartuzy tym bardziej. Tylko spokój i rozwaga. Brawo Rada!

 • 4 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Pytanie do mieszkańców.Przecież tych radnych i tego burmistrza to Wy sami wybraliście.To kto tu jest tępy i bezmyślny Oni czy Wy?Niedługo nowe wybory i znowu tych samych wybierzecie no bo kogo.A pogonić tych cwaniaków i wybrać nowych niekoniecznie młodych ,ale bez powiązań biznesowych i towarzyskich,którzy myślą o rozwoju miasta i wsi a nie o sobie.Ale jak znam Kartuzy to jest to niemożliwe.To po co jęczycie i narzekacie,skoro tak jest Wam dobrze!

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  A pamiętacie jak Kartuzy wyłamały sie z porozumienia w sprawie PKM do Sierakowic? Takich macie radnych

 • 7 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Roman

  Nie tylko Kartuzy tak mają. Na radnych wystawia się często(nie zawsze) "słupy", które milczą i tylko podnoszą rączki tak jak każe pryncypał siedzący w cieniu. Gdyby wszyscy radni byli samodzielnie myślącymi ludźmi, do tego nieprzekupnymi i nie działającymi TYLKO dla siebie lub dla swoich mocodawców, to i "włodarze" by traktowali Radę z należnym szacunkiem. Bo to Rada ustala miejscowe prawo i kontroluje poczynania miejscowej władzy wykonawczej. Odnoszę jednak wrażenie, że wielu radnych tego nie wie, albo nie chce wiedzieć. Boją się obrazić "włodarza"?

 • 3 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszuba

  Kopcąca kotłownia na Osiedlu XX - lecia powinna być dawno zlikwidowana i razem z budynkami Osiedla Nowego podłączona do dużej kotłowni. Na co czekają radni ?

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jozef

  Ja chca sie zapitac, czy ten burmistrz to ten czlowiek pochodzacy z gdanska co zapomnial ile ma mieszkan??? Chca wiedzic.

 • 0 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jozef

  Zmień dilera bo ci te zioła szkodzą.

 • 4 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # genek

  to przez takich jak JP Kartuzy dalej się nie rozwijają.
  Wszystko blokuje, protestuje.
  Chłopie - ogarnij się.

 • 6 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Genek

  Widzę że optujesz za obwodnicą z kierunku Bytowa . Ciekawe w czyim interesie się wypowiadasz. Czy tych facetów od marketów czy tego co potrzebne drogi dojazdowe do swojej nowej stacji polie

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anty radny

  Rynek, Osiedle XX-lecia i Nowe spowite w dymach. Dziwne, że radni tego nie widzą i chowają swoje głowy w piasku. Dzieci wiedzą, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma fatalny wpływ na nasze zdrowie. Może powodować stany zapalne, zmęczenie, problemy z krtanią, tchawicą i płucami. Wieloletni kontakt ze smogiem może prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych.

 • 1 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  poblocki twój tekst jeż znany i czytelny. Dużo piszesz znamy i wiemy jakim jesteś wielkim przedziebiorcą Słabyś radny,przez lata trzymał,eś z lehnanką i nie oczyscisz się z tego. Pamiętamy. Słabyś bo to jedynie Gołuński jako burmistrz nie podniósł podatków, a jeszcze robi tyle co inni przez kilka kadencji nie zrobili. Wejdź na bip i spróbuj znaleźć uchwałę o podwyższeniu podatku. Zaczynają się wybory i watacha-ogary poszły. Wściekłość że jemu wychodzi i robi to o czym inni tylko mogli pomarzyć. A on robi i bogu dzięki że was nie słucha. Gadać potraficie ale robić nic. Was radnych czas już minął, idzie dobra zmiana i was zmieni.

 • 3 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do wyżej

  Następny mąciciel. Burmistrz przygotował uchwałę o podwyższeniu podatków ponad znaczne inflację. Na to są protokoły w UG a radni przegłosowali podatki bez zmian, czyli nie zgodzili się na drastyczne podwyżki. W radzie jest 21radnych, a nie jedynie Pobłocki i nie da się ich wszystkich oszukiwać ,tym bardziej mieszkańców.

 • 1 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podatnik

  Podatki nie są w tej gminie podniesione od trzech lat. Pan Pobłocki ma lokale handlowe i kilkanaście mieszkań stąd słusznie i że dba o to by nie podnosić podatków. Broni interesu nie swojego tylko tych innych co mają lokale. Dobry facet i zobaczcie nie cwaniak. A ja myślałem żeby być radnym nie można nie powinno się patrzeć na swój interes tylko to by gmina się rozwijała. Budować ulice, drogi na wsiach, sciezki, chodniki, odśnieżać, utrzymać szkoły, sprzątać miasto budować kanalizacje i wodociągi za co!!! Za podatki bo to główny dochód gminy to my wszyscy mieszkańcy składamy się na to. A dzięki takim radnym bez interesownym nie podnosimy podatków. Czyli nie będziemy więcej budować, sprzątać,itd.wiec nie zadajemy by więcej robiono. Radni teraz biorą się do łopatki i miotełki i na budowę. To mi się podoba niech Radni odpracuja swoją dietę bo to jest właśnie panie radny z naszych i moich PODATKÓW

 • 1 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@wyzej

  Podatki wszyscy płacą w naszej gminie są niższe od ościennych gmin. Ja ostatniej sesji proszę obejrzeć film to burmistrz chciał obniżyć a rada nie przyjęła proponowane obniżki. Podnieść nie chcieliście., obniżyć nie więc oddajcie też i wasza dietę na nowe inwestycje . To będzie dobry gest a my przy wyborach to we właściwy sposób oceniamy. Odwagi.

 • 1 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KoLodziej

  Widać niektórzy radni mają problem ze zrozumieniem tego co się mówi , przecież wyraźnie powiedziano ,że chodzi o następny (po odcinku Grzybno Prokowo) etap obwodnicy a mianowicie o remont drogi Grzybno Przodkowo i dalej do drogi wojewódzkiej Żukowo Gdynia , chyba zbyt trudne ale przecież właśnie tamtędy odbywać się będzie główny ruch pojazdów Gdańsk ( Gdynia) na kierunek Sierakowice , po co bicie tej piany przez niektórych radnych. chyba ,że chodzi tylko wyłącznie o to być przeciw

 • 2 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @KoLodziej

  Przeczytaj ze zrozumieniem coś napisał. Taki bełkot jaki wciskacie radnym.'po odcinku Grzybno-Prokowo, dalej ruch pojazdów Gdańsk-Gdynia'- to nie kier Sierakowice! Radni domagają się jasnego zapisu ,kolejny etap to Grzybno-Łapalice'. Czy to takie trudne w zapisie. Jak nie rozumiesz jaki zapisy mieli głosować radni to nawet lekarz Tobie nie pomoże!

 • 2 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do@wyzej

  Kolejny mąciciel! Powiedz prawdę jak to było 1-burmistrz dał radnym uchwałę do przegłosowania ze znaczną podwyżką podatków , gdy z dyskusji wynikało że radni tego nie przyjmą to radny Herbasz miał w teczce przygotowaną alternatywną uchwałę z nieco niższą podwyżką( sam tego nie przygotował). W międzyczasie burmistrz uzasadniał skoro mamy tyle inwestycji to muszą być wyższe dochody gminy. I raptem kiedy radni już nie chcieli słuchać tych niedorzeczności postanowili odrzucić te wszystkie propozycje. To zdesperowany burmistrz zaproponował obniżenie nieznaczne podatków. W tej atmosferze pozostawiono podatki na niezmienionym poziomie. Czy można uznać za normalne, kiedy burmistrz radnych traktuje jak baranów.A na komisjach rady kiedy się omawia tematy sesji to była tylko ta uchwała o podwyżkach. Tak to się dzieje -jedna wielka obłuda.

 • 1 0 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antoni

  Masakra , radnym nazwa się nie podoba.
  W projekcie jakoś to nazwać musieli, albo etap I, etap II itd. albo południowa, zachodnia itp.
  Co to ma wspólnego z kolejnością budowy.
  O kolejności budowy mogą decydować po pierwsze jak zaawansowana jest dokumentacja,
  po drugie finanse.
  Zatrzymanie studium opóźnia dokumentację .
  Jeżeli będziemy gotowi na wszystkie etapy, to w zależności od mozliwości województwa wybierzemy kolejność budowania. Lepiej wybudować kolejny odcinek, nawet ten mniej strategiczny, ale na który znajdą się środki finansowe, niż nie wybudować żadnego odcinka.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo