Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Rośnie rachunek za boisko treningowe: przegrane sprawy, odsetki, błędy konstrukcyjne

Opublikowany: 2018-03-07 13:03 Autor: Wojciech Drewka

Problemy z tą inwestycją ciągną się od lat i generują dla gminy Kartuzy potężne koszty. Mowa o boisku treningowym przy ul. Słonecznej, które wybudowano za 1,8 mln zł. Teraz okazuje się, że to bubel, który wymaga pilnej naprawy.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wracamy do tematu boiska treningowego przy ul. Słonecznej w Kartuzach, które miało stanowić zaplecze dla klubu GKS Cartusia 1923. Obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2013 roku. Kosztował 1,8 mln zł i został wybudowany przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. To boisko ze sztuczną murawą, oświetleniem, piłkochwytami i ławkami dla zawodników.

Ale najwyraźniej już od początku nad tą inwestycją wisiało jakieś fatum. Firma z Warszawy, która wygrała przetarg na budowę obiektu ogłosiła upadłość. Samorząd musiał więc szukać nowego wykonawcy. Inwestycja została zrealizowana, ale krótko po otwarciu boiska okazało się, że jest problem z odprowadzaniem wody. Narzekają zwłaszcza rodzice młodych zawodników, którzy podkreślają, że dzieci grają często brodząc po kostki w wodzie.

Problem dotąd nie został rozwiązany, a burmistrz Kartuz na niedawnym spotkaniu z rodzicami zawodników zapowiedział, że gmina zamierza przeprowadzić remont boiska.

fot.archiwum/W.Drewka

- Prowadzone dotąd kontrole nie pozwoliły jednoznacznie określić w czym tkwi problem. Stąd konieczność zdjęcia przynajmniej części nawierzchni boiska. Dopiero wtedy będziemy w stanie ocenić jaki jest niezbędny zakres prac i ile one będą kosztowały – mówi dziś Mieczysław Gołuński.

Rachunek za boisko rośnie, bo do kwoty inwestycji trzeba będzie doliczyć nie tylko koszty jego naprawy. Gmina straciła już 67 tys. zł z powodu błędnej decyzji podjętej w poprzedniej kadencji, a dotyczącej właśnie boiska. Chodziło o to, że samorząd nie oddał spółce z Warszawy kwoty wpłaconej przez nią jako zabezpieczenie inwestycji. O pieniądze upadłej spółki zaczął się upominać syndyk, ale wbrew opinii prawników, należności nie zwrócono. Sprawa trafiła do sądu i skończyła się dla gminy przegraną. Samorząd musiał zwrócić nie tylko należne 187 tys. zł, ale także zapłacić odsetki i pokryć koszty sądowe.

Próbowano odzyskać pieniądze z ubezpieczenia byłej burmistrz, której przypisuje się winę za ten stan rzeczy. Firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania, więc gmina wystąpiła do sądu przeciwko byłej szefowej magistratu. Ale kartuski Sąd Rejonowy nie uznał tych roszczeń. Sprawa trafiła do drugiej instancji. Na razie nie mówi się o kosztach tego procesu.

Ale to jeszcze nie koniec kłopotów. Wszystko wskazuje na to, że remont boiska treningowego zbiegnie się z pracami przy modernizacji kartuskiego stadionu. To oznacza, że zawodnicy – zwłaszcza juniorzy GKS Cartusia 1923 będą musieli szukać sobie miejsc do rozgrywek i treningów. Rodzice młodych zawodników już zwrócili uwagę, że klub może nie udźwignąć kosztów związanych z wynajmem autokarów i organizacją dojazdów. Problem wciąż czeka na rozwiązanie.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [39]

 • 13 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  ida wybory trzeba odgrzac stare kotlety, by móc dowalić ewentulanej rywalce. Bo u nas bedzie pewnie jak w USA wybór miedzy dżuma i cholerą?

 • 6 9 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr Ewka

  Jeśli takie rzeczy to dla ciebie odgrzewane kotlety to dobrze że nie startujesz w wyborach.

 • 14 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Po co w ogóle boisko treningowe dla drużyny na której mecz, przyszedł JEDEN kibic? Nie mogą trenować na głównym boisku?

 • 7 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Pytanie, czy w ogóle musza trenować?

 • 15 6 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szkoda gadać

  Od dłuższego czasu tylko się czyta artykuły pt. jaka to była burmistrz niekompetentna. Nie staje w jej obronie, ale obecny wódz to tak samo ma za uszami, a o tym się artykułów nie pisze. Widzę czas wyborów się zbliża i należy się opowiedzieć po jednej ze stron. Czyta się to z niesmakiem.

 • 7 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @szkoda gadać

  A jak na tym portalu pisali o złym odwodnieniu teraz na Dworcowej albo asfaltowaniu Gaju to też narzekałeś że wybory? To chyba dobrze że takie buble się pokazuje w końcu to za nasze pieniądze.

 • 4 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @szkoda gadać

  pokazuje się pierdoły nie prawdziwe problemy, każda inwestycja ma poważne wady i jest wykonana tragicznie, NIKT o tym NIE PISZE.

  Poczekaj do lata sam zobaczysz

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaki problem z dojazdem?

  Treningi robić na Chmieleńskiej, a dojazdy na mecze - kursowym autobusem - dogadać się z Gryfem i jechać dużą grupą za niższą cenę. Gryf idzie na rękę naszej szkole, to kartuskiemu klubowi też pójdzie.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do ccc

  Pomysl o grupach młodzieżowych gdzie oni maja się przygotowywać i rozegrać mecze

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @szkoda gadać

  Jak nie pisze? A pod czym teraz komentujesz? Sam nie wiesz czego chcesz, w tym mieście nigdy nie będzie dobrze jak jest więcej takich.

 • 8 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Etam płakać za takie grosze

  Powiat pompuje w szpital miliony na styropian a nawet osoby do usg na stałe nie mają, a lekarze się nie znają na obsłudze prostego USG?

 • 9 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ewka

  Pamiętam czasy ze byl jeden stadion jedna murawa wszyscy jakos sie mieścili a treningi odbywaly sie w deszczu sniegu w mróz po kostki w wodzie i jakoś nikt nie narzekal nie róbmy z naszych dzieci cieplych kluch

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@dr.ewka

  nie startuje, nie bój, nie bój. Nigdzie tego nie napisałem, wiec skąd ten wniosek? Tylko wyjasnij mi prosze, dlaczego temat wypływa teraz skoro od dawna problem jest znany. Gdzie była władza inspektor nadzoru, itd. Wszystkie portale milczały

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  A to na "Orlkach" nie da się trenować? Oni muszą mieć naprawdę specjalne boisko treningowe, bo inaczej nie bedzie efektów? Zła baletnica zawsze będzie narzekać, że to pantofelki za ciasne, a to scena krzywa itd.
  Jest problem z tym konkretnym boiskiem, należy go rozwiązać, ale trenować przecież mogą na kartuskich orlikach - do czasu rozwiązania problemu- tj usunięcia na własny koszt (gmina) usterki, nie muszą specjalnie dojeżdżać do 3miasta na treningi.

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do skoczek i ccc

  Widać ,że macie pojęcie. Na pewno gdybyś nie był internetowym wyjadaczem to byś miał inne zdanie no ale twoje życie polega na siedzeniu w domu przed komputerem . Sport uczy życia ,a piłka nożna to numer jeden wśród sportu bez względu na to czy tobie to sie podoba czy nie. Nikt nie musi jechać na trening do trojmiasta ale mecze gdzieś trzeba rozegrać . Gdybyście mieli trochę pojęcia to byś wiedział ,że są wymogi co do rozgrywania takich meczy przez pomorski zpn.

 • 10 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  a moje pytanie ,kto był inspektorem nadzoru przy budowie boiska nadal bez odpowiedzi

 • 9 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inspektor

  Czy za takie błędy nie powinien odpowiadać inspektor który odbierał tą inwestycję?

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Di skoczek i ccc

  A słyszałeś ze trenować mozna wszędzie a mecze ligowe rozgrywac tylko na wyjeździe i to wszystkie mecze

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znowu coś

  Boisko oddano w 2013 roku i dopiero teraz się kapnęli, że to bubel?
  Problemy z odprowadzaniem wody niedługo po otwarciu i nikt wcześniej nie zareagował?
  Coś tu nie pasuje...

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  @do skoczek i ccc
  W powiecie kartuskim nie ma ani jednego boiska, które by spełniało wymogi do rozgrywania meczy? No to jest skandal. Ale przynajmniej się wyjaśniło, że trenować jest gdzie. Więcej siedzę przed komputerem w pracy (taka praca) niż w domu, tu mam ciekawsze rzeczy do robienia. Piłka nożna to nr jeden? Czym Waszmość się sugerujesz? ilością kibiców na trybunach czy funduszy jakie ów sport pochłania? Bo ten dział chyba jest zaraz po zapasach najhojniej wspierany, a rezultaty są mizerne, bardzo mizerne. Mamy wieloletnie sukcesy w zapasach (np za ostatni rok Gevorg Sahakyan, Edward Barsegjan,Natan Wolski, Andrzej Drewa, Olivier Godziński- pierwsze miejsca Mistrzostwa Polski/Świata), w kolarstwie - różnych odmian (Szymon Sanjok,Kacper Hoppa, Aleksander Suszko, Maksymilian Grzenkowicz) ostatnio strzelectwie ( Magda i Diana Malotka-Trzebiatoska), oraz wiele innych dyscyplin z których zawodnicy przywożą medale, nawet szachiści mają więcej dokonań niz ta kartuska piłka nożna (nie mylić z KHLPN- tam na meczach są tłumy)
  Kartuska piłka nożna od dziesięcioleci nawet nie zbliżyła się do bycia na czołowych miejscach w swoich klasach. Nie pamiętam aby piłkarze, obojetnie czy to seniorzy czy juniorzy, w ostatnich 20 latach zajęli pierwsze, drugie czy nawet trzecie miejsce w rozgrywkach. Więc wybacz mój bardzo krytyczny powyższy wywód, po co im to boisko, skoro ten nr jeden (jak go nazywasz) wśród sportów nie przynosi namacalnych efektów, sukcesów, trofeów? Zapewniam Cię, że gdyby były efekty, byłoby i boisko i stadion i nawet autokar w barwach klubu.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 111

  Ponoć w Somoninie duże boisko ale nie wiadomo czy będą mieli miejsce dla nas miejsce bo tam cały czas rozgrywki lecą jak czasami wracam do domu to nawet o 21;00 boisko jest oświetlone

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @skoczek

  Jeżeli w powiecie nie ma dopuszonych boisk do rozgrywek to jakim prawem PZPN wysyla swoich sędziów do sędziowania i kazdy mecz byłbynie ważny troche nie w temacie jesteś każde boisko musi miec certyfikat i MA

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ccc

  Pilka nożna w polsce - 650 tys czynnych zawodnikow
  Zapasy - ??????
  Kolarstwo - ???????
  Ludzie proszę tego nie porownywać bo sie ośmieszacie

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @szkoda gadać

  2013 rok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! puki takie matoły będą w kartuzach zawsze będzie bida, nędza i syf

 • 8 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Wszystko to jest wina PIS-u. No i byłego burmistrza

 • 6 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Wszystko to jest wina PIS-u. No i byłego burmistrza

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @skoczek

  w powiecie są boiska dopuszczone do rozgrywek, tylko to są boiska innych klubów, za korzystanie z nich Cartusia będzie musiała płacić. Do tego, te boiska nie są w Kartuzach, więc trzeba na nie dojechać i o to właśnie chodzi. Nikt nie mówi, że trzeba dojeżdżać do Gdańska, tam zresztą też trudno o jakiekolwiek wolne boisko zwłaszcza w weekendy gdy są rozgrywki ligowe.

 • 9 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mgg

  Nie ma co się dziwić. Po czterech latach kadencji nicnierobienia - gmina w rozsypce. Oczywiście wina lemanowej, PIS-u i cyklistów.

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # piła

  przereklamowana , inne sporty promować

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  Jeśli na końcu zdania jest znak interpunkcyjny "?" to wówczas jest to forma pytania, a nie stwierdzenia. No ale skoro się wyjaśniło, że w powiecie mamy boiska do rozgrywania meczy, oraz mamy obiekty do trenowania, to jedynym problemem pozostaje..?? No tak, brak tego boiska w mieście Kartuzy do trenowania uniemożliwia wygrywanie meczy lokalnej grupie zawodników piłki nożnej. Czy to na własnym obiekcie czy tez na wyjeździe.
  A to że trzeba płacić za wynajęcie obiektu to chyba normalne, to na którym byście ćwiczyli niby jest darmowe? Koszt utrzymania infrastruktury, opłaty za media, pielęgnacja itd to wszystko generuje koszty. A może wynajem okazać się dobrym rozwiązaniem?
  Oczywiście nie neguje tego, że wydano grube pieniądze na coś co nie spełnia swojej funkcji, że oddano do użytku bubel i teraz będą powoływać komisje śledczą dlaczego ta woda nie odpływa, zatrudnią "specjalistów" za kolejne ciężkie pieniądze, by stwierdzić, że nie wykonano drenów, lub podczas budowy zniszczono istniejące- tu naprawdę nie potrzeba specjalistów, jeśli w planach obiektu nie było projektu drenażu, to już wiecie gdzie szukać problemu- mogę się oczywiście w jakiejś części mylić, bo budownictwo lądowe to nie moja dziedzina.
  @Ccc - no i co z tego że w Polsce jest 650tyś czynnych zawodników piłki nożnej, strażaków jest 700 tyś, też rozgrywają zawody i o czym to świadczy? Są Królami czy nie?
  Mi chodzi o to, że w Kartuzach są sekcje sportowe, z równie długa tradycją gdzie regularnie są przywożone trofea, i to z zawodów rangi nie tylko lokalnej, ale krajowej i światowej. A piłka nożna? Nie pamiętam, aby były jakieś sukcesy (nie mam na myśli wygranej jednego czy dwóch meczy w sezonie)- nie oczekuję, że mamy się dostać do ligi mistrzów, czy I albo II ligi, choć byłoby miło, chociażby do II ligi. Dwadzieścia parę lat temu sekcja piłkarska z Bytowa była na podobnym poziomie co Cartusia, dziś grają w pierwszej lidze. Gdzie teraz jest Cartusia? IV liga?
  Jednak uzależnianie wyników z powodu treningów na tym bublu czy też na innym obiekcie, jest chyba nieco na wyrost.
  Owszem należy podjąć kroki, aby doprowadzić obiekt do stanu 100% sprawności, ale jego stan chyba nie jest powiązany z brakiem osiągnięć piłkarzy? Bo jeśli tak, to czy po naprawie obiektu, jest jakaś szansa że w ciągu 10 lat sekcja piłkarska będzie brała udział w rozgrywkach na poziomie II ligi?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Skoczek

  Bytovia budzet 5 mln złotych , Cartusia - 200 tys , widać że piłka nożna to dla Ciebie nieznany obszar , proszę się nie wypowiadać ok , pozdrwiam

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do skoczek

  Boisko ma służyć nie tylko seniorom, których tak się uczepiłeś ale przede wszystkim dzieciom. Juniorzy wygrywają. W swoich ligach zajmują czołowe lokaty, można to sprawdzić na stronie laczynaspilka.pl Junior B1 po sezonie jesiennym drugie miejsce ze stratą 3 pkt do lidera, junior C2 jest w środku tabeli ale gra w najwyższej lidze dla tej grupy wiekowej, junior D2 zajmuje 1 miejsce w swojej grupie. Poza tym zawodnicy są powoływani do kadry pomorza, na ZAMO, LAMO, na testy do wiodących klubów w Polsce. W piłce nożnej sukcesu nie liczy się w medalach, to nie tego typu dyscyplina. To sport masowy i dzięki niemu duża grupa dzieci odchodzi od komputera i uczy się działanie w grupie, przezwyciężania własnych słabości, radzenia sobie ze stresem i jeszcze wiele innych rzeczy.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  @do skoczek
  Bytowia jest obecna w I lidze, a Cartusia... ??? - Nawet nie było szansy na II ligę.
  Różnica w budżecie wynika z tego, że tam są efekty i są pakowane pieniądze, u nas nie ma efektów więc i nie ma pieniędzy, tak było jest i będzie. To nie tylko sport ale też i ekonomia, reklama, prestiż itd.
  Wzbogacę swoja wiedzę z przytoczonego linku, bo temat kartuskiej piłki nożnej przestał mnie interesować dawno, dawno temu. A o sukcesach piłkarzy w lokalnych mediach za dużo nie można poczytać, mało jest wzmianek o wygranych meczach itd, ale o kibicach i owszem - zwłaszcza zapadł mi w pamięć ich popis na rynku - to własnie dzieki nim mój zapał osłabł, aż do całkowitego zainteresowania osiągami kartuskiej piłki nożnej.
  Z innych sekcji sportowych zawodnicy tez sa powoływani do kadry, zmieniają kluby, ale do tego czasu osiągają coś dla Kartuz.
  A to w piłce nożnej nie liczy się zdobycie pucharu? Hmm czyli kadra narodowa nie walczyła o puchar w mistrzostwach i bycie najlepszą drużyną świata tylko uczestniczyła w zawodach po to żeby se piłkę pokopac?
  Dzieci uczestniczące w innych rodzajach sportu nie odchodzą od komputerów? - no przestań, to tylko dzięki piłce nożnej? Pozostała grupa jest równie duża, a licytowanie się nie ma sensu, bo i tak wyjdzie że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A jak juz chcesz wchodzić w psychologię to wszędzie jest stres, wszędzie jest dążenie do celów, do walki i wiary we własne umiejętności i nie ma tu znaczenia jaki to rodzaj dyscypliny.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do skoczek

  Oczywiście w każdej dyscyplinie sportu tak jest. I dobrze że w Kartuzach jest tyle różnych dyscyplin w których mogą się rozwijać młodzi ludzie. Chodziło mi o to, że piłka nożna jest bardzo popularna i przyciąga naprawdę dużo dzieci. Nie chcę się licytować na sukcesy. Każdy jest okupiony ciężką pracą, tylko łatwiej dostrzec zdolnego zawodnika wśród 100 rywalizujących niż wśród 1000. W sporcie indywidualnym sam pracujesz na swój sukces w sporcie drużynowym cała drużyna musi pracować. Jak myślisz łatwiej znaleźć 1 wybitnego czy 11? Czy którakolwiek wymieniona przez ciebie dyscyplina ma 11 wybitnych zawodników w jednym roczniku lub kategorii wagowej?

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TEOFIL

  Przeciez to boisko otwierala jak sobie przypominam.....z p.o,....PIEKNA MUCHA...ale byl rozglos,A TERAZ PORAZKA...dziwne to!!!

 • 4 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #Teofil

  Boisko dać do wodociągów tak jak basen kartuski. Dadzą radę utrzymać. Podniesie się cenę wody i gitara. A jak nie udźwigną to zepchnąć na lemanową albo pis.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  @Do skoczek
  Proszę jednak o pewną konsekwencję, skoro inne dyscypliny są mniej popularne, a piłka nożna tych zawodników ma na pęczki, to znalezienie tych 11 pośród 1000 jest tak samo trudne jak znalezienie 1 zawodnika pośród 100, którzy postanowili uprawiać niszowy sport.
  Każdy zawodnik musi pracować na swój sukces, ale i drużyny. Nie wiem co chcesz udowodnić, ale nie ma sensu się licytować, bo kartuska piłka nożna nie spektakularnych osiągnięć jak pozostałe sekcje sportowe, piłka nożna ma kryzys i to od dziesięcioleci, może wśród młodzików i juniorów jest lepiej, ale w porównaniu z tą nieszczęsna Bytowią, to.. jest nie tylko przepaść, my się cofamy.
  Nie ma efektów, nie ma kibiców, nie ma zainteresowania, nie ma sponsorów, nie ma pieniędzy itd.
  Zarządzający powinni się zastanowić, co chcą osiągnąć, czy mamy sekcje piłkarską, po to by młodzież mogła sobie pokopać piłkę i uczestniczyć w zawodach/turniejach jak strażacy i nie oczekiwać nic w zamian, czy też jasno określić cele i do nich dążyć, licząc się z tym, że w pewnym momencie trzeba inwestować by utrzymać pewien poziom oraz zawodników, którzy zapewnią oczekiwane rezultaty- bo jeśli tego im się nie zapewni, to odejdą tam gdzie im zaproponują lepsze warunki- bo w pewnym momencie to już jest ekonomia a nie sport.
  Lub dalej być na aucie tej jak to określasz królowej sportu.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do skoczek

  Chodziło mi aby pokazać sukcesy juniorów. Zaproszenie na zamo czy lamo które otrzymali juniorzy z Kartuz to duży sukces. Na te obozy PZPN zaprasza 80 lub 40 najzdolniejszych piłkarzy z Polski i wybiera ich z tysięcy trenujących w całej Polsce. Jeżeli to nie jest dla ciebie żaden sukces, bo liczą się tylko medale to ok. Pozostań przy swoim zdaniu. Masz do tego prawo. Według mnie piłka juniorska w Kartuzach ma się całkiem dobrze. Mamy naprawdę dobre drużyny i dobrych trenerów. Już niedługo zaczyna się liga zapraszam na mecze można się samemu przekonać jak ładnie grają.

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Boisko wykonane 2017r szkoła podstawowa nr 1 zalane jest wodą koryta ściekowe są wyżej od maty .Teraz jest na pewno na gwarancji.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo