Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Żukowo. Wciąż nie zrealizowano projektów Budżetu Obywatelskiego. Będą w tym roku?

Opublikowany: 2018-03-23 11:31 Autor: Magda Dzienisz

Choć w Żukowie odbyły się już dwie edycje Budżetu Obywatelskiego, wciąż nie widać zrealizowanych projektów. Urząd Gminy tłumaczy to m.in. problemami z wyłonieniem wykonawców i uspokaja, że przedsięwzięcia planuje wykonać jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Na fakt niezrealizowania do tej pory inwestycji, które wygrały w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego w Żukowie, zwrócili uwagę Czytelnicy. Wciąż jeszcze nie powstała droga łącząca żukowski skate-park z ul. Parkową – miała mieć funkcję rekreacyjną, znaleźć się miało na niej oświetlenie i monitoring. Przypomnijmy, że projekt ten wyłoniono w lutym 2017 roku i jak wszystkie przedsięwzięcia Budżetu Obywatelskiego, kosztować miał 200 tys. zł.

Żukowo. fot. archiwum/M. Dzienisz

Okazuje się, że Urząd Gminy miał problem z przetargami na tę inwestycję. Dwa zostały unieważnione, ze względu na zbyt wysokie oferty. Zadanie przesunięto na bieżący rok. Niedawno wyłoniono wykonawcę, który wykona wyłącznie oświetlenie ul. Parkowej.

- 21 marca podpisana została umowa na wykonanie oświetlenia ulicy Parkowej w Żukowie. Wykonawcą została firma Automix Energetyka sp. z o.o. z Gdańska, natomiast wartość umowy to 177.120,00 zł brutto. Termin wykonania prac to 120 dni. W lipcu ul. Parkowa powinna zostać oświetlona ponad 30 lampami parkowymi na odcinku ok 600 mb. Wykonawca ma w swoim zakresie zaprojektowanie i wybudowanie oświetlenia – informuje Beata Bujnowska-Kowalska z Urzędu Gminy w Żukowie.

Co z projektami z drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego? Jak informuje Beata Bujnowska-Kowalska, powinny zostać zrealizowane w tym roku.

- Projekt „Psi pakiet” jest wpisany w budżecie na 2018 r. i będzie realizowany, obecnie jest na etapie przygotowywania zapytań ofertowych odnośnie tego zadania i dokumentacji. Zadanie dotyczące budowy drogi pieszo rowerowej Parkowa – Gdańska jest w przygotowaniu, jego realizacja przewidziana jest na maj 2018 r. Inwestycja polegająca na doposażeniu placu zabaw na Osiedlu Nowe w nowoczesne urządzenia zabawowe również jest wpisana do budżetu na 2018 r., obecnie trwają ustalenia odnośnie wyposażenia placu oraz przygotowywane są dokumenty przetargowe – wyjaśnia Beata Bujnowska-Kowalska.

Tymczasem w Żukowie ogłoszono trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji, podobnie jak w latach ubiegłych jest 200 tys. zł. Propozycje można składać do 30 kwietnia, za pośrednictwem strony internetowej: www.zukowo.budzet-obywatelski.org.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [31]

 • 14 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wniosek

  Za mało Gmina przeznacza pieniędzy na budżet obywatelski. Potrzebne jest większe zaufanie do mieszkańców. Niech mieszkańcy decydują o swoim mieście i o tym, jak ma ono wyglądać i czemu służyć. Politykom i urzędnikom życzę więcej pokory. Pozdrawiam Miastowy.

 • 10 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Dla czego nie było wcześniej informacji co się dzieje w tym momencie z realizacją budżetu obywatelskiego a teraz jak zbliżają się wybory następuje realizacja widać że kampania wyborcza rusza ale czy to pomoże obecnemu Burmistrzowi?

 • 10 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec

  Już On sobie poradzi, bo w kampanii wyborczej jest dobry, tylko potem jest gorzej. Kampania jednak pewnie jest już zaplanowana drobiazgowo. Oby ludzie zaczęli myśleć...

 • 11 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Masz rację ale teraz wyborcy już otworzyli oczy i wiedzą że obecny Burmistrz cudów już nie dokona myślę że każdy następny będzie lepszy od obecnego

 • 3 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do powyżej

  oj tak, tego wszyscy jesteśmy pewni! :) I uśmiech znika jak mydlana bańka.

 • 8 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowianin

  Modernizacji wymaga CAŁA ul. Parkowa a nie ledwie jej skrawek. Żeby dostać się do skateparku to trzeba ze sobą nosić filcaki albo mieć terenówkę 4x4. Zwłaszcza po deszczu. Te kilka lamp przy dojściu do "jeziorka" niewiele pomogą jeśli droga będzie nadal taka jaka jest. Miałem kilkakrotnie wątpliwą przyjemność spacerowania ul Parkową. Dziura na dziurze, rozjeżdżona droga, ciapa, błoto- nie idzie przejść suchą nogą. Współczuję matkom z wózkami, dzieciom udającym się tamtędy do szkoły oraz zmotoryzowanym mieszkańcom. Pół Żukowa Parkową chodzi na spacery zwłaszcza jak się zrobi ładniej a ta droga zamiast zachęcać odstrasza. Od młyna do jeziorka to jest masakra.

 • 9 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zukowo

  Ta kwota jest za mała to jest fikcyjny budżet. Pol budżetu idzie na Banino skąd jest przewodniczący rady miejskiej i wiceburmistrz to nie ma co się dziwić. Dobrze że wybory są przynajmniej mamy rok cudów i może uda zrobić jedna ulicę przez 4 lata.

 • 9 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  UG Żukowo ma permanentny problem w dotrzymywaniem jakichkolwiek terminów. Powiedziałbym nawet, że jest coraz gorzej. Przykładów mam wiele. Aktualnie na realizację jednego standardowego wniosku czekam od połowy grudnia (leci już 4-ty miesiąc!!!). I wciąż brak odpowiedzi. Jak to nazwać? Kpina? Żenada? Parodia? Lekceważenie podatnika i przerost formy nad treścią. Urzędasy (świadomie używam tego określenia - to nie są urzędnicy) bawią się w procedury, zajmują sami sobą a nie klientem. Kolejny tydzień zleciał.

 • 8 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zukowo

  w żukowie nie mogą zrobić budzetu za 200 tys a w baninie w zeszłym roku w drogi zainwestowano ponad 6 mln to kpina.

 • 8 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też podatnik

  To jest najbardziej zacofana organizacyjnie gmina w powiecie. Totalny bajzel i nieład przestrzenny, nierówne traktowanie podmiotów, po prostu bagno. I jakoś nie ma na to mocnych.

 • 0 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Dokładnie jak w książce "Biurwa".

 • 4 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zukowo

  Z tego co wiem to przewodniczący rady miejskiej nie jest z Banina. Czy nie warto byłoby wiedzieć co się pisze, a nie klepać tak bez sensu. Budżet jest do sprawdzenia na stronie gminy, więc proszę mi tu nie kłamać, że połowa idzie na Banino.

 • 7 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Dokładnie można sprawdzić i też bo zrobiłem. Przewodniczący radny to były burmistrz z Banina a wiceburmistrz to Pan Szym... też z Banina. Tak podzielił się władza Pan se Skrzeszewa.

 • 4 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do powyżej

  Kłania się umiejętność czytania ze zrozumieniem. Przewodniczący Rady Miejskiej p. Witold Szmidtke jest mieszkańcem Pępowa i nigdy z tego co mi wiadomo nie mieszkał w Baninie. Panowie Albin Bychowski z Banina, Marek Wiśniewski z Otomina i Waldemar Dampc z Borkowa to wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Banino jest zdecydowanie największą wsią w gminie Żukowo, gdyby policzyć tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zameldować to wielkością dorównuje Żukowu. Nic więc dziwnego, że przy tak dynamicznym rozwoju potrzeby inwestycyjne są ogromne. To co Banino w ubiegłym roku dostało w inwestycjach to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Absolutną nieprawda jest mówienie o jakiejś połowie budżetu.
  Budżet obywatelski w Żukowie (mieście) to odpowiednik funduszu sołeckiego na wsiach. Wioski w naszej gminie w zależności od ilości mieszkańców dostają odpowiednią pulę pieniędzy do podziału przez Zebranie Wiejskie. Ponadto osiedla w mieście Żukowo dostały do dyspozycji na potrzeby osiedli 279 tys. zł. też jako odpowiednik funduszu sołeckiego. Sołectwo Żukowo wieś dostało na 2018 r. prawie 105 tys. zł. do podziału przez mieszkańców.
  Dodatkowo Żukowa ponieważ jest miastem ma fundusz obywatelski o wielkości adekwatnej do ilości mieszkańców.
  Czyli podsumowując Żukowo jako całość dostało prawie 584 tys. zł. do dyspozycji mieszkańców. Natomiast pozostała część gminy prawie 2 mln. 200 tys. zł. do podziału przez mieszkańców. Nie widzę tu żadnej krzywdy dla mieszkańców Żukowa.

 • 4 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Inwestycje a nie fundusze soleckie jak jesteś taki zorientowany to napisz może ile dostały wszystkie miejscowości w gminie. Budżet to około 200 mln . A piszesz o 500 tyś. Zrozum że mieszkańcy nie chcą dokładać się deweloperom do interesu. Nikt nie jest przeciwny rozwojowi gminy tylko nie w ten sposób. Pozdrawiam pracownika burmistrza.

 • 3 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żukowo

  Ulica Fredry 600 tysięcy, Mickiewicza 500 tysięcy, Jaśminowa ponad 200 tysięcy to było w 2017 roku a w tym sama rewitalizacja ponad 12 milonów

 • 5 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  A co ze wsiami pozostałymi? Większość się rozwija poprzez napływ nowych mieszkańców i może rozsądnie byłoby o nich też pomyśleć i zatrzymać trochę tę pędzącą politykę budowlaną w Baninie i postawić na rozwój zrównoważony!!!???

 • 6 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  do przedmówców macie rację należy również zadbać o pozostałe sołectwa przecież one tez należą do gminy Żukowo.
  dlatego uważam że jedyna nadzieja w nowym burmistrzu którego wybierzemy jesiena br. obecny burmistrz już nic wielkiego nie dokona ?

 • 5 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borkowo

  Ta gmina nie ma planu rozwoju. Hulaj dusza piłka niebu.

 • 6 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  poczekajmy do jesieni tak jak wróble ćwierkają to w żukowie nastąpi zmiana gospodarza i dobrze, bo obecnie słychać w terenie dużo osób nie zadowolonych z obecnej władzy.

 • 5 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ania

  Ja zagłosuję na tego co zbuduje basen w Żukowie.

 • 3 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spokojnie

  Cudownym przypadkiem miesiąc lub dwa przed wyborami będzie wszystko budowane, tak jest od zawsze za wszystkich kadencji byłych i obecnych

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BartekS

  Skasuj wszystko baranie

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  i potem będą robić takie same buble jak w kartuzach przed kolegiatą.

  starta pieniędzy.

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ania

  I zorganizuje lodowisko zimą! Są firmy prywatne, co to zrobią, tylko daj im teren i dopłacić do biletów dla uczniów i studentów.

 • 8 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Ania

  Możesz zagłosować jedynie na tego, który obieca że zbuduje basen.
  Poprzedni burmistrz wyraźnie sugerował że to zrobi, ale jak objął władzę zderzył się z rzeczywistością i nawet nie podjął próby.
  Kalkulacja ekonomiczna budowy basenu w Żukowie na obecnym etapie rozwoju jest zdecydowanie niekorzystna, ale możliwe że ktoś wbrew wszelkiej logice zdecyduje o jego budowie.
  Nasza gmina ma naprawdę bardzo wiele innych problemów na poziomie podstawowych potrzeb mieszkańców, jak chociażby budowa wielu dróg gdzie ludzie grzęzną w błocie na co dzień, budowa kanalizacji sanitarnej, w wielu miejscowościach nie ma jej w ogóle, budowa kanalizacji burzowej gdzie ludziom od lat zalewa ich posesje.
  Rozumiem, że z punktu widzenia osoby, która mieszka przy asfaltowej drodze z chodnikiem i kratkami ściekowymi na burzówkę, która często nawet nie wie dokąd są odprowadzane jej ścieki sanitarne, która ma nieopodal przystanek dotowanej przez gminę komunikacji publicznej nie ma innych ważniejszych potrzeb jak basen pod nosem, do którego może pójść spacerkiem. Niestety wielu mieszkańców naszej gminy tak dobrze nie ma i nie mówię tu o tych, którzy dopiero co się sprowadzili i którzy uważają, że wszystko im się należy. Mam na myśli raczej tych którzy mieszkają tu kilkadziesiąt lat i cierpliwie czekają, aż ich droga budowana po kawałeczku co roku lub co kilka lat wreszcie dotrze do ich posesji, o chodniku nawet nie marzą.
  Szlak ich jaśnisty trafia kiedy muszą znosić impertynencję osób takich jak Ty droga Aniu, które próbują wymusić na kolejnych ekipach rządzących swoje fanaberie. Jeśli nie masz innych problemów to wsiądź proszę do autobusy, który na trasie do Gdańska i Gdyni dotujemy wszyscy lub do PKM-ki również dotowanej i pojedź sobie do trójmiast, tam masz całą masę basenów do wyboru. Poza ty masz jeszcze basen w Kartuzach i Łapinie Kartuskim.
  Sądzę, że gdybyś musiała codziennie iść dwa kilometry po błotnistej drodze do najbliższego przystanku autobusowego, tracąc na dojazd do pracy czy szkoły i z powrotem kilka godzin nie byłabyś teką zwolenniczką budowy czegoś co nie dość, że jest kosztowną inwestycją to potem jest bardzo kosztowne w utrzymaniu. W takim mieście jak Żukowo nie byłoby możliwe utrzymanie basenu wyłącznie z wpływów za bilety, czyli kolejna dotacja z budżetu gminy.

 • 4 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Spokojnie

  Co roku w każdej miejscowości budowane są kolejne odcinki dróg, w niektórych miejscowościach chodniki, oświetlenie uliczne, wodociągi czy kanalizacja (podaj proszę jeśli znasz nazwę miejscowości, w której nic nie zrobiono w tej kadencji). W tym roku również tak będzie jeśli ktoś chce przypisywać to wyborom to proszę bardzo. Poprzedni burmistrz przed wyborami rozpoczął budowę nowej remizy OSP w Żukowi i budowę sali gimnastycznej w Baninie i co z tego, w tej kadencji dokończono ich budowę, bo taka była potrzeba. Zapewne w tym roku też rozpoczęte będą nowe inwestycje, których budowa zakończy się w tym bądź przyszłym roku. Ważne że są nowe inwestycje i że następny burmistrz czy też ten sam będzie miał co kontynuować a nie rozpoczynać kadencję od zera.
  Wielu ludzi nie interesuje się tym co dzieje się wokół nich na co dzień. Ale wystarczy, że ktoś permanentnie będzie im wmawiał, że to co się robi to dlatego, że są wybory - to uwierzą.

 • 5 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  myślę że obecny Burmistrz nie ma pomysłu na rozwój gminy ?
  urząd na pisma nie odpowiada dlaczego ?
  nam nic innego nie pozostaje jak poczekać do jesiennych wyborów i wybrac innego Burmistrza.

 • 2 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ania

  Ale hejt pracowników burmistrza jestem z Małkowa gdzie nic praktycznie się nie robi. Błoto i brak chodnika to moja ulica. Od lat czekamy na chodnik do Żukowa. Na basen muszę jeździć po 20 30 km w tym naszym mieście nic nie ma. Pomimo takiego hejt z gminy i tak nie zmienię zdania.pozdr

 • 1 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

  Gdybyś tylko czegokolwiek chciał się dowiedzieć na temat tego: czy obecny burmistrz ma pomysł na rozwój gminy to w mediach lokalnych zarówno prasie jak i w radiu czy telewizji jest dosyć sporo na ten temat. Trudno odnieść się do tak ogólnego zarzutu jaki sformułowałeś „urząd na pisma nie odpowiada" . Ja wiem, że odpowiada ale gdybyś podał więcej szczegółów, na które pisma nie dostałeś odpowiedzi to byłoby już coś. Tylko nie pisz, że na żadne bo ja dostaje odpowiedzi. Przed poprzednimi wyborami też tak mówiono „poczekamy do wyborów". W zasadzie przed każdymi wyborami zawsze pojawiają się taki hasła, to nic nowego. Jak rozumiem jesteś zwolennikiem jakiegoś innego kandydata na burmistrza, bo chyba nie kandydatem? A może tak?

 • 3 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@do powyżej

  Jak coś chcesz napisać to przemysl swoje myśli

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo