Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Kartuzy. Burmistrz spotkał się z przedsiębiorcami ws. remontu deptaka. Nie miał dobrych wieści

Opublikowany: 2018-04-27 23:36 Autor: Wojciech Drewka

Maszyny budowlane i ogrodzenie nieprędko znikną z kartuskiego deptaka. Konieczna jest wymiana gruntu oraz wzmocnienie podłoża betonową podbudową. Takie informacje przekazał dziś przedsiębiorcom burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Usłyszał wiele słów krytyki zarówno od właścicieli firm, jak i od radnych.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Właściciele lokali usługowych, handlowych i gastronomicznych zlokalizowanych przy kartuskim deptaku spotkali się dziś z burmistrzem, by dowiedzieć się jak długo jeszcze trwać będą prace w centrum miasta. Informowaliśmy wcześniej, że podczas wymiany nawierzchni deptaka stwierdzono złą jakość podłoża. Konieczne było przeprowadzenie dodatkowych analiz i podjęcie decyzji co do technologii, którą należy zastosować w tej sytuacji.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński poinformował dziś, że konieczna jest wymiana gruntu – na grubości około 30 cm. Prace muszą być wykonywane mniejszym sprzętem, by nie doszło do uszkodzenia elementów infrastruktury podziemnej. Po wymianie gruntu ułożona zostanie betonowa posadzka, a na niej – płyty gresowe. To wszystko oznacza, że prace potrwają dłużej niż planowano.

fot.W.Drewka

- Zdaję sobie sprawę z tego, że to wszystko bardzo utrudnia państwu prowadzenie działalności, ubolewam nad tym i mogę jedynie przeprosić za zaistniałą sytuację – mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. – Być może błędem było wczesne rozpoczęcie prac przez wykonawcę, ale nie spodziewaliśmy się, że przez kilka tygodni silny mróz będzie uniemożliwiał prowadzenie jakichkolwiek prac. To wszystko wydłużyło cały proces realizacji inwestycji. Dodatkowo okazało się, że grunt w tym miejscu jest wyjątkowo niestabilny i stąd zaistniała sytuacja.

Przedsiębiorcy nie kryli oburzenia i rozgoryczenia. Zwracali uwagę na – niedostateczny ich zdaniem – nadzór nad firmą prowadzącą prace na deptaku. Mówili też, że ponoszą straty. Właściciel jednej z firm zaznaczył, że rozważa nawet zamknięcie lokalu na czas trwania robót, by ograniczyć w ten sposób swoje straty.

- Obserwowałem ich i miałem wrażenie, że tam nie ma nikogo, kto naprawdę wie co należy robić. Tam nie było widać jakiegoś planu działania, jakiejś organizacji pracy. To chyba nie tak powinno wyglądać – mówił jeden z uczestników spotkania.

Szef kartuskiego magistratu zapewnił, że urzędnicy przeprowadzili już rozmowy z wykonawcą zarówno w kwestii organizacji pracy, jak i poprawienia dojścia do poszczególnych lokali. Obecni na spotkaniu radni podkreślali zaś, że prace na deptaku rozpoczęły się chociaż nie przeprowadzono tam badań gruntu.

fot.W.Drewka

- Jakim cudem projektanci nie poprosili o takie dane? Gdzie jest winny takiej sytuacji? – pytał radny Jerzy Pobłocki. – Po raz kolejny podkreślam, że zastosowano nieodpowiednią technologię, że zarówno mieszkańcy jak i radni zostali wprowadzeni w błąd, zostaliśmy oszukani, bo deptak miał być wyłożony płytami granitowymi, a nie płytkami gresowymi. To wszystko ma ogromne znaczenie.

Jerzy Pobłocki zwrócił również uwagę, że układanie betonowej wylewki na deptaku będzie rodziło ogromne problemy w razie konieczności przeprowadzenia wymiany lub naprawy elementów instalacji podziemnej. Podkreślił też, że niebezpieczne jest układanie betonowej posadzki nad instalacją gazową – a tak będzie w kilku miejscach deptaka.

- Mamy odpowiednie uzgodnienia, również w tym zakresie – zapewniał burmistrz Kartuz.

Ale zdaniem radnych, zaistniała sytuacja wskazuje na to, że inwestycja nie została dobrze przygotowana. Przedsiębiorcy podkreślali zaś, że ważny jest nie tylko efekt końcowy, ale również sposób realizacji inwestycji. Szef kartuskiego magistratu podkreślił, że newralgicznym okresem ma być maj gdy prowadzona będzie wymiana gruntu i układana będzie betonowa podbudowa. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca.

fot.W.Drewka

REKLAMA

Komentarze do artykułu Komentarze [78]

 • 33 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # vbn

  Coś dużo radnych wśród przedsiębiorców. Czas na zmiany.

 • 28 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  czas na zmiany

 • 25 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # baron

  CZAS NA ZMIANY!!!

 • 28 13 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wika

  I po co to wszystko...zly był zeszly deptak??niech rozwala cale kartuzy to napewno z chęcią będzie się szlo na spacery.

 • 2 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kłopot

  Ale dacie radę

 • 33 9 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Stryjek- oddał siekierkę za kijek"

  a burmistrz - "oddał solidny deptak za solidny bajzel ". Oszpecił miasto i strzelił sobie w stopę.

 • 14 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  Czas przedwyborczy się zaczął, nie damy się wam zwieść. Czy wszyscy radni a przyszło ich więcej jak przedsiębiorców, czy prowadzą tam jakieś swoje interesy. Trzeba się przyjrzeć co oni tam kręcą.

 • 20 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wnuk Gryfowca

  Uważajcie z komentarzami bo dziala specjalne komando w tym wysokim budynku z windą do nieba, ORMOwca i pozywa ludzi kilku z nas juz otrzymalo "zaproszenia " do domku misiaków. Demokracja umiera gdy ORMO rządzi ! Czeka nas jeszcze wizyta w "domu Piłata" na 3 go Maja. Tak to jest gdy kaszubami rzadzą nie kaszubi !!

 • 10 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Bolek aż się uśmiał jak poczytał :

  - Jakim cudem projektanci nie poprosili o takie dane? Gdzie jest winny takiej sytuacji? – pytał radny Jerzy Pobłocki. – Po raz kolejny podkreślam, że zastosowano nieodpowiednią technologię, że zarówno mieszkańcy jak i radni zostali wprowadzeni w błąd, zostaliśmy oszukani, bo deptak miał być wyłożony płytami granitowymi, a nie płytkami gresowymi. To wszystko ma ogromne znaczenie.

  Skoro radny wie ,że mieszkańcy zostali oszukani , to ma obowiązek zawiadomić odpowiednie organy w celu sprawdzenia tej sytuacji , gdyż budżet może stracić gruby szmal .
  Inaczej radny Pobłocki tylko pyszczy , do czego mieszkańców już przyzwyczaił .
  Ponadto przypomina Bolek ,iż w Radzie jest człowiek kryształowo czysty , bo z PiS i do tego emerytowany pracownik służb bezpieczeństwa kraju . Sprawdzenie tego stanu jest w tym wypadku jak poranny specjal .
  Więc o co tyle hałasu ?

  Zresztą ten wasz radny ma na swoim koncie tyle dorobków , że starczy na kilka kolejnych pokoleń .
  Bolek pociągnął łyk specjala ,żeby go oświeciło i zaczął wspominać wspaniałe inicjatywy poprzednich rad .
  - spływająca złotem (błotem) góra
  - targowisko zwierzęce , kto chce kupić wróbla albo gapę mile widziany
  - ule w centrum miasta - takie nowoczesne , śmiało można nazwać kartuskim Manhatanem
  - zakorkowane miasto przez ponad pół roku , poprzez rozpoczęty na jesień remont głownych ulic
  - droga wyjazdowa na Ręboszewo , niby po remoncie a studzienki się zapadają
  Teraz Kartuzy będą miały nowe parkingi dla przesiadkowiczów . Bolek z kumplami już się cieszą , jak pojadą busami na saxy , to będzie gdzie golfy zostawić na miesiąc .

  Bolek mówi ,że takie myślenie radni mają przez to ,że chodzą w za ciasnych koszulach i w wąskich buksach .
  Zaprasza wszystkich radnych na majówkę , na specjala i sztek mięcha z gryla . Może luzik ,dres i normalne żarcie sprawi ,że zaczną myśleć jak normalni ludzie .

  A tak tylko lans i do kasy .

 • 4 12 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wnuk

  Jak napisałeś coś głupiego to się teraz demokracją nie zasłaniaj. Masz na dole to migające 'bądź odpowiedzialny za słowo' to teraz nie ma co jęczeć.

 • 16 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obwodnica Grzybno - Łapalice

  Bez tego nie ma mowy o przyjaznych Kartuzach odcinek ten pozwoli odkorkować Kartuzy i to w bardzo odczuwalny sposób ale jesteśmy z tą obwodnicą na etapie jakim jesteśmy więc dalej stoimy w korkach przez całe Kartuzy aż od mostu przy stadionie i nasuwa się pytanie czy wyborcy dalej chcą stać w ciągłych korkach?

 • 15 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  zacznijcie walczyć o odszkodowania, najlepiej z kieszeni wszystko wiedzącego MGG

 • 5 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oświadczenie radnych

  Dobre, teraz wszyscy z nieporozumienia wypierają się słów swojego tresera... odwracają kota ogonem :) oni tak walczą o obwodnicę... tylko nie z tym, co trzeba. Ich guru jasno stwierdził, że kto był taki inteligentny, aby tyle milionów pakować w remont 211. I jaka manipulacja. tonący brzytwy się chwyta...

 • 6 7 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A ja mam pomysł

  Jak już się skończy remont, to dowalić im opłatę urbanistyczną. Tak teraz płaczą, a potem będą mieli ładniejsze otoczenie, więcej klientów i na tym zyskają. I będzie też zysk dla gminy, czyli dla nas mieszkańców.

 • 19 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Wleją beton. Potem awaria rur pod deptakiem i cyrk zaczyna się od nowa.

 • 5 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @oświadczenie

  http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2018/04/kartuzy-przewodniczacy-rady-miejskiej-podwaza-sens-przebudowy-drogi-woj-nr-211

  wypowiedź AP jest nagrana. Teraz się wykręca...

 • 7 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ oswiadczenie

  i bład ortograficzny Prokowskie CHRÓSTY nie Chrusty. Taka mamy inteligencję w tym gronie. :) Prawda p. Pryczkowski, Pobłocki i s-ka ?

 • 14 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  Zobaczycie jak gaj jest zrypany asfalt łatany wrzery na asfaldzie niepalące sie wszystkie lampy

 • 12 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  "bo deptak miał być wyłożony płytami granitowymi, a nie płytkami gresowymi"- Panie mądry Pobłocki a czy wie Pan, że gdyby robić granitem to i tak powstałby problem wymiany gruntu? Nie rób pan scen , bo wyborcy juz sie na Wasz klub z AP nie nabiorą.

 • 3 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  @Obwodnica Grzybno - Łapalice. Słuchaj Stary/Stara, mam pytanko, czy ta arteria ma te dwie
  miejscowości połączyć (tak się to czyta), czy ominąć szerokim łukiem?
  A tak w ogóle to trzeba zacząć od bramek do pobierania opłat.

 • 4 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A ja mam pomysł

  W jakim Ty świecie żyjesz? Zanim do tej Twojej świetlanej i pomyslnej przyszłości dojdzie sporo tych przedsiębiorców zwolni praconików - za każdego płaci ZUS, US, na urlop bezpłatny powiesz przecież można wysłać, a oni co z powietrza maja żyć? a i tak muszą zapłacić ZUS i US, Trzeba też zapłacic za dzierżawę lokalu, opłate za media: telefon, prąd, woda, smieci, środki czystości itd, to wszystko generuje spore koszty. A deptak jest udupiony w czasie w którym mogłoby byc sporo klientów - długi majowy weekend. Kolejny podatek... a co tam, niech dowala, to i tak przełozy się na końcowego odbiorcę czyli klienta, bo to Ciebie obywatela kroją i doją ile się da. Płacisz codziennie, 23% Twoich pieniędzy przepada, robiąc zakupy za 369zł, 69 zł to podatek, ot tak, tego nie płaci przedsiębiorca, tylko Ty, co więcej przedsiębiorca ma możliwośc sobie odliczyć ten Vat - nie w całości ale zawsze coś, Ty natomiast dostajesz ochłapy na koniec rozliczeniowego okresu podatkowego. W którm progu podatkowy jesteś? Penie 18%
  To sobie policz ile Ci to przyjazne Państwo zabiera z Twojego zarobionego 1000zł już przy "wypłacie" masz potrącone 18% z tego co Ci zostaje każdego dnia kolejne 23% (vat towarów i usług) do tego płacisz cała masę innych podatków. Więc skoro Ty tyle płacisz, przedsiębiorca nie płaci wcale mniej podatków każdy ma prawo domagać się aby to Państwo, już nie mówię o tym aby ułatwiało, wystarczy że nie będzie utrudniać.

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Patrząc z boku, widzę wadliwe ustalenie priorytetów.
  Najpierw realizacja potrzeb modernizacyjnych, bez których trudno przejechać przez Kartuzy (droga Grzybno-Łapalice), a potem wszelkie upiększania miasta i okolicy, bez których jeszcze długo da się przeżyć mieszkańcom, bez niepotrzebnych strat i nerwów.
  Myślę, że ten sposób myślenia zawsze należy brać pod uwagę.

 • 8 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Zygmunt

  powiedział co wiedział. Tylko kolego nie masz zielonego pojęcia o technologii budowy dróg. pokaż mi miasta w europie czy Polsce o zbliżonym klimacie gdzie położono płyty gresowe na ulicy. natomiast płyty granitowe o odpowiedniej grubości są powszechnie stosowane. Problem tego miasta polega na tym ,że na temat budownictwa wypowiadają sie fachowcy po politologii. Rozmowa o poważnych sprawach i kosztujących podatnika mln zł kończy się na rozgrywkach politycznych.

 • 4 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@a ja mam pomysł

  A ilu z tych Twoich przedsiębiorców handlowałoby w długi majowy weekend? Przy Palmecie i tak są kolejki po lody, nawet przy rozkopanym deptaku, naprzeciwko również. Reszta w niedziele i święta zamknięta.

 • 10 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Zygmunt

  Kto zapłaci za dodatkowa płytę betonowa pod płytkami. Wykonawca wstrzymał roboty bo uznał ze projektant i burmistrz przyjęli nieodpowiednie rozwiązanie. Tej prawdy nie przekazał burmistrz. gdzie są pisemne ustalenia o robotach dodatkowych?

 • 16 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  A ja nie mogę zrozumieć przyczyny modernizacji deptaku. Deptak był w dobrym stanie i estetyczny. Czy nasza Rada Miejska wraz z Burmistrzem nie dostrzegali innych pilniejszych potrzeb miasta? Teraz nie ma co się licytować kto był winien. Bez uchwały Rady Burmistrz nie rozpoczynałby tego "remontu". Ten zastój z pewnością nie przysporzy głosów zarówno Radzie jak i Burmistrzowi.

 • 15 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie narzekali na setki spraw ...

  ale nie przypominam sobie żeby choć jedna osoba narzekała na DEPTAK, który bezrozumnie zniszczono.
  Deptak był chyba najlepszą nawierzchnią, jakie były w mieście.
  W czyim chorym mózgu powstał pomysł tych zniszczeń ???

 • 24 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Precz z Gołuńskim

  Jego odejście to najlepsze rozwiązanie. Jeszcze jedna Kadencja i zniszczy Kartuzy.

 • 12 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # urna

  Tym wszystkim wybranymi przez NAS , okazuje się że NAS wyborców oszukali , DZIĘKUJEMY .

 • 20 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beata

  A co robi p.Jaworowski zastępca Burmistrza ds technicznych ? Czy on również czuje się oszukany ?

 • 18 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chodnik przy Dworcowej

  Chodnik przy ul. Dworcowej już się kruszy :(

 • 8 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A ja mam pomysł

  Dalej nie czaisz... Twoja krótkowzroczność jest jak te kadencje burmistrzów, 3 lata nic nie robimy, a w czwartym roku ile się da, by pokazać że coś się dzieje, by znowu go/ją wybrali.

 • 2 6 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ A ja mam pomysł - dla ciebie.

  Gdy podstawię ci nogę, wywalisz się i wybijesz sobie zęby, to ja "dowalę ci opłatę za piękny uśmiech" bo nowe ząbki będziesz miał o wiele ładniejsze od uprzednich... OK ?

 • 15 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Nasi włodarze powinni brać przykład z Kościerzyny! Tam to wszystko robią z głową! No ale sądzę że najbliższe wybory zmienią radę i burmistrza . Taka sytuacja nie może trwać!

 • 16 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Pracuje na rynku i widzę te prace ,ręce opadają raz układają kostkę a drugiego dnia zdejmują z nasze pieniądze panie Gołuński jaka władza taka praca .

 • 2 6 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak przyjdzie Lemanka

  to zobaczymy jak będziecie uśmiechnięci po Kartuzach chodzić najbardziej zadowoleni to będziecie spacerując po kostce na targu na Sędzickiego przynajmniej tą trawę tam wyskubiecie

 • 3 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@a ja mam pomysł dla ciebie

  Twoja odpowiedź pięknie obniżyła Twój poziom, dzięki.

 • 3 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@a ja mam pomysł

  Poprawka- obnażyła

 • 2 3 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  Jak źle położyli to muszą poprawić. I nie dosyają za to dodatkowych pieniędzy. Ty płacisz za źle wykonaną robotę?

 • 5 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @obserwator

  obawiam się że Ci dostają i to z naszej kiszeni.

  po za tym źle wykonana usługa lub brak odbioru nie jest podstawą do niewypłacania wynagrodzenia.

 • 17 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Won z Gołuńskim

  To jest główny problem Kartuz!
  Kościerzyna: Obwodnica
  Kartuzy: Obwodnica jeziora i wyrzucanie pieniędzy w błoto!

 • 12 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  Do nadredaktora. Czekam na artykuł oburzenia w sprawie ohydnych słów Posła Nowoczesnej, Witolda Zembaczyńskiego: "Gdy jest przegrana bitwa rzuca się najgorsze barachło"...(barachło to o Patryku Jakim). Czy ma Pan coś do powiedzenia w tej sprawie? Ten ubrany w drogie garnitury i buty ze słomą, pachnący łajnem poseł bez przerwy rzuca takie "kwiatki".

 • 9 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Do tych co pchali się 4 lata temu na włodarzy miasta, argumentując to swoim przygotowaniem i kompetencją: proszę przestańcie z nas robić głupszymi od was: Na tydzień przed zakończeniem robót okazało się, że inwestycja, która miała trwać 7 miesięcy wymaga wymiany gruntu i utwardzenia na grubości około 30 cm a prace muszą być wykonane mniejszym sprzętem, by nie doszło do uszkodzenia elementów infrastruktury podziemnej! Rewelacja! JAJO!

 • 9 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Komu chcecie wmówić, że konieczność wykonania prac dodatkowych wynikła po ponad 6 miesiącach od przekazania placu budowy, na tydzień przed zakończeniem budowy!? W każdej umowie widnieje stosowny zapis, że zgłaszanie niezgodności rzeczywistych warunków z przyjętym projektem odbywa się w krótko przyjęciu placu budowy. Wygląda na to, że po rumakowaniu tej WADZy, trzeba będzie powołać jakąś społeczną komisję by zbadać ich wydatki, choćby przyczyny dewastacji deptaku, który był jedną z lepszych nawierzchni w mieście.

 • 11 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Może wysłuchać fachowców a nie laików. Podbudowa pod jakąkolwiek nawierzchnię, chodnik, deptak czy ulicę, to standard, który jak widać z odkrywek na ul. Rynek i zastanej sytuacji na ul. Dworcowej nie był i nie jest znany włodarzom Kartuz. W zależności od przewidywanych obciążeń nawierzchni dobiera się grubość i wytrzymałość podbudowy. Piasek to może burmistrz położyć pod własnym garażem (choć bardzo w to wątpię, tam jest pewnie solidna warstwa stabilizacji). Podbudowa musi być wytrzymała przede wszystkim na ściskanie, ale też na ścinanie i rozciąganie. Przy obecnych technologiach i materiałach wytrzymałość podbudowy można osiągnąć na wiele sposobów i wcale nie musi się to wiązać z coraz większa jej grubością. W miejscach wrażliwych można zastosować geosyntetyki jak i zbrojenie rozproszone (np. włókien syntetycznych). Przecież ulica dworcowa była kiedyś jezdnią, nie deptakiem. Kto i kiedy zdegradował tam podłoże?

 • 9 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr.ewka

  "bo deptak miał być wyłożony płytami granitowymi, a nie płytkami gresowymi" Jasne!? Nie ? Bo to był argument na wymianę nawierzchni a nie argument na złą podbudowę. Skoro jednak płyt granitowych nie będzie, to po co ta cała dewastacja?

 • 4 7 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Pat i Mat do Ratusza

  BRAWO PRZEDSIĘBIORCO POŁOCKI JERZY. ILE FIRM DZIERŻAWI OD PANA LOKALE PRZY DEPTAKU? A MOŻE KTÓRAŚ SIĘ DOŁOŻY ZAMIAST DZIERŻAWY DLA PANA DO GMINNEGO BUDŻETU NA TEN CEL. A MOŻE PAN POŚWIĘCI SWOJĄ DIETĘ RADNEGO ABY PODBUDOWAĆ PROTESTUJĄCYCH Z PANA INICJATYWY DZIERŻAWCÓW?

 • 2 4 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Pat i Mat do Ratusza

  DLACZEGO POBŁOCKI RAZ PISZE JAKO "Pat i Mat do Ratusza!" A RAZ KOLEJNY JAKO "Czy ktoś protestował, gdy był deptak ??" ????????????????????????????????

 • 5 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pat i Mat do Ratusza

  Jak głupku nie wiesz kto pisze to nie pisz. Wilkowyje w Kartuzach to są już do potęgi. Burmistrz przez swoje nieudacznicy wody wydłuża remont i utrudnia miszkańcą życie a inni mają za to płacić. To co piszesz to szczyt bezczelności. To tak jakby ktoś kto bije żądał odszkodowania od pobitego. Dyskusja popleczników burmistrza sięgnęła dna.

 • 5 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Pat i Mat do Ratusza

  Jak żądzi ORMO i bolszewizm to trzeba zabrać innym ich opodatkować a publiczne pieniądze bezmyślnie wydawać. Może pacjenci przychodni też mają być objęci dodatkową opłatą a sąsiedzi Błotnej Góry w Brodnicy czy sąsiedzi Gaju też mają płacić wyższy haracz bo tam wybudowano ścieżki.

 • 14 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # drogowiec

  Gresy na ulicy?! Ale numer! Towarzysze po politologii chyba to wymyślili...

 • 6 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do tego pacana @Pat i Mat do Ratusz

  W całej cywilizowane Europie do renowacji zabytkowych kamienic dokłada miasto, W Kartuzach zespół doradców o bolszewickim podłożu i z Ormowską przeszłością chcą nakładać nowe podatki. Niech ci komunistyczni ekonomiści zobaczą ile kosztują remonty takich budynków. W Polskich miastach te kamienice się walą i popadają w ruinę. To burmistrz nie wie ile kosztują remonty gminnych kamienic do których z naszych podatków dokładamy? Właściciele przeciętnej kamienicy przy Rynku płacą rocznie do gminy tylko w formie podatku od nieruchomości od 10000 do 20000zł w zależności o powierzchni kamienicy, plus 5% z podatku PIT. Gmina zbiera taki haracz, że co 5 lat za podatki właścicieli może wyremontować centrum miasta. Ale chyba brakuje kasy na głupotę czyli roboty dodatkowe. Może burmistrz się opodatkuje za kazdą awarię na ul. Rynek i Dworcowej gdy trzeba będzie skuwać te jego płytki i płytę betonową. Ten świetny fachowiec nie wie że ulice powinny być budowane z materiałów rozbieralnych (odtworzeniowych) Gdy zabraknie tych włoskich płytek na wymianę to ubytki burmistrz czym zamierza uzupełniać -może asfaltem!

 • 5 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Na deptaku ma być "deptane" i już. Kilka kontenerów z czerwonymi firankami i po sprawie.
  Zyski? Pan Mnieco miałby ulgowy karnet na korzystanie (blisko z roboty na przerwę obiadową
  wyskoczyć), no i kasa z podatku dowcipnego dla budżetu miasta. "Deptać, jak to łatwo powiedzieć,
  deptać tylko to więcej nic, bo deptanie jest niesończone....." jak śpiewał P. Szczepanik.

 • 2 3 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ 4

  A propos (byle)Jakiego kandydata z Opola. Tym razem miało być doskonale, lecz nastąpiła kolejna "hakatumba". Praha to nie jest Praga. Nie wspomnę o awanturze z IPN.

 • 2 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Midas

  czego się nie dotknie to zmieni w "brąz"

 • 8 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oj tam ...

  A gdzie te drzewa na rynku ? te co kazał się uśmiechać po ich wycince, no i aby za 100 lat też mogły mieć 100 lat to trzeba je najpierw posadzić , ale tam przecież beton jest.

 • 0 9 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ZORRO

  Ty z tym wpisem o tym ORMO zmień płyte i się zainteresuj kim był twój dziadek a potem komentuj poczynania tego Pana bo ty mu do pięt nie dorastasz.

 • 5 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co dalej z deptakiem

  Dalej robota stoi. Czy fachowcy już wiedzą co mają robić? Może trzeba wprowadzić nowy podatek dla decydentów za bezmyślność i arogancję!

 • 9 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Właśnie wróciłem z ul. Rynek. Dopiero co położona kostka, jest miejscami luźna a spoiny są już wypłukane czy też uległy zwietrzeniu (choć zwietrzenie to raczej proces długotrwały a nie nagły). Na chodniku wzdłuż budynków zlokalizowanych na przeciwko kościoła ułożono betonową podbudowę. Na wierzchnią okładzinę pozostawiono 2-3 cm?! Zachodzę w głowę w jaki sposób zostaną wbudowane te cieniutkie płytki i z czego one będą (z gresu?) aby oprzeć się destrukcyjnemu wpływowi ZIMY! Jeżeli spoiny będą z takiego "mocnego" materiału jak przy kostce, to nic nie przeszkodzi wodzie spenetrować przestrzeni pod płytką. Wszędzie w Kartuzach gdzie zastosowano przy wejściu do sklepu, na schodach wejściowych płytki uległy one dewastacji przez okres zimy. Chodnik to nie taras! Jak wyobrażacie sobie skuwanie lodu z tych z płytek aby zapewnić bezpieczeństwo klientów? Kto będzie płacił za ich zniszczenie przy tej czynności? Już widzę spękane i odłażące płytki na dziesiątkach m2 deptaku. Tylko nie mówcie za pół roku, że to nie było do przewidzenia!

 • 6 1 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gołuński remontuje Kartuzy a jadą po nim

  Chyba podpadł wielu ludziom podczas protestów przed sądem...

 • 11 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Jadą po Gołuński ,bo paroli robotę za olbrzymie pieniądze. Kazi z Mezowa jest mądrzejszy.

 • 9 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie tylko

  Ale za fuszerki, rynkowe, dworcowe, deptakowe, chmieleńskskie, parlingowe.
  Kto to wszystko nadzorował, odbierał ??? z Naszych, podatników pieniędzy.

 • 6 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Gołuński remontuje Kartuzy

  Nie remontuje a administruje remonty. Dysponuje naszą kasą! To wielka różnica. A jak administruje każdy widzi.

 • 4 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  On
  Również
  Może
  Odejść ?

 • 3 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Może odejść znowu na komisję rentową zusu na marynarki polskiej w gdańsku.

 • 0 2 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Kto jest najbogatrzym radnym w Kartyzach?

 • 2 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Pomysłodawca

  Innym to chętnie lubisz "dowalać" - ale tobie "dowalić" nie wypada, bo to byłoby niegrzeczne ??

 • 0 3 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .......

  Ogólnie Mieszkańcy Kartuz jesteście strasznie zawzięci, nic tylko krytyczne bla...bla.....bla...!!! Problemy zawsze były są i będą. Potrzeba trochę czasu, żeby je rozwiązać! Główkują nad tym bardzo kompetentni i odpowiedzialni ludzie.
  Odnosi się wrażenie, że szukacie dziury w całym- tak najzwyczajniej dla zasady, bo to najłatwiejsze -prawda?
  Kartuzy się zmieniają, stają się atrakcyjniejsze, gdyby jeszcze wypaliła ta obwodnica byłoby dobrze.
  Ogólnie szkoda mi Ludzi, którzy dla Was się angażują, ponoszą trud z niewdzięcznym ryzykiem tych zmian.

 • 4 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@wyborca

  Gawiedz ma to do siebie że patrzy innemu w kieszeń, a za robotę się nie weźmie. Gdyby nie było by ludzi majętnych to Ty byś nie miał zasiłków. Może zastanów się kto ma lewe dochody? i na mich się dorobił. Mają samochody za 200tyś a wykazują przychody kwalifikujące ich do zasiłku-to jest przykład zaradnego.

 • 5 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do........

  Burmistrz uparł się i nie przyjmuje argumentów, że nawierzchnia ulicy z płyt gresowych jest nie do przyjęcia przez tych co mieli na najniższym poziomie do czynienia z budownictwem. Te płyty w najbliższej przyszłości będą odpadać. Sam wykonawca przerwał roboty bo projekt jest technologicznie nie do przyjęcia. Robią teraz narady i nie wiedzą jak z tego pata wybrnąć. A burmistrz dalej upiera się przy tych płytkach gresowych. Niech mi ktoś mądrzejszy wytłumaczy dlaczego przyjęto droższe płytki gresowe 2cm a nie płyty granitowe i to tańsze. Wiadomo że chodzi o kasę tylko dlaczego za głupotę jednych mają zapłacić podatnicy.

 • 2 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.......

  Jak na razie jeszcze żyjemy w demokratycznym kraju a cechą demokracji jest prawo do krytyki. Zwłaszcza prawo takie posiadają wyborcy, którzy legitymizowali swoimi głosami władzę i teraz oczekują efektów rządzenia.
  A jak Ci się gościu/gościówo nie podoba prawo do krytyki to wyprowadź się na Białoruś - tam nikt na władzę nie narzeka.

 • 7 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # urna

  i tu gościu masz rację, czas na gospodarza, a nie na leśnika.
  budżet, to jest nasz wspólny wysiłek,
  i nie ma zgody na zabawę w widzi mi się, nie swoimi pieniędzmi.

 • 3 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.......

  "Główkują nad tym bardzo kompetentni i odpowiedzialni ludzie"? Nie znam miasta w którym gres kładzie się na otwartym powietrzu. Może gdzieś pod szklanym zadaszeniem. Zanim oddadzą ostatni odcinek w niektórych miejscach już będzie potrzeba napraw.

 • 2 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Na gresie się nie znam. Proponuję jednak stworzyć rezerwę remontową tych płytek wraz z ich zakupem. Tak gdzieś 30% powierzchni deptaka. Mogą się pilnie przydać i można liczyć, że tego
  lubego Gołuńskuemu minerału na jego nagrobek starczy. Mnieciu, żyj se długo, - płytki z gresu poczekają.

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Szczerze mówiąc, słysząc, że na deptaku ma być gres, nie przejąłem się zbytnio, bo myślałem, że ten gres to jakiś chodnikowy, grubości co najmniej kilka (6 cm). Ale jak wynika z przebiegu prac, górna, zasadnicza nawierzchnia chodnika ma mieć maksymalnie 2cm! Janusze budownictwa? Tu nie ma co protestować, tylko wezwać lekarza. Nasz kochany włodarz dawno temu zasłaniał się lekarzem... Czy teraz będzie drugi raz?

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  @@ oswiadczenie
  Rzeczywiście mamy Prokowskie Chrósty, ale chrusty to nie jest błąd ortograficzny, wręcz przeciwnie. Nazwa własna (Prokowskie Chrusty) jest niezgodna z ustalonym wzorcem pisowni (zasada historyczna pisowni). Nazwy miejscowości (jak również ich mieszkańców) rządzą się swoimi prawami i często wynikają z jakichś racji historycznych - tutaj pewnie z nazwy kaszubskiej: Prokòwsczé Chrostë.

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat do Ratusza!

  Błąd ortograficzny byłby, gdyby nazwę tej miejscowości napisać z małej litery np." prokowskie chrósty; Prokowskie chrósty; prokowskie Chrósty. Przed 1920 miejscowość nosiła nazwę niemiecką Prockauer Gesträuch.
  Gesträuch: gąszcz, zarośla, chaszcze...

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyżej

  Dobre objaśnienie ! Wobec tego dla skołowanych jest kompromis: pisać albo PROKOWSKIE CHR. albo PROKOWSKIE CHASZCZE. Ludzie oraz listy trafią na pewno pod taki adres.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo