Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Kartuzy. Ambasada Rosji w przyszłym roku wyremontuje Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Opublikowany: 2018-04-04 10:47 Autor: Wojciech Drewka

Zły stan Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kartuzach przy ul. Majkowskiego coraz częściej przykuwa uwagę mieszkańców. Gmina Kartuzy poinformowała jakiś czas temu ambasadę Rosji o zniszczeniach powstałych w tym miejscu po jednej z nawałnic. Jest odpowiedź i plan rewitalizacji cmentarza.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

- Mam prośbę i myślę, że jest to fajny temat do opisania. Chodzi mianowicie o Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Majkowskiego w Kartuzach. Od lat nic się tam nie dzieje, a cmentarz wygląda jakby co roku był coraz bardziej niszczony – napisał nam pan Damian.

Rzeczywiście od kilku lat stan cmentarza systematycznie się pogarsza. Dzieła zniszczenia dopełniła w ubiegłym roku majowa wichura, w czasie której złamał się duży konar, niszcząc obelisk znajdujący się w centralnym miejscu nekropolii. Dyskusje o konieczności rewitalizacji cmentarza trwają od lat. Pojawił się nawet postulat, by przy okazji rewitalizacji, usunąć symbole totalitaryzmu, a w miejsce obelisku postawić prawosławny krzyż.

fot.UM Kartuzy

Gmina Kartuzy od dawana prowadzi rozmowy i koresponduje z przedstawicielami ambasady Federacji Rosyjskiej w sprawie odnowienia Cmentarza Żołnierzy Radzieckich. Zapytaliśmy, czy w związku z pogarszającym się stanem tej niewielkiej nekropolii, doszło do jakichkolwiek ustaleń w kwestii jej rewitalizacji.

W odpowiedzi kartuski Urząd Miejski poinformował, że jeszcze w 2016 r. zwrócił się do Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce z zapytaniem dotyczącym sprawy wspólnego naprawienia otoczenia cmentarza żołnierzy rosyjskich w Kartuzach. Zaś w ubiegłym roku gmina skierowała na ręce ambasadora pismo informujące o uszkodzeniu obelisku, w wyniku obalenia się drzewa umiejscowionego na cmentarzu.

Zniszczenia po jednej z wiosennych wichur w ubiegłym roku. fot.W.Drewka

- Jak wynika z informacji, którą otrzymaliśmy od ambasadora kartuski cmentarz został wpisany w plan prac remontowo-rekonstrukcyjnych ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej na rok 2019 – czytamy w odpowiedzi kartuskiego magistratu. – Warto dodać, że strona rosyjska na początku lat 2000 dofinansowała remont cmentarza, a w 2016 roku gmina Kartuzy umieściła tam nowe tablice z uzupełnioną listą nazwisk osób w tym miejscu pochowanych. Informujemy także, że istnieje możliwość sfinansowania przedsięwzięcia rewitalizacji cmentarza w ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców, które zostaną ogłoszone w tym roku po raz drugi jesienią. Kwota maksymalna, którą można uzyskać w projekcie, to nieco ponad 4 tys. zł brutto. Będzie ona niewystarczająca do ustawienia nowego pomnika, ale nie tylko obelisk na tym cmentarzu wymagałby remontu lub wymiany.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [25]

 • 18 21 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sting

  Przeczuwam nadchodzący ból czterech liter u polskich "patriotów"...

 • 19 14 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Ambasada wyremontuje,a za dwa dni patrioci zniszcza...

 • 20 17 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo.

  Dobrze, że chcą odnawiać a nie niszczyć i zaorać jak chcieli to zrobić z ,, Iwanem,, w Żukowie. To przeszłość -historia!

 • 28 6 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historia

  Odnowić tak, ale bezwzględnie usunąć czerwone gwiazdy, które są symbolami totalitaryzmu komunistycznego i bolszewizmu. To tak jakby na cmentarzu niemieckich żołnierzy miałaby być umieszczona swastyka czy inne symbole nazizmu.

 • 26 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # propozycja

  Niech EK zostanie patronem tego remontu ,to chyba bliska ideologia.
  Niech remontują notabene,zmarli to zmarli -przeważnie pewnie Bogu ducha niewinni chłopi zmuszeni przez stalinowskich bandytów do wojaczki a,że przy okazji sami mordowali i bandytowali to druga kwestia.

 • 24 12 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # emeryt

  Precz z sowieckim okupantem!!!! już nie pamiętacie jak wasze babki były gwałcone a dziadków pod mur brały sołdackie żołdaki?

 • 23 8 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazi

  W jednym parku pomnik Inki a w drugim jej morderców.

 • 7 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirachowo

  Mirachowo stary cmentarz tez by sie przydało uratować..

 • 7 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tej

  Nie można niszczyć i wszystko co jest najgorsze nie etyczne robić w imię patriotyzmu.

 • 9 11 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rtiolp

  czy nie lepiej będzie tam pasował parking.

 • 12 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czemu jeszcze są te czerwone pentagramy

  Niech coś z tym zrobią

 • 5 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Na tym cmentarzu zostali pochowani także Niemcy polegli podczas ofensywy rosyjskiej w marcu 1945r., w większości uciekinierzy z Prus wschodnich. Zwłoki zostały pochowane tam, gdzie teraz jest jest chodnik za pomnikiem. Możliwe, że około dziesięciu ciał, które zostały przywiezione z Prokowa i okolic. Podejrzewam, że najstarsi mieszkańcy tej wioski mogliby coś na ten temat powiedzieć.

 • 3 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mezo -bruno

  no jak tam byli pochowani to nie wypada żeby po ich grobach chodzić

 • 6 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kazi

  Matko człowieku, co ty piszesz? Weź trochę poczytaj a potem się udzielaj. I jeszcze jedno , oddzielcie miejsca pochówku żołnierzy od symboli czy pomników stawianych na cześć ... to dwie różne rzeczy. Żaden prawdziwy polski patriota nie ma nic przeciwko cmentarzom żołnierzy Armii Radzieckiej, ci ludzie zginęli i godny pochówek i uszanowanie miejsca wiecznego spoczynku im się należy.

 • 2 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Niemców można exchumować i pogrzebać na cmentarzu wojennym w Szczecinie.

 • 5 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sąsiad

  Na takiej samej zasadzie zlikwidować Cmentarz Orląt Lwowskich i przenieść na Powązki.

 • 1 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Iwan Drago

  Hurraaaaaa!

 • 3 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mezo sąsiad

  chyba dobry pomysł niech w spokoju spoczywają przenieść na Powązki

 • 4 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  No oby prezes nie wstrzymał żadnej kasy na inwestycje na Kaszubach za to że chcecie odnowić ruski cmentarz, myślę fajne miejsce na pomnik Leszka przecież, był w Kartuzach należy się jemu pomnik

 • 5 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # $$$$

  Niektórzy to piszą takie rzeczy, że słabo się robi. Przecież groby polskich żołnierzy rozsiane są w różnych krajach i też chcemy, żeby ich groby były uszanowane. Żołnierze walczyli i ginęli, wielu z nich było wierzących i niekoniecznie ideowo przekonanych do ideologii w imieniu , której ich na wojnę posyłano. Dajcie spokój miejscom spoczynku i niech ci żołnierze spokojnie spoczywają, a sądzić ich i nas będzie Bóg.

 • 6 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Historyk

  Dla Rosjan, tych szeregowych to była wojna z najeźdźcą, wojna z faszyzmem, wojna ojczyźniana, w której każda rodzina miała ofiary. To fakt, że byli najczęściej prości, bardzo biedni i wręcz dzicy. Przybyli w swojej ojczyźnie koszmarna wojnę z Niemcami. Gdy szli na Berlin mścili się okrutnie, zwłaszcza na Niemkach. Dla nich nasze ziemie były wtedy niemieckie. Prostacy niewiele rozumieli tylko walczyli za ojczyznę, a jak nie to kulka w głowę. Historia ma zwykle różne oblicza.

 • 13 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koszczyc

  Po pierwsze nie "radzieckich" tylko "sowieckich". Argumentacja komuchów oczywiscie bedzie taka ze to cmentarz i trzeba uszanować. Tu pelna zgoda natomiast nie ma zgody na bolszewickie symbole tak jak na nazistowskie. Chcą odnawiac proszę bardzo ale zamiast gwiazd maja byc prawosławne krzyże a nie te diabelskie znaki. Z Panem Bogiem

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Historyk

  Warto stosować i używać adekwatne określenia. Tak jak teraz "zielone ludziki" walczą w obronie Rosji na terenie Ukrainy, tak szeregowi Rosjanie walczyli w obronie Rosji na terenie wschodniej Polski. To był "ich" kraj i ich zdobycze. Jakoś dokładnie wiedzieli, gdzie jest granica II RP z Niemcami. Z terenów zachodniej Polski (dzisiaj) wywozili co się dało, tory, wyposażenie zakładów przemysłowych itp. Dokładnie rozróżniali tereny II RP i niemieckie a jednak dokonywali tyle gwałtu na ludności cywilnej na terenie II RP?

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Historyk, Koszyc i p.Drewka

  Nie Rosjanie i nie żołnierze rosyjscy czy "sowieccy"... Obywatele, żołnierze "radzieccy" od nazwy państwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (w skrócie Związek Radziecki). "Sowieci" to rusycyzm od rosyjskiej nazwy państwa "Sowietskij Sojuz" (w skrócie). W Armii Radzieckiej byli nie tylko Rosjanie, ale i inni obywatele ZSRR, m.in. wielu Ukraińców, Białorusinów i mieszkańców Dalekiego Wschodu (azjatyckich republik).

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Tak, ci ludzie zostawili na Kaszubach swoje życie i nikt nie może i nie ma prawa walczyć ze zmarłymi. Ich dusze nie są mniej wartościowe od dusz zmarłych/poległych Kaszubów.
  Uszanujmy to!!!!

  Ps. teraz do p. Drewki,
  czy rzeczywiście drzewa są(bywają) gdziekolwiek umiejscowione? Drzewa nie mają adresu ani
  osobowości prawnej. One sobie rosną. Np na cmentarzu, w parku i innych posesjach. Tam,
  gdzie je posadzono (lub samosiejki). Oh, ta gramatyka.....

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo