Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Kartuzy. Komplikacje przy modernizacji deptaka. Roboty mogą potrwać dłużej

Opublikowany: 2018-04-17 11:46 Autor: Wojciech Drewka

Mamy złą wiadomość przede wszystkim dla właścicieli lokali handlowych i gastronomicznych zlokalizowanych wzdłuż kartuskiego deptaka. Prace związane z jego modernizacją mogą się wydłużyć. Powodem jest konieczność wymiany lub wzmocnienia podłoża, które okazało się mieć złą nośność.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza Kartuz potwierdza, że pojawiły się komplikacje związane z pracami przy modernizacji kartuskiego deptaka. Po zdjęciu starej nawierzchni okazało się, że pod spodem, w wielu miejscach znajduje się nienośny grunt. Złą jakość podłoża stwierdzono dokładnie w 16 punktach.

- Informacja na ten temat została przekazana projektantom i w najbliższych dniach mamy otrzymać propozycje rozwiązania problemu – mówi Wojciech Jaworowski.

fot.W.Drewka

Jedną z możliwości jest wymiana gruntu. Inna zakłada stworzenie betonowej podbudowy. Każde rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowym nakładem pracy, a tym samym wydłuży się czas modernizacji deptaka. O ile dokładnie – na razie nie wiadomo. Nie udało nam się też uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzono badania gruntu.

Wydłużenie czasu modernizacji deptaka oznacza kłopoty przede wszystkim dla właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych zlokalizowanych w tej części ul. Dworcowej. Od jakiegoś czasu, z powodu prowadzonych prac, dojście do wielu miejsc jest utrudnione, a to dla przedsiębiorców oznacza mniej klientów, a tym samym – straty.

Do tematu wrócimy.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [67]

 • 29 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ło matko

  Żeby tylko do wyborów zdążyli bo cały plan pójdzie w pioruny !

 • 13 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Akcja

  No, to teraz sobie pojedziemy po urzędzie )))

 • 31 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Jak to możliwe, przecież Burmistrz zapewniał radnego Pobłockiego, że projektanci wszystko obliczyli i że ceramika się nadaje, a teraz okazuje się, że nie wszystko było wiadome?

 • 30 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kpina

  Radni sygnalizowali błędy w decyzji burmistrza i projektanta. I co ironiczne odpowiedzi, tz. władzy!
  To wydłużenie terminu związane jest z egzotyczną technologią tj. klejeniem płyt gresowych na deptaku. Miały być płyty granitowe i minimalny uskok gruntu nie miał by wpływu na późniejszą eksploatację i możliwość ponownego ułożenia tych płyt. Problem to dopiero będzie gdy rura w ziemi pęknie-kto to będzie rył (te płyty betonowe w podłożu) i na czyj koszt będą z Włoch sprowadzane zamienne płyty gresowe? Za taką decyzję ktoś powinien ponieść personalnie odpowiedzialność. Czy radni podniosą łapki za zwiększeniem kwoty na budowę deptaku.

 • 12 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # remont

  Tak to już jest gdy się remontuje - zawsze wyskoczy coś nieoczekiwanego.

 • 15 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ remont

  Nieoczekiwana to jest decyzja o włoskich płytkach.

 • 15 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żarty sobie robią

  Przez dziesięciolecia było dobrze, a teraz jest źle, bo chcą realizować swoje fanaberie związane z niewłaściwą nawierzchnią. Kto za to teraz zapłaci dodatkowo? Radni, pilnować budżetu!

  Żadnego opóźnienia nie ma być. Jakie opóźnienie? Przez całą zimę rozkopane i nikt nic nie robi, to teraz co za opóźnienie? W nic nie robieniu nie może być opóźnienia!

  Wrócić do właściwej nawierzchni - bez wyprowadzania dodatkowych środków z budżetu gminy.

 • 18 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pacjent

  Panie Burmistrzu proszę zrobić wejście do Przychodni,bo tam jest fatalnie i niebezpiecznie. Ta firma co to robi ,to dziadostwo,czego pewnie nie wkalkulowaliście w zakres robót.

 • 17 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIG

  Osoba na wózku nie ma możliwości wejścia do przychodni to jakiś obłęd, jak można tak traktować ludzi.

 • 2 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

  https://www.google.pl/maps/place/Genera%C5%82a+J%C3%B3zefa+Hallera,+Kartuzy/@54.3334596,18.1998413,3a,75y,92h,88.25t/data=!3m8!1e1!3m6!1sOCvSxY6h-AsTgsPKL6rVxw!2e0!3e11!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fmaps%2Fphotothumb%2Ffd%2Fv1%3Fbpb%3DChAKDnNlYXJjaC5UQUNUSUxFEiAKEgmvVCi8Ypr9RhHq4wMel5eQ1SoKDQAAAAAVAAAAABoECFYQVg%26gl%3DPL!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x46fd9a62bc2854af:0xd59097971e03e3ea!8m2!3d54.3334569!4d18.1997827 wejście do przychodni po chodniku, jak się chce to można pozdrawiam

 • 12 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # weżta się do roboty

  a nie gadajcie i nie debatujcie!!! wymiana gruntu to nie jest taka skomplikowana rzecz (no chyba, że dla urzędników, którzy mają swój zaczarowany świat).

 • 6 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pluski36

  Całe Kartuzy leżą na "nienośnym gruncie". Modernizowany deptak, to przecież stara ulica Dworcowa po której odbywał się bardzo długo ruch drogowy, podobnie jak na rynku. I jakoś to wytrzymywało, a teraz ruch pieszy na tym obszarze potrzebuje wielkich wzmocnień? To dziwne. Położony tam przed laty polbruk, z krzywiznami w poziomie i po krótkim czasie pofalowany jak "fale Bałtyku", - to efekt braku wiedzy fachowej. Takie obrazki zauważa się, niestety, na głuchej prowincji.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmm

  problem jest chyba w oznaczeniu drugiego wejścia, a właściwie w braku oznaczenia

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Serpico

  Teraz gdy pojawił się problem to się powołują na brak badań gruntu. Problem polega na tym, że gdy projektant prosi inwestora o sfinansowanie badań gruntu ten usiłuje mu udowodnić że to fanaberia. Przecież żadne badania nie są potrzebne i projektant na pewno chce inwestora naciągnąć na kasę. Jeśli projektant się upiera w sprawie badań gruntu to inwestor wybiera innego projektanta, który ich nie żąda. Tak to wygląda w praktyce. Potem gdy dzieje się źle na budowie inwestor udaje, że rozmowy na temat badań w ogóle nie było i wszystkie jego problemy są winą projektanta.

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Badacz głupoty.

  nasypać tam ziemi, zostawić na rok, tam tyle ludzi chodzi, że przez tyle czasu to udepczą-ubija porządnie, a w przyszłym roku, dokończy się inwestycję, kto wie może nawet położą parkiet.

 • 11 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gdzie jest gaz ?

  żeby w przyszłości nie rozbierać deptaka należy położyć rury magistrali. gazowej.A nie jak to jest po
  polskiemu , za 2 , 3 lata rozkopywać, bo się zapomnieło.

 • 12 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja to widziałem i doświadczyłem

  jaki burmistrz takie roboty. niedawno bylem świadkiem jak starszy Pan zaczepił burmistrza Gołuńskiego na tymże deptaku i zapytał jak długo można prowadzić te roboty. Gołuński palnął coś od niechcenia i szedł załatwić swoje sprawy. Tymczasem ja ... sprawny ...wpadłem w poślizg i zwichnąłem kostkę (ostatnie opady śniegu).... to co mają powiedzieć ci wszyscy starsi ode mnie mniej sprawni ludzie którzy muszą się męczyć na tym burmistrzowskim niewypale ?!?!?!

 • 9 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chaos i bałagan, to na berlin na huraa !

  przecież magistrat co chwilę rozwali nowe i dopiero co zrobione, żeby coś tam zmienić lub dołozyć, bo wcześniej to było nie do przewidzenia.. takie mamy władze miejskie...niekompetentne.

 • 11 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG

  Co by tu jeszcze rozkopac panowie?

 • 18 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazi

  Precz z Gołuńskim!
  Kościerzyna ma obwodnicę!
  Kartuzy rozkopany deptak!

 • 12 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co za rewelacje

  Co za wielki problem, na wielu budowach to standard. Żadna rewelacja, że trzeba grunt wymienić, czy też wprowadzić jakieś inne rozwiązanie. Jak się nic nie robi, to nie trzeba wprowadzać zmian. Przy dużych budowach takich decyzji jest kilkadziesiąt. Tylko nikt o tym nie pisze...

 • 8 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @chaos

  Najważniejsze, że hejterzy są kompetentni. Eksperci od wszystkiego.

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maciek

  @Co za rewelacje
  owszem, zgadza się nie pisza, tylko że tam, decyzje są podejmowane natychmiast i są brane pod uwagę takie sytuacje, tutaj będą debatować nie wiadomo ile czasu i zastanawiac się kto popełnił błąd, poprzednio wymieniano nawierzchnię i było ok, teraz nie jest, ktoś kogoś wydymał, albo chce to zrobić teraz. Proponowana nawierzchnia nie zda egzaminu, a najgorsze jest to, że nikt personalnie za to w przyszłości nie będzie odpowiadał.

 • 10 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Mam pytanie : Czy to pobojowisko po układaniu kostki w gaju (wjazd od strony Prokowa do Kartuz) tak pozostanie? Czy może zostaną podłożone ładunki wybuchowe i wszystko się samo uprzątnie?

 • 10 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy gmina

  Czy gmina/miasto nie miała poważniejszych spraw do załatwienia? Te wszystkie "inwestycje" są robione na szybko, bez rozwagi i priorytetów. Gdy chcę zbudować sobie dom za własne pieniądze, to załatwianie pozwoleń, planów itp. trwa i trwa, choć to ja ponoszę ryzyko za błędy. Gdy inwestuje się za pieniądze społeczne, to nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności za błędy. Przygotowanie inwestycji zaś jest błyskawiczne. Wszystkie pozwolenia (?), uzgodnienia podłączenia z prędkością światła. Potem się dziwią...a kasy już niet. To nie tylko Kartuzy, a teraz przed wyborami zaczyna się wyścig z czasem. Po co to? Nie lepiej mniej rozbabranych pseudoinwestycji? Potrzebne są dobrze przemyślane, przygotowane i porządnie wykonane.

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a to wszystko

  wina Tuska

 • 8 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co z II etapem obwodnicy Kartuz ???

  Teraz albo nigdy.
  Jak są obiecane pieniądze na drogi Gminne i Powiatowe, walczyć do końca.
  Marszałek województwa podpisał projekt !

 • 7 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # freestyle

  Lepiej teraz niż po ułożeniu nawierzchni. Nie narzekajmy, że w końcu w Kartuzach dużo się zmienia.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  MAm pytanie parking kolo kika zamkniety w dniu dzisiejszym czy dla mieszkancow cos jest w zamian zeby auto zaparkowac na dworu zamkniety stoja tam autobusy porazka

 • 8 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Najbardziej SEZONOWY deptak na Pomorzu !

  Przekopuje się go i odwraca skiby z częstotliwością przewałek grządek kwiatowych w ogródku pod oknem. To jakaś obsesja (schizofrenia deptako - maniakalna). Deptaki w większości cywilizowanych miast i miasteczek mają nawierzchnię niezmienianą od kilkuset lat i wszyscy są zadowoleni !!

 • 9 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

  Ja się cieszę, że tyle się buduje w Kartuzach, tyle ścieżek rowerowych- pięknie. Pozdrawiam

 • 5 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stachu

  Dobrze przygotowana inwestycja ? brak badań geologicznych ? kto przyjał taką dokumentację i wydał pozwolenie ? co robi zastepca burmistrza,który odpowiada za te inwestycje ? wstyd i kompromitacja.Gdybym miał lokal na deptaku poszedłbym do Sądu i wyegzekwował odszkodowanie za stracony czas.Mam nadzieję,że oprócz konsekwencji prawnych wyborcy odpowiednio wybiorą przy urnach.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pancerfaust

  zła nośność? a co czołgi będą tam jeździć

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stara gruba kostka oczywiście zginęła

  np. z 3 Maja, i Klasztornej / teraz nieudacznie ułożonej /, do dzisiaj jest na sprzedaż,
  na składzie budowlanym przed Przodkowem.

 • 6 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Jak dostać się do windy w przychodni z osobą starszą i niepełnosprawną? Całą zimę deptak był zdewastowany nie wiadomo po co? !!!

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pytanie

  A po co ten deptak w ogóle rozwalano, był ładny, odsłaniał fragmenty kostki i miał pasujące do otoczenia latarnie. O ile mnie pamięć nie zawodzi to był remontowany parę lat temu ...i komu to przeszkadzało? A ktoś wie , gdzie się podział tzw. ślimak z ronda Kartuzów?

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kopcie głębiej drodzy włodarze !

  Moze dokopiecie się do jakichś kurchanów z epoki paleolitu i dzięki temu Kartuzy, jako skansen pomorski staną się bardziej popularne od Biskupina ? Ogrodzi się cały środek miasta i wejdą międzynarodowe firmy wykopaliskowe, a codzienne wiadomości będą podawały co każdego, kolejnego dnia wykopano i przesłano do badaczy dinozaurów albo pitekantropusów. Będziemy sławni !!

 • 6 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Kłopoty to są przede wszystkim dla mieszkańców! A było tak ładnie. Teraz nie dość, że rozgrzebane na długo, to jeszcze będą kolejne szubienice i ławki w formie progów zwalniających dla pieszych. Nietrafiona modernizacja.

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Była mieszkanka Kartuz

  Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

 • 5 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zuza

  Wam by tam nikt nie dogodził. Po za tym idą wybory i przeciwnicy ewidentnie się uaktywnili.

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # piter

  wystarczy wsypac stabil gruz i sprawa załatwiona jakiś przekręt tam jest 100 PROCENT

 • 2 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zuza

  tobie dogodzili tymi rozkopami na deptaku? Zazdroszczę

 • 3 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mleko

  A to jeszcze ten "remont" deptaku nie skończony? buachacha, instalację sanitarna, burzową i ściekową, oraz elektryczna też wymieniają, że to tyle trwa? Człowieka prawie pół roku nie ma, a oni dalej w miejscu stoja, hahaha, Za takie tempo roboty, to by mnie wywalili.

 • 8 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Pamietam, że kilka lat temu po podobnie wykonanej inwestycji w Kościerzynie mieszkańcy wymienili burmistrza - mam nadzieję, że podobnie będzie z panującym nam wiecznie MGG w naszej Gminie

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmm-2

  Taki mądrala, wejście z boku do przychodni jest po schodach i żaden inwalida na wózku tam nie wjedzie. Winda jest przy głównym wejściu od deptaku. I po co głupi wykonawcy zdjęli całą kostkę z deptaku, trzeba było najpierw etapami ją zdejmować a nie zdjąć całą kostkę, stwierdzić, że grunt jest niewłaściwy i terroryzować mieszkańców, że będą długo chodzić po piachu i błocie. A gdzie są projektanci, ktorzy nie wykonali badań gruntu.

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmm

  winda jest TYLKO od strony deptaku bystrzaku !

 • 1 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Zuza

  A tobie jaka krzywda się stała? Buciki pobrudziłeś? Czy może trzeba było obejść i kilka kroków zrobić? Zawsze źle, prawda?

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec wsi

  A co kandydujesz Tomku i o posadce dla siebie myślisz?

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdjęcie

  Zdjęcie, którym opatrzono artykuł jest nieaktualne , bo po bokach jest jeszcze widoczny deptak z kostki z dojściem do przychodni do głównego wejścia.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  za dwa lata awaria albo inwersyjna, będzie trzeba kable / rury kłaść więc i tak to rozpierniczą...

 • 1 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  sprawdzić chodnik na Bielinskiego i Majkowskiego na jakim podłożu ułożono są ślady tego ciągnika małego co odśnieża.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co wy nic nie wiecie?

  Na deptaku będzie kręcona scena przemarszu żołnierzy radzieckich po walkach o Kartuzy w marcu 1945r tylko nie wiem kto ten film reżyseruje...

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mintus

  Do pytanie... ŚLIMAK Z RONDA KARTUZOW WYPEŁZNOŁ. POD KOLEGIATE. SĄSIADUJE Z TYM NIBY MNICHEM CZY JAKOS TAK.......

 • 6 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rzecznik prasowy

  To nie wina Gołuńskiego,On nie wiedział,Jego oszukali ,On chciał dobrze i obiecuje ,że będzie już pilnował roboty .I kurników z Prokowie też przypilnuje bo to nie Jego wina,On nic nie wiedział,nic nie słyszał,nie widział,Jego oszukali,to wina urzędników,klimatu,komarów ,Pis-u i głownie Kaczyńskiego .
  On jest niewinny !!!On to hoho i ech i och tak działa ,że hej i ha.

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Oh Zuza

  Ty masz cos z głową i do tego pewne braki co widać na pierwszy rzut oka. Do ciebie tylko z kijem można podejść bo kąsasz jak wsiekła.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  Kramzytu parę ton ubić i po problemie

 • 1 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niepełnosprawy

  jak dostać się do przychodni?? na to pytanie powinien albo będzie odpowiadał prokurator jak coś się stanie, a znając życie to zapewne się stanie - bo to jest SKANDAL

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Kto wykonuje projekt drogowy bez wcześniejszych badań gruntu , rozwiązania projektowe decydują o koszcie wykonania inwestycji . Chyba ze pod deptaki nie ma potrzeby wykonywania badań gruntu , ale wtym przypadku szeroka dyskusja o rodzaju nawierzchni i jej wytrzymałości powoduje ż i projektanci i wykonawca nie chce mieć kłopotów i dlatego wzrośnie cena inwestycji , tylko o ike .

 • 0 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Edi

  Tak to juz jest kazda wladza robi deptak wizytowke miasta a mi sie marzy piekna piaszczysta plarza nad jeziorem nie asfaltowa kawiarenki lodziarnie wyporzyczalnie sprzetu tego nie widze a bylby to glos wyborczy

 • 4 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludź

  Czyli o spacerze w majówkę z goścmi moge zapomnieć, w tej częsvci miasta, no chyba żeby pokazać jaki mamy ropier....ol na okrągło.

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pracownik

  A ja mam pytanie odnośnie nowego dworca.Kiedy położą wszystkie dachówki, kto zapłaci za powyginane rynny od strony peronu. Jeszcze nie otwarte a już zniszczone.

 • 4 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kogoś nie dociera

  , że ten bajzel już wkurza ludzi? Takie stwierdzanie, że stan gruntów kogoś zaskoczył, w związku z tym będą sie jeszcze z tym brandzlować diabli wiedzą jak długo to jest kpina.

  Burmistrz pierwsze co zrobił na początku własnej kadencji to rozpieprzył rynek i po latach tam nadal nie ma porządku. Ruch turystyczny traci na tej opieszałości i celowo przeciąganej rozwałce (celowo - bo po cholerę było rozwalać rynek jak nikt nad tym nie pracował??)

  Jeszcze bez żenady stwierdza się, że teraz jest problem żeby to skończyć! A co człowiek przejdzie deptakiem to jest uwalony po kolana.

  Panie Gołuński - jak Pan tego nie umiesz zrobić to może niech to następny burmistrz dokończy :/

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Bo tam trzeba monument Kaczyńskiego postawić i da się wszystko utwardzić i zbudować w jedną noc. Ogrodzone już jest jako miejsce strategiczne dla obronności kraju.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stan umysłu -Staniszewo

  Coś dziwnego z tymi inwestycjami i projektami, pamietam taką sytuacje gdy budowano szkołę w Staniszewie, ładny duzy obiekt, wszysto cacy pieknie, projekt na tip, top, robota skończona, a tu się okazuje, że nie wykonano instalacji odprowadzającej wody opadowe i co? No i znowu trzeba było sypnąc nie małą kasą z budżetu. Przez tyle lat widzę się za dużo nie zmieniło.

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Geotechnik

  Prace związane z modernizacją deptaka mogą się wydłużyć? Czy aby konieczność wymiany lub wzmocnienia podłoża deptaka nie jest skutkiem wyeksponowania tego podłoża na kilkumiesięczne działanie mrozu i opadów? W jak krótkim czasie można pokryć nawierzchnią z kostki setki m2 powierzchni pokazano na parkingu przy ul. Wzgórze Wolności. Grunty spoiste, (piaski gliniaste) z którego zbudowane jest głębsze podłoże na Kaszubach, aby zastosować je jako nośne, należy zabezpieczyć przed narażeniem na działanie wody, a nie eksponować! Po zdjęciu warstwy starej nawierzchni, pierwszą i konieczną czynnością było wykonanie warstwy podbudowy (której w żadnym wypadku nie należy eksploatować jak chodnik!), która zabezpieczy grunty przed migracją wody. Stało się inaczej. Budowa, która znajduję się 50 m od ratusza, została porzucona. Teraz na pewno trzeba wymienić zdegradowane przez okres zimy i wiosny podłoże. Ale to nie wina podłoża!

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Geotechnik

  Inna sprawa, że wymiana nawierzchni ul. Dworcowej i ul. Rynek miała miejsce kilkakrotnie. Czy to podłoże nigdy nie miało nośności? A może to podłoże nagle utraciło nośność? Wtedy czy teraz? Jak widać gołym (☺) okiem podbudowa pod starą kostką była wykonana niedbale lub nie było jej w ogóle!? Wizja lokalna to potwierdza: kostka.... coś tam coś tam, grunt... Aby pozostawić w podłożu piaski gliniaste, należy je zabezpieczyć przed migracją wody. Generalnie trzeba na nich wykonać warstwę z gruntów piaszczystych i natychmiast wykonać stabilizowaną podbudowę oraz nawierzchnię! Inaczej mamy to co mamy. PRL.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  Patrząc na to, jak przebiega "budowa" deptaka mam nieodparte wrażenie, że któryś z dotkniętych tą budową mieszkańców naraził się komuś z gminy. Budowę można było poprowadzić w dwóch lub trzech fazach, z wykorzystaniem, jako obejście, parkingu koło dawnego przedszkola lub podjazdu koło ratusza, tak by w minimalny sposób narazić na straty rzeczywistych inwestorów tej inwestycji: mieszkańców i przedsiębiorców z ul. Dworcowej. Ale to Kartuzy. Wysoki standard.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo