Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Kartuzy. Młodzi ludzie dyskutowali z projektantami o wyglądzie nowego skateparku

Opublikowany: 2018-04-19 20:51 Autor: Magda Dzienisz

Projektanci nowego skateparku usłyszeli od skaterów i riderów BMX sporo uwag i propozycji. Sugerowano m.in. podwyższenie niektórych przeszkód, wyposażenie ich w nowe elementy, dyskutowano o konstrukcji i materiałach, z których obiekt będzie zrobiony. Projekt zyskał aprobatę uczestników spotkania. Skatepark powstanie prawdopodobnie w przyszłym roku.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W Kartuzach odbyły się konsultacje ws. wyglądu nowego skateparku. Wzięło w nich udział około 20 miłośników ekstremalnych sportów, m.in. skaterów czy riderów BMX, a także władze gminy Kartuzy: burmistrz i dwoje wiceburmistrzów oraz projektanci obiektu – przedstawiciele firmy Euro-Projekt z Elbląga.

fot. Magda Dzienisz

- Chciałbym zaprosić was do dyskusji, spojrzenia na wszystko z punktu widzenia ekonomii, a także tego, co będzie dla was dobre i przez was wykorzystane – podkreślił burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński. – Proszę też spojrzeć na względy bezpieczeństwa, zależy mi na tym, aby nikomu się tam nie stało. Stwórzmy miejsce dla osób, które już długo jeżdżą, a także dla tych, które będą się tam uczyć.

- Poprzedni obiekt, który znajdował się w Kartuzach, niestety nie zdał egzaminu – mówił projektant Zbigniew Kuśmierz . – Zależy nam, żeby skatepark był bezpieczny i trwały. Miejmy nadzieję, że ten nowy obiekt przetrwa dłuższy okres.

fot. M. Dzienisz

Obiekt o powierzchni ponad 800 m2 będzie znajdować się w Parku Solidarności, równolegle do ul. Wzgórze Wolności. Projekt powstał w konsultacji z jednym z riderów z Kartuz, Marcinem Światoszkiem. Czwartkowe spotkanie miało doprecyzować wygląd niektórych przeszkód, a także elementy towarzyszące skateparkowi, takie jak m.in. ławki.

- Skatepark będzie monolityczny, wykonany z betonu o specjalnej technologii, bardzo gładkiego i równego, przeznaczonego do skateparków. Wszystkie przeszkody również będą betonowe, jednolite i monolityczne. Dzięki temu uzyskamy gładkie najazdy – mówiła Agnieszka Wieliczko, autorka projektu.

fot. Magda Dzienisz

Obiekt będzie składał się z dziesięciu przeszkód, takich jak m.in. zestaw quarter + bank, grindbox, funbox, spine czy rampa. Zaplanowano też infrastrukturę towarzyszącą, czyli oświetlenie, ławki i kosze na śmieci. Z racji trudnego, podmokłego terenu, zalanowano też odwodnienie.

Dyskusja miała merytoryczny charakter, uczestnicy zgłaszali sporo uwag – osoby jeżdżące na deskorolce sugerowały, by dostosować niektóre przeszkody do ich preferencji, podobnie jak riderzy BMX. Proponowano, by podwyższyć niektóre przeszkody i przystosować obiekt zarówno do zaawansowanych miłośników sportów ekstremalnych, jak i tych, którzy dopiero będą zgłębiać tę dziedzinę.

fot. Magda Dzienisz

- W poprzednim skateparku był taki problem, że przeszkody były dosyć niskie i nie można było się rozpędzić np. na funboxa. Sugerowałbym, żeby jedna strona skateparku była wyższa – mówił jeden z uczestników spotkania.

Dopytywano się także o nawierzchnię skateparku. Uczestnicy spotkania upewniali się, czy nie będzie zbyt śliska, chcieli, by była szybkoschnąca. Projektanci zapewniali, że beton, który wybrano, jest specjalnie opracowany właśnie do tego typu obiektów. Podkreślali, że dużo zależy od wykonawcy – powinien on specjalizować się w budowie skateparków.

Projektanci zapewnili, że naniosą sugerowane poprawki. Ogólny projekt zyskał aprobatę uczestników spotkania, a w miejscu przyszłego skateparku powstało pamiątkowe zdjęcie.

fot. Magda Dzienisz

Na budowę obiektu zaplanowano pół miliona złotych. Powstanie najpewniej w przyszłym roku.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [19]

 • 25 16 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # !!!!!!!!!!!!

  Drogi do remontu a im pierdoły w głowie !!!

 • 10 13 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @!!!!!

  nie samym chlebem żyje człowiek, a dobra droga nie uchroni młodzieży chociażby przed narkomanią

 • 19 13 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # agent

  na pierdoły wydają kasę

 • 11 9 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@@@@@

  A to ma ich uchronić jeszcze więcej będą brali

 • 6 11 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @@@@@@@

  Chyba ty.

 • 18 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tct

  Nie mam nic przeciwko skateparkowi, ale dlaczego nie może być na starym miejscu? Dlaczego kolejny fragment zieleni w Kartuzach ma zostać zabetonowany?

 • 10 13 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja:)mama

  Wkoncu coś dla młodzieży

 • 11 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @tct

  Nie może być na starym miejscu bo tam lemanka zbudowała plac zabaw i skatepark.
  A wszystko co zrobiła lemanka jest fuj.
  Taka ormomatołkowa filozofia mgg.

 • 5 15 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zazdrosny

  Kartuzy mają lepszego Burmistrza niż Żukowo. Jest blisko ludzi, rozmawia, wychodzi naprzeciw. Brawo Młodzi!

 • 12 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dla

  20-30 ludzi wydawać miliony ,trochę kiepsko,a co z miłośnikami szybowców,baloniarstwa,rzutów młotem kowalskim?

 • 10 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Dlaczego wszystkie inwestycje kręcą się wkoło Kartuz to są słowa radnego Belgraua to jest prawda na wsi się obiecuje i się nic nie robi a w mieście się nic nie mówi co 3 miesiące nowa inwestycja.Dlaczego jak Belgrau chciał podzielić gminę osobno na wieś osobno na miasto to obecny Burmistrz był przeciwnikiem podziału gminy a chodziło tu o pieniądze z podatków mieszkańców obszarów wiejskich, teraz widać to gołym okiem co dzieje w Kartuzach mieszkańcy wsi zapamiętają to przy urnach w najbliszych wyborach samorządowych.

 • 7 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  Belgraua mgg weznie na zastępcę i będzie zadowolony. Innych ambicji nie ma. A po roku znowu woooon. Taka jest strategia mgg. Człowiek jest najważniejszy przed głosowaniem. A potem kopa w d....ę.

 • 2 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dla

  Chętnie przyjedziemy z Żukowa. Będzie bliżej niż do Pruszcza Gdańskiego

 • 1 5 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec wsi

  taki inteligentny ten wasz radny, że nie wie, iż sam głosował nad przyjęciem programu rewitalizacji, w którym przewidziano wszystkie te inwestycje

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Zazdrosny

  To wszystko propaganda wyborcza. Konsultacje to taki pic jak w przypadku deptaku-projektanci i burmistrza zapewniał radnych w czasie konsultacji ze deptak i obszar przy kościele będzie z płyt granitowych. Później kłamał ze nic takiego nie mówił. A teraz inwestycja staje sie coraz droższa i nawet radnym nie ujawnia ile to bedzie kosztowało. Wiadomo jedno że podatnik będzie niedługo płacił za te pomysły z płytkami gresowymi. A dzisiaj mieszkańcy mają 4 m-ce rozgrzebany deptak bo nie bardzo wiadomo jak te płytki kleić - okazało się ze grunt nie ten. Pod granit grunt byłby dobry.

 • 4 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CLEAR

  Czy bliskość skate parku nie zakłóci spokoju tym, którzy chcą w parku pospacerować czy odpocząć na ławce? Czy rów z wodą, który jest tak blisko będzie dodatkową atrakcją dla korzystających z toru :) czy będzie zabezpieczony ?

 • 3 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Precz

  przez 4 lata nic aż tu nagle worek z pieniędzmi się otwiera, rynek, deptak, dworcowa, pkp, dworzec dla gryfu, gaj , ścieżki rowerowe, malowanie pociągu, nawet biedronkę mu przypisali, a wszystko byle jak bo liczą się tylko wybory. Mam nadzieje, że nie dacie się na to kolejny raz nabrać!
  NIE dla MGG, NIE dla ML.

 • 2 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Precz

  Nie nagle tylko odmroził planowane od dawna inwestycje i przeciągnął je na końcówkę kadencji. Musze przyznać, że sam jestem ciekaw ile osób to łyknie :)

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nam nie jest wszystko jedno

  Dotychczasowy skatepark znajduje się w odpowiednim miejscu i po co to zmieniać? Na pewno wymaga modernizacji ale jest to bardziej bezpieczne miejsce niż to, które wybrał szef magistratu!
  I z pewnością dobrze przysłużył się przez te parę lat tym, którzy z niego korzystali.
  Poroniony jest pomysł, aby z obecnego Parku Solidarności zrobić teren tylko dla rolkarzy a co z nami- seniorami i matkami z dziećmi, albo tymi,którzy szli do i z kościoła lub z cmentarza? Można przysiąść na ławce, rodzice z dziećmi na rowerkach po drodze wśród zieleni . I co chce nam pan Burmistrz to zabrać? Najlepiej całą zieleń wyciąć i po kłopocie.!
  I jeszcze jedna sprawa- niezabezpieczona budowa ścieżki rowerowej na os. Wybickiego!!! Tylko patrzeć jak komuś zrobi się krzywda! i Kto ją projektował i zatwierdzał?!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo