Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Po długiej debacie radni uchwalili studium. Zawarli dżentelmeńską umowę z burmistrzem

Opublikowany: 2018-04-10 10:06 Autor: Wojciech Drewka

Mimo licznych zastrzeżeń kartuscy radni uchwalili wczoraj studium zagospodarowania przestrzennego gminy Kartuzy. Debata była momentami pełna emocji i do końca nie wiadomo było czy radni tym razem zaakceptują dokument.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Do późnych godzin trwały wczoraj obrady kartuskiej Rady Miejskiej. Jednym z ważniejszych tematów był projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kartuzy. To istotny dla gminy dokument, który kreuje jej politykę przestrzenną. Prace nad kartuskim studium trwały trzy lata. W tym czasie dokument był kilkakrotnie wykładany, zbierano uwagi, wnioski, odbywały się konsultacje społeczne.

fot.W.Drewka

Poważne zastrzeżenia do tego opracowania kartuscy radni zgłosili dopiero na marcowej sesji. Wówczas odmówili uchwalenia studium zdejmując projekt uchwały w tej sprawie z porządku obrad. Później chcieli m.in. o tej sprawie dyskutować z burmistrzem za zamkniętymi drzwiami. Doszło wówczas do nieudanej próby usunięcia dziennikarzy ze spotkania. Dyskusja się odbyła, chociaż przewodniczący Rady Miejskiej manifestacyjnie opuścił salę.

I choć wydawało się, że większość wątpliwości zostało wyjaśnionych, do wczorajszej sesji nie było wiadomo, czy radni studium uchwalą. Tym bardziej, że podczas spotkania z mieszkańcami Prokowa radny Andrzej Dawidowski poinformował, że większość radnych opowiada się przeciwko studium zagospodarowania przestrzennego.

Najważniejsze zastrzeżenia radnych budziły zapisy dotyczące przebiegu planowanej obwodnicy Kartuz. Projektanci przekonywali jednak, że trasa obwodnicy przebiega zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, a jej etapowanie i sposób realizacji leży wyłączenie w gestii inwestora jakim jest Zarząd Dróg Wojewódzkich.

fot.W.Drewka

Kolejną dyskutowaną sprawą była kwestia lokalizacji dworca autobusowego przy ul. Kolejowej, w miejscu przejętej przez gminę starej rampy wyładowczej oraz częściowo na istniejącym parkingu. Ten pomysł budzi olbrzymie zastrzeżenia radnych, chociaż – jak podkreślali projektanci – studium jest dokumentem bardzo ogólnym, w którym nie ma miejsca na szczegółowe zapisy dotyczące lokalizacji konkretnych inwestycji. Zdaniem radnych taka lokalizacja dworca spowoduje stratę wielu miejsc parkingowych potrzebnych w mieście. Burmistrz Kartuz zapewniał, że wiaty zajmą jedynie część parkingu i zlikwidowanych zostanie 10 – 11 miejsc dla samochodów osobowych.

Trwającą debatą oburzony był radny Tadeusz Belgrau, który zarzucił burmistrzowi, że wszelkie jego działania skupiają się wokół miasta, a tymczasem zapomniane są zupełnie tereny wiejskie.

- Nie nadaje się pan na burmistrza i nie powinien pan nim już dłużej być! – krzyczał radny Belgrau.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński w odpowiedzi stwierdził, że studium dotyczy terenu całej gminy, a nie tylko miasta.

- Mówimy o tym dokumencie od trzech lat i jest to plan nie tylko dla miasta, ale również dla terenów wiejskich. Tylko pan do tego dokumentu nie zajrzał – ripostował szef kartuskiego magistratu.

fot.W.Drewka

Dyskusja trwała kilka godzin, aż wreszcie po krótkiej przerwie radny Jerzy Pobłocki zaproponował, by burmistrz dał dżentelmeńskie zapewnienie, że lokalizacja dworca autobusowego nie spowoduje utraty miejsc parkingowych przy ul. Kolejowej.

- Zlikwidujemy 10, może 11 miejsc z okolic wjazdu, ale być może uda się odzyskać jakąś przestrzeń w miejscu jednej z wysepek – powiedział burmistrz Kartuz. – Komunikacja publiczna ma dziś ogromne znaczenie, dlatego to rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla miasta. A przypominam, że jako samorząd mamy obowiązek zapewnienia przewoźnikom miejsca do obsługi podróżnych.

Ostatecznie kartuscy radni – bez głosów sprzeciwu – uchwalili studium zagospodarowania przestrzennego gminy.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [38]

 • 18 9 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  no panie Belgrau to sobie na chwile przed wyborami przypomniałes o terenach wiejskich. Gdzie byłeś przez 3,5 roku? Co zrobiłeś jako bezradny. Czy Wojewódka tam pod oknem szlocha, że przyjdzie mu podnieść łapkę :)?

 • 7 7 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Belgrau

  bratu szykuje start w wyborach

 • 13 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SITWA

  Sitwa i radni bezradni, to sposób na zarządzanie Kartuzami !

 • 12 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A co z podłączeniem N.Osiedla

  do sieci ciepłowniczej jest to dosłownie parę metrów od istniejącej na XX-lecia? Kiedy decyzja?

 • 32 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ooooooooo

  dżentelmeńska umowa? A kto tam jest dżentelmenem?

 • 12 5 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zboj

  Zupełnie bez podstawne są sprzeciwy radnych na tym etapie, ponieważ rampa już została przekazana gminie na ścisłe określonych warunkach czyli pod transport publiczny. Zmiana przeznaczenia wiazalaby się albo z kosztami albo uniewaznieniu przekazania tego terenu. A rampa musi zostać zburzona bo jest brzydka, nie pasuje do centrum docelowo turystycznego miasteczka. Koncepcja burmistrza jest dobrze uzasadniona (Nie tylko przez specjalistów) każdy kto podróżuje komunikacja zbiorowa wie że to najlepsze rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu.

 • 17 7 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A dlaczego burmistrz wszystkich mieszkańców (teoretycznie) troszczy się o prywatnego przedsiębiorcę? Zaiste dziwne to, tym bardziej że wyrzucił warzywniak i jakoś nie myślał o mieszkańcach. Nic tu się "kupy" nie trzyma.

 • 18 6 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ręce opadają

  o rany ..'' rynek '' KARTUSKI OD 4 LAT ROZWALONY DZIURA NA DZIURZE , NOGI POŁAMAĆ MOŻNA , ODWODNIENIA NIE MA , POD KOSTKĄ BRUKOWĄ NIE MA ODPOWIEDNIEGO MATERIAŁU BUDOWLANEGO , POGODA TERAZ DOBRA ALE PRACE IDĄ JAK KREW Z NOSA NIC TYLKO KAPELUSZE ZAŁOŻYĆ I BIAŁE PARASOLE POD PACHĘ I DŻENTELMENÓW UDAWAĆ . NIE WIEM KTO BY TU MUSIAŁ PRZYJŚĆ I ZROBIĆ PORZĄDEK Z TĄ PROWIZORKĄ !!!!!!!!?

 • 18 6 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  no i sprzedali się. Precz z wami radnymi. Ile Gmina zarobiła przenosząc dworzec autobusowy. Kto poniesie koszty odśnieżania, oczyszczania,konserwacji, na dworcu dacie mu jeszcze lokal by mogli w nim siedzieć pracownicy gryfu i sprzedawać bilety miesięczne. Jesteście jedna d..a z tym naszym pożal się boże burmistrzem co tylko dla swoich jest burmistrzem. I to dzentelmeńskie słowo wy chyba w innym świecie żyjecie.

 • 14 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie radny

  Pobłocki to żeś panie sprawił, że długo tak się nie śmiałem jak po przeczytaniu pańskiej prośby, żeby burmistrz dał dżentelmeńskie zapewnienie :)))) oj....coraz to lepiej wam idzie. I tak na was już PRZENIGDY nie zagłosuję :(

 • 10 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zenek

  Masz rację. Jedna D....a sprzedali nas;((( Niestety już nic nie zrobimy. Takich wybraliśmy radnych i takiego włodarza :( Kiedy te wybory!!??? Ta kadencja jak żadna inna tak się dłuży....

 • 15 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # asdfg

  Jak stowarzyszenie chciało wydzierżawić ziemię od gminy i za własne pieniądze wybudować halę targową , miało to znamiona korupcji. A jakie znamiona ma ta sprawa?

 • 9 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kilka GESZEFTÓW

  pieczonych na jednym ogniu.

 • 8 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Planowane inwestycje

  Dlaczego nikt nie porusza tematu ogromnej inwestycji planowanej na granicy Prokowa i Łapalic?
  A mającej kolosalny wpływ na jakość życia tutejszych mieszkańców.
  Czy plan zagospodarowania przestrzennego gminy właśnie "zaakceptował" tą budowę?!

  Przez takie inwestycje nie przybędzie nam turystów, a i oczka wodne (jeziora) jak i wody gruntowe mogą ucierpieć...

  Redaktorze napiszcie o tym.

 • 10 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Paranoja

  Drogi prezent dla kolesia i dżentelmeńskie umowy. Ja p... ole! Bez żenady kroi się podatników. Mam nadzieję, że wyborcy to widzą i przy wyborach wykopią to całe kolesiostwo.

  Chociaż wiadomo, że niektóre gęby są niezmienne :/

 • 4 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zośka

  "ale być może uda się odzyskać jakąś przestrzeń "-pytam: jakie to zapewnienie ,"że lokalizacja dworca autobusowego nie spowoduje utraty miejsc parkingowych przy ul. Kolejowej.". ?
  Dla mnie żadne przy użyciu słowa"może".

 • 4 8 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MG Gołuński

  Bardzo dobry burmistrz! Czlowiek takze! Nigdy nie zapomnę Pana chęci znalezienia sprawcy zabicia kotów przy gim.

 • 10 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawe

  to taka sama "dżentelmeńska umowa" jak ta z Panem Tomaszem Belgrau? gdy po wygranych wyborach i udzielonym MGG poparciu zwolnił go przedwcześnie ze stanowiska zastępcy? BRAWO!

 • 8 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MG Gołuński

  :)))))))))Przynajmniej ktoś rozładował napięcie tym komentarzem. Dobre naprawdę :)))))) No serce ma wprost gołębie :))))) A SŁOWO i HONOR, to u niego droższe od pieniędzy:)))))

 • 5 5 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o tak !!

  On
  Romantyczny
  Miły
  Ofiarny

  w skrócie ...

 • 4 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do ciekawe

  Trzeba coś umieć choć próbować, z Żukowa też To nasz został odwołany.

 • 3 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # O tak!!!!

  Lepszy taki jak nijaki czyli mniej niż 0

 • 4 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Co wy tak ciągłe z tymi miejscami parkingami, na miłość boską nooo, no ile tych aut jeszcze? Wieczne automaniaki! Dworzec autobusowy przy kolejowym i basta! A parking na zatorzu, piękne miejsce, tylko kładkę zbudować i przy okazji ludziska będą mieli bliżej do firm i sklepów tam będących. Dajcie spokój z tymi autami, żeby one chociaż jakąś wartość miałe, a nie takie tam klamoty...

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zenek

  Zenuś, ty też będziesz mógł kupować bilety

 • 3 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat

  Wydaje się że radnym po prostu nie podoba się to że burmistrz konsekwentnie poprawia wizerunek Kartuz jako miasta powiatowego.
  MG rób swoje bo coś się w końcu dzieje w tym mieście.
  Do obrońców parkingów -
  przynajmniej zniknie z powierzchni ziemi ta straszna rampa. Dzieci, młodzież i osoby starsze będą miały bliżej do PKM a ludzie którzy przesiadaja się z autobusu do PKM będą mieli bliżej.

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  A likwidacja właściwie całego parkingu przy Szkolnej , budowa wit targowych radnym nie przeszkadza ,.

 • 5 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niech mnie ktoś poprawi

  Czyli jest tak,że gmina oddała za friko majątek/teren w centrum po PKS prywaciarzowi,teraz prywaciarzowi fundną w innym miejscu wiaty przystankowe a może i kasę w budynku dworca PKP a prywaciarz w centrum miast na darowanej czy przejętej za grosze działce wystawi np kamienice z lokalami użytkowymi??????????????????????????????

 • 8 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Cały czas piszę w moich komentarzach o zanidbywaniu terenów wiejskich pan Belgrau ma rację ze wszystko kręci się wkoło miasta Kartuzy i przedewszystkim są tam inwestowane pieniądze podatników mieszkańców wiejskich przypomnę dochody gminy składają się około 40% z naszych podatków PIT,10%CIT od przedsiębiorstw, podatek od nieruchomości i różnego rodzaju dotacje suwencje.Wątpię czy w studium zagospodarowania przestrzenego zostały ujęte wszystkie solectwa gminy Kartuzy.

 • 11 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  No muszę to napisać jednak ORMO rządzi i nikt nawet nie próbuje go zatrzymać.Robi co chce ,kręci radnymi i mieszkańcami jak marionetkami a to wszystko dla dobra gminy i jej mieszkańców/o kolegach nie wspomnę/ i do tego z wdziękiem dżentelmena.Normalnie żem się uśmiał jak norka.

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @niech mnie ktoś poprawi

  poprawiam, teren pod PKS nie należał do gminy. Gmina tego terenu nikomu nie oddała, bo go nie miała.

 • 4 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Roman

  zostaw MG spokoju, wszyscy robią MG pod górę , a zaczęli już w latach 90 gdy wywalali go trzy razy, potem Wilkowski, Kruszyński i kolejni, nawet z Lehman walczył teraz ten Pryczkowski i Rada ... ten chłop ma od 20 lat cały czas pod górkę a to wszystko za marne 500tyś za kadencję. Może wystąpić o jakieś Virtuti Militari.

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  W sie w tych kartuzach cieszcie, że nie macie tam takiego mandoliniarza jak żukowo. On by was uzdrowił.

 • 3 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @niech mnie ktoś poprawi

  jeszcze będą mu plac czyścić i odśnieżać

 • 5 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niech mnie ktoś poprawi

  To poprosze o info,do kogo należały grunty ,podejdę sprawdzić w UG bo śmierdzi i yebie ta cała sprawa na lata świetlne.

 • 4 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  teren tzw. starego PKS należy do Koteckiego ale on chce sobie kamienice pobudowac więc kolega jego Gołuński zorganizował mu na terenie gminnym dworzec i jeszcze będzie go utrzymywał,. To tak po skrócie

 • 3 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Ale pogięło radnych. Dżentelmeńska umowa? a co to takiego? Kuriozum ,prawnie nic nie warte i bez znaczenia. Z ORMO dżentelmeńska umowa. To są jakieś jaja i kpiny !!!!

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ niech mnie ktoś poprawi

  Przecież teren dworca należał do PKS-u. Kupił PKS więc teren dworca należy do niego.

  Podejdź sprawdzić. Jeśli chcesz sprawdzać w UG, to oznacza, że jesteś "genialny inaczej". Od tematu własności są inne instytucje. Ale co ja ci będę pisał, skoro wiesz lepiej...

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaka umowa ?

  Takie słowo w kartuskim słowniku nie istnieje.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo