Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Powiat. Ponad 300 tys. zł dla organizacji pozarządowych. Kto otrzymał dofinansowanie?

Opublikowany: 2018-04-03 14:27 Autor: Magda Dzienisz

Stowarzyszenia, kluby, organizacje działające w powiecie kartuskim otrzymały dofinansowanie na swoje działania. Przeznaczone zostaną na różnego rodzaju wydarzenia, akcje, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, edukacyjne, promujące zdrowie czy ekologię. Łącznie rozdysponowano ponad 300 tys. zł.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Piknik historyczny, kampanie promujące zdrowy tryb życia, festyny dla niepełnosprawnych, patriotyczne happeningi, koncerty, warsztaty, zawody sportowe, ekologiczne przedsięwzięcia – m.in. takie inicjatywy dofinansowano ze środków powiatu kartuskiego. Pieniądze na swoje działania otrzymały lokalnie działające organizacje. Do rozdysponowania było 320 tys. zł – najwięcej z zakresu przedsięwzięć sportowych (80 tys. zł) i edukacyjnych (95 tys. zł).

Ubiegłoroczny festiwal „Ludzie dla ludzi”, czyli targi organizacji pozarządowych z powiatu kartuskiego. fot. archiwum/M.Dz.

Nauka, edukacja, oświata i wychowanie

Dofinansowanie w tym zakresie otrzymało 20 stowarzyszeń. Największą kwotą – 19 tys. zł wsparto Stowarzyszenie Borowy Las dla Przyszłości. Dzięki tej kwocie zostanie zorganizowany letni obóz dla zdolnej młodzieży. Kwota 10 tys. zł trafiła do stowarzyszenia „Przyjazna Wieś Kaszubska” z Somonina. Zostanie ona przeznaczona na organizację pikniku historycznego i inscenizacji pn. „Niepodległa 1918”. Dzięki pozyskanym środkom Fundacja Dbam o Mój Z@asięg będzie mogła przeprowadzić warsztaty wśród młodzieży w powiecie kartuskim nt. odpowiedzialności cyfrowej, a Orkiestra Dęta z Łapalic czy Stowarzyszenie Discantus z Gowidlina kształcić muzycznie młode pokolenia.

Ochrona i promocja zdrowia

Dla organizacji działających w tej sferze przeznaczono 16 tys. zł. Dofinansowanie otrzymały trzy stowarzyszenia: PCK na organizację Dnia Honorowego Dawcy Krwi (3 377 zł), Stowarzyszenie dla Rozwoju Edukacji przy ZSZiO w Kartuzach na działania profilaktyczne w zakresie zdrowia (5 080 zł) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Klasztorna na kampanię „Stop FAS w powiecie kartuskim” (7 543 zł).

Działania na rzecz niepełnosprawnych

Pomiędzy organizacje pomagające osobom niepełnosprawnym oraz działające w sferze pomocy społecznej rozdysponowano kwotę 50 tys. zł. Najwyższą kwotą (12 315 zł) wsparto parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Dzięki temu będzie można zorganizować piknik dla niepełnosprawnych. Po 8 tys. zł otrzymały dwa podmioty: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Klasztorna oraz Fundacja Słoneczne Wzgórze. „Klasztorna” wsparcie finansowe przeznaczy ma projekt pn. „Młodzi Europejczycy, w tym osoby niepełnosprawne oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na tropach gotyku ceglanego”, a „Słoneczne Wzgórze” zorganizuje cykl spotkań terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kultura i sztuka

Wsparcie finansowe otrzymało siedemnaście organizacji. Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby otrzymało 8 tys. zł na projekt „Konstytucja po kaszubsku”, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz – 6 tys zł na swoją działalność. Dzięki dofinansowaniu będą mogły zostać zorganizowane koncerty pn. „Usłyszeć Chmielno”, Fundacja Aby Chciało się Chcieć stworzy film animowany „Przygody Remusa”, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zorganizuje przedstawienia teatralne, a KGW w Chwaszczynie będzie mogło wydać płytę z okazji 15-lecia działalności zespołu „Kaszubki”.

Kultura fizyczna i sport

W tej sferze najwięcej organizacji złożyło wnioski o dofinansowanie – aż 41. Wsparto 27 klubów i stowarzyszeń, pomiędzy które rozdysponowano 80 tys. zł. Największą sumę – 10 tys. zł przeznaczono na dofinansowanie IV Ultramaratonu „Kaszubska Poniewierka” organizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni w Trójmieście. GKS „Cartusia” otrzymał 8 tys. zł na zorganizowanie m.in. zawodów i imprez sportowo-rekreacyjnych, a Gokken z Chwaszczyna 6,5 tys. zł na organizację Pomorskiej Ligi Karate w Żukowie. Dofinansowanie otrzymały także kluby piłkarskie, żeglarskie czy tenisa stołowego. Dzięki wsparciu zorganizowane zostaną różne imprezy biegowe, szachowe, a także Mistrzostwa Kaszub w pływaniu na rowerkach wodnych.

Bezpieczeństwo publiczne i ratownictwo

Tutaj wsparcie otrzymały trzy podmioty. Kwota 10 tys. zł trafiła do OSP w Sulęczynie na projekt pn. „Dzieci ratują życie”. Po 2 tys. zł otrzymały: Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących Żukowie na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej z elementami szkolenia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz Stowarzyszenie na rzecz promocji i profilaktyki zdrowia na projekt „Młodzieżowa Drużyna Ratownicza III”.

Ekologia i ochrona zwierząt

Dofinansowaniem objęto siedem projektów. Najwyższą kwotę otrzymała Fundacja „Ocalić Źródło” im. Bł. Salomei na projekt pn. „Jeziora Kaszubskie – znam i chronię”. Suma 5,5 tys. zł trafiła do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie na leczenie, rehabilitację oraz opiekę dzikich ptaków i drobnych ssaków. Także 5,5 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie „Borowy Las dla Przyszłości” na organizację tzw. zielonych warsztatów.

Pełna lista organizacji, które zdobyły dofinansowanie.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [26]

 • 7 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zadowolony

  gratulacje dla starosty powiatu kartuskiego za obiektywne rozpatrzenie wnioskowanych inicjatyw

 • 0 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KAMIENICA -KRÓLEWSKA

  Dlaczego Stowarzyszenie na rzecz rozwoju sołectwa KK nie pisało?I KGW Królewionki.

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do KAMIENICA -KRÓLEWSKA

  Nic nie robią to na co mają pisać.

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Art_c

  I znowu parafia. Na piknik .Dobre ! Aż się uśmiałem !

 • 3 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prośba o zainteresowanie

  Mam prośbę o zainteresowanie Stowarzyszeniem BOROWY LAS DLA PRZYSZŁOŚCI; hmmm.... czy to stowarzyszenie pomaga rzeczywiście wsi Borowy Las? na co dokładnie idą środki? dla jakiej młodzieży zostanie zorganizowany obóz? jaka będzie rekrutacja? itp.
  Stowarzyszenie to co roku otrzymuje b duże środki... czy wspiera Borowy Las?

 • 4 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # borowy las??

  Kiedyś jakieś tam stowarzyszenie miało prowadzić, coś w dawnej szkole w Borowym Lesie, ale teraz to budynek szkoły został już rozebrany i na pewno nic tam się nie dzieje!! Siedziba Stowarzyszenia Borowy Las jest w Kartuzach...dziwne. Może dlatego że w Zarządzie fundacji jest szefowa Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Kto komu daje dotacje??

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamienica -Królewska

  To tak jak stowarzyszenie w KK .Proszę powiedzieć co Stowarzyszenie robi na Rzecz Rozwoju Sołectwa kamienica Królewska.Jak został wybrany Zarząd ?Kiedy zostały przeprowadzone wybory,kiedy są zebrania.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Borowy Las

  Ciekawa sprawa z tym Stowarzyszeniem Borowy Las.O działalności niewiele słychać,co potwierdzają mieszkańcy,ale za to zarząd i struktury bardzo rozbudowane ulokowane w Kartuzach i nawet powiązane rodzinnie.Coś nie tak.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@Borowy Las

  Napiszcie do Ministerstwa Sprawiedliwości

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczeń

  Stowarzyszenie organizuje Dzień Dziecka,

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @uczeń

  !rodzice,dzieci,nauczyciele,kierownictwo szkoły super się sprawdzali w dotychczasowych akcjach więc nie wchodźcie im w paradę!!!,a jeżeli już się Wam przypadnie ta zacna rola w tworzeniu klimatu,proszę pamiętać,że sprzedaż czegokolwiek na jakichkolwiek stanowiskach musi być rejestrowana przy zastosowaniu kasy fiskalnej! będziemy monitorować całe przedsięwzięcie!

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do uczeń

  O jakim Stowarzyszeniu piszesz?

 • 2 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Skandalem jest brak profilaktyki zdrowotnej w powiecie kartuskim. Mieszkam w Żukowie, pomogłem 20 tys. ludziom wyleczyć się z chorób "nieuleczalnych". W ubiegłym roku mój projekt zdrowotny dla całego powiatu, który ma najwyższy wskaźnik nowotworowy został odrzucony. Dokumenty do projektu pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto nie zostałem zaproszony przez powiat na wykład "Stop dla raka". Nie będę dłużej wykonywał pracy za urzędników.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczeń

  Na dom dziecka w kartuzach

 • 2 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Tomasz

  I dobrze Tomaszu , obraż się na zawsze i już nie wypisuj tych bzdur. Powinieneś teraz odpocząć i skorzystać z pomocy specjalisty . Pozdrawiam.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ uczeń

  Kto ma komu nie wchodzić w paradę?Teraz jest jeszcze CARITAS razem będzie jeszcze łatwiej.

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do..do@uczeń

  Bądźcie aktywni,dzielcie się z innymi,wynoście radość i uśmiech,nieście pomoc potrzebującym,niedołężnym,wykluczonym,wprowadzajcie pozytywne zmiany w otoczeniu zdobywajcie nowe umiejętności i przyjaźnie,róbcie coś naprawdę pożytecznego,wyjątkowego czym będziecie zaskakiwać innych, działajcie razem z innymi bez względu na pochodzenie,wykształcenie,status społeczny,bądźcie kreatywni i pełni entuzjazmu oraz potrzebni.Powodzenia,trzymamy kciuki

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kam-Krol

  U nas nie było ,nie ma i nie będzie współpracy.Chyba że ta klika się rozwiąże.

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Kam-Krol

  Się ciesz że za ciebie robimy i nie musisz nic robić.Proszę nam nie przeszkadzać.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prawi

  O ile ktoś ma ochotę pomagać - na wskazaną osobę w programie "Sprawa dla reportera" proszę wysłać jeden lub kilka sms na numer 72052 (koszt 1 sms 2,46 zł brutto), albo niech pomaga indywidualnie (mamy pewność,że nasze pieniądze trafią we właściwe ręce).Obecnie jest wielu naciągaczy,którzy żerują na dobroci i sercach słabych.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  Hahaha Sprawa dla reportera niedługo zawita w wasze piękne strony Kamienickie.

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do....

  super....wiedziałem.... nasza wieś ma bardzo mądrych przedstawicieli z odpowiednimi kwalifikacjami...

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  Kogo ty uważasz za mądrych przedstawicieli którzy żądzą kamienicą?

 • 0 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do sierakowice

  dane osobowe objęte klauzulą tajności

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do sierakowice

  Bo wszyscy żondzoncy to wielka rodzina ,starszy czy młodszy chłopak czy dziewczyna.

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do sierakowice

  Popieram w 100%.Niech żyje wolność, wolność i swoboda, niech żyje zabawa i cała sitwa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo