Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Światowy Dzień Ziemi. Dzieci z Żukowa doskonale wiedzą, jak dbać o środowisko

Opublikowany: 2018-04-20 12:24 Autor: Magda Dzienisz

Uczniowie z SP nr 1 w Żukowie wiedzą, że nie wolno śmiecić, warto segregować odpady, trzeba oszczędzać wodę, dbać o zwierzęta. Pokazali to podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi, połączonych z rozstrzygnięciem III wojewódzkiego konkursu "Nasi mali sprzymierzeńcy - owady".

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Wesołe przedstawienie, pełne piosenek o ekologii i przyrodzie, pokazali dziś uczniowie klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie. Wszystko z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Ziemi. Dzieci w barwnych strojach, z kwiatami we włosach, przekonywały, jak ważne jest dbanie o środowisko. Zachęcały do segregacji śmieci, oszczędzania wody, rezygnacji z foliowych toreb, troski o zwierzęta, a także ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

- Pozwólcie nam rosnąć w przyjaznym środowisku – apelowali najmłodsi.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Poprzez udział w takich wydarzeniach i konkursach, corocznych obchodach Światowego Dnia Ziemi, najmłodszym wpajana jest wiedza o tym, jak dbać o naszą planetę.

- W dzisiejszych czasach, gdy z ekologią nierzadko jesteśmy na bakier, bardzo ważna jest edukacja tych najmłodszych osób. Istotne jest uświadomienie im tych wszystkich wartości, które płyną z dbania o przyrodę. Ważne, aby zaczynać od tych najmniejszych, wpajać im podstawowe zasady, aby później, gdy dorosną, wcielały je w życie i pokazywały dobry przykład innym – zaznacza Renata Stubińska-Nalewajek, dyrektor SP nr 1 w Żukowie. – Chcemy pokazać dzieciom, jak istotne jest dbanie o to, co mamy najcenniejsze, czyli o naszą planetę. Gdy ją zniszczymy, już nigdy jej nie odzyskamy.

fot. Magda Dzienisz

Obchody Światowego Dnia Ziemi były także okazją do wręczenia nagród w wojewódzkim konkursie plastyczno-przyrodniczym „Nasi mali sprzymierzeńcy – owady”. Okazuje się, że kolejna już, trzecia edycja wydarzenia, spotkała się ze sporym odzewem. Na konkurs organizowany przez SP nr 1 w Żukowie, nadesłano 156 prac z 23 szkół nie tylko z województwa, ale i z Warszawy. Prace oceniała komisja w składzie Marzena Górska, Dorota Goszka-Stoltman, Joanna Lewandowska, Anetta Rosener.

- Prac z roku na rok przybywa. Naprawdę ciężko wybrać te najlepsze – podkreślały nauczycielki.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

- Takim konkursem chcemy zwrócić uwagę na fakt, że trzeba dbać o te najmniejsze stworzenia, a tak pożyteczne, jakimi są owady. Nawet one są zagrożone, czego przykładem może być chociażby wypalanie traw, podczas którego owady masowo giną – mówi dyrektor Renata Stubińska-Nalewajek. – Widzimy, że zainteresowanie rośnie. Nadesłanie prac przez szkołę z Warszawy może być dla nas sygnałem, że ten ekologiczny konkurs trzeba rozszerzyć poza granice województw.

fot. Magda Dzienisz

Wyniki konkursu „Nasi mali sprzymierzeńcy – owady”

Kategoria Klas I-II

I miejsce: Tomasz Jażyna SP nr1 Malbork
II miejsce: Weronika Bednarek SP nr3 Lębork
III miejsce: Anastazja Krauze SP nr1 Żukowo

Wyróżnienia:

Anastazja Dobke SP nr1 Żukowo, Michelle Łuc SPnr3 Lębork, Karolina Kwlaszewicz ZSP nr3 Kościerzyna, Iga Wilczyńska SP nr48 Gdańsk, Zofia Muller SP nr19 Gdańsk

Kategoria kl.III-IV

I miejsce Agata Malc SP Kiełpino
II miejsce Antonina Kuchta SP nr1 Żukowo
III miejsce Jakub Liśkiewicz SP nr48 Gdańsk

Wyróżnienia:

Maksymilian Ciechanowski ZSP nr1 Kościerzyna, Artur Kummer Spnr1 Żukowo, Julianna Peplińska SP Bolszewo, Dominika Szwec SP Chłapów, Natalia Skalska SP nr48 Gdańsk

Kategoria kl.V-VII

I miejsce Zuzanna Stoltman SP nr2 Żukowo
II miejsce Rozalia Pioch SP nr1 Żukowo
III miejsce Agata Stenka SP nr1 Żukowo

Wyróżnienia:

Gabriel Jazdończyk SP Jezuitów Gdynia, Jakub Gołaszewski SP Pogórze, Wiktoria Graczyk ZSP nr3 Kośierzyna, Aleksandra Matusewicz SPnr50 Gdańsk, Julia Magulska SP nr1 Żukowo, Franek Bielak SP nr17 Gdańsk.

Nauczyciele z SP nr 1 w Żukowie dziękują: Państwu Byczkowskim, właścicielom Sklepu z Zabawkami i Artykułami Papierniczymi Hey&Play z Żukowa, Burmistrzowi Gminy Żukowo panu Wojciechowi Kankowskiemu, Państwu Kiedrowskim , właścicielom Piekarni „Przyjaciel Piekarz”, dyrektorce Kaszubskiego Parku Krajobrazowego pani Monice Rekowskiej, Właścicielom Firmy Ascenizacyjnej „Richert” z Żukowa, Firmie „Sabex”, Dyrektorce Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie pani Renacie Stubińskiej-Nalewajek, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie z panią Sabiną Rogalską-Antosik na czele oraz miłym anonimowym darczyńcom.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

    Pięknie, ale smartfonika to chce każde.

  • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

    Ale zapewne Pan Tomasz Dorniak zrobiłby to lepiej i On już dawno to wiedział

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo