Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Zachowanie byłego nauczyciela z Kartuz Piotra Szubarczyka na ustach całej Polski

Opublikowany: 2018-04-11 11:08 Autor: Magda Dzienisz

Piotr Szubarczyk, pracownik gdańskiego IPN, gościł w Czarnem w powiecie człuchowskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami ws. ustawienia pomnika żołnierzy wyklętych. Media w całej Polsce oburzone są jego zachowaniem. Szubarczyk obraził emerytowanego nauczyciela, który sprzeciwił się ustawieniu pomnika, a po spotkaniu napisał o mieszkańcach wsi: "kanalie, je***ł was pies".

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Emocjonalne zachowanie urzędnika gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej Piotra Szubarczyka podczas spotkania w Czarnem (pow. człuchowski) nie przeszło bez echa. O byłym nauczycielu w kartuskim liceum, a także byłym radnym z Goręczyna, mówi cała Polska. Media oburzone są jego reakcjami na wypowiedź jednego z mieszkańców, a także wpisem na Facebooku, w którym ubliżył mieszkańcom Czarnego.

Piotr Szubarczyk podczas jednego ze spotkań w Kartuzach. fot. kartuzy.pl

Spotkanie w Czarnem dotyczyło pomnika, który miał upamiętnić żołnierzy wyklętych. Okazało się, że mieszkańcy miejscowości przeciwni są ustawieniu tego monumentu. Na spotkaniu głos zabrał emerytowany nauczyciel historii Benedykt Lipski, który mówił o zbrodniach na ludności cywilnej dokonywanych przez Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Ta wypowiedź rozsierdziła Szubarczyka.

- Niech pan się przymknie do cholery, łże pan jak pies, pan kłamie – krzyczał pracownik IPN-u do emerytowanego nauczyciela. Nie pozwalał dokończyć wypowiedzi, wyśmiewał się z Benedykta Lipskiego, zanucił nawet radziecką pieśń.

- Jestem oburzony pana stosunkiem do tego człowieka – bronił nauczyciela z Czarnego jeden z mieszkańców.

- Czy pan się dobrze czuje? – pytał inny.

- Trochę kultury, człowieku – nawoływał do Szubarczyka Benedykt Lipski.

Gdy nauczyciel z Czarnego przeczytał o przelewaniu „bratniej polskiej krwi” po wojnie przez „wyklętych”, Szubarczyk zapytał:

- 50 procent funkcjonariuszy UB to byli Żydzi. To była bratnia polska krew?

Spotkanie przerwano. Po wszystkim Piotr Szubarczyk skomentował na Facebooku zachowanie mieszkańców Czarnego, pisząc o nich m.in.: „sowieccy agenci, zielone ludziki”, a także „swołocz, tchórzliwe kanalie, je***ł was pies”.

O całej sprawie informowały największe media w Polsce. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że składa skargę na zachowanie Piotra Szubarczyka do prezesa IPN. Do sprawy odniósł się gdański oddział Instytutu, informując, że „podjęto decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, w tym w szczególności przyczyn i powodów zachowania prac. IPN P. Szubarczyka”.

- Jednocześnie informujemy, że nie akceptujemy formy dyskusji i zachowań, jakie miały miejsce na tym spotkaniu – napisał gdański IPN.

Piotr Szubarczyk pracował jako nauczyciel m.in. w I LO w Kartuzach i w Szkole Podstawowej w Goręczynie. Był też współtwórcą i redaktorem naczelnym „Gazety Kartuskiej”. Na początku lat 90-tych był przewodniczącym Rady Gminy Somonino. Był m.in. działaczem Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [89]

 • 19 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To ten,

  który nabijał głowę Czapiewskiemu bzdurnymi interpretacjami historii.
  Zaznajomieni z historią niejednokrotnie w nos śmieją się przewodnikom zmuszonym do przekazywania tych "rewelacji" w CEPR-ze.

 • 13 16 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .........

  I o czym to świadczy?Zaszczyty i dokumenty profesorskie za masło zdobył albo mama z kurczakami biegała do nauczycieli!!

 • 51 17 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebastian

  Szanowny Panie Redaktorze, czy pisząc artykuł sprawdził Pan kto jest "szefem" tzw. "Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych"? Nie powinien Pan zamieszczać informacji o tym pseudo tworze ponieważ jego zaożyciel został skazany na 4 lata pozbawienia wolności. Jest on znany w polsce i nie tylko z zakładania organizacji które "zbierają" pieniądze.

  proszę, tutaj cytat co robi ta orgnaizacja: „jest odpowiedzialny za blokowanie facebook’owych profili, permanentne zohydzanie, deprecjację i obrzucanie inwektywami patriotów, katolików i narodowców. Ośrodek działający przy stowarzyszeniu działającego w Warszawie, obrazoburczego i promującego nihilizm, atakującego polskość ..."

  myśle, że przywoływanie tutaj takiej organizacji nie jest na miejscu. pozdrawiam i zachęcam do odszukania informacji o tych specjalistach od pieniędzy.

 • 6 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fff

  Dziwny kraj dziwne obyczaje

 • 33 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurek

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ? Serio ? Jaja sobie robicie ?

 • 35 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Sebastian

  Masz w 100% racje niestety pan redaktorek łyka wszystko co mu do gowy wpadnie bez głebszego zastanowienia się.

 • 47 41 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ma rację pan Piotr

  Popieram,ogromnie zacny Człowiek ,panie Piotrze Szubarczyk -szacun !

 • 54 30 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie neguję Szubarczyka

  Nie widzę w tym zachowaniu nic niestosownego są zorganizowane grupy osób szydzące z patriotycznego zacięcia młodych ludzi, katolików i obrońców wartości więc nie dziwi mnie to że Szubarczyk w tej sytuacji nie wytrzymał chodź mógł to ująć odrobinę w innym tonie ale sam jego przekaz jest prawidłowy co nie podoba się lewicowym mijającym się często z prawdą mediom

 • 17 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ~Sebastian

  Pana wypowiedź w żadnym wypadku nie zmienia oglądu sytuacji, ani nie usprawiedliwia zachowania "profesora", który w jednej chwili neguje antysemityzm, a zaraz potem pochodzenie żydowskie ówczesnych funkcjonariusz staje się w ustach "profesorka" zarzutem.

  ..Swoją drogą, ciekawe skąd w powojennej Polsce, po czystkach etnicznych prowadzonych przez nazistów, znalazło się aż tylu Żydów, aby zasilić połowę milicji.

 • 30 41 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  No proszę ilu już się znalazło zwolenników chamstwa. Przecież takiego zachowania po prostu nie da się obronić.

 • 18 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pamiętam inaczej

  Czy ten pan nie był jednak polonistą, a nie historykiem?

 • 32 43 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaśka

  Co za burak , jak ktoś taki może pracować wIPN ??????? Ta sprawa powinna być wyjaśniona a ten typ ukarany !!!!!! Jaki wstyd że to nauczyciel z Kartuz.

 • 41 45 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zwykły cham

  Zwykły cham i prostak a ludzie w komentarzach się z nim zgadzają. Co się z Wami ludzie dzieje? Trzeba tępić takie zachowania niezależnie od poglądów politycznych. Pozdrawiam Wszystkich rozsądnych

 • 26 30 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Bez względu na temat, nic nie uzasadnia takiego stosunku urzędnika do mieszkańców. Powinien być od razu zwolniony dyscyplinarnie. Chyba ja jednym szkoleniu byli razem z pewną posłanką, znaną z obrażania innych. Zachowanie żenujące. Próby uspakajania tego człowieka przez obecnych na spotkaniu, pokrzepiające.

 • 30 34 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do nie neguję

  Zachowanie Szubarczyka to zwykłe chamstwo , Słoma w butach i usta pełne nie tylko frazesów ,ale również pokaz wulgarności . Tragedia

 • 7 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Max

  Czarne to nie wieś psni redaktor. Trochę więcej profesjonalizmu by się przydało.

 • 18 33 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maria

  pewnie wzorował się na zachowaniu i języku
  ludzi z naszego rządu

 • 21 32 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głąb

  Można się z kimś nie zgadzać, ale trzeba to robić kulturalnie tym bardziej jeżeli jest się urzędnikiem Państwowym. Dziwie się że ten krzykacz jeszcze nie jest w kaftanie, tylko nadal pracuje w IPN.

 • 42 35 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartezjusze

  Wyrazy szacunku Panie Piotrze! Niestety walka z komuną musi trwać, oni wciąż są i rozsiewają komusze nasienie nienawiści dookoła, plują na Polskę i Polaków!!! Szkoda, że nas tam nie było, to wytłumaczylibyśmy na spokojnie komuchom gdzie ich miejsce jest! Pana próbowali zakrzyczeć!

 • 30 37 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kartezjusze

  Takich jak Ty trzeba leczyć i zamykać w specjalnych szpitalach. PiSowska propaganda zrobiła Ci papkę z mózgu...

 • 30 24 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @kartzjusze

  typowo sowiecka retoryka i metody, stalin, putin te same metody od dziesięcioleci stosują wobec opozycji i ruchów antykomunistycznych czyli w psychiatrykach zamykać, widać PO Tobie, że tuskowe nauki na POjęty mózg padły...

 • 15 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marszałek

  No to pociśnęliście po Piłsudskim. Całe szczęćsie, że Marszałek żył w czasach kiedy swołocz nazywano swołoczą, kundli kundlami, zaprzańców zaprzańcami. Dołeżę jeszcze jeden cytat z marszałka : "Jaki plan Panie Marszałku? Najprostrzy z możliwych : bić k...wy i złodziei"

 • 16 13 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  Jak Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera.

 • 7 26 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marszałek był

  dyktatorem podobnie jak kaczor

 • 13 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kpt Sowa na tropie

  "media w całej Polsce".....a pewnie i na Jamajce? skąd my to znamy - pudło rezonansowe ;
  a swoją drogą nie pochwalam takiego sposobu dyskusji nawet ze "swołoczą"

 • 9 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  wstyd, że jeziora mamy brudne

 • 21 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzjanin

  Komuchy zaczynają głowy podnośić

 • 27 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO REDAKCJI

  Pan Szubarczyk przesadził, ale jak już zabieracie się za dziennikarstwo, warto byłoby wspomnięć że słowa "kanalie, je***ł was pies" były cytatem z Piłsudskiego. Warto czasami rzetelnie zbadać sytuację a nie przepisywać brednie z newsweeków itp. Pan Piotr uczył mnie w LO j. polskiego, później tworzył „Gazetę Kartuską”. Wszyscy, którzy go pamiętają z tamtych lat potwierdzą że to spokojny, przyzwoity człowiek. Wiem, że w tej sytuacji mógł się zachować inaczej, ale nazywanie go chamem i prostakiem tylko na podstawie nierzetelnych relacji prasowych to przegięcie. Pozdrowienia dla p. Szubarczyka.

  Dla p. redaktor tekst pana Szubarczyka (znalezienie go w sieci zajęło mniej niż minutę):

  Okulary kupię, choćby po to, by łatwiej identyfikować sowieckich agentów, zielonych ludzików, których widziałem w Czarnem. To wyjątkowa swołocz! Wyniki „plebiscytu” to efekt manipulacji tych agentów. Te tchórzliwe kanalie ogłosiły w całej gminie, że Biroszowie chcą budować pomnik „bandytów”! (…) Ja to mogę skomentować tylko cytatem z Marszałka (mamy rok 100-lecia Niepodległości), więc taki cytat na uzasadnienie: „Je*ał was pies!”. I tak Polska wygra tę batalię! A na was naplują kiedyś wasze wnuki"

 • 25 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do redakcji

  I co z tego, że z Pilsudskiego? (caly cytat p. Szubarczyka jest przytoczony w artykule). Czy każde słowa złotoustego marszalka są święte i godne czci? Nawet wulgaryzmy? A obrażanie mieszkańców Czarnego - czy to się godzi państwowemu urzędnikowi? Nie chcę umniejszać zasług pana Szubarczyka jako nauczyciela 30 lat temu. Teraz jednak uważam, że trochę mu się coś pomieszało, nie godzi się zwracać tak do uczestników spotkania i tyle.

 • 23 23 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Popieram tego wyrazistego w słowach Szubarczyka... wam szczać kury prowadzić a nie politykę robić ! Ha ha ha....

 • 26 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Śmieszne

  Smieszne są wasze twierdzenia, że można mówić "jebał was pies", bo tak powiedział kiedyś Piłsudski. A jak wasze dziecko powie do was: jebał was pies, a potem powie, że tak przecież powiedział Piłsudski, to będzie mu klaskać i głaskać po głowie? Hipokryci...

 • 12 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uczeń

  Cały czas myślałem, że on nazywa się Szubrawczyk.

 • 7 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # andrzej kaminski

  demony czują wiatr w skrzydłach. Nas mogą ale Boga nie oszukają.

 • 12 12 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też uczeń, pomiętam do z LO

  :))) szkoda, że dopiero teraz wszyscy widzą to, co jego uczniowie musieli przeżywać ćwierć wieku temu. kom niepotrzebny

 • 18 12 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Kultury to on nie ma żadnej człowiek z wykształceniem a zachowuje się jakby miał problemy psychiczne

 • 12 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cała prawda

  Litewska policja na niemieckim żołdzie dokonała egzekucji 39 Polaków w Glinciszkach i Podbrzeziu. Akcja była okrutna – na liście ofiar figuruje m.in. ośmioro dzieci w wieku od 3 do 14 lat, dwie ciężarne kobiety, a także 84-letni staruszek.

  Na miejsce zbrodni przybyli wkrótce partyzanci Armii Krajowej pod wodzą majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Widok zastrzelonych kobiet i dzieci był trudny do zniesienia, nawet dla zaprawionych w bojach weteranów. Major Szendzielarz, bez porozumienia z dowództwem, podjął decyzję o przeprowadzeniu odwetu. Polacy ruszyli przeciwko litewskiej wsi Dubinki. Wieść o samowolnej akcji szybko dotarła do komendanta Okręgu Wileńskiego AK
  Czyn „Łupaszki” był bezprecedensowy w dziejach wileńskiej Armii Krajowej i polsko-litewskiego konfliktu, i dlatego trudno go porównywać z ogromem zbrodni popełnionych przez szowinistów litewskich (w samych tylko Ponarach litewscy ochotnicy z Ypatingas Burys rozstrzelali co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi). Dało się słyszeć opinie, że polski odwet w Dubinkach przyniósł jakieś dobro, gdyż w jego efekcie Litwini zaniechali akcji wymierzonych w polską ludność. Poza tym, argumentowano, któż z nas ma pewność, jak zachowałby się, gdyby na własne oczy ujrzał to, co „łupaszkowcy” zobaczyli w Glinciszkach?Jednak nie udawajmy, że rozstrzelanie 2-miesiecznego niemowlęcia, takoż 3-, 4-letnich dzieci to czyn chwalebny. Strach matki, wywleczonej z chałupy z maleńkim dzieckiem, i rozwalonej pod płotem w Dubinkach był taki sam, jak tej z Glinciszek. Atak na Dubinki był złamaniem rozkazu komendanta „Wilka” z 12 kwietnia 1944 r., kategorycznie zabraniającego represji wobec cywilów.

 • 13 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Ta opisana historia, która miała miejsce w Czarnem, przypomina czas AGITATORÓW z wczesnego PRL, kiedy to na siłę wymuszano na mieszkańcach przystępowanie do spółdzielni produkcyjnych. Dziwię się, że przedstawiciel gdańskiego IPN nie liczy się ze zdaniem światłych mieszkańców Czarnego, którzy lepiej znają historię swojego miasteczka niż urzędnik z Gdańska.
  Więcej KULTURY, a nic na siłę.
  NIE CHCĄ POMNIKA, BO MAJĄ SWOJE HISTORYCZNE, POWOJENNE DOŚWIADCZENIA.
  To wszystko należy uszanować. Pomniki buduje się wtedy, kiedy mieszkańcy mają taką potrzebę. KTOŚ OSZALAŁ Z TYMI POMNIKAMI. Na Ziemi Pomorskiej i Kaszubskiej w pierwszej kolejności jest MIEJSCE DLA RODZIMYCH BOHATERÓW, a w dalszej kolejności mogą, a nie muszą być uwzględniani bohaterowie z importu (z Wileńszczyzny).

 • 27 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak a pro po

  Jak niejaki Kasprzak wyzywał kobietę od kur....to gdzie wy byliście ?????Gdzie był Drewka??Aaaa przecież UBywatele od bezzębnego chama to po linii Drewki ??Czyli było ok i spoko???
  Bezzębny cham potem stanął na czele marszu w obronie praw kobiet co tym bardziej zakrawało na kpinę.
  Pan Szubarczyk to Gość ale ja np przyjmuję do wiadomości,że są tacy dla których bohaterem jest bandyta Jaruzelski ,dla mnie Bohaterem jest rotmistrz Szendzielarz a pan Szubarczyk po prostu zna historię,prezentuję postawę pro polską i chwała Mu za to .
  Chwałą Bohaterom,niech żyje Polska !

 • 7 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Kartuzjanin

  Czy Kartuzjanin to ksywa Szubarczyka?????? Ten sam sposób mówienia , chamstwo , całkowity brak kultury. To tragedia Polskiego narodu

 • 9 12 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # J-n

  Do zwolnienia dyscyplinarnego Szubarczyk, natomiast szef pionu-i dyrektor oddziału do zdjęcia ze stanowisk. Tak powinien zareagować prezes, ale jak zwykle schowa "głowę w piasek"

 • 13 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @J-n

  Od kiedy prezes ma obowiązek słuchać komuchów????Z wami komuchami to tylko jedno,na furę obornika i wio.

 • 13 16 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Popieram mieszkańców

  Brawo za odwagę

 • 9 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 1962

  Cała prawda
  Co w historii jest prawdą? Daty, pewne fakty, reszta to punkt widzenia zależny od punktu patrzenia. Tak historię trzeba znać, ale czy my Polacy musimy historię zawsze oceniać? Czy nie lepiej historię analizować, wyciągać wnioski i uczyć się na błędach. Po co nam pomniki „wątpliwych bohaterów”?

 • 7 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obo

  bratnia krew chyba ruska komuś się pozamieniały części ciała nie dziw że gościa poniosło na takie brednie

 • 10 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  To chyba jakaś prowokacja !?

 • 5 13 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fakt

  Chwała Bohaterom a nie bandytom z pod gwiazdy Burego i Lupaszki
  Jak mordowali to było super bo to bohaterowie nie kradlii i napadali tylko robili konfiskatę paranoja

 • 9 17 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy coraz popularniejsze w kraju ...

  Benkowski, teraz Szubarczyk (który chyba przejął pałeczkę w tym maratonie obciachu ...)

 • 24 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Michał

  P Szubarczyk jak zawsze bezkompromisowy -)
  Zawsze taki był
  Z bolszewikami się nie dyskutuje !!!
  Uczył mnie swego czasu i dzięki niemu poznałem prawdę : o napaści ZSRR na ,,pokracznego bękarta traktatu wersalskiego'' jak to sowieci nazywali Polskę 17 wrzesnia 1939 , pakt Ribbentrop - Mołotow , To ON opowiadał nam uczniom w 1986 roku o radzieckim mordzie katynskim i żołnierzach AK nazywanych przez komunistów zaplutymi karłami reakcji .
  Znam jeszcze jednego takiego ,,kozaka'' jak Szubarczyk , to mój kolejny nauczyciel - Michajłow
  Oboje mówili to co myśleli i obnazali dwulicowość komunistów
  Serdeczne pozdrowienia dla P Szubarczyka !! Dla Pana Anatola również -) Wszystkiego dobrego !
  RAZ SIERPEM , RAZ MŁOTEM CZERWONĄ CHOŁOTĘ !!!

 • 8 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żal serce sciska

  Ze przedstawiciel IPN mówi językiem komunistów sowieckich

 • 7 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dla jednych to bohaterzy ....

  a dla drugich to mordercy. Identycznie, jak z opiniami o Banderze (bohater/morderca).

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CO się mówi, to jedna strona medalu ...

  a druga, to JAK się mówi. JAK jest równie ważne jak CO.

 • 16 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  Emerytowany nauczyciel historii, prowokator z Czarnego, jak i niektórzy redaktorzy i autorzy tej gazety, którzy znajdują kolejnych "założycieli" Gryfa Pomorskiego uprawiają historię twórczą! Nie przeszkadzają im mordercy w togach, nie przeszkadzają im oprawcy, którzy przed strzałem w potylicę stosowali nieludzkie tortury wobec skazanych, nie przeszkadzają im polscy zdrajcy z gestapo, ale podobnie jak NKWD krótko po II WŚ przeszkadzają im Żołnierze Wyklęci i Gryfowcy.
  W Kartuzach spotkania z prawicowymi prelegentami wyglądają podobnie jak tam w Czarnym. Jeden prelegent, kilku zwolenników II RP i Żołnierzy Wyklętych a reszta to starzy aktywiści PZPR, którzy śledzą te działania, tylko po to by reagować i prowokować głupawymi pytaniami typu: "czy to możliwe, że po wojnie mordowali naszych żołnierzy". TAK! Mordowali nawet tych, co nigdy nie byli w lasach i nigdy nie podnieśli ręki na Nową Władzę. Tak mordowano żołnierzy Kampanii Wrześniowej, którzy trafili do oflagu i po wojnie wrócili do służby w LWP. Tak np. w 1952 r zamordowano komandorów, obrońców Helu 1939 roku. Zamordowano ich tylko za to, że to oficerowie z II RP! Za to mordowano naszych żołnierzy.

 • 5 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Są też inni "wyklęci"

  Zabił człowieka, ukradł mu pieniądze, bo potrzebował na drogie lekarstwo dla chorego brata.
  Zatem dla rodziny zabitego to morderca, a dla rodziny swojej to bohater, JO ? Odsiedział swoje w mamrze za "bohaterstwo".

 • 5 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Cztery

  To już nie byli żołnierze, bo była już ogłoszona demobilizacja. Nikto nie broni tych, którzy ich troturowali i zabijali.

 • 3 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Członek Ku Klux Klanu by to zrozumiał ..

  Dla jednych KKK to piękne czyny i szubienice, a dla innych to zamaskowani mordercy. Czyli KKK też jest "wyklęty" ??

 • 11 12 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Cztery

  "Emerytowany nauczyciel historii, prowokator z Czarnego"
  Kolejny oszołom (@Cztery) co wszędzie widzi spisek i prowokatorów oraz chciałby prowadzić "batalię" i oskarża o "manipulację" (cytaty z Szubarczyka). Obawiam się, że to się kwalifikuje do leczenia. Przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że historia nie jest czarno - biała. Szubarczyk pojechał tam przekonywać do postawienia pomnika. Efekt jego wizyty był taki, że na ok. 1000 głosujących, ponad 800 osób opowiedziało się za tym, że nie chce tego pomnika. Co miał tym ludziom do powiedzenia urzędnik państwowy, Pan S.? "J***ł was pies".
  Jak możecie coś takiego pochwalać?

 • 19 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Cztery

  Dobrze napisane, tak było. IPN nie jest kochany, bo nie wszyscy mają czyste karty.

 • 10 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Tymczasem Pan S. brnie:
  ""NIE ŻAŁUJĘ TREŚCI, KTÓRE WYPOWIEDZIAŁEM" - DEKLARUJE PIOTR SZUBARCZYK Z IPN
  "Oczekuję decyzji prezesa IPN-u. Mam tylko rok do emerytury, ale gdybym został zwolniony, potraktuję to jako moją ofiarę na rzecz żołnierzy wyklętych. Nie jestem zadowolony z formy mojego wystąpienia. Dałem się sprowokować wytrawnym politrukom i wytrawnym działaczom partyjnym i jestem zły na siebie, natomiast nie żałuję treści, które wypowiedziałem."

  To wypowiedź Piotra Szubarczyka udzielona dziennikarzowi Dziennika Bałtyckiego.
  Jest takie proste i ładne słowo - przepraszam. Czasami warto z niego skorzystać zamiast brnąć i wszędzie widzieć "prowokację", "manipulację" i "spisek".

 • 25 18 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Panie Szubarczyk

  Z chamami się nie dyskutuje tylko w mordę wali. Matka kurka czyli Piotr Wielgus właściwie to ujął i opisał. Mamy dwie Polski tych którzy przyniesieni na bolszewickich bagnetach mordowali Polaków i tych którzy przetrwali i do dziś są wyrzutem sumienia dla tych ruskich pachołków i ich potomków. Panie Szubarczyk zachował się Pan godnie i niech niczego nieżałuje w tamtych czasach dostał by Pan od nich serie z pepeszy w najlepszej wersji albo w tej gorszej skonałby Pan podczas tortur w ubeckim węzieniu. Pies im.....

 • 17 15 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # leo

  Brawo Panie Szubarczyk.

 • 18 15 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # były kartuzjanin

  Bede bronił Piotra Szubarczyka pracowałem z nim w GK, pamietam go jako emocjonujacego sie pierwszymi wyborami 1989 roku takze potem tępił oszustów i kolaborantów z komuszej gawiedzi...mile wspominam z nim współprace, Piotr 3maj sie teraz jest czas prawdy...czerwona hołota nadal podnosi garde, a do nieuków co sie urodzili po 90tym radze poczytac książki np. Lecha Kowalskiego czy Leszka Żebrowskiego...

 • 7 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Michał

  Słuchaj dobrze wtedy Cię uczył, też małam takiego nauczyciela, ale to jak teraz się zachowuje ten Pan i jak traktuje ludzi o innych poglądach, to jest niekulturalne i chamskie. Ten Pan zatrzymał się chyba w PRL-u i wciąż się nakręca, tylko że dzisiaj to nie jest już potrzebne.

 • 11 21 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  Tyle, że pokolenie, które jest obecnie w szczycie produkcyjnym (30+), urodzone w latach 80. nie ma nic wspólnego z komunizmem i czerwonymi. Co ja mogłem SBkom powiedzieć? Że mam kredki niesocjalistyczne?
  PiSowski "jedyny prawdziwy polaku" - wszystkich dookoła nazywacie komuchami i czerwonymi bo tak najłatwiej, kto nie maszeruje ten UBek. Jesteście chorzy z nienawiści i jak Szubarczyk - nie wytrzymujecie nerwowo gdy ktoś zwróci na to uwagę.

  Skończcie z tą gadką o komuchach bo nikogo już to nie interesuje.

  Nawet jeżeli ci psychopaci mają te 40% to i tak nie uprawnia ich by wrzucić pozostałą część społeczeństwa do worka pt "komuniści".

  Ale jak już dajesz mi - śmierdzący pisowcu - do wyboru bycie "lewakiem" albo "patriotą". To wole być "lewakiem" bo brzydzę się tym co wyprawiają "patrioci".

  I jeszcze jedno - to wy zmieniacie wszystkich dookoła w lewaków i komunistów, bo znacie tylko język Szubarczyka.

  Tacy jak Bonkowski czy Szubarczyk to patrioci? To nawet nie jest zabawne - to jest żałosne.

 • 6 22 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rom

  Zastanówcie się wszyscy komentatorzy ,chamstwo to jest chamstwo a po drugie za dużo świadków jeszcze żyje żeby zmieniać historię na pissowską.

 • 24 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jazgot peerelu

  jak tak zabolało sowietów to super ,znaczy że tak trzeba .....

 • 27 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # N'owoczesny PO'rtal

  Dwoi się i troi a to i tak nic nie da

 • 6 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Prawda pradą ale racja jest nasza,piszecie coś o komunistach.... ha ha ha a sami takich mamy w sejmie byli członkowie parti komunistycznej PZPR są w parti pis a Państwo wysyła byłych członków PZPR do zasiadania w spółkach skarbu państwa i dostają za to nagrody. A chwalą sie że wprowadzili ustawe dekomunizacja oszuści. Jak prezes parti może zarządzać prezydentem i premierem oraz ministrami??? PZPR tak funkcjonowało
  Prokurator z komuny jest szefem komisji sprawiedliwości, to chyba żart z nas. Tego chcemy?

 • 15 21 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dumny

  Zawsze byłem dumny z Piotra Szubarczyka. Po obejrzeniu tego filmiku mam żal do siebie... takiego prostaka jak On to w życiu nie widziałem.

 • 4 23 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nekrosekta jest już na równi pochyłej !

  Każda poziomica już to stopniowo pokazuje. Zjazd wolniejszy czy szybszy jest już nieodwracalny.

 • 9 20 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czerwona zaraza

  PiSowcy tyle o komunizmie bredzą i wszędzie czerwonych widzą a sami ich na stołki wsadzają. W interesie PiSu jest wprowadzenie ustroju totalitarnego. Maciar już nawet strzyże bródkę na Krwawego Feliksa.

 • 9 27 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oto troje medalistów złotoustych:

  1) Pawłowicz Krysia
  2) Bonkowski Walduś
  3) Szubarczyk Piotruś

  a poniżej podium Jasio Pietrzak z gitarą wyśpiewujący peany na cześć Komitetu Centralnego PiS.
  Co za sielski obrazek ... Makatkę na ścianę w kuchni możnaby z nimi zrobić.

 • 9 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  @Cztery
  Pewnie, że wielu z nich to "już nie byli żołnierze". Napisałem o tych żołnierzach, oficerach, którzy wstąpili do LWP, a których mimo to zamordowano na Kurkowej lub innych katowniach na terenie całej Polski. Jednak wielu bohaterskich w wojnie "już nie żołnierzy" było zabieranych prosto ze swojego gospodarstwa, od pługa właśnie do tych katowni. Ścierwojady na usługach Sowietów wyroki śmierci wydawali nawet na najlepszych polskich asów lotnictwa, którzy walczyli z wrogiem. Wyrok śmierci dostał Urbanowicz, Skalski i inni. Wyroku na Urbanowiczu nie wykonano, bo wstawili się za nim Amerykanie, Skalski skorzystał z łaski. Inni nie mieli tyle szczęścia. O czym wy tu piszecie? Tyle empatii i wyrozumienia dla oprawców, morderców wielu tysięcy młodych Polaków, którzy w chwili rozpoczęcia wojny mieli ledwie po kilkanaście lat a jednak nigdy nie złamali swojej przysięgi. Nie popieram zachowania Szubarczyka, ale go wspieram, bo ma wiedzę i rację. Kiedyś premier Cyrankiewicz stanął przeciw rotmistrzowi Pileckiemu (koledzy z Oświęcimia) Może mi kto powie dlaczego Pileckiemu wyrwano paznokcie przed śmiercią? Taka Sowiecko-ubecka tradycja? Dzisiaj o Cyrankiewiczu wie niewielu (na pewno Szubarczyk) ale o Pileckim będą kręcić filmy. "Hubal", "Ponury", Pilecki i wielu innych... Spokojnie Panie Szubarczyk, nas jest więcej. My mamy jeszcze czas.

 • 6 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  A tak a'propos. Jam kolejny oszołom (@Cztery) co wszędzie widzi spisek i prowokatorów oraz chciałby prowadzić "batalię" i oskarża o "manipulację"? Przeczytaj co napisałem. Kto w Polsce manipule? Jeżeli ulica wrzeszczy że większość w Sejmie nie ma prawa stanowić ustaw, prawa i wielu tu zabierających głos się z tym zgadza, dlaczego większość w Czarnym może? Może zamiast nauczyciela, dyrektora, którzy mają wiedzę będziemy słuchać najstarszego w klasie. Ojca. który przesiedział kilka lat w jednej klasie.

 • 9 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cześć ich pamięci

  za przynależność do GRYFU mój dziadek jako więzień polityczny KL STUTTHOF 28.02.1945 zginął w marszu śmierci osierocił 5 dzieci . Taką cenę trzeba było zapłacić żeby teraz w takiej '' gazetce '' bronić ich czci ?!

 • 6 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czas na zmiany

  szanowny P. redaktorze więcej szacunku i ciszej proszę .

 • 4 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Polityka wstydu c.d.

 • 8 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do czas

  Ludzie którzy w chamski sposób obrażają innych , nawet jeśli są działaczami PIS, nie zasługują na szacunek , a ich zachowanie powinno się nagłaśniać i piętnować .

 • 6 12 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ oto troje

  Masz rację , ale smutne jest to że Ci ludzie zieją nienawiścią , agresją , znani są przede wszystkim z chamskich !!!!!!!!! wypowiedzi , charakteryzuje ich totalny brak kultury. Ot , takich mamy działaczy PiS

 • 7 15 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Po co ten IPN ? Zlikwidować to dziadostwo w cholerę! Tylko kasę biorą i wymyślają własną historię.

 • 13 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @vbn

  a kto czyta jeszcze wybiórczą

 • 6 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cześć ich pamięci

  Mój dziadek też należał do GRYFU i spotkał go ten sam los. Gdyby wiedział, słyszał co tu się odwala, jak Szubarczyki i reszta pisowców mordy sobie wycierają Ojczyzną i Polskimi Żołnierzami to by się w grobie przewracał.

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Były

  W pis-ie też są komuniści ratowali ludzi -PRZESTALI ICH BIĆ I PAŁOWAĆ przejżyjcie na oczy prawda jest jedna komuch to komuch władza w rękach ludzi urodzonych w latach 90-tych

 • 8 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Oświadczenie Pana Piotra Szubarczyka na osobistym profilu FB:

  W związku z moimi wypowiedziami w dniu 7 kwietnia b.r. - podczas spotkania konsultacyjnego w Domu Kultury w Czarnem - stwierdzam, że były one wysoce niewłaściwe w ustach urzędnika administracji państwowej specjalnej - którym jestem jako pracownik IPN. W związku z tym przepraszam wszystkie osoby, które poczuły się urażone tymi wypowiedziami i formą mojego wystąpienia - nie tylko z miasta Czarne, ale także moje Koleżanki i Kolegów z Instytutu Pamięci Narodowej. Broniłem wartości patriotycznych, broniłem dobrej sławy Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza atakowanego bez pardonu majora "Łupaszki", ale forma tej obrony była wysoce niewłaściwa, co stwierdzam z ubolewaniem. Piotr Szubarczyk

 • 2 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Przecież Piotr Szubarczyk realizuje się w miłosierdziu. On dzieli się dobrem i dlatego przekazuje
  innym najcieplejsze życzenia. Wierzą, że jego doświadczenia z psem dały mu tyle rozkoszy, że innym tego samego życzy,- "żeby je... ich pies". Jakie to wzruszające.

 • 2 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Biko

  Zachowuje się jak Krutyń. Gdzie jakakolwiek kultura ???
  I on był nazywany nauczycielem? Chore to jest. Powinien się leczyć !!!

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery

  Ależ zrównoważona ocena: "mordy sobie wycierają Ojczyzną i Polskimi Żołnierzami"? Dlaczego więc ci, którzy mordowali tych żołnierzy, torturowali, którzy ich rodzinom zamykali drogę do nauki i kariery, wreszcie ci, którzy zacierali po nich ślady mają u was tyle wyrozumienia? Widać lepiej sobie ręce niewinną krwią ubabrać niż znaleźć groby i upamiętnić tych zamordowanych? Taka komunistyczna waga spraw.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cytat

  "Jebał Was pies" to chyba cytat z Tuwima.

 • 0 1 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kas

  Czarne leży na ziemiach odzyskanych, ale zapewne duża część ludności jest pochodzenia kaszubskiego. A My tu mamy swoją nierozliczoną, i pomijaną przez ogólnopolskich historyków działalność Gryfa Pomorskiego. Pamiętam z opowieści wujków i dziadków jak byli szykanowani po wojnie przez UB. Nie widzę potrzeby upamiętniania u nas kresowych wojowników, a do tego przez przesiąkniętych antysemityzmem radykałów.

 • 0 0 4 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kas

  " przesiąkniętych antysemityzmem radykałów"
  Dlaczego bredzisz?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo