Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Żukowo. Dyskutowali o specjalistycznym wsparciu osób z autyzmem

Opublikowany: 2018-04-11 11:58 Autor: nadesłane

Z okazji obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Żukowie odbyła się konferencja pn. „Wspieranie osoby z autyzmem przez wielospecjalistyczne oddziaływanie”. Przybliżono problematykę autyzmu, podkreślano, jak ważne jest wielospecjalistyczne wsparcie osób z autyzmem.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Konferencja skierowana była do rodziców i nauczycieli, specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem w każdym wieku, a wzięło w niej udział blisko 100 osób. Głównym założeniem spotkania było przybliżenie problematyki autyzmu i zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z autyzmem znajdujące się w najbliższym otoczeniu, a także integracja środowisk: rodziców, terapeutów, nauczycieli innych specjalistów zaangażowanych w rozwój i wsparcie dziecka z autyzmem.

fot. nadesłane

Zakres podejmowanej problematyki nawiązywał do zapewniania wielospecjalistycznego wsparcia osób z autyzmem.

- Dotyczy to zarówno sfery zdrowia psychicznego, fizycznego jak i rozwoju umiejętności społecznych czy wprowadzania i rozwijania alternatywnych sposobów komunikacji. Jedynie tak szeroko rozumiane wsparcie daje dziecku optymalną szansę na rozwój jego potencjału, a co za tym idzie na sukces edukacyjny i szansę na w miarę swoich możliwości samodzielne życie w dorosłości – podkreślają organizatorzy spotkania.


fot. nadesłane

fot. nadesłane

Podczas konferencji wystąpili specjaliści z różnych dziedzin, a łączyło ich przekonanie, że wielospecjalistyczne wsparcie udzielone osobie z autyzmem skutkować będzie lepszym i efektywniejszym rozwojem dzieci, młodzieży ze spektrum. Swoje wystąpienia zaprezentowali: Agata Bujnik z Fundacji Synapsis w Warszawie, Małgorzata Dąbrowska – Kaczorek z Centrum Diagnozy i Terapii ADHD w Gdańsku, Marta Wójcik z IWRD w Gdańsku, Magdalena Nosko-Goszczycka z Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla dzieci w Kwidzynie, Barbara Bulczak i Żaneta Diks z SOSW w Żukowie oraz Katarzyna Gałecka dietetyk kliniczny.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

- Każdy z uczestników konferencji mógł znaleźć przynajmniej kilka interesujących go zagadnień, a o zainteresowaniu przedstawianą tematyką świadczyła liczna obecność nauczycieli i rodziców do ostatniego z konferencyjnych wystąpień – zaznaczają organizatorzy spotkania. – Przeprowadzona konferencja przyczyniła się do podniesienia świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki autyzmu, a co za tym idzie do przyszłego minimalizowania marginalizacji i wykluczenia społecznego rodzin osób z autyzmem, poszerzyła zakres wiedzy nauczycieli oraz przyczyniła się do wyrównywania szans w zakresie dostępu do szkoleń specjalistycznych pośród mieszkańców trenów wiejskich i małomiejskich.

fot. nadesłane

Konferencja mogła się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu Kartuskiego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Żukowie. Organizatorami wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW. Honorowy patronat objęli Janina Kwiecień starosta Powiatu Kartuskiego oraz Wojciech Kankowski burmistrz Gminy Żukowo.

(nadesłane: B. Bulczak, oprac. M.Dz.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 5 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lady

  Fajnie. Bardzo potrzebne jest uświadamianie w zakresie pomocy wszystkim osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Zwłaszcza potrzebne politykom, których najbardziej interesują działania spektakularne dodjąć im sławy. A to od polityków przecież zależy, czy ludziom niepełnosprawnym będzie żyło się lepiej w miejscu zamieszkania.

 • 6 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Od 6 lat podczas każdego wykładu "Stop dla raka" uświadamiam ludzi w zakresie skutecznego leczenia autyzmu i ostrzegam przed szczepionkami, szczególnie MMR. Szkoda, że powiat patronuje i zaprasza osoby spoza naszego regionu, które nie znają lokalnych problemów. Mój siostrzeniec ma autyzm i mógłbym podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Niestety nikt mnie nie zaprosił...

 • 5 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @T.D.M

  Bo wszyscy mają dosysyć słuchania tych bredni i przechwałek. Prawdziwy narcyz, to chyba drugie imie co nie.

 • 5 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Gdyby głupota potrafiła latać...Wydałem książkę na temat leczenia- również autyzmu.

 • 2 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  I zaśmiecam krajobraz swoimi banerkami. Oto Ja!

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @M.D.T

  Gdyby potrafiła to byłby na księżycu haha. Dobry był ten baner przybity na starym tapczanie (skrzyżowanie na skrzeszewo w babim dole).

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo