Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Żukowo. Skargi na uchwałę ws. okręgów wyborczych oddalone

Opublikowany: 2018-04-17 15:50 Autor: Magda Dzienisz

Cztery skargi na uchwałę ws. okręgów wyborczych w gm. Żukowo trafiły do Komisarza Wyborczego w Słupsku. Zrzucano, że podział narusza spójność geograficzną, społeczną i historyczną sołectw. Komisarz Wyborczy oddalił skargi twierdząc, że uchwała nie narusza przepisów.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Grupy mieszkańców z Leźna, Borkowa, Rutek i Czapli złożyły skargi do Komisarza Wyborczego w Słupsku na uchwałę ws. podziału gminy Żukowo na okręgi wyborcze. Twierdzili, że podział ten narusza spójność geograficzną, społeczną i historyczną niektórych sołectw. Okazuje się, że Komisarz Wyborczy oddalił skargi.

„ (…)Zgodnie z art. 418 § 2 Kodeksu wyborczego, tworzy się okręgi wyborcze dla wyboru rady w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców, w których wybiera się od 5 do 8 radnych. Zaskarżona uchwała Rady Miejskiej dotycząca podziału gminy Żukowo na okręgi wyborcze nie narusza żadnego z powyżej przytoczonych przepisów. Analiza załącznika do przedmiotowej uchwały nie pozwala na stwierdzenie, iż podział gminy prowadziłby do braku integralności terytorialnej okręgu. Żaden z okręgów nie zawiera w sobie części innego okręgu, tym samym brak jest podstaw do podważenia przedmiotowej uchwały. Rolą Komisarza Wyborczego nie jest dokonywanie innego podziału na okręgi wyborcze, jeżeli uchwała w tym przedmiocie nie narusza przepisów Kodeksu Wyborczego, ani wytycznych i wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej (..)" – brzmi fragment postanowienia Komisarza Wyborczego.

Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz.

Jak tłumaczy Urząd Gminy, podział na okręgi został dokonany zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego. Mówią one o tym, że w danym okręgu liczba wybieranych radnych nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 8.

- W gminie Żukowo został zmieniony system wyborczy z większościowego, gdzie o wyborze na radnego rozstrzyga liczba ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów, na proporcjonalny – tłumaczą urzędnicy. – Podział ten odpowiada zasadom tworzenia okręgów określonym w Kodeksie wyborczym z zachowaniem spójności geograficznego podziału gminy.

Podział gminy Żukowo na okręgi:

 • Okręg nr 1 – sołectwo Banino, sołectwo Czaple, sołectwo Nowy Świat, sołectwo Rębiechowo (wszystkie sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) mandatowość – 4,77 – po zaokrągleniu daje 5 wybieranych radnych,
 • Okręg nr 2 – sołectwo Chwaszczyno, sołectwo Małkowo, sołectwo Miszewo, sołectwo Pępowo, sołectwo Tuchom (wszystkie sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) mandatowość – 4,97 – po zaokrągleniu daje 5 wybieranych radnych,
 • Okręg nr 3 – sołectwo Borkowo, sołectwo Żukowo, Żukowo-miasto wraz z jednostkami pomocniczymi (Osiedle Nowe, Osiedle Dolne, Osiedle Wybickiego, Osiedle Norbertanek, Osiedle Elżbietowo (sołectwa i jednostki pomocnicze bezpośrednio ze sobą sąsiadują)) mandatowość – 5,31 – po zaokrągleniu daje 5 wybieranych radnych,
 • Okręg nr 4 – sołectwo Babi Dół, sołectwo Glincz, sołectwo Leźno, sołectwo Łapino Kartuskie, sołectwo Niestępowo, sołectwo Otomino, sołectwo Przyjaźń, sołectwo Rutki, sołectwo Skrzeszewo, sołectwo Sulmin, sołectwo Widlino (sołectwa bezpośrednio ze sobą sąsiadują) mandatowość – 5,95 – po zaokrągleniu daje 6 wybieranych radnych.

fot. UG Żukowo

(info: UG Żukowo)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [22]

 • 10 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borkowo

  Pół gminy to okręg obecnego burmistrza. Najbardziej pokrzywdzone to Żukowo i Borkowo.

 • 11 13 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Wczoraj brałem udział w spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza z udziałem sołtysów i przewodniczących rad osiedli. Wyraziłem swoje zdanie na temat podziału. Żukowo powinno mieć 6 mandatów z Borkowem, Rutkami i Małkowem, Czaple z Leźnem a nie Baninem. Rutki i Czaple nie mają szans na swojego radnego. Każda wybrana osoba powinna reprezentować cały okręg wyborczy, ale znamy życie.

 • 7 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Borkowo

  Nie myśl, że zrobił coś w naszej wiosce, która tak go popierała i jest nadal w jego okręgu.

 • 11 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do T.D.

  Radni nie reprezentują swoich okręgów tylko swojego burmiszcza i swoje interesiki. Takie jest życie. Dlatego w wioskach nie ma inwestycji.

 • 12 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Tomasz Dorniak

  Ma Pan 100 racji . Burmistrz podzielił po swojemu. Nie trzeba być geniuszem.... kawał....... z tego burmistrza. zukowo czaple rutki Borkowo spadają daleko teraz tylko Banino i Pępowo. Gdzie byli radni .....

 • 12 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  jak patrzę na mapę dotyczącą podziału na okręgi wyborcze to myślę że autor to miał problemy w szkole z geografią ?
  jak można było dopuścić do takiego podziału ?
  czy obecny jeszcze Burmistrz tego nie widział ?
  to jest po prostu wstyd taki podział czy wyborcy tez tak myślą ?

 • 16 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  obecnej ekipie na jesień trzeba podziekować i tyle w tym temacie.

 • 9 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odwołanie

  Piszcie odwołanie. Być może źle zrozumiano skargę. Być może coś zostało źle przedstawione.

 • 9 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gmina Żukowo

  Jest już pomału znana w stolicy nawet w UOKIK

 • 7 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  patrząc na przedstawioną mapę gminy Żukowo można było podzielić na okręgi wyborcze całkiem prosto po co takie dziwne jakieś zawijasy ale myślę że Przewodniczący bał się o wynik wyborczy dlatego tak to podzielili ?
  czy nie można było podzielić na cztery okręgi poziomo jadąc od północy gminy na południe gminy i wówczas by było sprawiedliwie.

 • 8 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Proszę sprawdzić jak głosowali Radni, szczególnie z małych miejscowości z tzw. Koalicji rządzącej, wg mnie "za Swoimi Mieszkańcami".
  Mam nadzieje, że Wyborcy im jesienią podziękują za taką postawę, co niektórzy tylko podnoszą rączki jak im każą.

 • 12 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec zbulwersowany

  Rada rządzących jesli tak to można nazwać powinny się zająć media a przede wszystkim NIK i nagłośnić rażące nieprawidłowości przy tworzeniu ,wydawaniu ,opieszałości gminy na tworzeniu zgód na budowę . Brak jakiejkolwiek. reakcji na codzienne od kilkunastu LAT korki na drogach tranzytowych Gdynia,Gdańsk ,Kartuzy ,Kościerzyna urząd miejski jest zlokalizowany przy jednym z rond . Nie widziałem czegoś takiego nigdzie .

 • 3 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  Pozwolenia na budowę wydaje Starostwo w Kartuzach, a nie gmina.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  W sejmie też grzecznie rączki podnoszą jak prezes każe i tak nie płaczecie..... Co niektórzy portkami trzensa że nie wygrają do rady i z tąd ten obłęd

 • 7 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec

  Opieszałość i niedbalstwo oraz niegospodarność w utrzymaniu dróg

 • 1 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewa

  Bardzo dobry i sprawiedliwy podział.

 • 10 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xas

  Taki podział i tak obecnej ekipie nie pomoże wygrać wyborów. Przypominam, że Kankowski został wybrany wczęsniej głosami Banina i Chwaszczyna ,a obie te miejscowości są rozczarowane jego rządami - szczególnie nieradzeniem sobie z problemami wywołanymi przez niekontrolowany napływ ludności i deszczami w roku 2017 w Baninie, i pat z OM (ważne dla Chwaszczyna).

 • 8 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Na początku kwietnia na moją ulicę nawieziono brudny gruz, potem była równiarka i walec, które odwaliły robotę, bo droga nadal jest w fatalnym stanie, jak na ulicę, bo lepiej utrzymane są szlaki górskie. Wyrzucono pieniądze po raz kolejny, nie doprowadzając ulicy do porządku i bezpiczeństwa ruchu drogowego. Niedbalstwo i niegospodarność.

 • 7 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wili

  Dzielą jak im pasuje. Rutki, Małkowo, Otomino - raz z miastem, raz gdzie indziej. To w mieście powinno być 6 mandatów jeśli upieramy się przy 4 okręgach. Równie dobrze mogły być tylko 3 okręgi. Ale wówczas Albin z Witkiew walczyliby ze sobą.

 • 10 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  no to teraz wszystko jest wiadomo kto stoi za takim podziałem gminy na poszczególne rejony,
  nam nic innego nie pozostaje jak pamiętać w jesiennych wyborach nie głosować na obecnych rządzących

 • 1 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Władka

  Coś ty chłopie zrobił?Kto teraz postawi w dyskach chlopom

 • 0 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wladej

  Rudkah

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo