Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Awaria przepompowni w Gdańsku. Mieszkańcy Chwaszczyna proszeni o ograniczenie zużycia wody

Opublikowany: 2018-05-16 11:58 Autor: Magda Dzienisz

W związku z wczorajszą awarią Przepompowni Ścieków Ołowianka nie tylko mieszkańcy Gdańska i Sopotu proszeni są o ograniczenie zużycia wody. Pracownicy Saur Neptun Gdańsk skierowali taką prośbę także m.in. do mieszkańców Chwaszczyna.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W Gdańsku trwają prace nad usunięciem awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. W związku z tym nie tylko mieszkańcy Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście), proszeni są o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Jak informuje Radio Gdańsk, pracownicy Saur Neptun Gdańsk, proszą również mieszkańców Chwaszczyna w gm. Żukowo, aby ograniczyli zużycie wody (200 m sześc. na dobę). Choć Chwaszczyno nie należy do obszarów, które najbardziej obciążają system kanalizacyjny zlewni Ołowianka, wciąż warto, by mieszkańcy ograniczyli zużycie wody.

- Ze względów środowiskowych ponownie apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych – apeluje Saur Neptun Gdańsk.

Awaria spowodowała zalanie komory pomp, w tym 4 silników elektrycznych. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie pracy Przepompowni Ścieków. Jak podaje Radio Gdańsk, wiceprezes zarządu Saur Neptun Gdańsk Jacek Kieloch poinformował, że awarię czterech silników i pomp spowodowały najprawdopodobniej dwa krótkotrwałe zaniki napięcia.

Od poniedziałku trwa awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Wydano też zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej.

- W ciągu godziny ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześciennych, co stanowi 5% aktualnego przepływu w Motławie. Ścieki wraz z nurtem trafiają do Zatoki Gdańskiej. W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi. Rekomendowany zakaz kąpieli na gdańskich plażach jest działaniem prewencyjnym. Uruchomienie zrzutu awaryjnego było konieczne, aby zapobiec niekontrolowanemu wylewowi ścieków na terenie Miasta. Przelew awaryjny jest elementem konstrukcji Przepompowni Ścieków i był przewidziany na etapie jej projektu i realizacji – podaje Saur Neptun Gdańsk.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 6 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Byłem tam na krótkiej praktyce w czasie studiów na Politechnice Gdańskiej. Widziałem generatory prądu, to standard, więc zanik prądu to ciekawa teoria. Szkoda turystów i zamkniętych plaż. Motława to bardzo czysta rzeka, ciekawe jak się sprawdzi w roli osadnika ścieków.

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Massunna

  No i co z tego jak nie pomyślano zawczasu o takiej możliwości , przepompownia powinna nie tylko zapłacić horrendalną kare za zanieczyszczenie rzeki ale również osobą tracącym przychody z turystyki, a Motława była czystą rzeką do momentu aż ludzie jej nie skrzywdzili , tak samo jak kartuskie jeziora. BO MYŚLEĆ TRZEBA ZAWCZASU A NIE PŁAKAĆ I KAJAĆ SIĘ NAD ROZLANYM MLEKIEM.! Bo taniej jest zrzucić gówno do rzeki aniżeli przetransportować do innych oczyszczalni.

 • 3 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # balast

  Ciekawe jak tam plażowicze i kąpiący się nad Trójmiejskimi plażami :D

  Będą mieli naturalne boje.

  Z drugiej strony kto jeszcze jeździ kąpać się nad zatokę... chyba nikt

 • 2 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # meloman

  Dokładnie - najtaniej wpuścić do rzeki. Ten kto podjął taka decyzję powinien się z tego wytłumaczyć. I niezależnie od tego ile ścieków popłynie Motławą, to i tak powiedzą, że to ilość "w normie"

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @massuanna

  Jak najbardziej się z Tobą zgadzam, zrzucanie ścieków do rzeki jest karygodne. Niestety skala i ilość ścieków jest niemożliwa do przetransportowania. Mowa o 2300 m3 na godzinę gdzie jedna szambiarka to jakieś 10 m3.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  To ci iżynierowie....... że nikt nie zrobił baypass. A gdzie monitoring pracy AKPiA o zalani czy awarii to jest xxi wiek!!! P

 • 2 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a ja się pytam

  A gdzie były pompy zapasowe ? kto dokonywał ich legalizacji ? Jak można kosztem oszczędności narażać ekosystem na tak poważne straty. To jest chore !!! Chory kraj !

 • 1 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a ja się....

  Gdzie były pompy? . Napewno wie ten cały MAMSIUSIAKA. On wie przecież wszystko.

 • 2 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jax

  a co to "baypass"? Przejście zatokowe? Ma to coś wspólnego z "bypass'em" czyli konstrukcją omijającą czy nie ma?

  A swoją drogą to tysiące lat g-wno szło do rzeki i ludzie żyli, a teraz jak jest higiena i wogóle, to coraz słabsze pokolenia nam rosną.

 • 4 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Michał W.

  GDZIE SĄ TERAZ ZIELONI ?????

  I niech mi ktoś teraz powie GDZIE SĄ TERAZ ZIELONI ???????? Nie krzyczą? Nie przywiązują się do fal, kamieni? Nie przywiązują się do bojek albo nadbrzeży? Jak to jet że przy wycince raban robili a jak za zgodą władz miasta truje się obywateli to im to nie przeszkadza ????

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo