Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Poznają zioła, założą ogród, zbudują domki dla płazów - rusza ciekawy przyrodniczy projekt

Opublikowany: 2018-05-16 11:23 Autor: nadesłane

Uczniowie i mieszkańcy powiatu kartuskiego „poczują miętę do przyrody” - właśnie rusza ciekawy przyrodniczy projekt, którego pomysłodawcą jest Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Młodzi obserwatorzy przyrody założą specjalny ogród i poznają zioła, które kiedyś uprawiały ich prababki, poznają życie owadów, płazów i gadów, a także dowiedzą się o walorach rodzimych rzek.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Zakładanie ogrodów, edukacyjne pikniki, terenowe gry przyrodnicze, warsztaty, wycieczki – to wszystko wydarzy się w najbliższych miesiącach w Kartuzach i okolicznych miejscowościach. Właśnie startuje projekt „Poczuj miętę do przyrody”. Ma on jeden, zasadniczy cel: ukazanie uczniom szkół powiatu kartuskiego oraz mieszkańcom bogactwa i wyjątkowości kaszubskich łąk, lasów, parków i ogrodów.

Łąka. fot. Karolina Murglin

- Bo przecież, jak wiadomo, aby zadbać o przyrodę i jej nie szkodzić, należy ją poznać i zrozumieć – cytuje za Aleksandrem Humboldtem, Anna Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych.

W Kartuskim Centrum Kultury trwa konferencja inaugurująca rozpoczęcie realizacji projektu, po niej odbędzie się część warsztatowa i przy Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Podczas tego spotkania zostaną szczegółowo przedstawione planowane w ramach projektu działania.

Kaszubskie ogrody

W ramach projektu, 24 maja, zostanie również założony ogród, który będzie służył celom edukacyjnym. Na terenie Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach uczestnicy zajęć i warsztatów poznają rodzime gatunki roślin, które sadziły nasze babki i prababki. Dowiedzą się, jakie znaczenie mają one dla świata przyrody, jakie zagrożenia wiążą się ze sprowadzaniem gatunków obcych i jak my – ludzie, możemy korzystać z dóbr natury, jakimi są na przykład zioła.

Zdjęcie ilustracyjne – czosnaczek pospolity. fot. A.G.

- Uczestnicy warsztatów będą poznawać kaszubskie nazwy roślin, dowiedzą się, jak niegdyś rośliny te były wykorzystywane w gospodarstwach domowych, w jaki sposób inspirowały kaszubskich twórców – tłumaczy Edyta Słomczyńska, koordynator projektu. – Zależy nam na tym, żeby ukazywać przyrodę również w kontekście kulturowym, wskazywać, jak właściwie o nią dbać i korzystać z jej dobrodziejstw, tak jak robili to nasi przodkowie od wieków.

Przyroda pod żaglami

Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w pikniku edukacyjnym pt. „Przyroda pod żaglami” w Brodnicy Górnej, w Ośrodku Sportów Wodnych w Złotej Górze, w dniu 5 czerwca 2018 r. Odbędą się tam badania terenowe, warsztaty związane z poznawaniem walorów przyrodniczych okolic jeziora Brodno Wielkie i rzeki Raduni. Młodzi przyrodnicy dowiedzą się między innymi, jak budować „domki” dla owadów, płazów, gadów i ptaków, nauczą się rozpoznawać ryby, przeprowadzą eksperymenty, zagrają w edukacyjne gry planszowe i – rzecz jasna, wsiądą na żaglówki by wypłynąć na wody jeziora Wielkie Brodno.

fot. archiwum/Nadleśnictwo Kartuzy

Opiekę merytoryczną powierzono fachowcom: naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego, pracownikom parków krajobrazowych (między innymi Kaszubskiego i Zaborskiego), nadleśnictwa Kartuzy, Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”, pracownikom Lokalnej Grupy Rybackiej, przyrodnikom, biologom środowiskowym, młodzieży z Młodzieżowego Ruchu Naukowego oraz instruktorom żeglarstwa.

Królowe kaszubskich rzek

Radunia i Słupia – dwie z najważniejszych dla Kaszub rzek, znajdą szczególne miejsce w projekcie „Poczuj miętę do przyrody”. Przygotowano specjalną wystawę „Interaktywna rzeka”, na której znajdą się eksponaty – np. fragmenty drzew ściętych przez bobry, rekonstrukcja żeremia, rekonstrukcja łabędziego gniazda i czatowni zimorodka. Prezentowane będą tablice edukacyjne dotyczące flory i fauny terenów przybrzeżnych.

Uczniowie zwiedzający wystawę zagrają w gry edukacyjne. W jednej z nich – nazwanej „Z biegiem rzeki”, wcielą się w migrujące ryby. Podczas drugiej gry dzieci wyruszą w teren, gdzie będą na nie czekały zadania, również odnoszące się do wiedzy na temat ryb. Dzięki uprzejmości pracowników Parku Krajobrazowego Dolina Słupi oraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, którzy udostępnili na czas wystawy niektóre eksponaty i gry edukacyjne, uczestnicy wystawy będą mieli możliwość zbudowania modelu raka szlachetnego, a tym samym dowiedzą się o zwyczajach i zachowaniach tego zwierzęcia, zagrożeniach dla jego występowania i o środowisku, w którym żyje.


Radunia. fot. M.Dzienisz

Uczniowie przyswoją wiedzę nie tylko o unikatowych walorach przyrodniczych przybrzeżnych lasów i łąk, na przykład rezerwatu „Jar Raduni”, ale też przekonają się o tym, jak wielkie znaczenie dla życia mieszkających tu ludzi miała ta rzeka w przeszłości.

Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w latach 2016/ 2017 r. pt. „Powszechny spis natury z natury – Matcze zele (mięta), czyli poczuj miętę do przyrody". Tegoroczna edycja będzie realizowana do końca kwietnia 2019 r. Projekt „Poczuj Miętę do Przyrody – kontynuacja” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Szkoły i mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy chcą wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu, prosimy zgłaszać się na mail cie@ciekartuzy.pl lub zadzwonić tel. 58 681 46 96.

Szczegółowe informacje, programy wydarzeń i spotkań edukacyjnych dostępne są na stronie projektu: www.zielone.ciekartuzy.pl Pomysłodawca projektu: Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Patronat Urząd Miejski w Kartuzach.

(nadesłane: CIE, oprac. M.Dz.)

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no wreszcie

  NO WRESZCIE COŚ CIEKAWEGO ALE OBAWIAM SIĘ ŻE BIORĄC POD UWAGĘ OBECNE PODEJŚCIE AUTOCHTONÓW DO PRZYRODY , TO ZAINTERESOWANIA WIELKIEGO NIE BĘDZIE , PATRONAT TEŻ RACZEJ MA TO W POWAŻANIA WIELKIM PATRZĄC NA ZALEWANIE PRZYRODY BETONEM , WYCINANIE DRZEW , NIC NIEROBIENIE W SPRAWIE ZASYFIONYCH JEZIOR. Jedyna szansa w organizatorach i inicjatorach akcji , bo to ludzie pełni pasji i oddania . Mam jednak nadzieje że kilka nasion padnie na podatny grunt i zakiełkuje miłością do natury i jej ochrony.

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obowiazkowo

  Udział w takim projekcie powinien być obowiązkowy dla dzieciaków z podstawówki i gimnazjum , nie mówiąc już o tym by jełopy wyrzucające rożne syfy do lasu i jezior , puszki po piwie, pety,plastiki i tłukący butelki (wraz z niektórymi psudowędkarzami) powinni za dzieciakami chodzi i śmieci własne zbierać.

 • 0 0 2 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adam

  Super.

 • 0 0 55 minut temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszubka

  Brawo, super pomysł. Ja pamiętam niezapomniany latem, późnym wieczorem zapach maciejki.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo