Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Nasze interwencje

Stara Huta. Kapliczka za blisko drogi? Gmina zapewnia, że wszystko jest w porządku

Opublikowany: 2018-05-16 13:01 Autor: Wojciech Drewka

Mieszkaniec Starej Huty (gm. Sierakowice) zwrócił uwagę na kapliczkę, która - chociaż budowana na prywatnej posesji - znajduje się w jego opinii zbyt blisko drogi. - Czy jakieś instytucje sprawdzają, czy taka lokalizacja kapliczki nie stwarza zagrożenia dla osób, które będą się przy niej modlić? - pyta nasz Czytelnik.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Kapliczki i przydrożne krzyże są stałym elementem kaszubskiego krajobrazu. Do tych wybudowanych przed laty wciąż dochodzą nowe, bowiem nie brakuje osób, które decydują się na budowę kapliczek czy krzyży przy swoich posesjach, w ogrodach, czy ścianach budynków. Kapliczka powstaje też przy jednej z posesji w Starej Hucie (gm. Sierakowice), ale jak mówi jeden z mieszkańców, jej lokalizacja może być uciążliwa ze względu na niewielką odległość od drogi.

- Nie mam nic przeciwko tego rodzaju obiektom, ale wydaje mi się, że będzie niebezpiecznie, gdy będą się tam gromadzić ludzie na przykład podczas majowego różańca – mówi nasz Czytelnik. – Przebiega tam gminna droga, ale kierowcy potrafią się tam poruszać z dużą prędkością. Poza tym jeśli kiedyś trzeba będzie poszerzyć drogę lub wybudować chodnik, to również będzie kłopot. Czy jakieś instytucje sprawdzają jak wygląda lokalizacja takich obiektów i czy nie powoduje to komplikacji na przyszłość?

fot.nadesłane

Jak mówi Maria Kurek-Kumańska dyrektor wydziału budownictwa w kartuskim Starostwie Powiatowym, kapliczki i krzyże są obiektami małej architektury i na ich budowę nie trzeba mieć pozwolenia. Wystarczy zgłoszenie. I jeśli obiekt znajduje się na prywatnej posesji, to z jego lokalizacją nie powinno być żadnego problemu. Nieco inaczej jest gdy sąsiaduje np. z gminną drogą. Wówczas może zostać wybudowany, ale w zgodzie z innymi przepisami.

Lokalizacji kapliczki w Starej Hucie przyglądali się już urzędnicy gminy Sierakowice. I nie mają zastrzeżeń. Jak mówi Piotr Zengerski, kierownik referatu inwestycji i dróg UG Sierakowice, kapliczka zlokalizowana jest w odpowiedniej odległości od jezdni. Droga nie będzie już przebudowywana, więc obiekt nie koliduje w żaden sposób z gminną działką.

- Byliśmy na miejscu, dokonaliśmy pomiarów i generalnie wszystko jest w porządku. Pozostanie jedynie przycięcie krzaków w celu poprawy widoczności na drodze i to wszystko – mówi Piotr Zengerski.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [17]

 • 4 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wiedzących

  "- Byliśmy na miejscu, dokonaliśmy pomiarów i generalnie wszystko jest w porządku. Pozostanie jedynie przycięcie krzaków w celu poprawy widoczności na drodze i to wszystko – mówi Piotr Zengerski."

  Jeżeli jest wypadek drogowy z powodu braku widoczności przez zarośla przy drodze czy jest winny zarządca drogi ?

 • 5 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obi łan

  jakiś lewacki prowokator ??? Mnie bardziej niebezpiecznymi wydają się być przydrożne nagrobki i krzyże żelazne jak ten na drodze w Żurominie. Chodzi mi o miejsca gdzie zgineli ludzie w katastrofach samochodowych

 • 12 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AKWE

  Bardzo fajna inicjatywa, niestety zawsze znajdzie się jakiś komunista któremu będzie wszystko przeszkadzać.

 • 8 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TEMAT

  No jest to zaiste temat na pierwszą stronę gazet. Jaki kraj takie problemy.Z drugiej strony po co to,i komu i na co ?

 • 9 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moskal

  AKWE ,

  Ty bolszewiku, czy nie macie dosc miejsc dla swoich skansenowych modlow?,wszedzie tylko piania starch mocherow, darmozjadow zeby lepiej zarabiali na zycie. Na glupote nie ma lekarstwa. Niech postawi i jak beda te stare Baby swoje czary odprawiac, moze Jakis sie zapatrzy i w...li w to badziewie.

 • 7 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @moskal

  brak słów na Twoją głupote i chamstwo oraz prostactwo.

 • 3 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lachudra

  Przecież wiadomo komu we wsi wszystko przeszkadza...

 • 6 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # komuchom

  już nawet kapliczki na prywatnej posesji przeszkadzają :) Oj synowie Soso brzydko się bawicie.

 • 4 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @moskal

  Widzę że lewica ze swoim multikulti się oburzyła. To bardzo dobrze, widać jaki poziom reprezentujecie.

 • 3 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @moskal

  widze, że wszyscy Cie znają. wstyd Ci powinno być. jak wychowany w domu tak teraz pokazuje co go rodzice nauczyli.

 • 3 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Protestująca w Sejmie

  Takich moskali w każdej miejscowości jest trochę :( ale na szczęście wiemy kto to. Mam prośbę do czytelników EK i wszystkich Kaszubów. Nie głosujcie na lewicę PO-PSL , zakodowanych i im podobnych!!!:)))) I to nie jest wcale prośba polityczna, chciałam to podkreślić z całą stanowczością!

 • 8 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a ja mam inne pytanie

  Oczywiście każdy ma prawo sobie wybudować kapliczkę - jego biznes. Ale tak się zastanawiam, czy nie byłoby więcej pożytku gdyby taka osoba ufundowała na przykład plac zabaw dla dzieci? Albo chociaż jedno urządzenie do zabawy dla dzieciaków? Albo przeznaczyła pieniądze na pomoc dla dziecka, które wymaga leczenia, albo które zbiera pieniądze na operację ratującą życie.

  Pytam nie przez złośliwość, chociaż "prawdziwi katolicy" wyzwą mnie teraz od moskali, bolszewików, lewaków i innych takich.

 • 9 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # droga miała być poszerzana

  a teraz już nie będzie ,oby nie doszło do wypadków znak jest usunięty ale jak dla gminy tak może być.....

 • 2 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Do zniesmaczonych: ta kapliczka w tym miejscu ma zapobiec wypadkom, a nie odwrotnie.

  Ten/ta święty/a, którzy w niej będą urzędować dopilnują bezpieczeństwa w pobliżu rzeczonej inwestycji. Po poświęceniu i pokropieniu nawet będzie gwarancja na "nic złego się nie stanie".
  Wiemy, że to zależy od wysokości ofiary "co łaska" za akt pokropienia. Tu spodziewam się hojności!!

  Tyle, że zakłady pogrzebowe nie będą zbyt zadowolone ze zmniejszonej ilości potencjalnych klientów. Bo, gdzie nie ma wypadków, tam i ofiar brak.

 • 4 0 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moskal

  Dziekuje bardzo kaszubom co "moskalowi" do gardla skacza, juz widac jak was w domu wychowano ze wasz kiczowski katolski System, wam juz nie wystarcza. Mnie jest obojetnie gdzie sobie Jakis fanatyk religijny, swoj prywatny domek do modlow stawia, gdzie i jak sie obnosi ze swoja wiara, ktora zadna wiara nie jest. To co u Was to jest skansen, to nie ma nic z religia wspolnego, zaden z was, ktory tak skacze, dlaczego nie stawiacze swoich modlow, co 100 m, jak juz to na calego. Klecha zarobi i bedzie dla kazdego miejsce, a dla was przynajmniej rozrywka, bo innej tam nie ma.Alleluja i do przodu, Amen.

 • 3 0 3 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cashub

  O niebezpieczeństwo przy nabożeństwach bym się martwił. Te 4 osoby spokojnie się zmieszczą, zwłaszcza że mamy jeszcze oprócz kapliczki 3 krzyże. Stopień rozmodlenia wsi raczej wskazuje na to że będzie problem żeby tam wogóle ktokolwiek przychodził, oprócz srających krów oczywiście.

 • 2 0 2 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Patriota2

  Sklocona cala wies nigdy tam zgody nie bylo i nie bedzie lepiej niech lepiej te pieniadze przeznacza na pomoc chorym dzieciom

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo