Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Wicemarszałek: w najbliższym czasie nie powstanie kolejny etap obwodnicy Kartuz

Opublikowany: 2018-05-17 15:21 Autor: Magda Dzienisz

Wicemarszałek Ryszard Świlski poinformował dziś, że Urząd Marszałkowski nie jest w stanie wskazać terminu kolejnego etapu budowy obwodnicy Kartuz. Na pewno nie zostanie on wybudowany w ciągu najbliższych kilku lat. - W czasie realizacji inwestycji kolejowych na państwa terenie kolejny etap obwodnicy Kartuz nie powstanie - powiedział Ryszard Świlski.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Podczas dzisiejszego spotkania dotyczącego inwestycji kolejowych w Kartuzach, Ryszard Świlski, odpowiadając na pytania kartuskich radnych, stanowczo podkreślił, że w najbliższym czasie nie ma szans na powstanie kolejnego etapu obwodnicy Kartuz.

- Podkreślam, że pierwszy etap obwodnicy Kartuz był pierwszą inwestycją finansowaną z nowego rozdania RPO (lata 2014-2020 – przyp.red.). Mamy świadomość, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i każdy chciałby, by w jego powiecie i gminie powstawało jak najwięcej inwestycji infrastrukturalnych. Dzisiaj nie potrafimy i nie wskażemy terminu realizacji drugiego, a tym bardziej trzeciego etapu budowy obwodnicy Kartuz- powiedział wicemarszałek województwa.

Ryszard Świlski i burmistrz Mieczysław Gołuński. fot. Magda Dzienisz

Zaznaczył, że kolejnego etapu obwodnicy Kartuz nie uda się wybudować w czasie realizacji inwestycji kolejowych na terenie gminy. Przypomniał również, że aktualnie samorząd województwa przeznacza środki m.in. na budowę wiaduktu na ulicy Gdańskiej.

- Skoro Urząd Marszałkowski zdecydował się na taką inwestycję jak obwodnica, to myślę, że wziął pod uwagę wszystkie te etapy. Skoro zrobiono pierwszy krok, to dlaczego nie można dokończyć tej inwestycji jako całości? – pytała radna Halina Steinka – Powinna ona być skończona w najbliższym czasie. Jaki był sens wybudowania tego kawałka, który tak naprawdę niczego nie wnosi do przepływu tych samochodów?

Radni Porozumienia Samorządowego. fot. Magda Dzienisz

- Przykro mi słyszeć takie słowa – stwierdził Ryszard Świlski. – Jesteście państwo beneficjentami pierwszej decyzji budowy jakiejkolwiek drogi wojewódzkiej. Jeśli nie mamy dziś pieniędzy na dalsze etapy, to dlaczego pani mi mówi, że popełniliśmy błąd, realizując pierwszy etap obwodnicy? Za obwodnicę Kartuz inne samorządy mają do nas żal. Jesteśmy w samorządzie – gdy w domu nie ma pieniędzy na zakup czegoś, to po prostu tego nie kupimy. Musimy równomiernie dbać o cały region.

Drugi etap obwodnicy przebiegać ma na odcinku Grzybno – Prokowskie Chrósty – Łapalice. Radni z Kartuz podkreślali dziś, że to istotny odcinek, który odciążyć ma głównie ruch z kierunku Sierakowic.

- Kartuzy to węzeł, który kanalizuje całość środkowych Kaszub. Drugi etap obwodnicy to nie jest tylko interes miasta Kartuzy – próbował argumentować przewodniczący rady Andrzej Pryczkowski. – Odblokowuje Kartuzy po prawej i lewej stronie, otwiera drogi w kierunku Gdańska. Dziś przez Łapalice w kierunku Kartuz przejeżdża 20 tysięcy pojazdów. Tereny, przez które obwodnica będzie przebiegać, wiele zyskają także pod względem inwestycyjnym.

Przypomnijmy, że I etap obwodnicy Kartuz otwarto w październiku 2016 r. W ramach inwestycji przebudowana została m.in. droga wojewódzka 224 na odcinku od Grzybna do skrzyżowania z ulicą 3-go Maja w Kartuzach i wybudowany został nowy odcinek jezdni o długości 1,1 km od skrzyżowania ulic Węglowej i 3-go Maja, aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211. Powstała ścieżka rowerowa i chodnik do Grzybna. Inwestycja kosztowała 18 mln zł.

Do sprawy będziemy wracać.

REKLAMA

Komentarze do artykułu Komentarze [61]

 • 26 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janusz

  Mina burmistrza mówi wszystko.

 • 21 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  sranie w banie, było trzeba biega, prosić listy pisać a nie mieć na wszystko wywalone. Po co komedia z podpisami ?

  ML a nawet MGG gdyby tylko chciał to byśmy mieli bindownicę i wiadukt.

 • 7 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  *obwodnicę

 • 24 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ryszard Ś.

  to ten co miał polecieć za buble w PKM ?

 • 18 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  pogonić marszałka KPINA

 • 17 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzjanin

  dlaczego nie poinformowano mieszkańców Kartuz

 • 17 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Kolejne 15 lat albo i lepiej w korkach; w spalinach; w hałasie...

 • 19 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  bo trzeba bylo budowac obwodnie,a nie ten lipny objazd,bez obwodnicy nic nie wnosi

 • 16 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Jednym słowem - chaos w planowaniu.
  Nawet gdyby dziesięciu marszałków twierdziło, że ta kolejność, w jakiej będą realizowane inwestycje drogowe w województwie jest prawidłowa, to ze względu na brak logiki ja w to nie uwierzę.
  W planach wieloletnich nie może być zabawy typu uda się albo się nie uda.
  Tu perspektywa finansowania konkretnego zadania musi być zawczasu ubrana rzeczowo, finansowo i terminowo.
  Bez sensu było wykonanie I odcinka obwodnicy Kartuz, bez natychmiastowej realizacji kolejnych. Tak wydano środki, które należało wykorzystać bardziej efektywnie w innej części województwa i o to słusznie inne gminy mają pretensje, bo dobry gospodarz województwa nie powinien pracować chaotycznie.

 • 22 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I TO CAŁE PODSUMOWANIE

  Tak wygląda podsumowanie kadencji Gołuńskiego -z obwodnicy jak mawiał klasyk "wuj,upa i kamieni kupa".

 • 7 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  zanim zaczną robić drugi etap to pierwszy będzie do wymiany, zresztą i tak nie jest potrzebny...

 • 8 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 30% całej obwodnicy to inaczej mówiąc

  obwodnica bardzo niepełnosprawna, więc coś takiego spycha się na bok - jak wiadomo skądinąd.

 • 5 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ryś

  I wszystko w temacie a swoją drogą wystylizowany ten wicemarszałek.

 • 13 10 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # petrus

  .. a ja myślę że trzeba być odważnym żeby jasno powiedzieć to o czym wszyscy wiedzieli - ze tego drugiego etapu nie będzie w najbliższym czasie bo nie ma kasy. i chwała marszałkowi za tą cywilną odwagę mówienia rzeczy niepopularnych.
  Myślę ze obwodnica prędzej czy później powstanie i nie ma co się obrażać na Urząd Marszałkowski bo faktycznie sporo kasy idzie w transport kolejowy i na to teraz daje unia. Wybudują kolej do Sierakowic to może i trochę mniej samochodów będzie ... choć nie sądzę .. ale jakoś trzeba się pocieszać...

 • 4 13 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pieniadze sa

  to je daj,a nie bredz,a te inwestycje daly nowy wizerunek zapyzialym Kartuzom,a przy okazji to aktualnie rzadzi PIS ,to tak gdybys nie wiedzial

 • 3 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pieniądze są!!!

  precz z preczem ... Pieniądze są!!! - tylko trzeba znaleźć tych którym można je zabrać ... oni majom te inne ... wystarczy nie kraść mało - trzeba raz a dobrze ... cała Polska z Was się śmieje Populiści i Socjaliści ... prowokacjom mówimy zdecydowane nie - chyba że są nasze

 • 2 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pieniadze sa

  na premie dla swoich ministrow,precz z politykami czarnymi i bialymi,sami oszusci przedwyborczy

 • 16 8 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Wybory się zbliżają, to jest strzał w kolano. Kompletny chaos w zarządzaniu i planowaniu.

 • 3 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Tomasz Dorniak

  Kto sobie strzelił ten strzelił hehe.

 • 13 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan

  A ten wicemarszałek to z jakiego ugrupowania jest , bo jak z tego co mówili że pieniądzy na 500+ nie ma i jest to nierealny program,a potem ich przewodniczący mówił,że by dał 500+ na każde dziecko,to ja dziękuję za takiego wicemarszałka.

  1,2,3 start jedziecie z argumentami opozycjoniści :)

 • 13 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie będzie ?

  To najwyższy czas wymienić, To towarzystwo.

 • 20 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dr.ewka

  No to MGG dzieki temu panu juz moze sie zaczac pakowac. Sliwinski dal mu pocalunek smierci. To juz jest koniec Mieczyslawie

 • 18 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomorze jest karane

  Bo rządzi tu PO. Odechce wam się głosować na platfusów to pieniądze się znajdą, proste.

 • 17 11 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jestem w szoku

  Czy tu tylko moja zona komentarze pisze? Tak mi sie wydaje gdyz ona jest tez wiecznie niezadowolona. Jest rower, moglbyby byc samochod, jest samochod to moglby byc kombi, jest kombi to moglby byc suv, jest suv to moglby byc Van a co potem? ciezarowka, helikopter???

  Ok, moze odcinek jest nie za dlugi, ale jest. Kiedys bedzie trzeba budowac dalej, zostalo jeszcze 70% do zrealizowania. Czyli jest nadzieja. A ze nie jestem za bardzo w temacie, te drogi buduje i placi miasto/gmina Kartuzy czy jest to moze wojewodztwo? a samorzad sie stara wlasnie o to aby "najpierw" tu robic a nie gdzie indziej? Tak tez sie stalo jak mowi ten wce-marszalek.
  Teraz przynajmniej jest wszystko jasne, ze jednak nie ma co sobie robic nadzieji ze obwodnica powstanie w 100% (w najblizszym czasie)
  A deptak i parkingi w miescie to jest z kolei inwestycja miasta, do tego sie wojewodztwo nie doklada, albo? Zreszta po co w kartuzach parkingi, jak tu jest i tak wolna amerykanka. Kazdy parkuje jak i gdzie chce, czy inwalida, czy zakaz, pod prad czy wdluz lub poprzek, byle nie tak jak sie nalezy.
  W moich oczach Kartuzy pieknieja, a ze ja nie jestem "moja zona" to sie ciesze z tego.
  "Lepiej skroplic sobie kielicha, jak nic nie wypic :-) "
  Powstaja scierzki do spacerowania i rowerowe, rozwalone i brudne parkingi sa remontowane, miejmy nadzieje ze te nie beda zaraz cale "zasyfiale" Takze rynek, dworzec i teraz deptak, mysle ze jak bedzie wszystko skonczone to da to wszystko jedna ladna calosc. Ja bym jeszcze calkowicie zakazal ruchu na rynku, od kosciuszki az do 3.go maja i od parkowej az do dworca.
  A co do zakorkowania, ludzie przesiadzcie sie na Bus, tym do Kartuz a z Kartuz pociagem do gdanska, i spowrotem, bez stressu.
  A po miescie moze wiecej rowerem albo jeszcze lepiej na pieszo. Ale teraz to kazdy musi samochodem, w derdowskiego na wybickiego po zapiekanke samochodem jechac.
  Lepiej autem jechac do miasta, stac 10 min w korku, 5 min szukac parkingu jak sie przejsc 15 min na pieszo. Przyjzyjcie sie, a mowie wam ze z 10 samochodow jest 7 gdzie tylko jedna osoba siedzi...

 • 7 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dr ewka

  MGG odpowiada za inwestycje gminy, a nie marszałkowskie. W wyborach to trzeba się skupić na tym, aby do sejmiku trafił kandydat z Kartuz i zadbał o kolejne etapy. To, że powstał I etap obwodnicy to zasługa i sukces MGG, a nie jego porażka. Wywalanie braku II etapu w tej samej kadencji to tylko i wyłącznie argument podnoszony przez przeciwników politycznych typu zapaśnik AP, który nie ma chyba pojęcia o kompetencjach samorządów różnych szczebli. No cóż, niespełnione aspiracje coraz bardziej bolą, skoro tyle gminnych inwestycji zostało zrealizowanych lub jest w trakcie realizacji.

 • 12 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@dr.ewka

  Jasne to rozumiem, ale przypomnij sobie wszelkie jego obietnice i zapewnienia w tej sprawie od czasu kampanii wyborczej poczawszy a na debatach internetowych skonczywszy. A tak dla prawdy historycznej to MGG tylko sfinalizowal dzielo 1 etapu obwodnicy jakie przygotowala poprzednia ekipa. Szkoda ze dzieki jego staraniom nastepcy nie maja takiego prezentu.

 • 12 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borkowo

  Najpierw odkorkowac Żukowo. To jest priorytet.

 • 14 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  a gdzie mieszkańcy Kartuz na spotkaniu.Gdzie transparnentność

 • 14 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  Burmistrz nawet radnych nie zaprosił na to spotkanie. Tak wygląda transparentność.

 • 7 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Radny

  Ci na zdjęciu to właśnie radni

 • 6 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@dr ewka

  Nie było obietnic w sprawie kolejnego etapu obwodnicy, tylko przypomnienia, że budowa obwodnicy zależy od marszałka i

 • 9 7 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jestem w szoku

  Nic dodać, nic ująć. Bardzo konkretny wpis. Nie od razu Kraków zbudowano, Kartuzy w ostatnim czasie wypiękniały, oby tak dalej

 • 5 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jestem w szoku

  Nic dodać, nic ująć. Bardzo konkretny wpis. Nie od razu Kraków zbudowano, Kartuzy w ostatnim czasie wypiękniały, oby tak dalej

 • 9 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ " z Derdy na Wybika po zapiekankę"

  samochodem, a z Brunona na Rynek po sznurowadła też samochodem. Przecież nikt tego na piechotę dźwigał nie będzie.
  To jest już połowa przyczyn korków w Kartuzach i parkowania na klombach z kwiatkami. Ja nie @ jestem w szoku, bo widzę to codziennie.

 • 8 5 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Najsmutniejsze jest to, że odcinek obwodnicy który powstał nie rozwiązał żadnych problemów komunikacyjnych, jest to po prostu zdublowana Węglowa plus dwa nowe ronda. Takich mamy nieudolnych włodarzy.

 • 6 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magnolia

  Kolejny sukces Golunskiego.

 • 9 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @pieniądze są

  Co ci po tym wizerunku jak wszyscy wq... Łapią na samym wjeździe. Po za tym myślisz że czwarty raz firma bruk na rondzie przekłada za free? Parking zrobiony 4 lata temu dzisiaj rozebrany, parking przy kolegiacie kosztował prawie 500 tys zł, inny niewiele większy 1,2mln.

  Po co gres, beton? Źle było?

 • 4 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kris

  no ale idą wybory zapamiętamy to. A tak właściwie czy obwodnica nie powinna się kończyć w okolicy Miechucina, a co najmniej czy przy okazji przebudowy dw która się właśnie rozpoczyna nie powinna być wzięta pod uwagę takie poprowadzenie dw aby można było ominąć co najmniej dwa przejazdy kolejowe prowadząc drogę po lewej stronie torów kolejowych no odcinku Cieszenie - Miechucino!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 7 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jozef

  Jeżdżę codziennie do pracy do Żukowa. Żaden autobus mi nie pasuje A na sam przystanek mam 3 km. Bez drugiego etapu obwodnicy to ten pierwszy nie ma sensu. A teraz widzę że szybciej pracę zmienię niż pojeździe lepszą drogą.
  Ostatnio koło naszych Antków(okolice Lęborka) więcej dróg się remontuje

 • 8 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Abc

  Na taką "obwodnicę" też bym nie dał ani grosza.To jest powiększanie miasta o kolejne ulice. Kościerzyna ma prawdziwą obwodnicę.

 • 1 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jozef

  Ty chyba nie jeździsz w okolice Lęborka na to wychodzi....więcej to ty glupot nie pisz.

 • 11 14 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Nie ma dytków , to wiemy ale wystarczy nie kraść jak to mówiła wielka brocha i będą .
  Ciemny lud wszystko kupi , jak mawiał prezes kura i kupił sobie apartament na najwyższym piętrze w morenowym wieżowcu . Zapewne za marną państwową pensję .
  A inni zarobili w 2017 :
  Szydło - 295 tys
  Gliński -294 tys
  Gowin - 273 tys

  Dołóżmy do tego ochronkę mini prezesa za 2 mln rocznie , kilkadziesiąt rozbitych limuzyn , każda za ponad pół bańki . Nic nie wnoszące komisje , pomniki Le nina - ups Lecha .
  Odprawy prezesów spółek to już legenda .
  Można by jeszcze długo wyliczać , tylko po co .

  U nas taki jeden biznesmen mocno się zmienił , brodę zapuścił niczym talib i przesiadł się z eski na czerwoną korsę z 97 r. Ponoć boi się ,że przyjdzie Krzywousty i każe płacić podatek na ....
  kota prezesa , bo biznesmen ma a kot nie .

  Konkluzja jest niezmienna - wystarczy nie kraść ..... PiS ie

 • 8 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  co ma piernik do wiatraka.

 • 6 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  Przy Vat- cie to dopiero były pieniądze

 • 6 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Jak burmistrz ma jaja - to zamknąć ulicę 3 maja dla samochodów ciężarowych, niech się poruszają drogami wojewódzkimi 211 i 224, a 224 idealnie obejmuje obwodniczkę. Inne "samorządy mają do nas żal" za obowodniczkę i jeszcze środki na wiadukt w ulicy gdańskiej, która jest częścią 211 - ale burmistrz jest za cienki.

 • 12 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Jakby przegłosowali żeby drugi etap obwodnicy był w kierunku bytów-somonino to pewnie pieniądze by się znalazły a tak nie ma. A co do pierwszego etapu "obwodnicy" to śmiech na sali - jaka obwodnica ma ograniczenie do 50 km na godzinę - tylko w Kartuzach. Niech Burmistrz codziennie postoi sobie w korkach na Wzgórzu Wolności to może zmieni zdanie!!!

 • 16 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Gołuński przypomina ,jako żywo pana Anioła z Alternatywy 4. Taki to poziom, wystawać ze świecą przed sądami ,podpisywać pełowskie petycje z Adamowiczem i co ??? i pstro, czyli nic dla Kartuz.

 • 7 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Felek

  gdyby podsumować te wszytkie niepierwszoplanowe inwesycje (parkingi, ściezki rowerowe-przekładane kostki, węzły integracyjne 1 etap psieudo "byle wydać kasę obwodnicy", to może wspólnymi siłami różnych organów samorządowych można ruszyć było z richtyk obwodnicą, żeby był jakiś efekt - a tu odwrotna kolejność i teraz dytków feluje- taki POmorski wirtszaft....

 • 7 4 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  @Felek masz zupełności rację jakby zliczyć wszystkie psedoinwestycje razem wzięte plus planowana inwestycja wiaduktu kolejowego na ulicy gdanskiej , która moim zdaniem jest niepotrzebna lub w późniejszym czasie gdy w całości by powstała cała obwodnica wkoło Kartuz ,gdyż cały ruch samochodowy przemieszcza się przez centrum miasta zatruwajac mieszkańców i korkujac przejazd.Pieniadze są zle dzielone .1 drogi .2Kanalizacja i wodociagi.3 Chodniki 4.Parkingi 5. Ścieżki rowerowe i inne zadania ,które mieszkańcy chcieli mieć zrobione jeżeli tej kolejności nie zachowamy tworzy się chaos i ludzie zaczynają się burzyć

 • 14 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skutki

  Daliście ciała z inwestycjami kolejowymi i teraz musicie je naprawić - teraz objazd przez Kokoszki, teraz wiadukt na Gdańskiej. Wyrzuciliście pieniądze na drogę, którą przez pomyłkę nazwaliście: I etap obwodnicy. I teraz twierdzicie, że obwodnicy nie będzie?

  Trzeba wyrzucić ze stołków tych sabotażystów, którzy niczego dobrze nie potrafią zrobić.

 • 16 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  wiadukt na ulicy Gdańskiej to dobra inwestycja zwłaszcza że przy okazji mają wyremontować ulicę i zrobić porządek po stronie Orlenu.

  Każde upłynnienie ma sens, pytanie czy ta kolejność i rozwalanie tego co jakiś czas temu było robione to właściwa droga.

  Mieli parcie z PKM więc wszystko robili na odwal, teraz ją zamkną by poprawić fuszerki czyli DWA razy (a nawet trzy) robią to samo ! to wszystko kosztuje PANIE LAMCZYK ! Może się Pan pochwal efektami zarządzania własnej firmy gdy jeszcze prosperowała.

  Pani MGG czy pan wiesz że w 3city ludzie mają lepsze i większe "rynki" niż te śmietniki w kartuzach ? przestań Pan kit wciskać że 3city będą jeździć do kartuz na zakupy...

  Szacunek dla MGG, nie oferując nic wygrał wybory niemal śpiewająco! sami chcieliście powtórki z historii to macie !!

 • 12 3 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Panie burmistrzu - zapamiętam to przy wyborach -kolejna wtopa.

 • 17 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Farsa

  To zbieranie podpisów pod petycją budowy obwodnicy i wciąganie w to starosty i wójtów Sierakowic i Chmielna to jakaś kpina. Przecież kto jak kto ale burmistrz powinien po tylu spotkaniach z marszałkiem wiedzieć , ze marszałek nie ma w budżecie takich pieniędzy. Teraz wymyślanie nowych wiaduktów na ul. Sędzickiego, to o co tu chodzi? Przed wyborami obiecywano bajki, a okazało się jak zwykle!

 • 3 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @farsa

  to wy wymyślaliście te bajki

 • 2 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ,,,,,

  Zamiast budować jakiś wiadukt na ul. Gdańskiej, który może poczekać to niech w końcu wybudują tą obwodnicę bo odechciewa mi się już stanie w tych korkach.

 • 4 1 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @"""

  nie wybudują ci obwodnicy za pieniądze z Unii Europejskiej, które są przeznaczone na rozbudowę sieci kolejowych. Pomyśl o przeniesieniu tyłka na pociąg, bo zdaje się, że szybciej reaktywują kolej do Sierakowic niż obwodnicę. I słusznie, transport zbiorowy kolejowy jest bardziej ekologiczny.

 • 2 6 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Do póki pis rządzi to nie będzie pieniędzy na pomorskie inwestycje.

 • 1 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Yes Bonno

  Yes, święta prawda, bo niedługo wyjdziemy z unii.

 • 6 2 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Przypomnijmy sobie jak Gołuński na początku kadencji bardziej był zainteresowany zmianą przebiegu obwodnicy. Blokował nawet budowę I etapu ale bezskutecznie. Nic nie zrobił aby 20 mln które zostały z kwoty przeznaczonej na I etap (40 mln.) zainwestować na rozpoczęcie dalszych prac. Wolał się skupić na ich zablokowaniu. Teraz udaje, że 'chce". Obłuda panie Gołuński obłuda!

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ALE O CO CHODZI ?

  To Kartuzy już nie są stolica świata ?

 • 3 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miecio Betoniarz

  A może by tak lotnisko ? albo metro ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo