Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Pioch Kartuzy
Reklama SilverLove Kartuzy
Reklama Dekar

Nasze interwencje

Policjanci też muszą zapinać pasy bezpieczeństwa. A w praktyce...

Opublikowany: 2011-11-23 13:52 Autor: Wojciech Drewka

- Jak to jest z przepisami dotyczącymi zapinania pasów? Czy one dotyczą także policjantów, bo często widuję funkcjonariuszy, czy strażników miejskich jadących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Czy to nie naganne? - pyta nasz Czytelnik. Policja odpowiada: funkcjonariuszy obowiązują takie same przepisy jak wszystkich kierowców.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

Z intrygującym zagadnieniem zwrócił się do nas pan Michał, nasz Czytelnik, pytając o przepisy dotyczące konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

- Każdy z nas, kierowców, ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, bo pomijając względy bezpieczeństwa, za ich niezapięcie możemy zapłacić mandat – mówi pan Michał. – A co z policjantami? Przecież oni jeżdżąc radiowozami nie zawsze są w trakcie jakiejś akcji, a często widzę, że ani kierowca, ani funkcjonariusz siedzący na miejscu pasażera nie mają zapiętych pasów. Wydaje mi się, że to poważny problem, bo przykład powinien iść z góry. Uważam, że jeżeli przepisy obowiązują, to policjanci przede wszystkim powinni ich przestrzegać. Chyba, że są jakieś względy, o których nie wiem, a które decydują o tym, czy powinni zapisać pasy, czy też nie. Wyjaśnijcie to proszę.

Sprawę wyjaśnia w zasadzie rzut oka na kodeks drogowy. A dokładniej Art. 39., który mówi, że "kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3 (dotyczy przewożenia dzieci w fotelikach – red.).

Zgodnie z przepisami zapinanie pasów nie dotyczy m.in.: osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów; kobiety o widocznej ciąży; kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera; instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania; policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (…) itd. podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej; zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej; konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych; osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

- Policjanci mają obowiązek zapiania pasów bezpieczeństwa, ponieważ obowiązują ich takie same przepisy jak wszystkich innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji. – Są jedynie szczególne przypadki, kiedy policjant nie ma obowiązku zapinania pasów. Taki przykładem jest właśnie chociażby konwojowanie osoby zatrzymanej, kiedy funkcjonariusz musi mieć pełną swobodę ruchu i możliwość podjęcia interwencji w każdej chwili. Poza tym policjanci zobowiązani są do przestrzegania wszelkich zasad ruchu drogowego.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [42]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komentarze

  Brak komentarzy.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PAPA

  No i tak powinno to wyglądać w demokracji!!!Jak teraz zobaczę radiowóz a policjant nie będzie miał zapiętego pasa to powiadomię św. Piotra żeby wlepił Mu mandat!!! Jak nie pomoże to powoła go do siebie na zawsze.Amen.

 • 0 1 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # abc

  policjanci z "drogówki" zawsze mają zapięte pasy! Stawiam flaszkę, jak ktoś zrobi im fotkę i udowodni, że jest inaczej!

 • 0 1 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lalus

  zgadzam sie drgówka ma zwsze albo prawie zawsze zapiete pasy, czego nie mozna powiedziec o funkcjonariuszach z prewencji, nie dosc ze w ogole pasow nie zapinaja podczas słuzby to jeszcze po pracy lamia przepisy i notorycznie pasow nie zapinaja.

 • 0 1 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do w/w

  Co wolno wojewodzie to nie tobie ......

 • 1 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @laluś

  ale ty zorientowany jesteś - kapuś w policji czyżby ?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .......

  o rozmawianiu przez komórki nie wspomnę

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CIEKAWE...

  ...czy jak fotoradar złapie radiowóz, gdzie policjant przekroczył prędkość (bez włączonej sygnalizacji pojazdu uprzywilejowanego) i nie miał zapiętych pasów to czy dostanie mandat za taką fotkę?
  Wątpię w to bardzo, bo wyższą prędkość zawsze może wytłumaczyć pośpiechem na interwencję, ale brak pasów gdy nie konwojował zatrzymanego już nie miałoby wytłumaczenia.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to prawda?

  czy to prawda, że jak policjant jest sam, to nie może ściągać na radar? Tylko musi być dwóch policjantów?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ciekawe

  jak złapią milicjanta na fotoradarze to na pewno pouczą go tylko - manadty to wypisują zwykłym śmiertelnikom

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krecik

  Policjanci, jak policjanci! najgorzej jeżdżą i najbardziej łamią przepisy drogowe kierowcy oznakowanych samochodów służby zdrowia. Często spaceruję ul. Floriana Ceynowy chodnikiem po stronie Pana Plichty. Widzę wówczas, jak różnej maści karetki skręcają z dołu 3 Maja w kierunku na bazę.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czy to prawda

  nie może - musi być ich trzech - jeden obsługuje radar, drugi czyta dokumenty a trzeci pisze mandat

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to prawda?

  ale ja pytam serio. Dostałam mandat od policjanta, złapał mnie na radar. Ktoś mi powiedział, że jak był sam to nie miał prawa mi dać mandatu. Chcę wiedzieć czy się "sfrajerowałam" przyjmując ten mandat.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czy to prawda

  nie jesteś frajerem - kiedyś nie wziąłem mandatu do policjanta który był sam w patrolu i w sądzie i tak przegrałem mało tego to jeszcze na paliwo do Gdańska straciłem kasę

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to prawda?

  dzięki, już myślałam, że mnie "wycyckał".

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czy to prawda

  "sfrajerowałeś" się tym pytaniem, a co z różnica czy jest jeden czy dwóch, chyba nie trzeba dwóch policjantów do obsługi radaru.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to prawda?

  kto pyta nie błądzi...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to prawda?

  no pluć jadem, no już!
  Żmije...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do czy to prawda

  no ale sam musisz przyznać że to było debilne?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Drewka

  mam nadzieję ze redaktor Drewka zapina pasy ????!!!! bo będzie bieda

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lolo

  ojojoj normalnie sensacja na skale całej polski, policjanci jeżdżą bez pasów odkryliście amerykę....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  oj Drewka .......

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wredne kaszuby

  jaki jest ulubiony temat expressu kaszubskiego?
  coś o policji-byle co-byle kaszubskie podniebienia poszczuć

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gomezx

  Jak dla mnie to niech sobie jeżdżą bez tych pasów, dla mnie żadna różnica grunt że jak człowiek dzwoni po pomoc to przyjeżdżają. A zawistne KASZUBY, i gównażeria niech sobie pisze co chce w internecie na temat policji. W większości to ludzie którzy nigdy nie byli w potrzebie (realnej, a nie głupoty jakiejś) wezwania na pomoc policji.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rumcajs-szewc z Jičína

  a zeby wam kiedys sie zapalił samochód wewnatrz, a w starym policyjnym wozie zablokowały sie pasy i policjant niemogłby wyjsc cie ratowac, to by było wesoło...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  hahahahhaahhahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahah jak kartuska drogówka ma zapięte pasy to ja jestem matka Teresa haha naprawdę mnie to rozbawiło hahahahahh hihi nie po prostu nie mogę he . zgodzę się z tym ze maja zapięte pasy ale przez siedzenie a nie przez siebie , także zwracam się do ciebie ,, abc " nie radze ci się zakładać o flaszkę bo przegrasz i mogę ci to udowodnić przy okazji zrobię ładną fotkę . ale czas najwyższy ze ktoś się wziął za porządek .pozdro;)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A gdzie mogę kupic takie karteczki do wypisywania mandatów za brak pasów . i jaka mogę wpisać kwotę i ile punktów się daje policji za takie wykroczenia ?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  ale fajnie tak sie pośmiać przed snem ;))

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  mam nadzieje, że już się wyspałeś i na trzeźwo spoglądasz na świat. Ponawiam zakład! Ty jednak nie odróżniasz "drogówki" od patrolówki! Bo chłopaki z patrolu faktycznie jeżdżą bez pasów:-)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwator

  ty takie głupoty wypisujesz że aż żal, patrolówkę z drogówką porównujesz, to jak Wietnamczyka z Koreańczykiem. Wypisywać takie głupoty, a nie wiedzieć podstawowych rzeczy. Pozdrawiam

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ABC

  Art. 39 ust. 2 Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
  Punkt 5 policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,

  Jednoznacznie jest napisane że nie dotyczy Policji... A więc nie muszą zapinać pasów! Zresztą w artykule wyżej też jest ten ustęp wymieniony. Więc nie wiem czemu dalej pisze że muszą.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @abc

  ty idź lepiej na studia na wybika to zaczniesz może jarzyć co czytasz

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ABC

  Policja musi zapinać pasy ale w niektórych przypadkach nie musi tak jak powiedziała pani rzecznik ale to gwoli wyjaśnienia.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wszystkich

  Natomiast jeśli chodzi o to czy naprawde zapinają czy nie jakie to ma znaczenia? Dlaczego wszyscy ludzie dowalają sie do policji, moze i pasów nie zapinają ale to z innych powodów a wy wszyscy cywile tak sie bulwersujecie zwracacie uwage na pasy któe nie zawsze przy wypadku pomagają a nic nie mówicie o tym jak wy jeździcie ( na ograniczeniu do 50km/h większość jedzie najmniej 70) nie wspomne ze gdzie jest ograniczenie do 90 to jedziecie ze 120. Pozatym nie wiem dlaczego policji nikt nie szanuje gdyby nie policja to byście żyli w wielkiej nędzy przykład warszawa 11 listopada uczestnicy powinni dostać po ryjach i to porządnie a tu sie okazuje ze teraz za wszystko odpowiada policja!!! takie jest nasze polskie prawo. POLICJA MA NAJMNIEJSZE UPRAWNIENIA tylko wy cywile o tym nie wiecie

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tvn

  no to zostaje tylko W-11

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stach

  Latem jechałem z sąsiadem który jest policjantem z Gdyni w stronę Kościerzyny ,że sąsiad jedzie szybko to złapali na radar.
  Zatrzymali a sąsiad pokazał blachę i życzył miłej służby i bez problemu puścili. Jak rozmawiałem z nim mówił , że nigdy nie zapina pasów chyba że jedzie gdzieś dalej np. do Warszawy itd.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A panowie z przodkowa

  Właśnie panowie którzy myślą że są Stevenem Seagal mają pasy wpięte na stałe przez fotel i wsiadają bez zapinania,nawet sam pan komendant,mam świadków hehhhh,i kto im wlepi po mandaciku,pewnie nikt bo pies psa nie ugryzie co nie.......(kolejny przykład sprawiedliwości w polsce )

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rerfer

  ciekawe hmm... normalne jest to że policjant policjantowi nic nie zrobi. Czy wy też swoich kolegów wpracy kablujecie do szefa?? taka to sprawidliwość. żałośni jestescie

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Panów Policjantów na forum

  Panowie Policjanci czy nie jest tak,że autorowi tekstu brak pomysłu napisanie czegoś ciekawego i przy jakimś zdarzeniu zauważył,że jeździcie na wypadki bez pasów i podjął temat aby był kontrowersyjny.......a wy na forum użalacie się nad sobą

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do komenatarza powyżej

  chociaż ktoś zauważył pewną prawidłowość a już myślałem ,że nikt tu nie myśli

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gość

  ten przepis powinien się zmienić bo w przypadku kiedy policjant musiałby szybko zainterweniować albo wszcząć pościg pieszo to by się pierwsze zaplątał w te pasy tak jak jest podczas konwoju kiedy to policjant nie musi mieć zapiętych pasów...

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ANTONI SZTACHETKA Z RODZINY PŁOTKÓW

  DLATEGO BO JEDEN UMIE CZYTAĆ A DRUGI PISAĆ

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo