Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Pioch Kartuzy
Reklama SilverLove Kartuzy
Reklama Dekar

Tydzień temu w pożarze zginął młody człowiek. Dziś strażacy tłumaczyli młodzieży, jak groźny jest czad

Opublikowany: 2016-11-17 11:10 Autor: Magda Dzienisz

Uczniowie ZSO nr 2 na os. Wybickiego w Kartuzach wysłuchali prezentacji o tym, jak ogromnym zagrożeniem jest czad, jak się przed nim chronić, a także jak postępować na wypadek pożaru. Strażacy ostrzegali przed tragicznymi skutkami zaczadzenia - smutnym przykładem jest śmierć 25-latka z Sierakowic, który w ubiegłym tygodniu zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

Ostatnie dni w powiecie kartuskim przebiegły niestety pod znakiem pożarów – niemal codziennie strażacy walczyli z ogniem. Tragiczne skutki miało ubiegłotygodniowe zdarzenie w Sierakowicach, w wyniku zaczadzenia zmarł 25-latek. Liczba pożarów wciąż rośnie, według statystyk w sezonie 2015/2016 wykryto aż 81 przypadków nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, 17 osób na skutek pożarów i zaczadzeń trafiło do szpitala.

Aby uświadomić o zagrożeniach pożarowych oraz związanych z ulatnianiem się tlenku węgla, strażacy z KPP Kartuzy ruszyli z kampanią „Czad i ogień. Obudź czujność”. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodzieży. Dziś uczniowie ZSO nr 2 na os. Wybickiego w Kartuzach mieli okazję dowiedzieć się o niebezpieczeństwach związanych z czadem, a także jak uniknąć zatrucia tym gazem.

fot. Magda Dzienisz

- Czad jest niezwykle groźny także dlatego, że nie można go wyczuć. To gaz bezwonny, pozbawiony smaku i barwy – mówił kpt. Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego KPP Kartuzy. – Blokuje dostęp tlenu do organizmu, zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując śmierć przez uduszenie. Zatrucie objawia się m.in. dusznością, zawrotami głowy, wymiotami. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie, wyprowadzić na zewnątrz dzieci, młodsze rodzeństwo, osoby starsze, pozostałych członków rodziny, zadzwonić po odpowiednie służby: straż i pogotowie.

fot. Magda Dzienisz

Strażacy radzili również, jak zachowywać się na wypadek pożaru, opowiedzieli o działaniach ratowniczych, zaprezentowali jak wygląda ich umundurowanie i w jaki sposób prowadzą akcję. Młodzież mogła także z bliska zobaczyć wóz ratowniczo-gaśniczy.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nigdy więcej nie mówić "DAŁEM CZADU"

  To pierwszy krok aby być bezpiecznym.

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # osp

  proponuje wyjąć kominiarkę z pod maski i na pewno nie ubierać jej tak na przyszłość taki ,,strażak" mógłby czasami zostać z tym poszkodowanym

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @osp

  A jak inaczej założyć maskę z zaczepami nahelmowymi.
  Na szkolenie idźcie niedoskonałości z wiosek

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # strażak ochotnik

  Jaka szkoda, że "zachodzącego słońca straży z Miechucina", - El komendanta Edzia nie było.
  Tylko on - wodzirej gminny potrafi zadać czadu wszelkim imprezom.
  Może on to olał, bo tu odznak, kwiatów i innych gadżetów nie rozdawano i zdjęć do PAP nie robiono.
  Po prostu gościu podniósł swoją cenę. Jego zbójnickie prawo. Sorry, taki mamy klimat i już.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaaabb

  Co za denny tytuł. Zawsze edukują po tragedii, zamiast prędzej. Fakt, że może to się zdarzyć zawsze, nawet po takich kursach, natomiast musi coś się wydarzyć, żeby zaczęli mówić o zagrożeniach związanych z różnymi zjawiskami. Krótko mówiąc, jakby się nie stało, to pewnie temat czadu nie byłby podjęty.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Aaaaabb

  Gdybyś czytał regularnie, kartuskie portale to byś wiedział, że od kilku lat pojawia się artykuł o niebzpieczenstwie jakie niesie tak za sobą tlenek węgla, oraz w jaki sposób można sie uchronić przed zatruciem.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaaabb

  A co ma artykuł do tego typu spotkań? Więcej pokazów, spotkań ze strażakami, którzy na pewno uświadamiają dosadnie niż artykuł skopiowany z innych stron.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kandydat na strażaka

  Oglądam fotki i oglądam i myślę, iż oślepłem a tu brak mi Naszego fotogenicznego Edzia strażaka i dopiero po przeczytaniu wypowiedzi strażaka ochotnika przejrzałem.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # S.D

  Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać, jak czyta się komentarze co niektórych.
  Zazdrość Was zżera czy po prostu jesteście co niektórzy "nieudacznikami i nieukami". I nic Wam nie wychodzi.
  Wasze myślenie mnie osobiście przeraża. Co z Wami ludzie? Komuś się udało dojść do czegoś w życiu, a Panu/Pani to przeszkadza.. Pan E. Kwidziński jest na tych wszystkich imprezach ( uroczystościach) ponieważ Go zapraszają. A spowodowane jest to tym jaką funkcję pełni. Tym samym jest to Komendant Powiatowy. Jakby ktoś nie wiedział. Ważna funkcja. Czyż nie? Więc nie wiem dlaczego, ktoś cały czas się Go czepia. Naprawdę nie wiem.. ( może jakiś zazdrośnik który podlega pod Niego) . On wykonuje tylko swoje obowiązki tak samo jak policjant, prawnik, hydraulik czy stolarz. Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Są ludzie źli i dobrzy.. Trochę zrozumienia i myślenia.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Aaaaabb

  Wiesz co? Przez 15 lat prowadziłem w szkołach takie spotkania i pewnie w żadnej z nich nie trafiłem na Ciebie, ale zapytaj młodszych w rodzinie, czy tylko w szkołach mówi się o bezpieczeństwie po jakiejś tragedii. Uwierz mi, że nie. Pewnie dzięki takim spotkaniom z dziećmi i młodzieżą niejeden dzisiaj żyje i czyta te słowa

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo