Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Auto Części SEBA
 Reklama Namioty Emko
Reklama Dekar

Kartuzy. Młody złodziej drwi sobie z policji i robi co chce. Dlaczego nie ma na niego sposobu?

Opublikowany: 2017-02-15 15:56 Autor: Wojciech Drewka

Ma zaledwie 15 lat, a już dorobił się pokaźnej "kartoteki". Ma na koncie wiele włamań, kradzieży, napadów - głównie w Kartuzach. Policja zatrzymywała go już wielokrotnie, ale chłopak pozostaje bezkarny. Bo takie jest prawo. - Co się musi stać, by ktoś wreszcie potraktował sprawę poważnie? - mówią nasi rozmówcy.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Dzierżążno

Nie po raz pierwszy piszemy o młodym człowieku, który mimo wielu popełnianych przestępstw pozostaje bezkarny. Jakiś czas temu po serii naszych artykułów na temat działalności 19-letniego złodzieja, zastosowano wobec niego tymczasowy areszt. Wcześniej pozostawał bezkarny – policjanci zatrzymywali go za kradzieże, a on wracał na wolność i wręcz śmiał się z funkcjonariuszy. Liczba popełnionych przez niego przestępstw okazała się wreszcie na tyle duża, że sąd nie miał już żadnych wątpliwości i 19-latek trafił za kratki.

O ile wtedy rzecz dotyczyła osoby dorosłej, to w przypadku osoby nieletniej sytuacja jest bardziej złożona. I tak jest z 15-latkem z Kartuz. Chłopak mimo tak młodego wieku ma już na koncie całą masę przestępstw. Niedawno razem z 20-latkiem włamał się do budynku Gimnazjum przy ul. Piłsudskiego i ukradł sprzęt komputerowy o wartości 6 tys. zł. Jest też podejrzewany o drobne włamania do pomieszczeń gospodarczych, garaży i kościelnych skarbonek. Jakiś czas temu napadł na starszą kobietę i ją poranił.

fot.archiwum/KPP Kartuzy

Z naszych informacji wynika, że chłopak ma bardzo skomplikowaną sytuację rodzinną i przebywa w otwartej placówce opiekuńczej. Często odwoził go tam policyjny radiowóz, ale po jakimś czasie chłopak znów rozrabiał w mieście. Zdaniem naszych rozmówców 15-latek stwarza poważne zagrożenie.

- Na co my czekamy? Co musi się jeszcze stać, żeby sąd dostrzegł wysoki poziom demoralizacji tego chłopaka i skierował go do ośrodka zamkniętego? On przecież widzi, że cokolwiek zrobi, uchodzi mu to płazem. To jasne, że będzie się stawał coraz bardziej zuchwały i agresywny – pytają nasi rozmówcy.

Nie udało nam się dziś porozmawiać z prezesem kartuskiego sądu, ale z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że sąd rodzinny ma bardzo szeroki zakres możliwości, jeżeli chodzi o stosowanie środków wychowawczych i poprawczych wobec nieletniego. Zazwyczaj zaczyna się od łagodnych sankcji, a jeśli nie przynoszą one skutku, nieletniego kieruje się na przykład do zakładu wychowawczego oddalonego od miejsca zamieszkania. Jeśli i to nie pomaga sąd może skierować do placówki resocjalizacyjnej o charakterze zamkniętym. Kartuscy policjanci dziwią się, że do tej pory nie zastosowano tego rozwiązania właśnie wobec 15-latka. Dlatego do tematu będziemy jeszcze wracać.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [45]

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Młody ma plecy?

  Ktoś Go lubi?

 • 13 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kropek

  Dziwię się że ludzie obeznani z prawem nie wiedzą co z nim zrobić widocznie to są ludzie nie douczeni.Czy musi dojść do tragedi żeby zrobić z nim porządek,jeżeli on wejdzie mi w paradę to chyba nie przeżyje i na tym się skończą kłopoty policji i innych nieudaczników.

 • 19 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Młody musi

  łody musi zrobić rozbój na prokuratorze lub na jakiejś wyższej postawionej osobie, bo co to jest napad na starszą osobę i ją zranić to chyba u nas zgodnie z prawem . gdyby on chociaż miał samochód i zaparkował go w niedozwolonym miejscu, to by mu sie oberwało a tak te skromne 6 tysięcy z rabunku to tylko pochwale dać. Brawo nasze sądownictwo

 • 27 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do drewki

  On nie drwi z Policji ale z sądu. A pana tytuł artykułu drwi z Policji chociaż z treści jasno wynika ze to "wina" sądu. Rzetelność na pierwszym miejscu. A nie tania sensacja.

 • 15 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Armia Macierenki wita w swych szeregach

  takich (am)BITNYCH młodych zakapiorów. Dadzą mundur i będzie mógł bić (ale tylko tych, których rozkażą mu walić) i będzie nawet stopniowo awansował. Za pięć lat zajdzie już wysoko w hierarchii (tak jak inni 20-to latkowie, których nazwiska znamy). Spotka tam wielu podobnych sobie kumpli z orłem namalowanym na bejsbolu.

 • 14 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Skończy mu się passa, skończy, gdy ktoś straci cierpliwość i da mu tak w mazak, że nakryje się połamanymi nogami. Skoro nie ma innej rady...

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W wielu krajach obowiązuje zasada

  że jeśli dokonać potrafisz czynu bandyckiego (np. napaść, zranić i okraść dorosłą osobę), to jesteś traktowany jak dorosły (nawet jeśli masz 9 lat). W Brazylii dziecięce uzbrojone gangi napadają i mordują ludzi i są ostrzeliwane przez policję bez pardonu, bez względu na wiek "dzieciaków", które są równie groźne, jak dorośli gangsterzy. Dostać kulę z ręki 10-cio latka, czy 40-to latka, to naprawdę jest to samo.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # może upublicznic nazwisko

  i wizerunek...... to by ludzie mieli sie troche na baczności.
  dac mu w pie...l w ciemnym miejscu..

 • 16 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Stwierdzić należy, że w Kartuzach mamy ŻÓŁWIE TEMPO instytucji, których zadaniem jest OCHRONA SPOŁECZEŃSTWA przed PATOLOGIĄ.
  Nie wolno czekać aż CHWASTY urosną. Tępić je trzeba, kiedy kiełkują...

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do drewki

  Zwykle przeznacza i źle zrozumie to prawda. Raczej też dotrzymuje słowa i ujawnia dane, radzę ograniczone zufanie.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czy dobrze się uczy?

  Chodzi do szkoły?

 • 12 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co za pytanie

  Same szóstki na świadectwie, pochwały dyrekcji i autorytetów z KODu i PO.

 • 7 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Misiewicz

  Może to jest kartuski Misiewicz (pod specjalnym "parasolem"), np. syn księdza lub coś takiego. Co na to pan Misiorny i jemu podobni?

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rysia

  Przede wszystkim w tekście znalazł się błąd, a mianowicie przepisy UPN jasno precyzują, że nieletnich, którzy popełniają czyny karalne można umieścić m.in. nie w zakładzie wychowawczym, a uściślając w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich lub w zakładzie poprawczym. Tego typu placówki rozmieszczone są na terenie całej Polski, więc może tym razem według sądu zasadne będzie umieszczenie tego nieletniego w placówce zamkniętej, oddalonej od domu rodzinnego chłopca i środowiska, w którym do tej pory funkcjonuje, aby zdecydowanie go odizolować i poddać terapii wychowawczej i resocjalizacyjnej.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Nieletni był swojego czasu umieszczony w Chojnicach w schronisku za swoje dobre wedlug sądu zachowanie wrócił do Kartuz. W placówce w Kartuzach nie przebywa bo za kazdym razem po przywiezieniu przez odpowiednie służby ucieka. Mimo swojego młodego wieku jest bardzo zdemoralizowany i dopóki doputy nie trafi do ośrodka zamnknietego tak będzie funcjonowal. Pochodzi z patologicznej rodziny nie mając wzorców do naśladowania. Kradnie aby mieć z czego żyć aby pomagać matce,która też nie jest święta.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Misiewicz?

  co oznacza "Misiewicz?znaczenie jakieś pejoratywne

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miro

  Jak ma na drugie imie i nazwisko babci?

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # john

  Andrzej z Gliwic

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ddfgg

  zamknąć go w piwnicy bez okna z metalowymi drzwiami i tyle jak nie potrafią sobie z takimi radzić

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # K-zy

  To jest Maciek

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ładne imię

  Szkoda Go. Jeśli dorośli Mu nie pomogą, to zmarnuje swoje życie :(

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # john porter

  zamknac na 3 lata

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaja to sa

  Po co go zamykać

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Opanujcie się

  To jest dziecko i trzeba Mu pomóc. Dobry wychowawca w dobrym ośrodku może wiele zdziałać.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xyz

  Złodziej kradnie sobie,a policja wykrywa. Wykrywalnosc rosnie. I tak w koło. To nie pierwszy taki pomocnik policji kartuzkej. Policja ma ułatwione zadanie przy statystykach. Wie kogo łapac, gdzie szukac itd. W kartuzach jest stała ekipa złodzieji lumpŏw dilerŏw i innych typŏw panda itd.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dudek

  Zamknąć cwaniaka do więzienia a tam dostanie w kość i zmondrzeje albo będzie jeszcze głupszy , jak dojdzie do tragedii to dopiero zrobią z nim porządek .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A rumpi

  Co z uszatkami co biorą panny z przybytkiem? Teraz zamkneli im ferajne... jakie to smutne ze nie będą mieli się gdzie bawić...

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Opanujcie się

  To ugość go przez 2 tygodnie, serdeńko. Potem opowiesz jak było (jeśli nie będziesz w szpitalu, albo pogorzelcem).

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dudek

  typowy czub

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahah

  uszatek sie odezwał :) każdego szkoda ^^

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Opanujcie się

  Chłopie ( a może kobieto ) . To jest dziecko ? To przestępca . Wierz mi taki to ma juz we krwi, zaden wychowawca go już nie zmieni. Wierz mi, wiem co mówię. Jeszcze żaden ośrodek wychowawczy czy zakład karny nie wyprowadził przestępcy na dobrą drogę. tam to dopiero oni sie uczą swojego " fachu". Nie ma litości dla takich. Tylko niestety w Polsce jest litość.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komendant Kiełkowski.......

  może Pan ze swoimi miernikami cos na to poradzi? Ponoć Pan najmądrzejszy....??? więcej jak osiągnie Pan swoje mierniki..kosztem zdrowia innych.......to uwierzą,że i tu Pan coś poradzi...uchahahahahahahaha.....................mam nadzieję że sobie podyskutujemy jeszcze panie komendancie publicznie

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  będzie sie cześto schylał po mydło. tego życze, i bez poślizgu żeby było. oby mnie nie okradł. że też taki ktoś spokojnie chodzi po ulicy. a nawalonego rowerzyste zamykają.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @komen kiel

  znowu tam sie gryziecie w schronisku ? wylewaj swoje zale przy kielichu

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirek

  Czemu złodziejowi zakrywacie mordę ? Nie dość że nic mu nie robią to jeszcze jest przyzwolenie na zatajanie tożsamości złodzieja , chory kraj...Tak by ludzie wiedzieli że mają do czynienia z złodziejem , ale nie bo jak pokażą jego twarz biednemu złodziejaszkowi coś sie stanie...

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # !!!

  Macie swoje bezstresowe wychowanie oraz róbta co chceta.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lincz

  No to policja i sąd chyba będą musieli chronić dzieciaka przed linczem lokalnej społeczności.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # QQQ

  pokazać twarz degenerata!

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # muł = bagno

  no cóż ... bo taka jest policja. Jak drapną ojca rodziny to pojadą na nim jak pchła na psie, a jak trafi się kozak to gieroje nie wiedzą co zrobić ... znam ja kartuskich policjantów .... dno

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maciej, Kasia i Łukasz

  Rodzina Adamsow. Zapomniałabym o Piórze... Spacerują, brzydko wyglądają i ochydnie pachną. Cóż - każde miasto ma takich nieudaczników

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Maciej, Kasia i Łukasz

  Przemawia przez Ciebie egoizm, oraz pogarda wobec tych ludzi, to że są tacy a nie inni, to nie tylko ich wina, ale całego systemu wspierania i "opieki" państwa, duży wpływ na to, ma również to, jak ich traktuje najbliższe środowisko. Potępiać, krytykować, wręcz obrażać jest łatwo, ale pomóc wyrwać się z tego stanu, wskazać drogę, wesprzeć i pokazać, że wcale tak nie musi być, że ich los nie musi taki być można by pewnie policzyć na palcach jednej dłoni. Co więcej większość skwituje to zdaniem, przecież jest ośrodek pomocy społecznej oni są finansowani z moich podatków- więc moje ręce i sumienie jest czyste, ja zrobiłem wszystko, nic więcej od siebie dawać nie muszę. Niestety znieczulica jest coraz większa, sprowadza się do jednego, ja swoje zapłaciłem, płacę więc wymagam.
  Za czasów PRL-u wyprostowali by panowie milicjanci tego młodzieńca, raz, drugi, i jego droga życiowa uległaby zmianie, teraz bardziej żywiołowe i siłowe zatrzymanie bandziora spotyka się z falą hejtu, oraz krytyki policjantów, bo przecież nie trzeba było rzucać go na ziemię, bo to grzeczny chłopak był, i teraz ma siniaki na pyszczychu, bo musiał zostać obity na posterunku, a nie od tego że się szarpał to go mundurowy docisnął do podłoża, itd. A skąd ów policjant ma wiedzieć, że jeden czy drugi nie ma broni.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@

  juz po problemie,pogonili sie rano po sikorskiego i zatrzymali

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lokalles

  patologia kartuska....

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to ja 15 lat

  haha haha

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Albanos

  Pieprzycie o ośrodkach zakładach itp,a ch..a o tym wiecie, byłem taki jak on a nawet gorszy tyle tylko że nie napadalem na ludzi, byłem w ośrodkach schroniskach i jeszcze dalej i nic nie pomogło, teraz mam prawie trzydziestke i dopiero jak znalazłem kobietę z którą jestem się ogarnąłem a do 26 roku życia robilem co chciałem, musi chłopak znaleźć kogoś kto go ogarnie

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo