Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Pioch Kartuzy
Reklama Satpol Kartuzy
Strony Internetowe

Strażacy z Leźna mają najstarszy wóz bojowy w powiecie. Apelują o pomoc przy zakupie nowego

Opublikowany: 2017-06-08 12:53 Autor: Wojciech Drewka

Star, którym do pożarów wyjeżdżają strażacy z OSP w Leźnie ma 41 lat. To najstarszy tego typu pojazd na wyposażeniu OSP w powiecie kartuskim. Użytkowanie takiego wozu stało się uciążliwe. Dlatego strażacy z Leźna starają się o zakup nowego. Apelują o pomoc bo - jak mówią - liczy się każda złotówka.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

OSP w Leźnie jest jednostką operacyjno – techniczną kategorii II, liczącą 51 członków czynnych i cztery drużyny młodzieżowe. Podejmuje rocznie około 50 działań ratowniczo-gaśniczych ratując życie, zdrowie, głównie z racji sąsiedztwa ruchliwej drogi krajowej nr 7. Z tego względu jednostka została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Ale do skutecznego działania ochotnikom z Leźna potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Dysponują dwoma samochodami: fordem transitem do ratownictwa techniczno – drogowego oraz leciwym starem 244. Auto z 1976 r. jest najstarszym tego rodzaju pojazdem w powiecie kartuskim.

- Wymiana tego pojazdu jest konieczna, bo zazwyczaj po wyjeździe na akcję ratowniczo-gaśniczą konieczna jest drobna, a czasem i większa naprawa – mówi sekretarz OSP Leźno Tomasz Pellowski. – Tylko dzięki determinacji naszych konserwatorów i innych druhów, ten samochód jest prawie zawsze gotowy działań. Jednak awarie są coraz poważniejsze i kosztowne, a to „podcina nam skrzydła”.

fot.OSP Leźno

Dlatego zarząd OSP w Leźnie szuka możliwości wymiany. Wartość nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego to około 750 tys. zł. Strażacy z Leźna liczą, że z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego dostaną około 200 tys. zł, zaś resztę kwoty ma pokryć gmina Żukowo oraz jednostka. Strażacy potrzebują około 20 tys. zł, stąd apel o wsparcie.

- Mamy część brakującej kwoty, ale obawiamy się, że może nam zabraknąć, bo nie wiemy na przykład jak będą się kształtowały ceny po przetargu. Dlatego postanowiliśmy zaapelować o pomoc. Liczymy, że znajdą się osoby lub firmy, które byłby skłonne nas wesprzeć – mówi Tomasz Pellowski. – Dla nas liczy się naprawdę każda, nawet najmniejsza kwota.

Osoby chcące wesprzeć strażaków z Leźna mogą przekazywać środki na konto: 90 8345 1029 0202 0604 2000 0001 z dopiskiem: „zakup samochodu”. Wszelkich niezbędnych informacji udzielą zaś: prezes OSP Leźno Kreft Krzysztof: 798-851-231 kreft.osp@wp.pl lub sekretarz Tomasz Pellowski 511-686-622 t.pellowski@op.pl.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [32]

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Egiertowo

  A Egiertowo

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Egiertowo

  będzie zlikwidowane. Ponoc ma tam powstać Kebab

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szok

  W miejscowości pod Sztokholmem mają wóz bojowy z lat 70.. normalnie sprawny ale teraz muszę Szwedom przekazać że nie przystoi takim staruszkiem jeździć

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec gminy

  Co wioska to remiza chyba trochę na wyrost Żukowo jest 5 km obok. Spójrzmy na Gdańsk.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stezyca

  nalerzy i sie nowy woz strazacki

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Prawda nie boli tylko trzeba być debilem aby się wypowiadać w takiej kwestii jestem mieszkańcem lezna i wiem ile serca wkładają w to druhowie aby ratować innym życie jak i dobytek więc bez głupich komentarzy proszę co do tej jednostki

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec lezna

  przegladam historie osp powiatu kartuskiego prawie co roku ktos dostaje nowy samochod teraz jak jest czas na lezno to sa tylko problemy zazdrosc boli napewno inne jednostki ktore tez byly na liscie zeby dostac

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # strazak z ganska

  jestescie najbardziej wyszkolonym powiatem jesli chodzi o osp zamiast ich wspomoc to robicie afere pamietajcie ze ten samochod nie raz pomoze wam w interwenciach rywalizowac morzecie tylko na zawodach a po jestescie jedna drurzyna

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Strażak z jednostki

  Jak ktoś ma mieć lepiej to znajdzie się taka gnida która coś głupiego wymyśli na złość tym Ochotnikom nikt tego wozu strażackiego nie chcę mieć dla siebie on ma służyć wszystkimi

 • 4 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec gd kokoszki

  mialem wypadek w leznie strazacy z tej jednostki profesjonalnie udzielili mi i innym poszkodowanym pierwszej pomocy dla mnie sa bochaterami sam bede prubowal ich wspomoc finansowo porozmawiam z moim pracodawca

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Strazak

  Właśnie dla takich ludzi gdy zawyje syrena warto wstać z łóżka bo nie każdy ale większość z tych co się wypowiada negatywnie na temat Osp Leźno miało by to w głębokim poważniu

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowo

  Powinniśmy sie wspierać jako ochotnicy a nie wylewać swoje złości bo kazdy z nas kiedys znajdzie sie w potrzebie i kto wtedy przybędzie z pomocą

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka Leżna

  Co się stanie z pieniędzmi od sponsorów, jak nie otrzymacie wozu?

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # strazak z lezna

  mamy naprawde duze szansze aba uzyskac ten samochod .jezeli sie nie uda to przeznaczymy te srodki na sprzet ktory zapewni nam bardziej sprawne dzialania w akcjach ratowniczo gasniczych

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Zawody i pełne zaangażowanie panów i pań w jednostce jest 100℅ nigdy nie odmówil pomocy

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja strażak

  Zrobimy wszystko aby nowy wóz bojowy pojawił się w naszej jednostce

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OSP Tokary

  Jak nic się należy. Zwłaszcza że należą do KSRG.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anonim

  Chlopaki biegaja o kazdej porze I o kazdej godzinie jak syrena zawyje nalezy sie ten woz im jak psu buda jak komus sie nic nie dzieje to narzekaja syrena wyje spac nie moga ale jak cos sie stanie dlaczego tak pozno a tak pozno nie raz bylo tak ze stoi dziesieciu ochotnikow zeby niesc pomoc a star gowno wart nie ruszyl I o czym to swiadczy ze nie chcieli pomoc czy zlosliwosc rzeczy martwych a ktorzy ludzie zycza zeby nie dostali tego wozu to niech zaczna sie modlic bo nie znasz dnia ani godziny jak chlopaki z lezna przyjada ci z pomoca a ci glupio bedzie w oczy im sporzec AMEN

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Leźno

  Brawa dla anonima

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszaniec

  Zamiast wypisywać bzdury na
  Temat jednostki to w artykule podano nr konta twoja Złotówka ich wspomoże a głupi komentarz ich nie zniechęci

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nooooo i wyszło

  Kilka lat temu pisano tutaj, że PSP oddaje swój sprzęt strażakom z innego kraju. Poszedł on na Litwę lub do Białorusi. Zapytałem wtedy, czy nasze jednostki OSP mają taki super sprzęt, abyśmy mogli go już rozdawać. I oczywiście miałem rację: nie stać nas na rozdawnictwo!

 • 0 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TAK TOCZNO

  NIECH PISIOLE PRZESTANA ROZDAWAC NASZE-PODATNIKOW PENIADZE NP DO OJ. RYDZYKA ITD.A PRZEDEWSZYSTKIM NIECH TE OSP PRZESTANA IMPREZWAC - BO MAJA TAKI OGROM SRODKOW FINANSOWYCH TO NAPEWNO STARCZY NA NOWY STAR CZY TEZ INNY W.STRAZACKI.TAK JAK JUZ POPRZEDNIK ODNOTOWAL POCO CO WIES REMIZA - NIECH BIORA PRZYKŁD Z ZACHODU DO KTOREGO FINANSOWO ZDAZAMY TO BEDZIE OK.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # star

  ale lezno ma też dość nowego forda tak więc mają czym wyjechać!

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ford

  Star tylko ciekawe jak będzie ci się palił dom to ciekawe ile da rade się tym fordem ugasić Ford jest do ratownictwa drogowego

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ochotnik

  Najbardziej byśmy chcieli gaśnicze "caracale" stacjonujące na łodziach podwodnych na Raduni.
  Nie do śmiechu wcale. Bł. Ojciec Antoni, herbu Maciarenko ma takie technologie opanowane.
  Może być problem kosztów, ale Ustawą wszystko można i Jędrek podpisze.

  Jest jeszcze wyjście awaryjne, - niech PiS zakaże, a ojciec dyrektorów (czy lepiej - dyrektor ojców) pobłogosławi ZAKAZ pożarów w okolicy Leźna i drugi ZAKAZ wypadków drogowych na 7- --ce w tejże okolicy. Chyba, że małe, bo forda mają.
  W miesięcznice tych pisowskich ustaw będziemy się modlić o zdrowie (bo o rozum za późno) prezesa wszechczasów wraz z kotem i o to samo dla Tadka od Rydzyków z Bentleyem.

 • 0 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nowy

  Wóz szybsze działanie i większe bezpieczeństwo mieszkańców,ale ile jest pożarów 1 na rok,nie lepiej jak Banino kupiło Scania za nie duże pieniądze i są bardzo zadowoleni

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # weteran OSP

  Do "Nowego" oby ten jeden raz w roku nie dotyczył Twego majątku.Będziesz inaczej śpiewał i pierwszy wyłożysz złotówke.A druhowie strażacy ,ochotnicy nie będą się pytali czy popierałeś ich starania i dobrą wole.Pozdrawiam i życzę dużo szczęścia.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # re weteran OSP

  Popieram na 100 %

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sulęczyno

  Nalezy sie wam nowy woz . Wierze ze uda wam sie go zakupic ... Powodzenia

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewa

  Jestem mieszkanką Banina.Rok temu w lipcu pomogli w ratowaniu dobytku.Powódz duża.Były jednostki z Leżna i Banina.Chłopaki szacunek za waszą pracę.Przyjechaliście koło 3 lub 4 rano i do 9 rano walczyli z wodą.Zmęczeni i mokrzy.Na nogach dwa dni prawie.Tyle ludzi prosiło o pomoc i nikomu nie odmówione.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaa

  Nie ma akci do której by nie wyjechali zdarza się że dziadek za nie moze to tylko maszyna albo ochotnicy są w pracy

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka leźna

  Naszym chłopakom należy się Nowy wóz bo na to zaslużyli

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo