Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Auto Części SEBA
 Reklama Namioty Emko
Strony Internetowe

Na Pomorzu znów grasują oszuści, którzy wymuszają pieniądze "na wnuczka" lub "na policjanta"

Opublikowany: 2017-08-02 15:23 Autor: Magda Dzienisz

Przedwczoraj w Gdańsku, wcześniej m.in. w Chojnicach i Pruszczu Gdańskim - policjanci na Pomorzu coraz częściej otrzymują sygnały o próbach wymuszenia pieniędzy metodą "na policjanta" lub "na wnuczka. Na szczęście w Kartuzach na razie nie doszło ostatnio do podobnych zdarzeń, jednak mundurowi radzą mieć się na baczności.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Dzierżążno

Policjanci z Pomorza w ostatnich dniach otrzymują mnóstwo zgłoszeń dotyczących oszustw „na wnuczka” lub „na policjanta”. Zaledwie przed dwoma dniami policjanci w Gdańsku otrzymali aż siedem takich sygnałów.

- Za każdym razem do seniorów zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przedstawiał się jako Arkadiusz lub Mateusz Kaczmarek podając wymyślony numer służbowy. Następnie mówił, że pieniądze, które osoba pokrzywdzona ma w banku są zagrożone, gdyż tam pracują oszuści i musi je jak najszybciej wypłacić, a następnie przelać na konto Policji. Oszust żądał współpracy bo inaczej senior zostanie aresztowany lub zostanie na niego nałożona kara w wysokości 10 tys. zł. W jednym z przypadków 80-letnia kobieta posłuchała oszusta i poszła do placówki bankowej. Gdy powiedziała, że chce wypłacić wszystkie oszczędności, pracownica od razu zareagowała i powiadomiła Policję. Dzięki niej kobieta nie straciła kilkudziesięciu tysięcy zł – informuje Komenda Miejska Policji w Gdańsku.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. M. Dz.

Wcześniej do takich zdarzeń dochodziło też w Chojnicach i Pruszczu Gdańskim. Jak informuje p.o. oficera prasowego KPP Kartuzy Magdalena Formela, w powiecie kartuskim na razie nie odnotowano takich incydentów.

- Od początku roku nie mieliśmy żadnych zgłoszeń dotyczących tego typu oszustw. Wpływ na to mają na pewno spotkania z mieszkańcami i seniorami, których przeprowadziliśmy mnóstwo w każdej gminie powiatu kartuskiego. Seniorzy otrzymują specjalne ulotki, pouczani są, w jaki sposób reagować. Specjalne pisma wysyłamy także do księży, którzy podczas mszy ogłaszają o tym, jak ustrzec się tego typu oszustw – mówi Magdalena Formela.

Jak podkreśla fakt, iż do tej pory oszustów nie zaobserwowano w powiecie kartuskim, nie znaczy, że nie trzeba mieć się na baczności.

- Jeśli podejrzewamy, że osoba, która do nas dzwoni, próbuje nas oszukać, warto zapytać najbliższą rodzinę, zadzwonić do wnuków, czy to, co usłyszeliśmy przez telefon rzeczywiście jest prawdą. Ponadto policjanci nigdy nie proszą o pieniądze, by pomóc im w akcjach. O każdej takiej próbie wyłudzenia należy od razu powiadomić policję – zaznacza Magdalena Formela.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [3]

  • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kibic

    właśnie dzisiaj próbowali naciągnąć ludzi z Kartuz .Uważajcie!!!!

  • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niech zadzwonią do mnie

    chętnie pogadam "po mojemu" :)

  • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kibic

    dzwonią na telefon stacjonarny

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo