Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Moda męska SM
Reklama Auto Części SEBA
Strony Internetowe

Strażacy - bohaterowie największej akcji ratowniczej w powiecie. To zdjęcie mówi wszystko

Opublikowany: 2017-08-22 14:34 Autor: Magda Dzienisz

Tak długotrwałej akcji, na taką skalę i angażującej tyle jednostek OSP i PSP w ostatnich dziesięcioleciach nie było w powiecie kartuskim. Strażacy wytrwale pracowali podczas nawałnicy, usuwali i wciąż usuwają jej skutki. Niejednokrotnie narażali własne zdrowie i życie, dwóch z nich zostało rannych. Dla wielu ludzi, którzy ucierpieli na skutek żywiołu, to właśnie strażacy są największymi bohaterami.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

Nawałnica, która przeszła w nocy 11 sierpnia przez Pomorze, w powiecie kartuskim uszkodziła setki budynków, hektary lasów państwowych i prywatnych, przyniosła samorządom milionowe straty. Takiego żywiołu, tak niszczycielskiej burzy nie pamiętają najstarsi mieszkańcy.

W kilka minut po przejściu tego gwałtownego żywiołu, gdy na zewnątrz wciąż silnie wiało i padało, to właśnie strażacy jako pierwsi ruszyli z pomocą mieszkańcom i turystom. Wszystkie zastępy straży pracowały nieprzerwanie przez 60 godzin. Wymagało to ogromnej koordynacji i zaangażowania wielu osób, zarówno ochotników, jak i strażaków z PSP.

Ochotnicy z OSP Sulęczyno – stolicy gminy, która została najbardziej poszkodowana na skutek nawałnicy w powiecie kartuskim, pracują niemal bez przerwy. Na swoim Facebooku podzielili się zdjęciem, które mówi więcej niż tysiąc słów. Trzech ochotników, wyczerpanych po akcji, odpoczywa na podłodze.

fot.źródło: Facebook/OSP Sulęczyno

Płynęli przez jezioro, by ratować rannych

To właśnie dwóch strażaków z tej jednostki w nocy płynęło motorówką przez jezioro Kłodno, by ratować dwoje turystów – 15-letnią dziewczynę i 75-letniego mężczyznę. Nie można było do nich dojechać drogami – wszędzie leżały drzewa. Droga wodna okazała się najszybszym sposobem.

- Była to niezwykle trudna akcja. Strażacy płynęli przez jezioro, warunki atmosferyczne wciąż były niebezpieczne. Gdy dotarli na brzeg okazało się, że miejsce, które znali, zupełnie się zmieniło na skutek nawałnicy. Musieli znaleźć poszkodowanych, na szczęście wciąż mieli kontakt z osobą, która była przy rannych – mówi st. kpt. Fryderyk Mach, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kartuzach. – Na miejscu udzielili im pierwszej pomocy. 15-latka miała obrażenia nóg, starszy mężczyzna głowy.

Strażacy musieli przenieść rannych przez pozostałości po lesie. Szli ponad kilometr, gdy wokół wciąż wiało i padało. Dotarli na brzeg i motorówką przetransportowali poszkodowanych do zespołu ratownictwa medycznego. Ranni trafili do szpitala.

Okolice Kłodna po nawałnicy. fot. archiwum/W.Drewka

Dwóch strażaków poszkodowanych

Okazało się, że strażacy również nie wyszli bez szwanku. W trakcie działań związanych z usunięciem drzew, w poniedziałek, dwóch z nich – z OSP Sulęczyno, zostało rannych. Byli wyczerpani trudną wielogodzinną akcją. W takiej sytuacji wystarczy kilka chwil, by zranić się piłą motorową.

- Na szczęście obrażenia nie były aż tak poważne, nie spowodowały trwałego kalectwa. Jednakże było to niebezpieczne, strażacy wymagali pomocy medycznej i leczenia – zaznacza Fryderyk Mach.

fot. źródło: OSP Hopowo

Strażacy z OSP Chmielno. fot. źródło: Facebook/OSP Chmielno

W 11 dni po przejściu nawałnicy w Sulęczynie strażacy wciąż pracują.

- Nasi ochotnicy przychodzą do remizy coś zjeść i wracają do dalszych działań – powiedział nam w czwartek Andrzej Roda, komendant OSP Sulęczyno. – Pracy mamy ogrom.

Andrzej Roda mówi, że tak potężnej nawałnicy nie pamięta.

- Proszę sobie wyobrazić, że w tę straszną noc komendant PSP jechał do Sulęczyna pięć godzin! Tyle było powalonych drzew na drodze. Tak trudno było się do nas w ogóle dostać – mówi szef sulęczyńskich strażaków.

Druhowie z OSP Sulęczyno potrzebują teraz wsparcia, najlepiej finansowego.

- Zorganizowaliśmy wyżywienie dla wszystkich strażaków uczestniczących w akcji, ale trzeba będzie pokryć jego koszty, a te z dnia na dzień rosną – podkreślał Andrzej Roda, komendant OSP w Sulęczynie. – Dlatego liczy się każda pomoc finansowa, każda złotówka.

3 400 strażaków, 400 interwencji

Ogrom pracy, kilka tysięcy usuniętych drzew, kilometry udrożnionych dróg, niemal nieustanne działania. Tak wyglądał ostatni tydzień wielu druhów.

- Wcześniej nie mieliśmy nawet czasu, by porządnie podsumować wszystkie wyjazdy i interwencje – mówi zastępca komendanta powiatowego PSP w Kartuzach.

Udało się to zrobić dzisiaj. Jak podaje Fryderyk Mach strażacy w powiecie kartuskim interweniowali już prawie 400 razy w związku z nawałnicą. Najwięcej wyjazdów – 230, odnotowano 12 sierpnia. W usuwaniu skutków żywiołu brało udział 3 400 strażaków. Zaangażowano 600 pojazdów PSP i OSP. Udrożniono 200 kilometrów dróg. Oczyszczono 34 kilometrów linii energetycznej. Pracowano przy 46 budynkach.

fot. źródło: OSP Dzierżążno

fot. źródło: OSP Hopowo

Strażacy nie tylko udzielali pomocy mieszkańcom powiatu kartuskiego. 206 druhów z 37 zastępów m.in. z OSP z Somonina, Hopowa, Żukowa i wielu innych, pomagało w powiecie kościerskim i chojnickim, w Rytlu, Trzebuniu i Dziemianach. Spali w warunkach polowych. Przez kilka dni pomagali usuwać powalone drzewa, ratować dobytek.

- W naszym powiecie nie było na szczęście potrzeby angażowania jednostek z zewnątrz – podkreśla Fryderyk Mach. – Wystarczył nam nasz sprzęt. Jedyne, co musieliśmy pożyczyć, to podnośniki hydrauliczne. Wszystkim jednostkom na bieżąco dostarczane było także paliwo.

Strażacy z Somonina w Rytlu. fot. OSP Somonino

Wiele jednostek otrzymało bądź wkrótce otrzyma nowe piły spalinowe, m.in. od firm, samorządów, a także osób prywatnych. Dowództwo PSP w Kartuzach także nie wyklucza zakupu kolejnych urządzeń, które, jak pokazały ostatnie dni, są ogromnie potrzebne.

Najtrudniejsza akcja ostatnich lat

- Była to największa, najtrudniejsza, najcięższa akcja w ostatnich latach – zaznacza zastępca komendanta powiatowego PSP. – Działania wciąż trwają, głównie w okolicach Sulęczyna. Udrażniana jest tam Słupia, której poziom wody podniósł się na skutek zwalonych drzew. Na szczęście nie ma zagrożenia powodziowego, a konary usuwane są profilaktycznie.

Wyrazy wdzięczności za służbę płyną do strażaków z każdej strony. Oni jednak nie stoją w świetle kamer, tylko wciąż wytrwale pracują. To dzięki nim, ich ciężkiej, ofiarnej służbie, mieszkańcy mogą dotrzeć do swoich domów, zalegające drzewa są usuwane, budynki zabezpieczone. Nie po raz pierwszy wykazali się odwagą, poświęceniem i wytrwałością. To prawdziwi cisi bohaterowie ostatnich dni.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [57]

 • 21 7 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzz

  "Ten obóz koło Suszka, ten obóz harcerzy z Łodzi, ratowany był przez mieszkańców Lutnia i Nowej Cerkwi, nie przez strażaków czy policjantów, oni pomylili jeziora, pomylili lokalizację"

  powiedział na antenie TVN24 Schetyna. Jak było naprawdę chyba wiemy...

  teraz czekam na liczne komentarze zadziwiające frazę "Kłamiesz"

 • 11 20 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wero

  Przecież wszystko wojsko posprzątało... w Tvp przecież było wyraźnie...

 • 49 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dziękujemy...

  ...Brawo Panowie Strażacy, jesteście WIELCY , dziękujemy za wszystko!!!

 • 24 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szacunek i uznanie...

  Należą się naszym strażakom: szacunek i uznanie i wielkie słowa podziękowania
  Politycy... niech przypomną sobie kto ich wybierał, a rząd niech pamięta, że jest dla obywateli całej Polski, a w tym momencie dla poszkodowanych szczególnie. Zabawy i rozgrywki niech uprawiają na urlopach.
  Dzięki Panowie strażacy.

 • 37 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jola

  Wielki szacunek dla ochotników. Bóg Zapłać

 • 21 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  No wydaje mi się ,że właśnie w TVP podkreślali działania straży pożarnej i zwykłych ludzi, oglądam dla równowagi obie stacje ( TVN również).

 • 25 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sulęczyno

  Jesteśmy wdzięczni i pełni podziwu wszystkim strazakom, ale Osp Sulęczyno naprawdę się wykazuje do tej pory. Jednostki, które pomagały naszym już wróciły po kilku dniach. NASI wciąż pracują. OSP SULĘCZYNO DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO!!!
  WASI WDZIECZNI MIESZKAŃCY.

 • 25 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anka

  Wyrazy najwyższego szacunku i uznania za ofiarną służbę, za troskę o drugiego człowieka, jego życie i dobytek. Dziękujemy PSP w Kartuzach za koordynowanie wszelkich działań, za sprawne przeprowadzenie akcji ratowniczych. Panowie jesteście wielcy i bardzo skromni. Jesteście formacją, która nigdy nie zawiodła.

 • 18 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Dziekujemy!!!!!!!!! szacun dla was panowie!!!!!!!

 • 31 15 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żaden POwiec nigdy nie był tak zmęczony

  Faktycznie widziałem ten wywiad jak Schetyna szydził z profesjonslizmu strażaków a Błaszczak minister MSW wielokrotnie na wizji dziękował strażakom i te wywiady są zarejestrowane i można je obejrzeć w Internecie.

 • 9 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielanin

  Bohaterowie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dziękujemy WAM.

 • 12 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobrze, że jesteście!

  Dziękujemy! Dzięki Wam czuję się bezpiecznie. Mieszkanka Kaszub, użytkowniczka dróg.

 • 1 11 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kumatych

  Jest kasa, jest praca, proste :-)

 • 11 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdańszczanka

  Wielkie podziękowania dla OSP z Kamienicy -Królewskiej.Wielki szacunek.

 • 6 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Teściowa

  Szacunek dla OSP Kamienica Szlachecka

 • 10 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z Chmielna

  Dlaczego nic nie wspominacie o dzielnych strażakach z Chmielna , którzy od samego początku przez kilka dni walczyli w sąsiednich gminach przy usuwaniu skutków nawałnicy.Ot tacy bezimienni bohaterowie. Wielkie podziękowania i wielki szacunek

 • 11 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Teściowa

  Jestem dumna z zięcia który służy w OSP Kamienica Szlachecka, jest zawsze gotowy na każde wezwanie by nieść pomoc innym.Też brali udział w usuwaniu skutków nawałnicy.

 • 5 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @z chmielna

  Mowa jest o wszystkich strazakach, takze tych z chmielna. Każda jednostka byla zaangażowana. A strazacy z Chmielan sa na jednym zdjeciu.

 • 10 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SIERAKOWICE

  Wielkie PODZIĘKOWANIA dla OSP z Sierakowic.
  Dziękujemy Wam za ofiarność, pomoc, swój prywatny czas, za serce.
  Jesteśmy z Was dumni Kochani Strażacy.
  Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca z podwójną siłą.
  DZIĘKUJEMY OSP SIERAKOWICE

 • 13 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sulęczyno

  Dlaczego nikt nie wspomniał że strażacy szli 3km na piechotę przez powalone drzewa by dotrzeć do poszkodowanych a później dostarczyli go na wspomnianą łódź ratunkową? I o tym że dwóch z nich ma podejrzenie zakażenia się WZW + c?

 • 8 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirachowo też pominięto

  a wspomagali Sulęczyno i Sierakowice kilkakrotnie, zaś przy pierwszej akcji to nieprzerwanie przez 20 godzin

 • 12 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Sulęczyno

  Na TVP mówili że musieli iść na piechotę w bardzo złych warunkach pogodowych. Błaszczak bardzo im dziękował i prosił o nie mieszanie do polityki, jeśli ktoś chce kogoś oskarżać to tylko jego, nie strażaków /policję.

 • 2 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do kumatych

  Hmm a OSP czasem nie robi ku chwale ojczyzny?

 • 9 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poszkodowana z Gowidlina

  wyrazy szacunku dla OSP Gowidlino i OSP Sierakowice.spisali się na medal,a było co robic.dzieki nim wszystko wraca teraz do normalności.dziekuje za ofiarność,poswiecenie,gotowosc do pomocy przez cala dobe i sutecznosc w usuwaniu zagrozen, jakie pozostawil zywiol.

 • 5 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @suleczyno

  Przecież w artykule jest napisane o tych strażakach, co płynęli i szli przez las. Czytaliście to w ogóle? Czy tylko komentarze

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # freddie

  gdzie są teraz ci co piszą że straż nic nie robi!!!?? zatkało kakao!!!

 • 7 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamienica

  Kamienica -Królewska jest wdzięczna i czuje się bezpiecznie dzięki naszej OSP -DZIĘKUJEMY.

 • 3 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alexs

  Szacun pełen

 • 3 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nastka

  Panowie dziękujemy bez Was Borek nadal byłyby odcięty od świata!!!pozdr

 • 18 6 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Strażacy dostają pensję i emerytury

  To ich praca jak murarza,kolejarza czy stoczniowca to tak jak policjantowi trzeba byłoby dziękować za to że złapał złodzieja to też jego praca,podziękować można przechodniowi co na własne ryzyko i z własnej inicjatywy złapał tego złodzieja czy strażakom OSP którzy niekiedy po pracy działają pomagając w potrzebie,moim zdaniem OSP powinna być konkretnie dofinansowana w sprzęt i technologię liczebność jej powinna być zwiększona w każdej jednostce wprowadzona dyspozycyjność rotacyjna dzisiaj ta piątka na sekcję jutro ta itd. w razie zdarzenia są gotowi i w pobliżu remizy,odpowiednie wynagrodzenie za każdą godzinę w akcji a PSP powinna być zlikwidowana tam są za duże straty w skali kraju za trzymanie w pogotowiu całodobowo zespołów bo może się coś wydarzy a później jeszcze emerytury trzeba wypłacać,OSP za te pieniądze byłaby super wyposażona bardziej wydajna,są w każdej większej miejscowości znają doskonale topografie terenu i ochotnik idzie jak harpagan z poświęceniem do końca i za to OSP - Chwała!

 • 9 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # faN4t1ck- Brusy

  Podziekowania z Pow. Chojnickiego... dokladnie z Gm. Brusy a lepiej, z Samych Brus... Te Podziekowania kieruje do kazdej Jednostki OSP/PSP... Ktora na terenie Naszych Okolic... Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego pracowala przy skutkach Nawalnicy ktora przeszla przez te Wojewodztwa... Rowniez Mysle ze Powinnismy zlozyc Podziekowania Ludzia z Calej Polski.. Ktorzy POMOGLI PRZY OCZYSZCZANIU RZEKI BRDY W RYTLU.. SZACUNEK DLA WAS! Widze ze Ludzie potrafia sie zjednoczyc! i o to chodzi! Krzywda sie dzieje, to Sobie POMAGAMY... Sa i ludzie zawistni.. ale My Nie jestesmy w stanie na to poradzic... Dziekuje za Wypowiedz i Pozdrawiam z Ogoloconych Pieknych Kaszubskich lasow ;(

 • 0 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kraweznik

  Pijani napewno sa :-) A tak na powaznie to szacun dla ochotnikow zrobili kawal dobrej roboty, co do psp macie placone i nawet jakbyscie siekierami walczylli nie bedzie was zal normalna praca jak moja A jestem policjantem, A warto wspomniec o msciszewicach mieli zorganizowane koparkoładowarke osoby prywatnej zeby tylko szybciej zniwelowac skutki nawalnicy z reszta u nich jest inaczej co nie andzrzeju R ??? Uklony dla osp. Szacun

 • 4 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Osp to cichy bohater....

 • 6 7 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ospp suleczyno

  brawa dla was poradziliście bez macierewicza

 • 10 13 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS zawiódł, strażacy i mieszkańcy nie

  Niestety władze państwowe skompromitowały się kompletnie. Dzięki Bogu strażacy i zwykli mieszkańcy ratowali i nadal ratują sytuację.

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Teraz mam nadzieje że w kwestiach sprzętowych czy zakópów samochodów nie będzie lamentu gmin.

 • 11 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kraweznik

  od razu widać, że jesteś policjantem - na pewno piszemy osobno!!

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Czy kol MG Gołuński nie paraduje od czasu do czasu w mundurze strażaka? Ostatnio może mniej,
  bo "knapsko" wyrosło. Ciekawe na jakim odcinku pomocy w usuwaniu szkód był on zaangażowany.
  Czy też się zmęczył i spał na podłodze?

 • 2 11 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # policjant

  ...wstyd mi za te komentarze, bzdurne wypowiedzi, mam nadzieję,że macie w sobie tą siłę ducha i wytrwałość do niesienia pomocy...bo tylko WY i MY wiemy.....co robimy.....w mieniu swoim i kolegów wam dziękuję, bo wiem,że zawsze możemy na Was liczyć i nigdy się nie zawiedliśmy... Dziękuję.

 • 4 10 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  I ja chylę czoło przed wszystkimi ,którzy potrafili w tych ciężkich chwilach nieść pomoc . Jeszce większe pokłony przed tymi , którzy robili to bezinteresownie .

  Jednocześnie partia rządząca zbija kapitał polityczny , pokazując się ślepym i wiernym , jaką to oni robią dobrą robotę i jak bardzo służą Polakom . Niestety pani Szydło Beata nie spodziewała się ,że osoby publiczne jak choćby Prezydent Słupska czy też Burmistrz Czerska publicznie powiedzą ,że jest kłamcą .
  Pani Premier Szydło Beata wraz z rządem może wyjść z tego obronną ręką . Wystarczy ,że się wyspowiadają u ks. Tymoteusza i wszystko będzie ok .
  ( swoją drogą należałoby już teraz złożyć wniosek o wniesienie na ołtarze ks. Tymoteusza , niebawem może nie być miejsca wśród świętych )

 • 0 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do strażak Sam

  Mózg Ci zupełnie zlasowało

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marika

  Strażacy z OSP za swoje akcje nie dostają ani złotówki. To co się im należy zostaje w jednostkach na nowe sprzęty, odzież i tp.

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @strazak sam

  Ci strażacy byli na akcji po 15 do 20 godzin i wszyscy po kilkanaście godzin w pracy także szacunek im się należy a nie takie komentarze

 • 0 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Ty strażak sam,chyba jesteś z pisu bo nie wiesz co mówisz.dzień po nawałnicy przychodziły zgłoszenia o uwięzionych osobach w dokach letniskowych,w których są ludzie i nie mogą wyjść bo drzewa zablokował okna i drzwi.albo udrażnianiu drogi do osoby która ma akurat zawał,a śmigło nie da rady wylądować.

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartyze

  oj oj zawsze sa podziekowania dla strazakow a gdzie podziekowania dla innych ludzi gdzie tez byli mocno zaangazowani gdzie tu sprawiedliwosc oni dostana oznaczenia premie i inne a zwykly czlowiek nawet dziekuje

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gospodarz

  strażacy niby odpoczywają a na oknach dzieci.... To zdjęcie naprawdę mówi wszystko?

 • 3 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  A pani premier dziękuje wszystkim ministrom. To jest naprawdę teoretyczny rząd.

 • 0 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kartyze

  Może psp dosadnie pochwały ale żadna z OSP których przy akcjach też było kilka nie dostanie nawet żadnego dobrego słowa

 • 1 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kartyze

  A osp pracuje za darmo to nie psp co bierze kasę za akcję

 • 3 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @kartyze

  po pierwsze jak czytasz artykuly do duzo jest pochwal dla osp i bardzo dobrze tylko co wy macie ze za darmo robia nikt nie robi za darmo za kazdy wyjazd maja placone a to ze niechca pieniedzy bo przeznaczaja na remize to ich prywatna sprawa moze to ich rajcuje tak czy inaczej kasa leci

 • 3 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntoniCaracal

  UZNANIE dla STRAŻAKÓW, dla HARCERZY, dla miejscowej SPOŁECZNOŚCI !
  Zdaliście egzamin !
  Wojewoda, Warsiawka, wojsko = działalność godne pożałowania !
  Rozliczymy was przy URNACH !
  Wyślemy was na San Escobar !

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @antoni caracal

  Jak na razie to PiS w/g CEBOSu ma 42% poparcia...słabo jednak z twoją propagandą, Polacy nie chcą już złodziejów przy władzy ;)

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @antoni caracal

  a twoi kolesie od ośmiorniczek tylko 20 %, tak więc możecie laskę zrobić PiSowi co najwyżej

 • 5 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # propaganda i tyle

  Śpią jak zawsze tylko to do zdjęcia zapomnieli gumiaki zdjąć

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  To ich praca, inni też ciężko pracują

 • 0 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Strażak OSP

  Udział w akcjach ratowniczych jest zasranym obowiązkiem (statutowym) każdego członka OSP na terenie działalności danego OSP w ramach struktur PSP. Po to OSP dostaje dofinansowanie na swoją działalność, żeby w sytuacjach kryzysowych pracować, więc za co podziękowania? Po to pakuje się pieniądze dla OSP żeby działało kiedy jest potrzeba a PZP nie jest wydolne i basta a nie hymny pochwalne.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  A gdzie wojska obrony terytorialnej, którzy biorą po 500 zł miesięcznie ???!!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo