Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Moda męska SM
Reklama SilverLove Kartuzy
Reklama SelaBike Kartuzy
Reklama Dekar

Wzmożone kontrole na drogach. Policjanci sprawdzają działanie świateł

Opublikowany: 2017-12-07 10:48 Autor: redakcja

Także na drogach powiatu kartuskiego trwa ogólnopolska kampania "Twoje światła, twoje bezpieczeństwo". Policjanci zwracają szczególną uwagę na oświetlenie zewnętrzne pojazdów. Kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli, będą kierowani do serwisów w celu usunięcia nieprawidłowości.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach od 28 listopada do 17 grudnia na terenie powiatu kartuskiego prowadzą wzmożone kontrole pojazdów. Przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest widoczność. Dotyczy, to zarówno prawidłowego oświetlenia pojazdów, jak i widoczności pieszych poruszających się po zmroku.

Zdj. ilustracyjne. fot. M. Dz.

- O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, część z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego – informuje policja.

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli zwracają szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli, będą kierowani do serwisów w celu usunięcia nieprawidłowości.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, są dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla/.

- Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o utrzymanie czystości kloszy świateł – przypominają policjanci.

(info: KPP Kartuzy, oprac. M. Dz.)

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [18]

 • 18 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ustawienie świateł

  Sprawdzajcie ustawienie świateł. Sporo pojazdów świeci innym po oczach, a nie na drogę. Im jest wygodniej, bo dużo widzą, a inni przez takich bałwanów jadą w trakcie mijania na ślepo.

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  żenada, żadna z licznych stacji w powiecie kartuskim nie bierze udziału w bezpłatnej akcji sprawdzenia swiateł!!! Kiepski macie marketing

 • 12 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubskie spawary

  Niech policja weźmie się ostro za te pseudo xenony i wszelki wiejski tuning robiony u szwagra w stodole po fajrancie przy użyciu wiertarki i śrubokręta.

 • 7 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  wielu jest też takich niemądrych co to juz po zmroku lub w taką szarugę jak teraz bywa jadą z włączonymi swiatłami z przodu a tył ciemny jak w d...ie. Oszczeczaja żarówki , czy o co im chodzi? To nie jest bezpieczne

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  To tak się da?

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do powyżej

  Da się. Mają światła do jazdy dziennej - tylko z przodu świecą - bo na prąd ich nie stać.

 • 6 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oślepiaczy trzeba oślepiać

  oślepiającymi mandatami, wtedy może przejrzą na ślepia, że są poważnym zagrożeniem na drogach.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # On.

  Ja, dopóki nie dostałem mandatu za niemanie świateł, na pewno nikogo nie oślepiałem, teraz to nie wiem, ale skoro nie dostałem mandatu to chyba dobrze?

 • 8 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co 8 auto ma nielegalne chińskie xenony

  Nikt z tym nic nie robi! ja takiego widzisz wal mu długimi!

  Często gdy taki przełączy na swoje długie gdzie ma normalne żarówki, mniej oślepia niż na mijania

  Policja przy takach przypadka powinna dzwonić po lawetę, zabieranie dowodu nic nie da , na przegląd wstawi normalne żarówki a później dale wstawi to chińskie badziewie.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kala

  Super, że jest taka akcja - cieszy mnie to, że yanosik się włączą w takie akcje - to znak, że dbają o kierowców w każdy sposób, nie tylko pomagając omijać mandaty, ale też dba o bezpieczeństwo

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # durny pomicjant

  A samochodów z niebieskimi światełkami coraz wiecej na drodze a.durne policjanty w ogóle nie reagują

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Światło w tunelu

  Najlepsi są Ci, którym święcą światła po batmana...albo te kurde żółte przeróbki folią z allegro za 5 pln. Yellow hella jeszcze rozumiem. Hidy z allegro to gówno. Kosztują tyle co znicze. Patrząc na siebie też czeka mnie wymiana żaróweczek w aucie. Jedna już nie daje rady w obecnych warunkach.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ebisz

  nawet Yanosik włączył się do akcji. A policja, była jest i będzie na drogach

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ariel

  Policjant do kierowcy:
  - Jechał pan ponad 100 km na godzinę. Nie przyszło panu do głowy, że może się pan zderzyć z innym samochodem?!
  - Z innym samochodem? Na chodniku?

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a to jest moje ulubione

  Mąż-policjant wchodzi do domu, a papuga krzyczy:
  - Rrrooogacz, rrrooogacz.
  Przeszedł obok niej obojętnie, nawet nie zwrócił na nią uwagi. Jednak sytuacja powtarza się przez cały tydzień. Podczas służby zwierza się koledze, że jak tylko wejdzie do domu, to papuga wyzywa go od rogaczy. Kolega mu odpowiada:
  - Wiesz co, stary, twoja żona to uczciwa babka, ale licho nie śpi. Warto by było sprawdzić.
  Podjeżdżają radiowozem pod dom w nocy, kolega radzi mu na wszelki wypadek:
  - Słuchaj, zostaw lepiej broń i pałkę w radiowozie, bo jeśli byłaby to prawda, to mógłbyś ich zabić, a po co ci komplikować sobie życie.
  Facet posłuchał rady partnera, zostawił broń i pałkę, poszedł do domu. Wchodzi i nie wierzy własnym oczom! Zastaje ich oboje w łóżku!
  W afekcie sięga po broń, ale nie ma jej u boku. Sięga po pałkę, ale nie ma pałki. Papuga, widząc poczynania swego pana, krzyczy na cały dom:
  - Rogiem go! Rogiem go!!!

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ a to jest ...

  dałeś czadu, chłopie .... kontynuuj swe opowieści, bo lubimy tarzać się ze śmiechu aż do utraty tchu.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec sierakowic

  To bardzo dobra inicjatywa tylko spóźniona. Uważam, ze policja powinna przez cały rok przyglądać się na ustawienie świateł w samochodach ale szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Bardzo dużo kierowców ma źle ustawione światła lub jeździ z żarówkami,które często nie mają odpowiednich dopuszczeń albo homologacji. Sporo kierowców nie reguluje ustawień świateł w swoich autach a to powoduje oślepianie kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Jak posypią się mandaty to może wtedy kierowcy wykażą się większą empatią i zrozumieniem dla innych uczestników ruchu. pozdrawiam

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spoko

  Jakąś przerwę mają? Bo od poniedziałku nie spotkałem żadnej brygady kontrolującej.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo