Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Moda męska SM
Reklama SilverLove Kartuzy
Strony Internetowe

Coraz więcej wypadków z udziałem pieszych. Czas na akcję "odblask dla seniora"?

Opublikowany: 2018-01-04 13:25 Autor: Wojciech Drewka

Po wczorajszym tragicznym wypadku w Żukowie, w którym zginęła 81-letnia kobieta potrącona na pasach przez osobówkę, policja przypomina, by piesi zakładali odblaski także w mieście. Po zmroku, podczas opadów deszczu lub śniegu są po prostu niewidoczni dla kierowców.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Dzierżążno

Przepisy nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Ale okazuje się, że do wypadków z ich udziałem dochodzi coraz częściej na terenach oświetlonych, gdzie – jak się wydaje – są widoczni dla kierowców. Wczoraj doszło do kolejnego tragicznego wypadku.

Jak już pisaliśmy, kierowca opla potrącił na pasach 81-letnią kobietę. Piesza z licznymi obrażeniami trafiła do szpitala, ale lekarzom nie udało się jej uratować.

Kartuscy policjanci rozdawali niedawno mieszkańcom elementy odblaskowe. fot.archiwum/KPP Kartuzy

- Wydaje się, że na terenie zabudowanym, gdzie jest oświetlenie uliczne, pieszy wchodzący na pasy będzie widoczny dla kierowcy. Ale okazuje się, że jest inaczej – mówi Jarosława Krefta, rzecznik prasowy kartuskiej policji. – Wiele zależy od ustawienia ulicznych lamp, ale po zmroku, gdy pada deszcz lub śnieg kierowcy często nie są w stanie dostrzec pieszego wchodzącego na pasy. Dlatego zachęcamy wszystkich do noszenia odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym. Opaska na rękę czy kamizelka kosztuje kilka złotych, a może uratować życie lub uchronić przed utratą zdrowia.

O ile najmłodsi coraz częściej noszą odzież z wszytymi elementami odblaskowymi albo dzięki zajęciom w szkole zakładają odblaski, to problem jest z osobami starszymi, które bardzo często nie zwracają uwagi na własne bezpieczeństwo na drodze. Może warto więc zadbać, by nasi seniorzy mieli do dyspozycji elementy odblaskowe, które mogą założyć wychodząc do przychodni, do sklepu lub kościoła.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [15]

 • 17 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kierowca

  Policja ma rację. Czasami faktycznie nie da dostrzec pieszego dlatego należy przed przejściem zawsze zwalniać. Lepiej trochę zwolnić.

 • 11 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Mam nadzieję, że nie tylko dla seniora! Widziałam nawet mamy z wózkami idące poboczem o zmroku!
  Odblask dla każdego!!!

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca 2

  Niestety nie tylko seniorzy chodzą po tym świecie a stosunkowo jest ich mniej niż młodzieży czy dorosłych po zmroku.Pogoda jest jaka jest ale ludzie nic sobie nie robią z tego ,że są nie widoczni co dzień jeżdżę i za każdym razem widzę ludzi słabo przygotowanych w ciemnych ubraniach.Niestety ich świadomość zagrożenia jest zerowa i nawet się oburzają jak się uwagę zwróci.W każdej gminie powinno się zrobić akcję odblaskową na rynkach!!!!

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tttt

  Powinni tym pieszym takie mandaty lepić że by się nauczyli nosić kamizelki w szczególności tym którzy chodzą parę minut po 5 rano od strony Pepowa w stronę Banina ida jak swiete krowy mało tego że bez kamizelki to jeszcze trojkami swiete krowy a pozniej placz

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kierowca

  To pieszy ma obowiązek upewnienia się i co najważniejsze NIE MA PIERWSZEŃSTWA! Jeździć należy zgodnie z przepisami.

  Pieszy nie bydło swój rozum musi mieć.

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdyby POLICJA

  Gdyby policja pisała mandaty pieszym bez odblasków to by się to szybko zmieniło. Mówić im możecie na okrągło i nic to nie zmieni!!!!

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rvdghgh

  niech lepiej dadzą akcje odblaski dla każdego a nie tylko dla seniorów

  do kierowca 2

  nie tylko starsze osoby chodzą na czarno ubrane chyba nigdy nie widziałeś młodych jak chodza ubrani na czarno

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odblaskowa kamizelka to za mało w zimie

  Powinna dodatkowo mieć migające światełka ledowe, aby być widocznym w śnieżycy, szarudze i oślepiających z naprzeciwka samochodach. CO jest ważniejsze ? ... 50 zł czy ludzkie życie ? Każdy sam decyduje co wybiera !!

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mam prośbę

  Nie wchodźcie na ulicę puki nie macie pewności, że nadjeżdzający samochód się zatrzyma. Z perspektywy kierowcy naprawdę w obecnych warunkach nie widać często, że ktoś jest na pasach.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Apel do UG Żukowo

  Zacznijcie coś robić dla tej gminy!!!!Od czasu wyborów nie ma was nawet widać!!!Pewnie znowu przed wyborami pojawią się z nowymi obietnicami!!!!!To nie jest tłumaczenie ,że to droga krajowa i nic Was to nie obchodzi-nie ma żadnego zakazu ,żeby gmina wzięła sprawy w swoje ręce.Takie drogie są te sygnalizatory świetlne?Lepiej było wydać kilkaset tysięcy na chodnik przy ul.Armii Krajowej za byłymi zakładami drobiarskimi(po drugiej stronie przecież jest) -faktycznie bardzo przydatna inwestycja dla 5 czy 6 osób-oświetlenie jak na gali Oscarów,nowe płoty.Super.Szkoda tylko ,że tam gdzie jest faktycznie potrzeba to tego nie widać.
  Oczywiście współczucie dla rodziny ofiary ,ale również dla kierowcy-to przejście jest tak źle oświetlone ,że jak pada deszcz i z przeciwnej strony jedzie samochód a na przejście wchodzi ktoś w czarnej kurtce to w ogóle go nie widać.Kto ustawiał te lampy?one źle świecą!!!!!Dla tych co nie wierzą proszę się przejechać od strony Gdyni w kierunku dolnego Żukowa w porze nocnej.Może pan Burmistrz raczy się przekonać?

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowianka

  Zgadza sie... kamizelki odblaskowe... ale tez kierowca powinien zwalniac Jak zbliza sie do przejscia dla pieszych! Zwlaszcza podczas zlej pogody!

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marian

  Piesi jak stado dzikich buców idą chodnikiem i w ostatniej chwili nie patrząc wtargna na jezdnię bo im się należy bo przecież pasy są ale niech ci idioci pomyślą że auto nie stanie na zawołanie jak oni!!! Hamowanie to długi proces więc niech Pokrecą szyja i upewnią się czy nic nie jedzie i dopiero wtedy niech przechodzą bo przez braki w mózgu dochodzi do tragedii i ogromnej traumy bo niestety na pasach zawsze winny kierowca ale co może kierowca gdy pieszy wtargnie na jezdnię naciśnie hamulec i przewieziw go 20metrow na masce i finito

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Żukowianka + Marian

  Są bezmyślni durnie za kółkiem oraz są bezmyślni durnie na nogach. Jeśli się "spotkają", to dużo roboty ma lekarz albo grabarz. Jeśli tylko jedno z nich jest bezmyślnym durniem, to czasem udaje się uniknąć tragedii (a czasem nie). Używajmy WSZYSCY rozumu, rozsądku i wyobraźni, aby żyć samemu i dać żyć innym.

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeżdżący-patrzący

  Ostatnio zastanawiałem się, czemu przez ostatnie 2 lata nasiliły się potrącenia pieszych. Kilka lat temu, nie było obowiązku posiadania odblasków, a wypadkow (zwlaszcza smiertelnych ) z udzialem pieszych bylo duzo mniej i doszedlem do wniosku, ze przyczyna sa lampy oswietlajace droge. Wypadki sie zaczely jak tylko zaczal sie szał wymiany halogenowych lamp na ledowe. Te drugie raz ze drogi prawie wcale nie oswietlaja a dwa, strasznie rażą w oczy, i w dodatku ich trupioblada zimna barwa... zobaczcie droge Grzybno-Kartuzy. Lampy "starego typu" i widac wszystko co na drodze i poza droga a przejedzcie sie przez Przodkowo gdzie sa ledy. Nie dość ze wrazenie takie, jakby wszystko bylo brudne to 10m przed autem nic nie widzimy...

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # his

  A kiedy akcja : " samochody won z chodników" ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo