Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Moda męska SM
Reklama SilverLove Kartuzy
Strony Internetowe

Coraz więcej wypadków śmiertelnych na drogach. Ich przyczyna to głównie brawura

Opublikowany: 2018-04-05 15:10 Autor: Magda Dzienisz

W ubiegłym roku w powiecie kartuskim doszło do 16 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 90 proc. ich przyczyną była brawura kierowców - podkreślał Andrzej Kiełkowski, komendant powiatowy policji w Kartuzach, podczas swojego sprawozdania. Najniebezpieczniejsze trasy to K20 i W211, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych.

REKLAMA

Stacja Kontroli Pojazdów Stezyca

Komendant Powiatowy Policji w Kartuzach przedstawił powiatowym radnym sprawozdanie z ubiegłorocznej pracy kartuskich funkcjonariuszy. W 2017 r. na terenie powiatu kartuskiego doszło do 1917 przestępstw (o 232 mniej niż w 2016 r.) i 4373 wykroczeń (280 więcej). Najwięcej przestępstw – 882, odnotowano w gminie Kartuzy, 462 – w gminie Żukowo. Najmniej w gm. Sulęczyno (47) i Przodkowo (72).

fot. M. Dzienisz

Wypadki i kolizje

W minionym roku na drogach powiatu kartuskiego doszło do 239 wypadków drogowych – o 18 więcej niż rok wcześniej. Odnotowano tu 1195 kolizji. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 2016 r. było ich siedem, w 2017 aż szesnaście. W wyniku zdarzeń drogowych 16 osób zmarło, 297 zostało rannych.

Jak podkreślał Andrzej Kiełkowski, przyczyna wypadków śmiertelnych to głównie brawura kierowców.

- Każdy przypadek wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest analizowany indywidualnie. Zbiera się wówczas grupa, która podejmuje decyzje, bada sprawę, kończy ją wnioskami. 90 procent wypadków ze skutkiem śmiertelnym, które mieliśmy w zeszłym roku, spowodowane jest brawurą – zaznaczył.

Wyjaśniał także, że temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie priorytetem dla policji na najbliższe lata.

- Angażujemy większą ilość służb do patroli drogowych. Nie ma dnia, aby do naszych służb, nie przyjeżdżali funkcjonariusze z oddziału prewencji KWP. Największa ilość funkcjonariuszy właśnie kierowana jest na drogi, pod kątem ograniczenia brawury – podkreślał Andrzej Kiełkowski.

W kwietniu 2017 r. doszło do wypadku na trasie Kartuzy-Dzierżążno. W wyniku zderzenia dwóch aut zginął 60-letni kierowca opla vectry. fot. archiwum/W.D.

Najbardziej niebezpieczne trasy to K20, na której w ubiegłym roku doszło do 39 wypadków drogowych i W211 (Dolina Jadwigi-Żukowo), gdzie odnotowano 48 wypadków. Niebezpiecznie jest też na trasie Pomieczyno-Połęczyno (W224), gdzie doszło do 30 wypadków. Wśród dróg powiatowych niechlubny prym wiodą trasy Przodkowo-Leźno (1900G), Stężyca-Szymbark (1920G) i Kiełpino Borowo (1924G) – na każdej z nich odnotowano po 5 wypadków drogowych.

Niebieska Karta

W 2017 roku policjanci wszczęli 145 razy procedurę Niebieskiej Karty – mającej zwalczać problem przemocy w rodzinie. Rok wcześniej Niebieską Kartę założono w 163 przypadkach. Okazuje się, że największy problem z przemocą w rodzinie występuje na terenach wiejskich – wszczęto tu aż 121 razy procedurę Niebieskiej Karty. Na terenach miejskich takich przypadków było 24.

Największy problem z przemocą w rodzinie, według statystyk policji, występuje w gminach Kartuzy i Żukowo. W gm. Kartuzy w ubiegłym roku 45 razy założono Niebieską Kartę, w gm. Żukowo – 32. W gminie Sierakowice – 29, w gm. Somonino – 20, w gm. Stężyca – 14, w gm. Chmielno – 12, w gm. Przodkowo – 4, w gm. Sulęczyno – 1.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [21]

 • 21 8 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # świeży przykład idioty

  http://expresskaszubski.pl/express-na-sygnale/2018/04/mojusz-zakret-kolumna-samochodow-i-niecierpliwy-kierowca-ciezarowki

  a pod artykułem stado debili stających w obronie świra drogowego

 • 13 29 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do świeżego

  99% kolizji jest spowodowana jazdą niedzielnych kierowców. Takich jak Ty.
  Jeżdżą 60 na 90, a bywa że ludzia się spieszy.

 • 9 19 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do wyżej

  Nawet nie 60 a 30km/h na 90, nic dziwnego że sie zdenerwował

 • 12 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podaj dane

  skoro tak operujesz procentami,danymi to proszę podaj źródło ,nie podasz bo to bzdury wyssane z palca
  szach mat !
  bo żródło masz jedynie w swoim pustym ...
  dawaj gazu,cmentarz czeka

 • 17 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Ciekawa dlaczego gdy nasi rodacy wyjeżdżają do cywilizowanych krajów:Skandynawia, Niemcy, Szwajcaria, Austria to jak widzą ograniczenie do np.50 km/h to potrafią się dostosować i jechać dokładnie z wyznaczoną prędkością. Tam nikt nie dyskutuje z przepisami, nie twierdzi, że jest super kierowcą lub ma wypasione auto. Prawo to prawo! Wystarczy nie przekraczać dozwolonej prędkości i połowy wypadków można by uniknąć.

 • 14 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyprzedzanie

  Nie rozumiem kompletnie osób które nawet na krótkich odcinkach drogi, czują się jak na torze wyścigowym i tylko czekają na okazję do wyprzedzenia. Natężenie ruchu drogowego w okolicach Trójmiasta jest tak duże, że fizycznie nie da się dojechać szybciej na miejsce. Nic nie da ciągłe wyprzedzanie, jeśli po drodze wszyscy spotkają się na zakorkowanych rondach, światłach czy wjazdach do miast. Ważna jest płynna jazda, zgodnie z przepisami, a nie traktowanie każdej prostej jako wyścigu na 1/4 mili!!

 • 2 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # komendant glówny

  STATYSTYKA W POLICJI ???? PIERWSZE SŁYSZĘ ;)

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Powiatowa nr 1929G

  Policja dobrze wie, że na terenie zabudowanym przebiegających przy tej drodze codziennie spotykamy się z brawurą. Wypadek śmiertelny też był i potrącenie. Tu są przystanki autobusowe szkolne, przejścia dla pieszych. I jakoś nikt nie zaleca potrzebnej tu inwestycji uspokojenia ruchu. Czekamy na więcej wypadków?

 • 2 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niebieska

  Ciekawe, która wiocha przoduje w gminie Żukowo?

 • 0 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To ja i prawda

  Tak uczą instruktorzy. Kasa A nauka to na bok. Efekty widoczne na zdjęciu.

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  A co się stalo dzis na kawlach dolnych?jakis wypadek z jednej z firm porządny i helikopter i chyba ktos poniosl smierc nikt nic nie pisze

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @To ja

  To raczej głupota i nerwica narodowa.

 • 2 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Widac cosie dzieje rowniez w Niestepowie.Tor wyscigowy.Nie ma radaru,policji tez.

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciekawe, która wiocha przoduje w gminie

  Niebieska

 • 3 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  Niech się zajmą najpierw zawalidrogami. Jak widzę dziadka jadącego 50km/h w niezabudowanym to mnie krew zalewa. Może policja w końcu zacznie wystawiać mandaty za zbyt wolną jazdę, bo jak wiadomo w kodeksie też za to przewinienie widnieje kwota?

 • 0 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bezpłodna blondi

  A co kto zabroni ludzą umierać

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marian

  Rychu stonoga regularnie podsyła filmiki to kwestia czasu aż i was złapie konfident ze srebrnego orangutana

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hans

  ty tez kiedys bedziesz stary,a bedziesz jeszcze chcial,ciekawe czy bedziesz jescze mogl ? ;))

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Tor wyścigowy Żukowo-Pępowo tu jeżdzą kierowcy niemający mózgu co jeden to głupszy i agresywniejszy.ograniczenie do 40 km a idioci jeżdzą trzy krotnie szybciej,a władze gminy nic nie robią by powstrzymać tych szaleńców... a tych co tu piszą o zawalidrogach niech idą do lasu i w łeb se strzelą a innym dadzą żyć...!!!

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogusia

  Dlaczego za granicą potrafią dobrze jeżdzić,bo tam jest solidne prawo, zabiorą prawko, a tam bez prawka jak dojedzisz do pracy i są porządne kary za przekroczenie prędkości czy wypadku.Gdyby tu u nas w Polsce takie było zaostrzenie, zdjęli by kierowcy nogę z gazu

 • 0 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klienci chirurga

  Głupki hejtujace tych którzy nagrywają bandytów na drogach mam nadzieje ze spotkacie na drodze takich kilerow i jakiś wielki dzwon pobudzi mózg do myślenia

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo