Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Czy będzie umowa na halę w Kiełpinie i stadion w Kartuzach?

Opublikowany: 2009-06-18 11:10 Autor: Wojciech Drewka

45 mln złotych chce przeznaczyć gmina Kartuzy na budowę hali sportowej w Kiełpinie oraz stadion w Kartuzach. - Do tej kwoty, przy przyjętych założeniach będziemy negocjować z firmą, która odpowiedziała na ogłoszenie o koncesji na wykonanie obu obiektów - mówi Mirosława Lehman, burmistrz Kartuz. Teraz wszystko zależy od oferty potencjalnego koncesjonariusza.

REKLAMA

 Reklama Bat

Radni gminy Kartuzy zdecydowali wczoraj, że na budowę hali sportowej w Kiełpinie oraz stadionu w Kartuzach samorząd może przeznaczyć 45 mln złotych. Taki zapis został umieszczony w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

To czy oba obiekty powstaną nie jest jeszcze przesądzone. Gmina Kartuzy podjęła się bowiem mało znanego jeszcze w Polsce trybu realizacji przedsięwzięcia przy zastosowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Koncepcja stadionu w Kartuzach. źródło: materiały UG Kartuzy

Koncepcja stadionu w Kartuzach. źródło: materiały UG Kartuzy

Chodzi o to, że gmina powierzy wybudowanie i prowadzenie obu obiektów prywatnej firmie, której będzie spłacać inwestycję w ratach przez okres 15 lat. Czy się to opłaca? Zdaniem burmistrza Kartuz, takie rozwiązanie jest korzystne dla budżetu gminy Kartuzy.

- Analizowaliśmy szereg możliwości, a więc między innymi kredyt na wykonanie obu obiektów – mówi szefowa kartuskiego magistratu. – Problem polega jednak na tym, że przy tym rozwiązaniu budżet gminy Kartuzy obciążałyby koszty uzyskania kredytu, a dodatkowo, tak wysokie zadłużenie uniemożliwiałoby nam realizację innych przedsięwzięć, na które samorząd musiałby zaciągnąć zobowiązania. Poza tym, po wybudowaniu obiektów, koszt ich utrzymania automatycznie spadłby na gminę. Tymczasem jeżeli stadion i halę wybuduje firma, która uzyska koncesję, będzie ona pokrywać koszt inwestycji, utrzymania obiektów przez okres 15 lat, zaś gmina będzie spłacała to przedsięwzięcie w ratach, które – jak wynika z naszych kalkulacji – nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla budżetu. I co najważniejsze – gmina nie traci zdolności kredytowych, a więc będziemy mieli możliwość podejmowania innych przedsięwzięć. Po 15 latach oba obiekty przejdą na własność gminy.

Pierwszym etapem tej skomplikowanej procedury było wyłonienie potencjalnego koncesjonariusza. Jak już informowaliśmy, na ogłoszenie gminy Kartuzy odpowiedziała szwajcarska firma, która specjalizuje się w budowie i utrzymaniu obiektów sportowych. Teraz samorząd negocjuje szczegóły inwestycji, a więc detale dotyczące projektów, nieodpłatnego udostępnienia stadionu oraz hali uczniom i klubom sportowym (koncesjonariusz będzie miał bowiem prawo czerpać zyski z wynajmu obu obiektów).

- To jest bardzo trudna procedura – mówi Mirosława Lehman. – W tej chwili negocjujemy wszystkie szczegóły. Uszczegółowiliśmy koncepcję. Poprosiliśmy również o szacunkowy koszt, tak byśmy wiedzieli, czy warto się przymierzać do tej inwestycji, by była ona po prostu realna. Założyliśmy, że rozmawiamy do kwoty 45 milionów złotych. Na tym etapie jest jeszcze do uwzględnienia propozycja radnych co zastosowania rozwiązania pompy ciepła przy podgrzewaniu murawy na stadionie, co znacząco może wpłynąć na cenę, ale to jest do rozważenia. Po tym etapie negocjacji firma przedstawi nam gotową ofertę z ceną. Wiele zależy teraz od firmy. Jeżeli cena będzie znacznie wyższa od tej założonej przez nas, przetarg zostanie unieważniony. Jeśli oferta będzie odpowiadała naszym możliwościom i oczekiwaniom, dojdzie do podpisania umowy z koncesjonariuszem.

Do tematu wrócimy.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jurek

  hale i inne pierdoły a gdzie jest obiecana droga - Starowiejska - hale są owszem potrzebne ale może by tak spełnić obietnice z przed kampani a nie brać się za następną kampanię z kolejnymi obietnicami i medialnymi inwestycyjami

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gosia

  Jak to tak można nazywać Halę sport.-widowiskową w Kiełpinie lub stadiony w Kartuzach PIERDOŁAMI ?
  One przecież mają dać kulturalną rozrywkę na dobrym poziomie oraz podnieść poziom sportowego wychowania mieszkańców Kiełpina i Kartuz. Czy to mało ?

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rokita

  Moze pani burmistrz zastanowi sie co jest wazniejsze,hala czy stadion.
  Kielpino moze poczekac,bo hal w powiecie narazie jest dosyc,a stadionu z prawdziwego zdarzenia brak.Moze wtedy czesciej odbywac beda sie ciekawe zawody lekkoatletyczne i mecze pilkarskie.A co bedzie jesli Cartusia awansuje w przyszlym sezonie do 2 ligi?
  Spokojnie pani Lehmann,lepiej jedna konkretna inwestycje z glowa,niz kilka ktore przyniosa straty dla powiatu.

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qwerty

  Do Rokita: wątpię żeby takiej firmie opłacało się bawić tylko w stadion, za mała inwestycja więc połączenie tych dwóch rzeczy wyjdzie na pewno taniej niż gdyby zajmować się nimi osobno.

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Izznogood

  Taaa.... stadiony, hale duperelle ... wszystko rozumiem, chciałbym żeby były, ale sytuacja w skali mikro, czyli Orlik przy Gim. nr.1 pokazuje, że są problemy przy takich małych realizacjach więc życzę wszystkiego najlepszego przy realizowaniu wielkich inwestycji ...

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zen

  Stadion już mają, prawie nic się nie zmieni i na to oni wydać 50 mln zł, żadna firma w okolicy nie jest tyle warta, a ten projekt praktycznie nic nie zmieni, oni są po prostu chorzy, niech sobie policzą czy to jest ekonomiczne czy nie. Inwestycja musi się zwrócić w ciągu 10 lat, czyli co oni będą zarabiać na tym stadionie 5 mln rocznie. Władze zapomniały, że jest kryzys, niech wspomogą firmy za tą kase, a zwiększy się zatrudnienie i pensje pracowników i cały region skorzysta. Może ktoś zna autora tegoż jakże głupiego pomysłu, jakby miasto zatrudniło murarzy i zakupili materiały, to ten budynek mieliby za 1,5 mln zł, a stadion jest

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sportowiec

  Nasz stadion chyba nie ma gospodarza tam rosną chaszcze,zaniedbanie i tyle

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  To jest pogrzeb naszej Gminy,15 lat bedziemy ten pomysł spłacać,ale kogo to obchodzi,wszyscy myślą dniem dzisiejszym a co będzie potem niech się inni martwią ,grunt to propaganda sukcesu

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec 2

  A niby dlaczego zostało wyłączone dodawanie komentarzy na temat pieniędzy z unii ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.