Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Skuterem na przegląd - obowiązkowo!

Opublikowany: 2009-09-29 16:36 Autor: Wojciech Drewka

Właściciele motorowerów będą musieli teraz częściej zaglądać do swojego dowodu rejestracyjnego, żeby sprawdzić datę następnego przeglądu. Przepisy, które właśnie weszły w życie nakładają na użytkowników jednośladów obowiązek robienia badań technicznych. Zmieniły się też zasady dotyczące przeglądów samochodów sprowadzanych z krajów UE oraz aut uszkodzonych.

REKLAMA

 Reklama Bat

Nowe przepisy obowiązują od 22 września br. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadzono obowiązkowe przeglądy motorowerów, do których zalicza się niezwykle popularne ostatnio skutery o pojemności silnika do 50 cm sześć..

- Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli ktoś kupi nowego skutera, jego przegląd ważny będzie trzy lata, po czym przed upływem tego okresu należy wykonać kolejne badanie techniczne i następne już co dwa lata – mówi Jerzy Pobłocki, dyrektor wydziału komunikacji kartuskiego Starostwa Powiatowego.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

Jak ustaliliśmy, przegląd skutera w Kartuzach to koszt około 50 zł. Ale przeglądy motorowerów to nie jedyne zmiany w ustawie o ruchu drogowym. Jak mówi Jerzy Pobłocki, zniesiono m.in. obowiązek wykonania badania technicznego samochodów sprowadzonych z krajów należących do Unii Europejskiej. Pojazd musi mieć poświadczenie o wykonaniu badania technicznego i jego ważności. W praktyce sprawa nie jest jednak taka prosta.

- W wielu dowodach rejestracyjnych nie ma wszystkich niezbędnych danych potrzebnych nam do rejestracji samochodu – podkreśla Jerzy Pobłocki. – Z tego powodu musimy kierować właścicieli pojazdów na dodatkowe badania techniczne, które jednak są dużo tańsze niż pełny przegląd okresowy. Jeżeli chodzi o badania techniczne, to tak naprawdę wiele zależy od sytuacji i okresu na jaki wykonany został ostatni przegląd samochodu.

W myśl nowych przepisów nie ma już obowiązku dokonania przeglądu uszkodzonego samochodu, kiedy koszt naprawy przekraczał 2 tys. zł. Przepis ten, jak mówi Jerzy Pobłocki, odbiegał bowiem od rzeczywistości, ponieważ w wielu samochodach wymiana uszkodzonego lusterka przekraczała tę kwotę. Teraz kwotowej granicy związanej z dodatkowym badaniem technicznym nie ma, ale na przegląd będzie musiał pojechać właściciel auta, w którym uszkodzeniu uległy elementy konstrukcji, nadwozia lub ramy.

Zmiany w przepisach dotyczą też osób niepełnosprawnych, które ubiegają się o wydanie specjalnej karty parkingowej. Teraz nie będą honorowane zaświadczenia z ZUS, czy KRUS. Konieczne będzie uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [53]

 • 1 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Henio

  No widzicie, a skoro w dowodzie rej. skutera mam wpisane w tabeli od przeglądów BEZTERMINOWO w pieczątką starostwa? To co? Prawo działa wstecz?

 • 1 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marcio

  nie ma sie czy martwic jesli w dowodzie masz bez terminowo. Przeglad dopiero robi nowy wlasciciel

 • 1 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qqqqqq

  jeszcze chwila i na rower bedzie trzeba przegląd nie mówiąc o całej reszcie..........

 • 1 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Jeśli przeglady maja wygladać, tak jak przeglady motocykla na pewnej stacji w naszym powiecie (sprawdzenie światel i nic poza tym), który posiadam od 7 lat to lepiej niech nie robia ich wcale. Nie wiem, czy wszystkie stacje tak podchodzą do tematu - być może na niektórych nie maja odpowiedniego wyposażenia, a na niektórych może zupełnie nie mają zielonego pojęcia co i jak sprawdzić w motocyklu.

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Dlaczego nie pozwalacie na komentarze w sprawie kolejnego etapu remontu 3maja - aż prosi się pisać o całkowitym braku przemyślanego objazdu - a alternatyw do zakorkowanej od mostu byłoby kilka.
  Kto postawił zakaz ruchu przed mostem zamiast za skretem w ulice kolejową i kto zapłaci mieszkancom Kartuz i okolic za stracone pół godziny dziennie na staniu w korku?
  Dlaczego nie puszczono ruchu ulicą Słoneczą po jej krókim przedłużeniu?

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Henio

  Czy jechaliście kiedyś słoneczną? Otóż to jest na pewnym odcinku stroma droga leśna, gdzie nie wyminą się dwa samochody. Z reszta ruch wyrządziłby straty w lesie. Czasem warto wyłączyć komputer i sprawdzić to co się pisze za głupoty.

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kierowca

  "kto zapłaci mieszkancom Kartuz i okolic za stracone pół godziny dziennie na staniu w korku? "

  Kto zapłaci mi za to, że codziennie do pracy muszę jechać 40km?
  Kto zapłaci mi za to, że nad morze mam tak daleko?
  Kto zapłaci mi za to, że muszę iść do pracy?
  Kto zapłaci mi za to, że do pracy jadę autobusem, a nie samochodem?

  kierowca TY DEBILU, sam powinieneś płacić jakiś podatek od swojej ułomności.

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adaś

  A na Jeziornej w deszczu dalej ogromne kałuże -po remoncie

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kurowca

  P."DYREKTORZE" J.Pobłocki przyjrzyj się dobrze organizacji ruchu w naszym mieście razem z P. "BURMISTRZ"

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pfff

  no i masz! Blokady spowrotem będą zakładać na skutery ;P Chyba, ze przerejstrujesz na osobe pełnoletnią i ona bedzie chodzic na przeglądy xD

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polka

  "jeżeli ktoś kupi nowego skutera" - ja kupiłam nowy skuter

 • 1 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # markopolo

  Jeżdżę motocyklami juz ponad 20 lat i jeszcze nie spotkalem stacji kontroli pojazdow, która byłaby przystosowana do kontroli motocykli!!! A często z czystej ciekawości chciałbym sprawdzić np. stan amortyzatorów w mojej maszynce ale nigdzie nie potrafia tego zrobic nie mowiac juz o wyregulowaniu mieszanki w motocyklach z czterema gaznikami!!! Cyrk totalny!!! A te przeglady skuterow to niby jak maja wygladac??!! BEDA DOKLADNIE TAKIE SAME JAK MOTOCYKLI CZYLI ŻADNE!!!!!! czysta paranoja!!! To wszystko po to by wyrównać DZIURĘ BUDZETOWĄ!!! Szukają kasy gdzie się da a wystarczyloby opodatkować czarnych kawalerów w sukienkach i nie oddawac im za złotówke kazdego kawaleczka ziemi którego sobie zażyczą!!!! I dziurka budzetowa by szybciutko zniknela!!!

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # senior

  i znowu nienażarci właściciele stacji diagnostycznych zgarniać będą krocie - tylko za co ?

 • 0 0 9 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panzer Batalion

  Prawojazdy na skuter !!!!!!!!!! obowiązkowo !!

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  ludzie!!! To jest tylko wyciąganie kasy od zwykłych ludzi!!!Siedzą sobie w biurach "OBIBOKI" i nic lepszego ich zakute głowy nie są w stanie wymyśleć,poza bzdurnymi pomysłami!!!ą przegląd skutera będzie wyglądał jak ciągnika.Przez 20lat ciągnika nie widzieli tylko kasa!!!

 • 1 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rider

  proponuję żeby było wymagane prawo jazdy na skuter i świadectwo kwalifikacji!!! oraz kurs na przewóz rzeczy w schowku ;-)

 • 1 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ariel

  Chyba cię pogjeło gościu:{

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tragedia

  nie oszukujmy sie to panstwo chce nas calkowicie wydoic co do grosza i tylko oto chodzi, uczciwoscia to czlowiek skonczy ale pod mostem

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niektórych tu pogięło

  Prawko na skuter? He he dobre... a przeglad na skuter powienien byc jeden... co oni tam beda sprawdzac, czy dzialaja swiatla i hamulec? Parodia w tym naszym kraju...

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasa kasa kasa kasa kasa

  kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa tylko to sie liczy!!

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # leon

  To chyba "zalety" księżycowej polityki-nowa Irlandia itd!!!

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # junior

  jeszcze troche to bedzie trzeba potrzebne na buty robic przeglady bo sie zdzieraja podeszwy

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  "Z badana technicznego nie są zwolnieni nawet ci kierowcy, którzy w dowodach rejestracyjnych swych jednośladów „wbity” mają przegląd bezterminowy. W nowej ustawie skreślony został Art. 6. 1. mówiący, że „Terminy następnego badania technicznego zamieszczone w dowodach rejestracyjnych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują swoja ważność”. "

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CPI

  Mało brakuje a będą pobierać opłaty za zanieczyszczanie środowiska, ustalając kwotę adekwatnie do emisji spalin z tzw. 'bzyków' typu simson itd.

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stalin

  To jak z tym przeglądem jak mam bezterminowo ????

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www.skuterypolnoc.pl

  No własnie to jak z tym jak ktos ma bezterminowo panowie ?

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # arek

  jak macie bezterminowo tez musicie zrobic dzis wlasnie mi dowód rejstracyjny. Musi miec kazdy chyba ze skuter jest z roku2007i nowszy

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zentiva

  wedlug nich to ma poprawic bezpieczenstwo na drogach
  neich dzieciakom w gimnazjach przy kursie na karte motorowerowa pokazuja filmy z wypadkow i wywiady z uczestnikami wypadkow co przezyli i jak sie to konczy. rozbicie siebie, motoru i przy okazji kogos;| to by podzialalo na mlodych ktorzy chca pokazac przed kolegami co potrafia.

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # trzeżwomyślący

  Kiedy ludziska zrozumieją że chodzi jedynie o wyłudzanie pieniędzy....ciemny ludek zaakceptuje wszystko.Obecny reżim powinien jeszcze wprowadzić przeglądy na rowery.-o narodzie ociemniały...przebudz sie

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skuter

  Ja kupiłem skuter z francji i mam takie papiery na kartkach A4 no i na te papiery nie rejestruja, wiec chcialem kupic rame z papierami i jej nie przekładać tylko jezdzic (rama z papierami rok produkcji 2008) . Czy musiał bym robic przegląd jak ma w dokumetach wpisany bezterminowy ??

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mariusz wlodek

  debiliada

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # waziej

  to jest głupota oni tylko śćiągają kase oni powini się leczyć

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KAI-KAI

  ........... jak piszą poprzednicy, to się kupy nie trzyma, dopiero co kilka lat wstecz uraczono Nas na siłę nocnikiem na głowę przy jeździe motorowerem,( no tak przecież bzyki osiągając zawrotną szybkość 45 km na godzinę można sobie jakieś kuku zrobić - PARANOJA !) , teraz znowu przegląd techniczny co 2 lata.
  Hm. takim bzykiem na rybki w lato to się robi 1000 km (slownie tysiąc km) przez 5-6 lat.To co tam ma się popsuć ?
  Zgadzam się w 100% z pprzedmówcami że tu naprawdę chodzi o pieniądze, tylko na Boga od kogo ? od biednego Polaczka którego szczęściem w garażu jest motorowerek lub skuterek ? Strach pomyśleć co niedługo nasi decydenci wymyślą , żeby umilić życie rowerzystom ? Już wiem !!! Obowiązkowe będą hamulce hydrauliczne, ABS i poduszka powietrzna w kierownicy - IDIOTYZM do potęgi "n" !!! Hehehehehehe - i dziwią się że Polacy z kraju uciekają gdzie pieprz rośnie .........

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # STOLARZ

  Jeszczie kilka dni a na rower bedzie potrzebne prawko i przeglad a jak w skuterze jest bezterminowo to przeglodu nie trzeba robisz

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hitler

  czy jeżeli mam wbite w dowodzie rejestracyjny bezterminowo to czy muszę wykonywać ten przegląd czy nie? ciekawe kto wprowadził tą ustawę pewnie kaczyński nie miał co robić to siedział i wymyślał bzdety jeszcze trochę to rowerem pojedziemy do przeglądu!

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aprilla 50sr

  kasa kasa i jeszcze raz kasa to jest Polska niech wezmą się do roboty a nie wymyślają przeglądy na motorowery - debile ja mam bezterminowo i mam w d...... bezterminowo to bezterminowo jedynie co ubezpieczenie mam wazne - pozdrawiam

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sebo

  Dzisiaj H... policjanty zatrzymały mnie i kontrolę zaczął od pytania ile lat ma skuter bo jak 5 to ja zabieram dowód. mam skuterem przejechane 2000 km i ma on 5,5 roku . Jak to usłyszałem to normalnie nóż w kieszeni się otwiera. Zabrali mi dowód a ja teraz mam wycieczkę do diagnosty i wydziału komunikacji. To jest złośliwość naszej policji i totalne skretynienie naszej władzy.

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # byk

  pojeby ioszolomy

 • 0 0 7 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja polak:)

  zal po prostu zabierają tu dowody do skuterów to szok na co oni liczą zyją za nasze pieniądze to co my mamy jeszcze na nich robisz zastanówcie się co robicie lepiej łapcie złodzieji,gwałcicieli i morderców a nie nam dupe zawracacie :/:/

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan Cichosz

  Mam bezterminowy przegląd skutera złapała mnie policja i powiedziała że weszła ustawa że muszę zrobić przegląd choć jestem od kupna tego skutera jedynym właścicielem

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # snajper

  ja polak masz racje

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szajbus

  dziwne że akurat mnie zatrzymała policja i tez mam bezterminowo no i pozbyłem sie dowodu rej. bo trzeba do trzech lat od kupna skutera zrobic przegląd- tak bynajmniej powiedzieli

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # henryk II

  Ludzie nie dajcie sie zwariowac. Czym rozni sie jazda skuterem a 20 letnim samochodem ? bo wypisujecie bzdury, ze jak jedziesz to zastanawiasz sie czy ten z tylu ma hamulce. Ale jaja co z Was za kierowcy ? PALANTY A te przepisy nowe o przegladach to niech se w dupe wsadza.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # henryk II

  Jeszcze jedno. Dlaczego mam jechac na przeglad skutera jesli mam w dowodzie bezterminowo. Ja nie musze byc na bierzaco z przepisami, a ten co wydal dowod rejestracyjny powinien poinformowac o zmianie przepisow. Takie cuda to moga byc tylko w polsce. Siedzi minister komunikacji i wymysla bzdury ktore nie trzymaja sie kupy.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Igoo

  nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności henrykII

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # piotr

  hehe mnie złapali juz chyba z 6 razy do kontroli i dopiero za szostym razem powiedzieli mi ze nie mam pżegladu.to byli cały czas ci sami policjanci,dowodu mi nie zabrali ale i tak dalej nie zrobilem pżegladu.ale z tym pżegladem to walneli jak ''łysy warkoczem o kant kuli''

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skuter sym

  owszem niech pilnują ale tych co jada skuterem bez karty motorowerowej albo bez dowodu albo dzieciaków a nie tych co maja dowód osobisty albo kartę jednym słowem chory kraj

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stefciu

  jeżeli mam w dok. przegląd bez terminowy i jak sprzedam to ten co kupił bedzie musial zrobić od nowa ??

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Scatty bo

  kupiłem skuter lecz nie przerejestrowałem ,mam wbity bezterminowy ,więc pytam się was czy muszę robić przegląd?

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bohen

  Kórwa ja muszę zrobić przegląd mimo ze od poprzedniego właściciela w dowodzie pojazdu kwitniał napis bezterminowo, skuter ma 7 lat i nie wiem czy przejdzie przegląd, wiecie co? Ten skuter jest bez blokad i małym tuningu ostatni przegląd miał 5 lat temu, wiec kórwa nie wiem czy przejdzie w dodatku miał kiedys wypadek i pare plastikow polapane na c h uj wie co, kierunki dzialaja, hamulce przednie tarczowe sprawne, tył bęnowe kiepskie, pali z rozrusznika okej, z kopki ciężko łamie za 12 razem może, światła działają, ale przekracza dozwoloną prędkość z 45km/h na 85km/h więc nie wiem czy mi podbiją za to ze jest bez blokad

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bohen

  Skuter mimo ze jest posklejany, amortyzator tylni ma sprawny, instalacja działa prawidłowo sprawdzane miernikami, opony nie są mocno łyse, ale mogą być do wymiany, jak mnie wyniesie koszt przeglądu, dodatkowych częśći np wymiany opon, wymiany klocków do hamulca bębnowego, kupna przedniej czaszy i dolnego prawego boku, wymiany tłumika bo tuningowany włoski z dziurką przekracza 115db, opłaty skarbowej, wymiany tablicy rejestracyjnej, zmiany dowodu rejestracyjnego na mnie oraz oplacenia kladki OC to z nim Kórwa pojde na złom, bo dałem śmieszne pieniądze ok 580zł, ale drugie tyle chyba wsadze po przeglądzie

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jażębinka

  .... witajcie, kupiłam w 2008r.06.20 (nowy) skuter ,diagnostyka bezterminowa,(pierwszy właściciel)- nowy przepis obowiązuje od 2009r. lipca z dziwnym prawem dotyczącym diagnostyki , więc w moim przypadku prawo cofa się w stecz ???????? jaja hihihihihi

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jażębinka

  .... witajcie, kupiłam w 2008r.06.20 (nowy) skuter ,diagnostyka bezterminowa,(pierwszy właściciel)- nowy przepis obowiązuje od 2009r. lipca z dziwnym prawem dotyczącym diagnostyki , więc w moim przypadku prawo cofa się w stecz ???????? jaja hihihihihi

  PS: dodam,że skuter jeżdził około 4 miesięcy i się rozpier......ł, stał 8 lat w garażu w częśćiach, opłacane ubezpieczenie oczywiście no i bezterminowa diagnostyka w dowodzie, a po 8 latach został naprawiony i chciałam korzystać z drogi nr 7 hihihihi jeżdzić nawet na rybki i co z tą policją i diagnostyką kto ma rację????

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.