Ministerstwo potwierdziło - Kolej Metropolitalna dostanie aż 85 proc. dofinansowanie
Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej uzyskał dofinansowanie na poziomie 85 proc. i znalazł się na liście 335 inwestycji z całej Polski mających zagwarantowane dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało wczoraj zaktualizowaną listę projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wśród 335 inwestycji z całej Polski, mających zagwarantowane unijne dofinansowanie, znajduje się również Pomorska Kolej Metropolitalna. Dzięki zaangażowaniu Samorządu Województwa Pomorskiego udało się uzyskać aż 85-proc. dofinansowanie dla tej kluczowej inwestycji infrastrukturalnej w naszym regionie – informuje w przesłanym do nas komunikacie rzecznik prasowy PKM Tomasz Konopacki.

fot.źródło:PKM
- To bardzo dobra wiadomość dla Pomorza – uważa marszałek województwa Mieczysław Struk. – Dzięki tak wysokiemu dofinansowaniu możemy wybudować PKM w najkorzystniejszym dla mieszkańców wariancie, jako linię dwutorową i zelektryfikowaną. To największy projekt infrastrukturalny w historii Samorządu Województwa Pomorskiego i chcemy, aby ta epokowa inwestycja zrealizowana została jak najlepiej.
O zwiększenie unijnego dofinansowania dla PKM z 50 proc. do 85 proc. władze województwa zabiegały od wielu miesięcy. W listopadzie ub.r. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania z marszałkiem Mieczysławem Strukiem zapowiedziała, że resort zgodzi się na postulowane przez samorząd zwiększenie dofinansowania. Teraz, po opublikowaniu aktualnej listy indykatywnej PO IŚ, słowa te zostały potwierdzone na piśmie.
W zatwierdzonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dokumencie znajdują się najważniejsze inwestycje w Polsce, które w najbliższych latach mają szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych bez konieczności udziału w konkursie.
Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 719 mln zł (netto), z czego 85 proc. – 611 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia – Kościerzyna. Zgodnie z założeniami koleją zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni będzie można dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest na początku 2015 roku.
(PKM, oprac.W.D.)
REKLAMA
REKLAMA

1 rok temu # Małgorzata A. Winter-Walker
No, to nareszcie rozsądna inwestycja o wartościach stałych dla wszystkich w tym regionie!
1 rok temu # xxx
wielka sciema przed wyborami
1 rok temu # aaa
a kiedy wybory?
1 rok temu # Mestwin
Pomorska Kolej Metropolitalna. "inwestycja o wartościach stałych" ,to wszystko zgodnie z założeniami. Doznając praktycznych dokonań tego rządu w zakresie eliminowania (skreslenia) istotnych dla gospodarki przedsięwzięć bądź to pozbywania się strategicznych działow gospodarki państwa określenie x "wielka sciema przed wyborami"słusznie okresla ten imperatyw działania.
1 rok temu # jjjjjj
jesienią, podobno w listopadzie. Wiec jak do tego czasu odjadę koleją metropolitarną z Kartuz na lotnisko to zagłosuję na naszego posła, a jak nie odjade to mowy nie ma.
1 rok temu # bija_mnie_niemcyyyyyy
no to wspaniale, czy juz mozna otwierac szampana, czy tez raczej poczekac te pare miesiecy do wyborow gdy sie okaze ze nowej wladzy sie to oczywiscie nie oplaci
bo w Polsce nic sie nie oplaca przeciez
juz to widze jak nr 1 na liscie PiS pan mecenas Dubieniecki wlacznie z prezydentopremierem Kaczynskim sie zgodza na finansowanie lotniska tego ktorego oni zwa "Bolkiem"
caly budzet pojdzie na pomniki smolenskie i nareszcie bedzie ich wiecej jak papieza
wszak wiadomo ze od pomnikow, w Polsce przybywa autostrad i miejsc pracy
gdyby tak choc JEDNA JEDYNA autostrade zbudowano tak samo szybko jak mega-Jezusa ze Swiebodzina,......
a moze po prostu nalezaloby powierzyc budowanie auostrad ksiezom? wszak oni jedyni sa w skuteczni i to nie tylko w budownictwie
1 rok temu # @wyżej
Lecz się człowieczku z własnych fobii i krótkowzroczności...
1 rok temu # kaczor
Nie jeden urzędnik nie małą kwotę sobie do kieszeni włoży, bo będzie z czego.
1 rok temu # któś
Jaki wspaniały news.Po 2 godzinnej podróży do Gdańska wsiadamy do pociągu i już po 25 min.jesteśmy na lotnisku.
1 rok temu # do któś
Masz cóś nie tak w głowie- nie potrafisz czytać czy zrozumieć ci trudno?
1 rok temu # Henio
I CO Z TEGO? WIDZI KTOŚ W POWYŻSZYM ARTYKULE WZMIANKĘ O KARTUZACH?
KIEDY RUSZĄ PRACE PRZY ODBUDOWIE LINII Z KARTUZ?
Panie Drewka - proszę zrobić coś z tą koleją do Kartuz - sprawdzenie i napisanie tutaj jak jest w rzeczywistości. Według mnie kolej do Gdańska będzie, ale ze stacji Żukowo Wschodnie (i Kiełpino Kartuskie) - przy okazji kursów do Kościerzyny.
Nic się nie dzieje w Glinczu, nic się nie dzieje w Starej Pile. W 2015 niby będzie można dojechać na lotnisko z Gdyni (przez Osowę) i Gdańska, ale nie piszą nic o Kartuzach. Prawda jest taka, że Lemanowa NIC NIE ROBI (prócz durnych happeningów - nic nie wnoszących do sprawy).
Czy są w ogóle plany wybudowania dwóch torów do Kartuz (zamiast jednego)? Czy ktoś stara się o podwyższenie dopuszczalnych prędkości na trasie (np. do 90 km/h) poprzez odpowiednią zmianę przebiegu linii? Czy brana jest pod uwagę możliwość elektryfikacji? - znacząco poprawiłaby ekologiczność całej inwestycji i późniejsze koszty eksploatacyjne
Proszę o odpowedzi na te pytania. Wiem, że pytania związane z nieróbstem burmistrzowej są pytaniami niewygodnymi.
PS Gdzie jest ten Lamczykowy peron w Glinczu? Miał być już w zeszłym roku. Mam nadzieję, że skoro zabrakło peronu, to i w tym roku zabraknie głosów na pajaca korzystającego z NAIWNOŚCI mieszkańców Kartuz.
1 rok temu # któś
Do "do któś" . Czy wyzywam kogoś od głópków?
1 rok temu # durnowaty
Ludzie ale jesteście naiwni .Kolej metropolitalna -połączenie lotniska z Gdańskiem-ten odcinek -musi powstać do czerwca 2012r i nie jest to zasługa Von Doctora ,tylko Euro 2012-taki jest wymóg .Bez połączenia kolejowego Lotnisko-Gdańsk władze piłkarskie świata nie pozwolą na turnieje w Gdańsku .Czy ktoś z Was wie lub widział gdzie buduje się stadion na tą okoliczność.Jak chcecie 40 000 ludzi dowieść i po meczu rozwieść ?.Przez to wąskie <> przy stoczni ?.Pas w jedną stronę i pas w drugą .W obecnej chwili to szanowny Pan Doctor nie zrobił nic ,a wręcz spartolił robotę ,bo można było za jednym projektem wykonawczym pociągnąć tą trasę aż do Kartuz,ale nie martwcie się Państwo dyrektywa UE nakazuje aby do roku 2017 zostały przywrócone połączenia Lębork -Pruszcz przez Kartuzy i nie jest to zasługa ani Buzka ani Doktora .Projekt ten powstał jeszcze przed 2006r.Środki na ten cel zostały przewidziane w wydatkach UE już w tamtym okresie uwzględniając ten projekt jako proekologiczny .Więc niech Doktorek nie ściemnia że coś zrobił,tak spierd...................bo może by się udało od razu za jednym podejściem połączyć Gdańsk z Kartuzami koleją metropolitalną .Wręcz zaszkodził jak mówi pan Sławek Nowak
1 rok temu # ja nie stąd
A ten Doktor to kto? Że niby nasz poseł? A od czego jest doktorem?
Zapodajcie jakieś namiary cobym se prace doktorską poczytał i się dokształcił.
1 rok temu # @durnowaty
Ej, ej. Powiadasz, że w 2018 r. będę mógł jechać z Prokowa do Lęborka (przez Sierakowice) koleją?
Czy to tylko ja jestem taki pesymista?
1 rok temu # durnowaty
do @durnowaty
Nie jesteś ani optymistą ani też pesymistą .Taka jest dyrektywa UE i jeżeli Polska jej nie wykona do tegoż roku zapłaci karę finansową .Pewne osoby znają te dyrektywy i tych mniej oczytanych <> iż niby z ich inicjatywy coś powstało.Kolej metropolitalna z Gdańska do lotniska musi powstać do czerwca 2012.Reszta trasy -to byłbym ostrożny,najpierw ukończą rozpoczęte odcinki autostrad a póżniej kolej .Ostateczny termin oddania trasy Lębork -Pruszcz czy też Lębork -Gdańsk może się ostatecznie opóżnić a nawet nie dojść do skutku.Nie z takich planów rezygnowano.Sam wiesz.A kara no wiesz zawsze można ......
1 rok temu # PKP
przeciez linia Pruszcz - Lebork (Leba) musialaby de facto zostac zbudowana od nowa, bo to co zbudowali Nimecy sto lat temu i co sie oplacalo nawet za wrednego komuszego PRLu, w "wolnej" Polsce oplacac sie przestalo
cale kawaly torow, szczegolnie na trasie od Sierakowic do Leborka, zostaly ROZKRADZIONE
dawne dworce (dawaly np w samych Sierakowicach zatrudnienie przeszlo 30 osobom na stale!) sa dzisiaj straszacymi ruinami, podobnie jak reszta tej kolejowej infrastruktury
to jest w ogole skandal zeby taki majatek roztrwonic i bezkarnie pozwalac mu zeby niszczal
gdyby polaczyc Kartuzy z 3miastem za pomoca kolei trzeba by dwutorowej linii, wyprofilowanej i mozna by wtedy ten odcinek przejechac w 30 minut, omijajac zatloczone drogi
o wymiarze ekologicznym nie wspominajac
no ale tak to sie roi w Europie.
W Polsce sa wazniejsze rzeczy niz jakies tam koleje i ekologie, np. komisja majatkowa albo pomniki smolenskie
1 rok temu # durnowaty
W Polsce buduje się najdroższe drogi na świecie .Nawet w Emiratach Arabskich ,gdzie drogi i budowle stoją na morzu ,tak na morzu ,bądż trasy przebiegają pod morzem nie kosztują tyle co w Polsce w przeliczeniu na 1km drogi .Nikt nie nadzoruje kosztów i przetargów ,wygrywa ten co miał wygrać .Przy inwestycjach publicznych powstaje non stop nowa spółka skarbu państwa zarządzająca odrębną częścią i tak małej całości ,oczywiście nowe spółki jak to przystało posiadają cały zarząd wraz z prezesami,dyrektorami itp. W tym systemie nic się nie robi za wyjątkiem trwonienia publicznych funduszy .Za PZPR budowano budynki jako komitety partii ,dzisiaj buduje się coraz to inne spółki do brania kasy publicznej .Cały kraj pracuje na dobrobyt naszej Polski ,każdego roku PKB jest dodatnie a więc funduszy na inwestycje jest także każdego roku więcej .Pytanie jest takie czy te środki są właściwie wydatkowane ?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Express Kaszubski nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Dodaj swój komentarz