Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Okrasa z gęsi - smak tradycji kaszubskiej

Opublikowany: 2012-05-25 15:29 Autor: redakcja

Z pewnością niewiele osób zdążyło przekonać się o walorach smakowych legendarnej okrasy z gęsi, produktu, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2005 roku.

Jako że okrasę z gęsi z powodzeniem można używać jako smarowidło, często mylona jest z metką lub tatarem, jednak produkt ten posiada własną bogatą kulinarną tradycję przyrządzania.

Tradycja ta sięga dawnych czasów, kiedy to okrasa z gęsi nazywana wówczas „Òbòną” była przyrządzana przez dawnych mieszkańców Kaszub. Surowe mięso z gęsi, którym przeważnie była pierś, siekało się tasakiem w specjalnym twardym korytku drewnianym, razem z kośćmi (mogło być też bez kości) i tłuszczem, następnie wkładało się do glinianych garnków i posypywano sola. Òbònę dodawano również do różnych potraw, zup, sosów i chleba.

Dzisiaj, okrasę z gęsi można zakupić chociażby w sklepie firmy Drobgen w Kartuzach przy ul. Dworcowej. Okrasa ta wyrabiana jest na bazie tradycyjnych receptur Kaszubskich, a dla podkreślenia smaku gęsiny dodawane są naturalne przyprawy, takie jak sól, pieprz, majeranek czy cząber.

Okrasę z gęsi można wykorzystywać również w formie smażonej lub pieczonej do szerokiej gamy potraw takich jak wykwintna jajecznica, pulpety, zupa na gęsinie czy też kotlety lub klopsiki z okrasy. Potwierdzając swój niezwykły smak, okrasa z gęsi firmy Drobgen zdobyła prestiżową nagrodę „Hit Pomorza 2005” czy też coraz bardziej znany w Polsce certyfikat programu „Doceń Polskie”.