Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Ogłoszono przetarg na zagospodarowanie Rynku. Prace budowlane jeszcze w tym roku

Opublikowany: 2016-09-05 14:16 Autor: Magda Dzienisz

Strefy relaksu, letnia scena, fontanna, nowe nasadzenia, rabaty i donice, usunięty asfalt i odkryta kostka - tak już niedługo wyglądać ma kartuski Rynek. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na zagospodarowanie tego miejsca. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

REKLAMA

 Reklama Bat

Gmina Kartuzy ogłosiła przetarg na zagospodarowanie Rynku w Kartuzach. O rewitalizacji tego miejsca mówi się od bardzo dawna, a kolejni burmistrzowie co rusz raczyli mieszkańców nowymi koncepcjami na odpowiednie zaaranżowanie serca miasta. Teraz wszystko wskazuje, że to właśnie projekt, który zaprezentowano rok temu, doczeka się w końcu realizacji.

Rynek – najważniejsze miejsce

Inwestycja ta wykonana ma zostać w ramach zadania „Rewitalizacja Kartuz – Gminny Program Rewitalizacji Kartuz”, będzie to pierwszy etap tego potężnego przedsięwzięcia. Przypomnijmy – na wdrożenie działań zapisanych w tym programie (inwestycyjnych i społecznych) Kartuzy otrzymały ze środków pozostających w dyspozycji Związku ZIT w sumie 13 mln zł, w tym prawie 11 mln zł na inwestycje. Zagospodarowanie Rynku to pierwszy etap tych inwestycyjnych przedsięwzięć. Kolejnym ma być zagospodarowanie ul. Dworcowej wraz ze ścieżką rowerową, prowadzącą przez ul. Kościuszki oraz deptak.

Tak wygląda obecnie kartuski Rynek. fot. Magda Dzienisz

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji odbywały się warsztaty, konsultacje, spacery studyjne z mieszkańcami, przedsiębiorcami. Jak czytamy w raporcie z przeprowadzonych spacerów, wszyscy ich uczestnicy jednogłośnie określali Rynek jako najważniejsze, obok Kolegiaty, miejsce w Kartuzach. Wskazywali jednocześnie na największe bolączki tego miejsca – zaniedbanie i brak możliwości spędzania czasu w atrakcyjny sposób. Podkreślano także jego chaos przestrzenny, brak harmonii.

Jedynie 6% osób stwierdziło, że Rynek jest ładnym miejscem, a połowa uczestników spacerów powiedziała, że lubi to miejsce.

Brakuje tam przede wszystkim ludzi – podkreśliła jedna z uczestniczek. Jednym z podstawowych pytań było: jak przyciągnąć nie tylko turystów, ale przede wszystkim, jak zachęcić mieszkańców do wyjścia z domów. Uczestnicy wskazywali, że atrakcyjnymi elementami byłyby: fontanna, miejsca do siedzenia (ławki, leżaki), parasole dające cień czy scena dla wykonawców. Za zaletę Rynku uznali m.in. zabytkową kostkę brukową.

Fontanna, strefy relaksu i zieleń

Część sugestii mieszkańców pokrywa się z założeniami projektantów. Dotychczasowa asfaltowa nawierzchnia znajdująca się w obrębie Rynku ma zostać zerwana, aby odkryć znajdującą się pod nią kamienną kostkę. Wymienione mają zostać również uszkodzone elementy zabytkowego bruku. Na Rynku znajdować ma się także fontanna typu „Dry Plaza”, czyli tzw. „mokry chodnik” – nowoczesna fontanna dynamiczna sterowana komputerowo, oświetlana wielokolorowymi reflektorami LED.

Na Rynku znajdować ma się m.in. fontanna. fot. archiwum/W.D.

Powstaną tzw. platformy relaksu, czyli strefy z ławkami, a także podest z pergolami czy ogródki gastronomiczne. Latem pojawić ma się tam specjalna składa scena, na której występować mogą lokalne zespoły i nie tylko.

Ważnym elementem będzie również zieleń. Fakt, że Kartuzy są jedynym miastem, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las, stał się inspiracją do zaprojektowania kompozycji nasadzeń. We wszystkich czterech narożach rynku, do których dochodzą ulice Dworcowa i Kościuszki, posadzone zostaną zwarte grupy drzew. Dwie z nich stanowić będą lipy drobnolistne, których korony formowane mają być w kształt prostopadłościanów – tak, aby docelowo stały się zwartym sufitem, pod którym zasiąść będą mogli zwiedzający Rynek mieszkańcy i turyści.

Projekt zagospodarowania Rynku. fot. archiwum/W.D.

Ciekawostką będą tzw. „kartuskie sekrety” – kaszubskie nuty rozmieszczone na płycie Rynku. Ich przygotowaniem mają się zająć mieszkańcy, a przy każdym z elementów „kaszubskiego alfabetu” znajdą się kody QR, umożliwiające połączenie się za pomocą smartfona z odpowiednią aplikacją pozwalającą np. na ich odsłuchanie.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że przy sprzyjającej pogodzie zakończą się pod koniec grudnia. Wstępny koszt rewitalizacji Rynku to ok. 5 mln zł (całość inwestycji), a wartość szacunkowa pierwszego etapu wynosi ok. 1 mln zł. Ostateczna kwota znana będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Termin zgłaszania ofert mija 16 września.

(aktual.6.09. godz.16:15)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 16 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jfk

  za 5 mln sam mogę tą kostkę przełożyć

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antonio Di Kapuste

  Bardzo dobrze sur%synom , tak trzymać

 • 7 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MSH89

  jest pewien problem: ani na rynku w Kościerzynie, ani na rynku w Chojnicach, ani na Monciaku w Sopocie, ani na ulicy Długiej w Gdańsku nie widzialem parkingów dla samochodów. Problem polega na tym, że samochody strasznie szpecą w takim miejscu, a z drugiej strony... Kartuzy i tak cierpią na problem braku miejsc parkingowych. Moze by to tak jeszcze przemyśleć ?

 • 10 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wYBORCA

  No! Nie ma Belgraua i roboty ruszą. Fajnie.

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Ładny. Mam nadzieję,że deptaku nie ruszą i wkomponują go w rynek.

 • 5 10 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewolka

  Brawo MGG!

 • 5 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Bardzo ładny projekt!!! Tak trzymać !!! Tylko proszę - niech to będzie naprawdę kostka, a nie straszny bruk, jak na ul. Klasztornej. Jeśli na to jest kasa, to do roboty i nie słuchać już żadnych uwag malkontentów. Bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Wreszcie Kartuzy będą miały rynek z prawdziwego zdarzenia !

 • 14 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Pięć milionów?!!
  Za drzewka i fontannę?
  No bo poza tym nic się nie zmieni, nawet parking dla samochodów zostaje.
  I po kiego tam scena, przecież jest w parku.
  Niesamowite.

 • 9 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gary

  a co tam ciekawego tylko miejsca na gastronomie dla szwagra

 • 14 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Zrywamy asfalt, damy donice i krzaki, dwie, trzy sikawki, nazwiemy wszystko strefą relaksu i będzie git! 5 mln popłynie... Inwestycja, że huhu.
  Miejsca parkingowe też muszą być. To ulubiony element dekoracji obecnego burmiszcza.

 • 14 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  wszystko fajnie, ale że niby 5 mln?! dla kogo taka kasa?

 • 19 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie mogę...

  jeszcze dodajcie cmokające się łabędzie :))))

  Lepiej wybudujcie prawdziwą obwodnice przez Prokowo aby omijać szerokim łukiem to "innowacyjne miasto"

 • 10 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W miarę

  Projekt w miarę ładny, tylko zastanówcie sie nad parkingiem. ja bym nie chciała odpoczywać, pić kawę w miejscu gdzie niby jest pieknie, fontanna itd a wokolo stoją smierdzące samochody.
  Panie Burmistzu prosze sie nad tym zastanowić, jeszcze sie roboty nie zaczęly, może warto zrezygnować z miejsc postojowych.

 • 11 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i tych taksówkarzy, pogonić!

  Na swoje miejsce !
  Tam, była ich zatoka, z Naszych, Podatników, pieniędzy,
  Na Kolejowej !

 • 8 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Centrum bezludzia

  Miasta których centa pozbawiono miejsc parkingowych świecą pustkami. A porównywanie Kartuz do Sopotu czy Gdańska gdzie jest świetne zorganizowana komunikacja zbiorowa i gdzie są to ośrodki akademickie to chyba nieporozumienie. Znam wiele biedniejszych rejonów Polski a życie w centrach tych miast tylko się toczy bo tam z rynków nie zrobiono parków. W obecnych czasach ludzie są tak leniwi że do kiosku po gazetę muszą jechać samochodem. Nasi mieszkańcy jadą do galerii na kawę i lody-ale nikt by tam nie pojechał gdyby nie potężne parkingi. Jedziemy nad jezioro poleżeć ( np. j.Białe czy Chmielno) a tam tyle samochodów co plażowiczów. Czemu zaklinamy żeczywistość. "Nie ma parkingów nie ma ludzi. Przykładów miast o podobnym charakterze do Kartuz, gdzie pozostawiono w sąsiedztwie rynków parkingi jest więcej niż tych w których zdecydowano się na ich wyludnienie. Proszę poklikać sobie w internecie: np. Września czy Chełmno. Skoro burmistrz chce zlikwidować przystanki autobusowe Gryfu, to może tam zorganizować dodatkowy parking dla przyjezdnych? Jak ktoś przyjeżdża do urzędów czy do sądu w Kartuzach to tu naprawdę nie ma gdzie zaparkować! Układ obecny komunikacyjny jest najlepszy z dotychczas testowanych.

 • 12 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ziziz

  czyli to co jest plus trochę krzaków.. no super projekt !

  ławki będą ze złota że taka kasa ? 400 tyś za parking przy kolegiacie to jednak grosze...

 • 12 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  Po co ta cała przebudowa jak Kartuzy śpią nawet za dnia. Ilość ludzi nie powala na mieście.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lody

  Czy wrócą lody od Penka. Sie by polizało.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  tam gdzie zerwano asfalt z kostki nawierzchnia z kostki nie wygląda zbyt ciekawie. W tej cenie to napewno przełożą i wyszlifują kostkę granitową.

 • 5 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Mietek powoli , ale skutecznie " wycina " kartuskich działkowiczów .
  Gdzie się będą mieli podziać byli działkowcy ? Otóż na rynku . Wobec tego na przedstawionych obrazkach jest za mało ławek .

  Jedną ławkę proponuję zarezerwować dla byłego burmistrza .
  Już za 2 lata będzie zasiedlona .

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Na nic fontanny i inne bajery . Efekt tworzą kamienice i elewacje . Bez rewitalizacji elewacji , wszystko to , to pudrowanie trupa .
  Panie Burmistrzu , masz pan najbrzydsze kamienice koło siebie , na Parkowej , to pana nie razi?

  Pewnie mamy krótkowzrocznego burmistrza , który widzi tylko ...... .

  No to mamy powtórkę .
  Król / owa chodników powraca .

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czas przetargów

  dlatego Belgrała trzeba było wyałtować

 • 6 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Centrum bezludzia

  Wiem, jaki jest twój najpiękniejszy sen: w Rynku stoi mega-wielopiętrowy parking i na każdym poziomie tuż obok samochodów są kawiarenki, butiki, sklepiki itd. Każdy po zaparkowaniu od razu może np. zamówić kawę albo lody i siadząc obok swojej rury wydechowej obserwować dynamizm życia kartuskiego oraz zajadać smaczne kiełbaski z grilla, widząc setki mieszkańców zapełniających pizzerie na wszystkich poziomach mega-parkingu. Wszyscy są przeszczęśliwi bo nie muszą zdzierać sobie zelówek i wszelkie atrakcje mają na wyciągnięcie ręki. Są przecież kraje, gdzie prawie WSZYSTKO możesz załatwić, nie ruszając d... z samochodu, tzn. obejrzeć film, załatwić sprawy bankowe, kupić jedzenie, posłuchać występów na estradzie, itd- nie mówiąc o napełnieniu baku. Co prawda mieszkańcy tych krajów mają największe d... i najsłabsze nogi - ale tylko ci, co lubią TAKI styl życia. Inni wolą chodzić, biegać, jeździć na rowerach, łazić po górach itp., bo uparli się, żeby zachować elestyczność i wygląd emeryta (tki), który wygląda jak jego własny syn (córka). Proponuję dla tych pierwszych zrobić ten parking, a dla drugich ścieżki rowerowe do trójmiasta. Wszyscy będą zadowoleni.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trzeba wyremontować podłogę RYNKU ...

  ale również jego ŚCIANY dookoła, tak samo jak remont w mieszkaniu - to chyba logiczne (?) Nieoprocentowane pożyczki dla właścicieli kamienic w rynku są chyba konieczne, aby odpicowali swoje elewacje.

 • 7 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szok

  już mi się nie podoba ten projekt!!!powinien być ciepły i przytulny i mieć akcenty folkloru kaszubskiego jest "zimny" ten projekt beznadziejny!!!!

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Majster

  Wielu przedmówców nie ma pojęcia o kosztach w budownictwie. Piszą że sami by to zrobili za mniejsze pieniądze, tylko zapominają,ze gmina to robić musi legalnie na fakturę. i do ceny trzeba doliczyć podatek dochodowy i VAT. Przy takim remoncie trzeba wymienić infrastrukturę podziemną i to jest droższe od nawierzchni. O kamienicach tez wypowiadają sie mądrale. Jeden z właścicieli kamienicy w Kartuzach chciał wyremontować zbyt szybko swoją nieruchomość ( tj. przez 10 lat!) zadłużył sie na kwotę 1,4 mln zł w w2016r popełnił samobójstwo. A syndyk sprzedaje ten budynek.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

  Miejsca parkingowe na zakręcie przy ul. Kościuszki.. zbędne, a na dodatek położone zaraz przy miejscu gastronomicznym. Zamiast tego parkingu więcej zieleni, kwiatów i od razu spożywanie posiłków będzie przyjemniejsze.

 • 6 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Majster

  nie przesadzaj, to jest bardzo mała powierzchnia z bardzo ograniczonym zakresem prac.

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wszystko fajnie...

  ale niech wprowadzą zakaz parasoli reklamowych!!! może z wzorami haftu czy coś podobnego albo jednolite!!!

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie takie fajne !

  czy ktoś wie ?
  o przetargu, na ten, ogrodzony, wykop przy urzędzie ?

 • 2 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wisienka

  Ten projekt gryzie się z otoczeniem. Nie podoba mi, ktoś kto to projektował poszedł na łatwiznę. Owszem będzie schludnie, czysto ale chyba tylko właściciele ogródków skorzystają na tej zmianie. A ławki dla mieszkańców wyglądają na niewygodne bez oparcia czyli ma być ładnie a nie funkcjonalnie.

 • 6 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Malinka

  Te miejsca parkingowe powinny być płatne np. 50 zł/godz. więc smrodzili by ławkowiczom tylko ci, co NAPRAWDĘ MUSZĄ zaparkować, albo ci co ich stać. Wtedy lokalni szpanerzy, mogli by pokazać, że ich stać na WSZYSTKO, nawet na parkowanie na Rynku (grube ryby). To byłby kompromis pomiędzy tymi co nie chcą parkingu, a tymi co uważają, że bez parkingu nie ma życia.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Ciekawostką jest to że ani projekt , ani przedmiary , czy też STWiZ nie przewiduje przełożenia istniejącej kostki , a tylko naprawy po wykopach .

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Dzisiejsza wizyta na stronie BiP Kartuzy , warto sprawdzić pytania i odpowiedzi urzędu dotyczące realizacji rynku "nie przewiduje się przełożenia nawierzchni z kostki " (jedyne przełożenie tyczy fragmentu przy budowie fontanny , ale przejrzałem przedmiar część sanitarna przewiduje rozebranie nawierzchni do wykonania przyłączy ale nie ma powtórnego jej ułożenia , część elektryczna nie przewiduje ani rozebrania ani naprawy nawierzchni , a do ułożenia kilkadziesiąt metrów kanalizacji deszczowej i wodociągu , ale kabli to już kilkaset metrów , ciekawe czy będa roboty dodatkowe lub naprawa czy przełożenie nawierzchni będzie w II lub III etapie .

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A jej, fontanna będzie

  "dynamicznie sterowana komputerowo"

  Padłem.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.