Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Samorządy postarają się o środki na remonty dróg m.in. w Kartuzach, Sulęczynie, Czeczewie

Opublikowany: 2016-09-08 13:09 Autor: Magda Dzienisz

Powiat kartuski wraz z kilkoma innymi samorządami podpisze porozumienia o wspólnej realizacji zadań drogowych. Wszystko po to, by starać się o przyszłoroczne środki z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019". Wnioski dotyczą remontów dróg m.in. w Kartuzach, Czeczewie, Kistowie czy Sulęczynie.

REKLAMA

 Reklama Bat

Powiat kartuski będzie współdziałał z gminami: Kartuzy, Sulęczyno, Przodkowo, Żukowo oraz powiatem gdańskim w staraniach o zdobycie środków na remonty kilku odcinków dróg.

Gmina Kartuzy

Porozumienie dotyczyć ma wspólnej realizacji budowy ul. Chmieleńskiej w Kartuzach. Planowana do rozbudowy droga łączy ul. Zamkową z ul. Chmieleńską tworząc istotny skrót łączący dwie drogi wojewódzkie: nr 228 i 211. Jest to jedyne po tej stronie miasta połączenie umożliwiające ominięcie zakorkowanych Kartuz.

Realizacja inwestycji ma usprawnić komunikację wewnątrz miasta, jak i połączenia tranzytowe pomiędzy drogami wojewódzkimi. Planuje się również powstanie ścieżki rowerowej będącej fragmentem przedsięwzięcia „Kaszubska Trasa Rowerowa”. W ramach porozumienia powiat kartuski zadeklarował przyszłoroczną pomoc finansową w kwocie 100 tys zł.

Ul. Chmieleńska w Kartuzach. fot.archiwum/W.Drewka

Gmina Przodkowo

Przodkowo wspólnie z powiatem chce współpracować przy przebudowie drogi gminnej relacji Czeczewo-Warzno. Droga nr 156017G ma zostać przebudowana na odcinku około 1500 mb. Powstać ma tam chodnik, ścieżka rowerowa, zatoka przystankowa, stanąć mają lampy hybrydowe, uregulowana ma też zostać gospodarka wodna w obrębie pasa drogowego. Skrzyżowanie z drogą powiatową 1416G Czeczewo-Tokary ma zostać przebudowane. Powiat zadeklarował na ten cel 410 tys. zł.

Sulmin, Sulęczyno i Kistowo

Powiat kartuski zawiąże porozumienie również z pow. gdańskim, gm. Żukowo i gm. Sulęczyno. Samorządy zamierzają wspólnie zrealizować przebudowę drogi 1930G w Sulminie oraz przebudowę drogi 1912G w Sulęczynie i Kistowie. Gmina Sulęczyno zaoferowała 300 tys. zł, gm. Żukowo 200 tys. zł.

- Zadanie obejmuje przebudowę dwóch dróg powiatowych przebiegających przez obszary gmin Żukowo i Sulęczyno. Celem zaprojektowanej przebudowy jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu oraz poprawa stanu dróg powiatu – pisze w uzasadnieniu do uchwały Mateusz Szulc, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu.

W Sulęczynie remont ma zostać przeprowadzony na 922 m drogi, w Kistowie na 944 m. Nawierzchnie jezdni mają zostać wzmocnione, powstać ma ścieżka rowerowa z dopuszczonym ruchem pieszych, chodnik, zatoki autobusowe. Zjazdy i skrzyżowania z drogami gminnymi mają zostać przebudowane. Istotnym elementem będzie też kontynuacja zrealizowanej niedawno budowy trasy pieszo-rowerowej Gowidlino-Lemany. W Sulminie zostać wyremontowana ma droga o długości 944,5 m. Prócz wzmocnienia nawierzchni jezdni, budowy chodnika czy zatoczki autobusowej, wybudowane mają zostać wyspy spowalniające.

- Lokalizacja inwestycji (…) ma znaczenie dla poprawy dostępności mieszkańców powiatu do obwodnicy Trójmiasta – tym samym do Trójmiasta, centrów handlowych, szkół (…). Wskazana inwestycja jest komplementarna z inwestycją prowadzoną równocześnie przez powiat gdański do granicy z pow. kartuskim – tłumaczy Mateusz Szulc.

Lniska-Niestępowo

Powiat gdański w ramach swojego projektu zamierza przebudować m.in. drogę powiatową 1930G (Lniska-Niestępowo-Gdańsk). Powiat kartuski chce współdziałać z nim przy tym projekcie – zadeklarował kwotę 50 tys. zł. Pomoc finansowa ma dotyczyć odcinka przebiegającego przez teren pow. kartuskiego o długości ok. 900 mb (w Niestępowie). Swój udział w tym projekcie będzie miała także gm. Żukowo, która obiecała wsparcie w kwocie 50 tys. zł.

Wszystkie samorządy podpiszą stosowne porozumienia o współpracy. Wszystko po to, by uzyskać jak najlepsze wyniki w konkursie o dofinansowanie z przyszłorocznej edycji „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [13]

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # grzybno

  RYBACKA GRZYBNO. MIAŁO BYĆ I CO?? MARNE KILKA METRÓW OD STRONY PROKOWA. RYBACKA GRZYBNO OD STRONY GRZYBNA!!!!!

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG

  A Kartuskie Solectwa - nic. Brawo MGG. Sredniowiecze blisko.

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyspy spowalniające w Przyjaźni

  Ile jeszcze dzieci musi zostać potrąconych?!

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a w sierakowicach

  figa z makiem!!!!!

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a góralka ma się dobrze.

  to jest fucha, co ?

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kanki

  Czy to prawda że do gminy zawitało CBA w sprawie sprawdzenia finansowania wyjazdu delegacji do Frnacji.?

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NIE MIODOWA

  rybacka nie miodowa. RYBACKA SZYKUJE DOKUMENTY DO WGLĄDU DLA MIESZKAŃCÓW UL.RYBACKIEJ I 1 MIESZKAŃCA UL. MIODOWEJ

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TAK TOCZNO

  NIECH TEN MMG NICZEGO NIE RUSZA I NIC NIE ROBI BO CZEGO SIE DOTKNIE TO BEDZIE JAK Z KOSTKA NA RYNKU ITD.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Masz rację, niech nie marnuje naszych pieniędzy. Bo pożytku z jego pomysłów nie ma żadnego. BEZNADZIEJA!!!

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a góralka ma się dobrze

  A możesz powiedzieć co starostwo w ogóle robi? Bo drogi powiatowe wszystkie wyglądają wiekowo, podobnie jak zasiadająca na stołku. Co się dzieje z tą władzą w Kartuzach? Ile będziemy się cofać? Po co nam władza, która bawi się w politykę a nie angażuje dla dobra mieszkańców naszego regionu?

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mgm

  To przejedz się drogą Kobysewo Żukowo

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  No nareszcie!..

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  a Żukowo jak zwykle może kiedyś ale dwa latka szybko mijają i co dalej - powrót do szkoły.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.