Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Co dalej z targowiskiem przy ul. Sędzickiego?

Opublikowany: 2016-10-27 11:50 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Kartuzy chciałaby oddać w dzierżawę plac po targowisku zwierzęcym przy ul. Sędzickiego, ale wciąż nie wiadomo, czy takie rozwiązanie będzie możliwe. Zdaniem radnego Mariusza Tredera powinno tam powstać miejsce do handlu zdrową żywnością.

REKLAMA

 Reklama Bat

Wielokrotnie pisaliśmy, że plac przy ul. Sędzickiego w Kartuzach, który został wybudowany jako targowisko zwierzęce w 2011 r. od początku nie spełnia swojej funkcji. Nigdy nie sprzedawano tam zwierząt, a próba przeniesienia w to miejsce klasycznego targowiska zakończyła się porażką.

Ostatnio po placu przy ul. Sędzickiego hula wiatr. Jak poinformowano na ostatniej sesji, z powodu oszczędności gmina zrezygnowała z pracownika obsługi, wyłączono też oświetlenie.

- Prowadzimy rozmowy z Nadleśnictwem, by możliwe było wydzierżawienie tego terenu – powiedział burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Chodzi o to, że targowisko powstało na gruncie należącym do Lasów Państwowych, którym gmina płaci za dzierżawę terenu. To Lasy muszą się teraz zgodzić, by samorząd mógł poddzierżawić targowisko.

fot.archiwum/W.Drewka

Wiosną był pomysł przekształcenia placu w miejsce służące rozrywce i rekreacji – miało tam powstać lodowisko ze skateparkiem i placem zabaw. Ten pomysł jednak upadł i póki co żadnego konkretnego rozwiązania na zagospodarowanie placu nie ma.

- Nie zauważyłem, żeby w ostatnim czasie były podejmowane jakiekolwiek próby zagospodarowania tego targowiska – mówił na sesji radny Mariusz Treder. – A przecież można by stworzyć tam miejsce chociażby do handlu zdrową żywnością. W tej chwili panuje moda na ekologiczne produkty, więc uważam, że takie miejsce w naszym mieście miałoby rację bytu.

Burmistrz Kartuz nie podziela jednak tej opinii.

- Targi ekologiczne mają się odbywać w centrum miasta, bo na placu przy ul. Sędzickiego nigdy nie było mieszkańców – stwierdził szef kartuskiego magistratu.

Zdaniem radnego władze gminy powinny jednak rozważyć zagospodarowanie tego placu zanim zapadnie decyzja o jego wydzierżawieniu.

- Dziś ludzie są mobilni, większość z nas jeździ na zakupy samochodem, więc fakt, że taki plac znajduje się poza centrum miasta nie stanowi problemu. Jestem przekonany, że jeśli odpowiednio wypromujemy to miejsce, to pojawią się zarówno sprzedawcy jak i klienci zainteresowani zdrową żywnością – mówi.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [45]

 • 14 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edi

  Ciekawe czy ten ,,mądry" radny będzie tam chodzić na zakupy?

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  to dopiero mądrość, śmiechu warte

 • 14 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Knur Targ

  Proponuję kilka spychaczy w ruch i wniosek do prokuratury względem autorów pomysłu o odszkodowanie. To tzw inżynieria finansowa i rozwój wg Myry .

 • 19 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Serpico

  A może by tak pomysłodawcę i realizatora tego targowiska pociągnąć do odpowiedzialności za niegospodarność ?!!! Dokładnie z tym samym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku sławnych ULI !! Skoro nasi włodarze nie odpowiadają kompletnie za nic to jakim prawem zarabiają ponad 10tyś/miesiąc ??? Robią co chcą, budują co chcą i za ile chcą. Tracą stanowisko i kompletnie nie poczuwają się potem do odpowiedzialności za swoje działania. To jest busz a nie samorząd !

 • 22 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Właśnie to targowisko powstało przez takich radnych nie mających żadnego pojęcia o handlu czy czymkolwiek ,ale mających wspaniałe pomysły,nie za swoje pieniądze.Tam nigdy żaden handel nie będzie funkcjonował,bo tam nie będzie ludzi.

 • 6 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Serpcio

  A widziałeś jak odpada podbitka z "uli" od strony dworca? Tyle kasy i to samo z siebie odpada! to jest dopiero bubel!!!!

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Roman

  Zgadzam się z Tobą w 100%, nic dodać nic ująć.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Serpico

  Masz rację niech odpowiadają! Wszyscy... Trzeba czasami posłuchać ludzi a nie być upartym bo realizuje się swoje pomysły za wszelką cenę za pieniądze z naszych portfeli. Portfeli podatników i wyborców. Sęk w tym, że wybieramy naszych przedstawicieli którymi są radni i oni mają za zadanie pilnować z całych sił naszych interesów. A radni często głosują tak jak burmistrz chce. I to jest smutne, bo jak radni nie przegłosują to burmistrz nie zrobi...

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klasyczne targowisko

  Cytuję:
  "Nigdy nie sprzedawano tam zwierząt, a próba przeniesienia w to miejsce klasycznego targowiska zakończyła się porażką"
  Fakt, że nigdy nie sprzedawano tam zwierząt. Jednak dla mnie tam było klasyczne targowisko na którym robiłem zakupy. Teraz tego brakuje.

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niech odpowiadają....

  Zgoda ale odpowiedzialność dotyczy wszystkich burmistrzów, wójtów niech odpowiadają wszyscy bez wyjątku, jak ma być uczciwie to niech jest uczciwie. Wszyscy sobie tego życzymy.

 • 5 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @edi

  Ten "mądry" radny podkreśla, że prawie każdy teraz jest mobilny i podjedzie samochodem. Ten radny próbuje podsunąć jakiś pomysł. Zrównać z ziemią i popsuć to co sporo kosztowało jest bardzo prosto. Tak postąpić każdy głupi potrafi ale zastanowić się jak wykorzystać to już wymaga trochę myślenia i wyobrażni. Prawda? Czy dla obecnej władzy to takie trudne? Czy potrafi tylko zrównać z ziemią twierdząc, że była burmistrz wykonała złą inwestycję!? Takie argumenty obecnej władzy są nie do przyjęcia wręcz karygodne. Trzeba szukać rozwiązań a nie burzyć. Za to obecny Burmistrz też ponosi odpowiedzialność , przecież to są nasze pieniądze.

 • 2 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fajna sprawa

  A ja uważaam że fajny pomysł - wrto spróbować chociażby raz lub dwa razy w tygodniu. marudy niech siedzą w domu....

 • 5 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Biedronki

  idzcie do biedronki, nawet do tej w Sierakowicach i kupujcie sobie nafaszerowane sztucznymi nawozami owoce i warzywa. też uważam że warto spróbować.

 • 3 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Duchy pochowanych obok (tzw "cerpisko" - cm. żydowski) żydów nigdy nie dopuszczą do handlu
  w tym miejscu. Nie dość, że zakłócałoby to spokój ich dusz, to "geszeft", jest "geszeftem" i to
  jest i była ich specjalność.
  Nie, nie należy niszczyć tego co zbudowano. Można dodać z tyłu wiaty ścianę płaczu z dziurami na wkładanie kartek z życzeniami lub, w roku miłosierdzia i ekumenii, jakieś wielowyznaniowe sanktuarium urządzić. Mnietek miałby krótką trasę pielgrzymkową na ten przykład.

  Dyskoteka raczej nie wchodzi w grę, gdyż w pobliskim lesie jest sporo zwierza i ptasząt, których
  naturalne prawa trzeba chronić i o nie dbać.

 • 6 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@edi

  Cięzko będzie obecnemu naprawić to co popsuła poprzednia :-((

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żołnierz

  Koszary dla "Antkowych" Brygad OT tam zbudować

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszeba

  w całej cywilizowanej Europie targi zdrowej i regionalnej żywności odbywają się w centrum miasta w wyznaczonym miejscu i co jakiś czas. byłem na takich bazarkach we Francji i w Niemczech. te w Kartuzach jak na tak młode przedsięwzięcie też mają swój urok. trzeba tylko trochę popracować nad ich formą. jestem ich stałym bywalcem i zawsze znajdę tam coś dla siebie.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ala

  ja też kupowałam tam warzywa i owoce ale od czasu remontu ulicy niestety nie ma tam sprzedających, szkoda!!!!!!!!!

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # spokojnarobota

  Chcesz mieć spokojną robotę? bez stresu odpowiedzialnosci ? z premiami nigdy za najnizsza krajowa dodatkowo placone za nadgodziny wolne wszyskie swieta niedziele soboty cały ekwiwalent pracowniczy ?

  Wystarczy zostać urzędasem ;)

 • 9 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Za obydwa targowiska powinni odpowiedzieć zarówno radni, którzy głosowali za ich budową, jak i burmistrz za realizację głupich wizji nie popartych "inżynierią finansową".

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gacek

  Proponuje żeby wydzierzawila bo lechmanowa to przevciez jej kolejna wtopa za kadencji

 • 6 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kropek

  Te wszystkie komentarze to o kant d... niektóre w ogóle nie na temat.Piszą tu same dupki.Nikt nie potrafi nic doradzić tylko krytykować. Plac jest dosyć duży i należy pomyśleć co z tym zrobić.Mój pomysł jest taki żeby w Kartuzach zrobić coś czego nie ma w najbliższej okolicy bo wtedy będzie zysk.Nie ma na przykład w pobliżu toru gokartowego,na pewno młodzież i niejeden tata przyszedł by z synem na taką rozrywkę w mieście.Zaplecze już jest.

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bronek

  Zgadzam się, rynek powinien być rynkiem.
  Zmniejszyć opłatę targową, a chętni do handlu się znajdą sami.
  Trzeba to miejsce po prostu odpowiednio wypromować, a nie iść na łatwiznę.

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bronek

  Może po prostu sprzedajmy ten plac, ktoś mądry go kupi i rozkręci interes.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Niestety, po dobroci się nie da. Teren trzeba zreprywatyzować i będzie git. Tylko "Icków" w tym temacie poinformować. Reszta pójdzie jak z płatka.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  przenieść tam UG hahaha

 • 1 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  NA RYNEK BY POHANDLOWAĆ, TANIO KUPIĆ, - DO SIERAKOWIC. NIEPRAWDĄ, ŻE NA TYM RYNKU LUDZI NIE BYŁO - TYLKO WŁADZA ZNIECHĘCAŁA, BO TO POMYSŁ NIE MGG A POPRZEDNICZKI. ZAMIAST ZACHĘCAĆ A NAWET ZORGANIZOWAĆ W DNI TARGOWE DOJAZD, TO WMAWIAĆ, ŻE TRZEBA ZAMKNĄĆ I RYNKU W KARTUZACH NIE BUDIET. PANIE MGG WEŹ SIĘ PAN DO ROBOTY A NIE WIECZNIE KRYTYKOWAĆ. JEST PAN ZDROWY ANI JEDNEGO L4 , A JAK ODSUNIĘTO PANA, WCIĄŻ NA CHOROBOWYM - JEST PAN CHORY NA WŁADZE.

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel @ LOGO

  Nic dodać, nic ująć. Masz Bracie(Siostro) 100%, a nawet więcej %% racji. Brawo za jasny umysł
  i wielkie dzięki za tekst!!!

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @logo

  Rynek budiet, ale w centrum, tak jak chcieli tego handlujący i klienci

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Carrefour, Rossman, i stacja benzynowa. Jest dochód, będą ludzie a przed torami coś jeszcze i niech kartuzy w tamtym kierunku się rozwiną.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Uważam podobnie jak LOGO, zrobić rynek i go promować. Zdrowa, ekologiczna żywność właśnie potrzebuje ustronnego miejsca. Jak ma się świeża kaczka do spalin autobusowych? Bieżące potrzeby, typu kwiatek, tani laczek czy rurka z kremem, mogą być w tzw. ulach, jednak handel w dni targowe,najlepiej na dużym, zadbanym i stosownie przystosowanym terenie.

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Giełdę samochodową tam zrobić

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wsciekly 1

  a konsal tez to ochrania ??????

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # endriu

  Gdybym miał pieniądze wybudowałbym w tym miejscu tor gokardowy. Czytając komentarze piszą same oszołomy, które krytykować potrafią ale sami nie mają żadnego pomysłu. Pomyślcie może macie jakieś konstruktywne pomysły. Zastanawiam się dlaczego w dlaczego w naszym mieście nic się nie opłaca?
  Pozdrawiam wszystkich

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @endriu

  Pozwól ,że Ci odpowiem .
  Mądry za swoje pieniądze nie buduje głupio bo jest mądry . Pani Lehman wszem ogłaszała,że zewsząd od rolników ma naciski na targ zwierzęcy,po wybudowaniu targu rolnicy olali przyjeżdzanie mimo niepobierania opłat .Chętnymi byli Bułgarzy z Sierakowic ale wobec braku parkingów lud przyjezdny omijał ten targ bo przecież po co parkingi prawda? No i Straż Miejska tepiła parkujących byle gdzie zgodnie z prawem a niezgodnie z interesem gminy i logiką. Tak oto za miliony powstał bubel na którym jak się okazało można handlowac gaciami a nie można zwierzętami .Dla większego śmiechu targ nie powstał na gruntach gminy i ta musi płacić właścicielowi dzierżawne.
  Można tam zrobić tor gokartowy ale lepiej wyrzutnie rakiet i w te rakiety popakowac tych mundrych i wy..w kosmos .
  A za torem jestem ,dobry ,świetny pomysł.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znawcy

  Widzę,ze mamy znawców tematu tylko nie ma w tym faktów lecz plotki opowiadane przez tych, którzy doprowadzili do zdeprecjonowania tej inwestycji ze zwykłej zawiści aby nie było konkurencji dla Żukowa. Pan MGG był w tej grupie więc nie dziwmy się, że jak barbarzyńca niszczy wszystko. Targowisko Miejskie przy ul. Sędzickiego dobrze funkcjonowało i wielu mieszkańców robiło tam zakupy. A teraz wrócą budki i bałagan przy Dworcowej. Ale w takiej sytuacji MGG nikt nie będzie zakłócał domowego miru.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @znawcy

  Jak dobrze funkcjonowało to jakim cudem ktoś dał radę jak to piszesz zdeprecjonowac taki interes?Sprzedawcy zrezygnowali ze świetnego miejsca i zarobku? Powiedz to koniowi na ucho. Chłopie na początku z osiedla ludzie szli ale co raz mniej i mniej aż zesrało . Lokalizacja załatwiła temat i brak parkingu.

 • 0 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tredziu

  naczelny pieniacz z Dzierżążna był kiedyś na tym targowisku? a jak sądzi - czemu się nie przyjęło? bo tam KLIENCI NIE CHODZĄ!!
  Mariusz - mam talent - parcie - na - szkło GRATULUJĘ

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tredziu

  I bardzo dobrze, w końcu w Dzierżążnie coś się dzieje. Pewnie poprzedni radny jest poirytowany tym faktem bo wybory się zbliżają.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tredziu

  Co ten radny z Dzierżążna się tak pieni?....Wygląda na to, że większość radnych postanowiła uczciwie patrzeć na sprawy gminy a nie w imię powiedzenia: "Kto nie z Mieciem Tego zmieciem" Nareszcie! I bardzo dobrze! Tak trzymać!

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Do Tredziu, @Tredziu, znawcy, @ znawcy, a nawet do endriu itd, -
  jeżeli duchy pogrzebanych tam żydów nie zablokują nowych pomysłów i inwestycji myślę, że
  najmniej kosztownym (obok części przeznaczonej na EKO-targowisko) będzie urządzenie tam
  punktu opieki higienicznej. Chodzi o obsługę pobliskich tras wylotowych z Kartuz - serca Kaszub.
  Promocji wielkiej te usługi nie wymagają. Panie tzw. "tirówki" mogłyby bezpiecznie, higienicznie
  obsługiwać i jednocześnie promować naszą Szwajcarię Kaszubską. Mogą wspólnie(burmistrz i te
  przedsiąbiorcze niewiasty, - może z czasem chłopcy) coś pożytecznego dla gminy wypromować.
  Urząd Skarbowy i kasa Gminy też osiągnie korzyści.
  Oh, już widzę te rozradowane i zadowolone twarze gości i turystów zabierających ciepłe wspomnienia z pełnych wrażeń odwiedzin naszej ziemi z Kolegiatą włącznie i pożegnalnymi
  pocałunkami dziewcząt (w kaszubskich strojach) udzielanych w lasach okalających naszą stolicę.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Godne i fajne miejsce na postawienie domu pogrzebowego. Nie trzeba by na różaniec zdążać
  ileś tam km. do Piocha na Brunoplac. mamy tu swoich księży i im się też coś z pochówków należy.
  Jest tam w kier. Burchactwa nawet teren na nasz "cmentarz na Wybiku". Fajnie i miło byłoby leżeć
  blisko domu i rodziny. Nas tak mało wcale nie ma. Jesteśmy coraz starsi i coś nam się należy.
  Jeżeli nie za życia, to chociaż chwilę po.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anita01

  targowisko updało bo nikt tam nie chodził, nikt, mobilność nie ma tu nic do rzeczy, wystarczy popatrzec jak zakupy robi wiekszosc ludzi we wtorek piatek czy sobote, kiedy jest ich najwiecej, ludzie zostawiaja auto w centrum i dygaja na piechote po to czy po tamto i po tem nikomu nie chce sie jeszcze gdzies tam dodatkowo jezdzic, proste jak drut, zadna ekologia w tym nie pomoze, bo nasi juz kupili na rynku albo u sasiada, a osoby z trojmiasta ekologie maja na rynku na przymorzu gdzie zaczeli jezdzic nasi mieszkancy bo u nas im sie zabrania handlowac dobrym swojskim, przepraszam ekologicznym, jedzeniem

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mhjyakubin

  Może jakieś przedszkole tam wybudować. Lub kino :D i McDonald's

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # his

  Moim zdaniem w 16 tys. mieście brakuje kina !!!!! Za złej "komuny" było połowę mniej mieszkańców i kino było , nastały "lepsze" czasy i gdzie się ono ostało?! Idealnym miejscem na kino był budynek domu Rzemiosła ( parking , prawie centrum ) i nie rozumiem dlaczego nikt na to nie wpadł?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.