Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Chmielno. Radni uchwalili budżet. Sporo inwestycji, ale i większe zadłużenie

Opublikowany: 2016-12-28 11:48 Autor: Wojciech Drewka

Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Borzestowie oraz inwestycje drogowe - to najważniejsze punkty przyszłorocznego budżetu gminy Chmielno. Radni jednogłośnie uchwalili dziś plan finansowy gminy.

REKLAMA

 Reklama Bat

Wójt gminy Chmielno podkreśla, że przyszłoroczny budżet jest ambitny, ponieważ zakłada sporo zadań inwestycyjnych. Gmina chce wydać łącznie około 10,5 mln zł. Niektóre inwestycje będą realizowane przy udziale środków zewnętrznych, ale mimo to gmina musi podnieść swój deficyt.

To nie podoba się Marianowi Kwidzińskiemu, przewodniczącemu Rady Gminy Chmielno, który wyraził swoje zaniepokojenie wzrostem zadłużenia gminy. Ale wójt Jerzy Grzegorzewski podkreśla, że to jedyny sposób by gmina podjęła działania inwestycyjne w tej chwili, sięgając również po środki zewnętrzne.

- Niestety dochody gminy nie wzrastają tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli, nie na wszystkie zadania będziemy też w stanie uzyskać środki zewnętrzne, stąd konieczność sięgnięcia po kredyty – mówi szef chmieleńskiego samorządu. – Musimy pamiętać również, że gmina musi dysponować środkami na wkład własny w przypadku inwestycji realizowanych przy udziale środków unijnych. Mam nieco odmienne zdanie niż pan przewodniczący rady, który podkreśla wielokrotnie, że gmina Chmielno w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwijała i była wręcz liderem. Ale gdyby rzeczywiście tak było, gdyby maksymalnie wykorzystano te „5 minut”, gdy środków unijnych było dużo więcej i były dostępne w większym zakresie, to dziś nie musielibyśmy podejmować wielu inwestycji. Nasza gmina i tak będzie miała jeden z niższych poziomów zadłużenia w powiecie, więc powodów do niepokoju nie ma, a mieszkańcy oczekują realizacji pewnych zaplanowanych inwestycji.

fot.W.Drewka

Gmina Chmielno najwięcej przeznaczy na budowę sali gimnastycznej w Borzestowie. Zaplanowano też sporo inwestycji drogowych. Zaś dzięki dofinansowaniu z różnych źródeł ma zostać wybudowana m.in. ścieżka rowerowa na trasie Chmielno – Zawory, przystanki kajakowe (w ramach programu Pomorskie szlaki kajakowe), zaplanowano również termomodernizację budynków komunalnych. Budżet gminy Chmielno ma wynieść nieco ponad 47,3 mln zł. Dochody zaplanowano na poziomie 41,8 mln zł, zaś planowany deficyt na przyszły rok to 5,5 mln zł.

Już wiadomo, że niezależnie od planowanych inwestycji samorząd będzie też musiał wysupłać z budżetu niemałe środki na dostosowanie szkół do zmian wynikających z reformy oświaty. W tej chwili szacuje się, że gminie Chmielno potrzebne będzie co najmniej 500 tys. zł. Jak podkreśla wójt gminy Chmielno, nie ma też co liczyć na oszczędności poprzetargowe. Sytuacja zmieniła się w związku z podniesieniem płacy minimalnej i ustaleniem stawki godzinowej dla osób pracujących na umowę zlecenie. To przekłada się na wysokość cen usług oferowanych przez firmy ubiegające się o zamówienia publiczne.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [71]

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uwielbiam miny tych radnych!

  W momencie gdy widzą Drewkę z aparatem to wyglądają pożal się Boże, pan tam jesteś chyba "persona non grata" ale tak trzymaj pan i trzeba ich tam jak najczęściej odwiedzać musimy widzieć który z nich co i jak bo już półmetek kadencji i musimy wiedzieć kogo trzeba wymienić.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zyta

  do wypowiedzi Pana Przewodniczącego o tym że Chmielno było liderem w latach ubiegłych dane które podało jedno z lokalnych pism w roku 2014.

  gmina nakłady inwestycyjne ludność Srednio na mieszkanca

  Chmielno 2,5 mln 7.2tys 347,-tys.

  Stężyca 8,0mln 9,6tys. 833,-tys

  Sierakowice 16,0mln 17,1tys. 936,-tys.

  Przodkowo 10,0mln 6,6tys 1 515,-tys

  Zukowo 26,0mln 22,1tys. 1176,-tys

  Komentarz pozostawiam czytelnikom.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Budżet

  To już ostatni moment na inwestycje , za 2 lata skończą się dofinansowania zewnętrzne i będziemy walczyć o każdą złotówkę. Przespaliśmy tłuste lata , kiedy pieniądze z UNII pozwoliły tak dynamicznie się rozwijać innym gminom , a u nas zamiast sal gimnastycznych czy dróg......mamy Kamienny Park. Ale to przeszłość i dobrze że Radni to zrozumieli , że musimy wykorzystać te 2 lata na inwestycje , na wykorzystanie funduszy Unijnych , na nadrobienie zaległości . POWODZENIA

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a kto to jest Drewka ?

  ????
  no dobra, za
  mało znaków, to następny,
  ?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zawory

  A niby gdzie ma powstać ta ścieżka rowerowa przecież niema gdzie .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zawory

  Ma połączyć Zawory i będzie przejście w koło j. Kłodno. Inwestycja jest realizowana wspólnie z Powiatem. Trzymam kciuki Panie wójcie za plany i ich realizację. A przewodniczący nigdy się nie zmieni. Nie ma smykałki do interesu. Zawsze na czyimś garnuszku.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # statystyk

  Post koleżanki Zyty zachęcił mnie do sprawdzenia statystyk Gminy (dostępne na stronach Urzędu Statystycznego w Gdańsku) i wychodzi na to że Gmina Chmielno w roku 2015 wydała 2 razy więcej pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników niż na inwestycje - brawo darmozjady

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mistrzowie Pozyskiwania Środków Unijnych

  Chmielno znajdowało się na 25 miejscu w rankingu Wspolnoty.org wśród gmin wiejskich w Polsce jeśli chodzi o pozyskiwanie środków europejskich na projekty inwestycyjne w latach 2007–2015.
  To wynik którego inne gminy Powiatu Kartuskiego mogą tylko pozazdrościć także Pan Przewodniczący ma racje że Chmielno dobrze wykorzystało okres na pozyskiwanie środków unijnych.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # beznadzieja

  proszę o konkrety : co robione będzie w Miechucinie
  co w Reskowie ?
  co w Garczu ?
  co w Kożyczkowie ?

  bo wydaje mi się ze Wójtowi ktoś naklepał do głowy by wydać połowę budżetu na jedną miejscowość Borzestowo , a 2 połowę na jakieś chore ambicje typu jakieś przystanie kajakowe , ilu ludzi z tego skorzysta, ilu mieszkańców , no ilu ?

  co do inwestycji poprzednika nie będę się zagłębiał , ale plaże , świetlice , te całe parki , siłownie na świeżym powietrzu itp służą wszystkim ludziom w Miechucinie , Garczu , Chmielnie , Reskowie , Maksie itd robiono w każdej wiosce a teraz to tylko u wybranych jak tak będzie to szybko zmienimy wójta bo widać ile ten jest wart

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # łysy

  Radni też nic nie załatwiają dla swoich wyborców Pan Bochenek już nie ma po co chodzić po podpisy po ludziach od domu do domu bo nic teraz dla nas ludzi którzy go wybrali nie robi .

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do Zawory

  Ale w koło jeziora jest sam asfalt .....a niema pobocza wiec gdzie ścieżka rowerowa .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zawistniś

  Jeżeli mamy porównywać panów wójtów to proszę sprawiedliwie oceniać każdego przez okres 25 lat rządzenia,gdyż tyle lat rządził poprzednik, aobecny 2 lata.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do zawistniś

  Proszę Pana ostatnia kadencja pozyskiwania środków z UE to nie czas na eksperymenty , a tak właśnie wyglądają rządy Pana Wójta . Tak przekonywał , że tak to się zna i tyle pieniędzy pozyska , powiem szczerze ma chyba bardzo złych doradców i nie znając się na swojej pracy słucha ich jak kochający synek mamusie .
  I tu nie ma zawiści (a troska o naszą Gminę , całą nie jednej czy dwóch wiosek) wystarczy porównać ostatnią kadencje byłego co zrobiono i to w ilu miejscowościach do tego nic co zrobiono od wyboru nowego do teraz , niestety :(

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # doradcy wójta

  Doradcy Wójta realizują swoje plany za pieniądze całej gminy. Za pożyczone pieniądze, wszyscy będą za to płacić. Wójt sobie pójdzie, długi zostaną.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do do awistniś

  Czy eksperymentem nazywasz 3 000 000 zł dotacji na edukację i 1 880 000 zł dotacji na przedszkola???? Szkoły były bardzo zaniedbane, tylko 2 szkoły na 5 miały sale gimnastyczne , brak komputerów, dzienników elektronicznych w szkołach , laptopów dla nauczycieli , osieciowanie szkół. Nikt nie pomyślał wcześniej o dodatkowych zajęciach , zakupie oprogramowania. wyposażeniu szkolnych pracowni specjalistycznych n.p fizyczno - chemicznych . Można tu wyliczać i wyliczać. Podobnie wygląda z przedszkolami. A uzyskanie dotacji do termomodernizacji w kwocie , 1 200 000 zł z czego będzie wyremontowana remiza strażacka w Kożyczkowie oraz budynki komunalne w Cieszeniu Borzestowie Miechucinie w Reskowie , Chmielnie, Czy to nazywasz eksperymentem ??????

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do beznadzieja

  Próbujesz być bardzo złośliwy a jesteś beznadziejnie niedoinformowany . Przystanie kajakowe to inwestycja kilku gmin. Koszt tej inwestycji to 1 300 000zł z czego 1 126 0000 to dofinansowanie . To na terenie naszej gminy 7 przystanków kajakowych. To nie " chore ambicje " tylko program Urzędu Marszałkowskiego . Chory to jesteś ty z zawiści .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ beznadzieja

  Wypisujesz bzdury, więc idż spać. Dobranoc.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do zawistniś

  Marian , znów dorwałeś się do kompa?????

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do do Zawory

  Będzie . Poczekaj do wiosny.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do doradcy

  Doradcy to znaczy ...KTO... ? Sekretarz?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@do do Zawory

  Cóż to za tajemniczość odpowiedzi. A miało być jawnie i przejrzyście. Czy plan będzie udostępniony naszej społeczności?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  I znów teoria spiskowa . Budowa ścieżki rowerowej ,Zawory- Chmielonko -- wspólnie z Powiatem, rusza wiosną.W Zaworach jest położona kostka , a częściowo asfalt ,pobocze to następny etap , uzależniony od warunków atmosferycznych . Więc możesz spać spokojnie ....wszystko jest jawne i przejrzyste.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inwestycje

  Panie Wójcie, trzymamy kciuki za realizację inwestycji w Nowym Roku, szczególnie za budowę sal gimnastycznych w Borzestowie i Kożyczkowie .

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M8X

  Na co niby pójdzie to 500 tys. w zw. z reformą oświaty. Przecież w gminie nie ma osobnego gimnazjum?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  A co remontem dróg w Cieszeniu? Przed wyborami były takie słodkie obietnice o "porządnym" utwardzeniu poboczy i drogi. Chaczyk rzucony może wyborcy się złapią......

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do M8X

  Zapoznaj się z założeniami tzw. reformy oświaty. To nie dotyczy tylko i wyłącznie gimnazjów.To dotyczy całej oświaty.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do m8x

  haczyk piszemy przez (h), właśnie dlatego potrzebne są dodatkowe zajęcia w szkołach

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do wyżej

  Podejrzewam, że jesteś blisko "wadzy", bo masz wiedzę. Odpowiedź nie musi być zgryźliwa i niepełna (dot. planu). Mniej emocji, wiecej rzeczowości, przynajmniej na koniec Starego Roku!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # melisa zigler

  brawo w końcu dowiedzieliśmy się jak się pisze haczyk a co do szkół i rozwoju dzieci to nie tyle ważne są budynki jak naprawdę dobrzy pedagodzy

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@Do Zawory

  Wiem że na wiosnę .....pytam się gdzie skoro niema już gdzie zmieścić tej ścieżki rowerowej ....chyba że gm. wykupi częściowo działki ....... tylko za ile

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mistrzowie pozyskiwania środków

  Ze zwykłej litości nie powiem że piszesz bzdury.Gdyby Chmielno było na 25 miejscu w kraju w pozyskaniu srodków unijnych za 8 ostatnich lat,to mój drogi kolego musiałaby to być kraina mlekiem i miodem płynąca.Może łaskawie podasz żródło tych bredni.Wszystkiego najlepszego w nowym roku.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # po wybraniu nowego

  Po wybraniu nowego cesarza Gminy Chmielno , nic nie zrobiono w Cieszeniu i Garczu kompletne nic co do innych wiosek niech wypowiedzą się inni co u was zrobiono może też nic , czekam na wpisy , dziękuję i pozdrawiam .

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do po wybraniu

  Jesteś żałosny kolego ze swoim jątrzeniem . Akurat w Cieszeniu wybudowano drogę, rozbudowano oświetlenie uliczne w ramach Funduszu Sołeckiego, uzyskano znaczne dofinansowanie z Unii na termomodernizację obiektów komunalnych i prace budowlane zaczną się po Nowym Roku. Wyluzuj się kolego, za 2 dni Nowy Rok i nowe wyzwania i realizacje nowych inwestycji. Jest dobrze !!!!!!!!

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # po niewybraniu starego

  Po niewybraniu starego nareszcie dzieje się zaangażowanie w innych miejscowościach ....uwas były inwestycje przez ponad 20 lat teraz czas na innych ....

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z Garcza

  W Garczu zrobiono drogę w kierunku Sianowa ......inwestycja wspólna z Powiatem. Radni z Garcza są tak zajęci walką z nowym Wójtem , że zapomnieli o swoich wyborcach. Ale my nie zapomnimy o tym przy wyborach za 2 lata. Panowie radni ....nie zapomnimy Pozdrawiam prężne Kożyczkowo i troszkę im zazdroszczę

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Mistrzowie

  Maniek, ale wypisujesz bzdury. Nie kompromituj się

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do@do Zawory

  Działki pod ścieżkę wykupuje Powiat , bo jest to wspólna inwestycja z Gminą

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do do po wybraniu

  Ta droga co jest zrobiona w Cieszeniu, to jeszcze są plany zrobione przez byłego wójta. A co do oświetlenia to dużo pozostaje do zrobienia(chodnik i przystanki w ciemnicy,aż strach w ciemnym tam chodzić)a te co są to albo świecą jak.... albo stałe się włączają.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Różnica jest taka , że były wójt dużo mówił i nic nie robił , obecny Wójt mało mówi i dużo robi . Ta droga w Cieszeniu została zbudowana przez obecnego Wójta. To że jest tyle zaniedbań w Cieszeniu i w innych wioskach .....to właśnie bardzo żle świadczy o poprzedniku, który rządził przez 20 lat i ludzie mieli go już dość , dlatego nie został wybrany na następną kadencję.Obecny Wójt --rządzi dopiero przez 2 lata , ---a już pozyskał ogromne dotacje z Unii na projekty.......Oświata , drogi więc budowy ruszą po Nowym Roku .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rury

  A na ulicy Bukowskiego w Chmielnie wymienione zostały rury azbestowe no i doczekaliśmy się nowego chodnika , bo istniejący przypominał raczej tor z przeszkodami . Można ?????? Można !!!!!!!!!! Tym bardziej to cieszy , bo przez wiele lat mieszkańcy tej ulicy chodzili do poprzednika z prośbami i petycjami .dot. wymiany rakotwórczych rur . BEZSKUTECZNIE. Zawsze dostawali odpowiedż NIE. A teraz mamy nowe rury i nowy chodnik . Można ???? Można !!!! Dziękujemy.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # melisa zigler

  a ja dziękuję byłemu wójtowi za to że zdążył z drogą na naszym osiedlu a co do oświaty to jeszcze raz powtarzam nie tylko liczą się budynki czy dodatkowe godziny z kieszeni wszystkich podatników jak dobrze wykształceni pedagodzy .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @mistrzowie pozyskiwania środków

  W poście dotyczącym 25-go miejsca w rankingu Wspólnoty.org jest bardzo wyraźne źródło WSPOLNOTA.ORG.PL - nie trudno to znaleźć trzeba tylko chcieć. Również wszystkiego najlepszego.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PROGRAM ROZLICZAĆ

  Program Wójta proszę odkreślać i rozliczać
  ŹRÓDŁO FACEBOOK PANA WÓJTA
  Mój program wyborczy:
  1. Szybka poprawa jakości infrastruktury komunikacyjnej poprzez budowę nowych dróg, chodników, parkingów i ścieżek rowerowych przy maksymalnym wykorzystaniu funduszy zewnętrznych.
  2. Budowa ogólnodostępnych przystani i pomostów dla kajaków i jachtów z funduszy unijnych w tym w również we współpracy z sąsiednimi gminami co pozwoli na zwiększenie dochodów mieszkańców gminy z turystyki.
  3. Zwiększenie atrakcyjności kulturalnej Gminy Chmielno przez organizacje cyklicznych imprez plenerowych w Chmielnie i Miechucinie oraz szeroką promocje gminy na zewnątrz.
  4. Zachęcenie mieszkańców i inwestorów zewnętrznych do zakładania firm w gminie przez szybkie i sprawne załatwianie formalności i pakiet ulg podatkowych oraz przejrzystą informację na temat przetargów i prac zlecanych przez gminę. Uruchomienie dodatkowego punktu informacyjnego dla rolników dotyczącego możliwości uzyskania dofinansowania z zewnątrz.
  5. Pozyskanie funduszy zewnętrznych unijnych i krajowych na ochronę środowiska w tym poprawę czystości wód w jeziorach, wymianę starych azbestowych rurociągów wodnych, rozbudowę kanalizacji, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, panele słoneczne i inne żródła taniej energii.
  6. Otoczenie większą pomocą ludzi starszych i niepełnosprawnych przez powołanie celowej fundacji lub stowarzyszenia oraz stworzenie punktu rehabilitacji w ośrodku zdrowia w Chmielnie.
  7. Zwiększenie nakładów na edukację (stypendia naukowe, naukę języków obcych) i sport (powrót do klas sportowych w szkołach) oraz pozyskanie funduszy na budowę gminnych placów zabaw dla dzieci i młodzieży. Wprowadzenie w miarę możliwości finansowych bezpłatnych przedszkoli.
  8. Szeroka współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie Gminy Chmielno.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO DO @ mistrzowie pozyskiwania srodków

  Oczywiście dane te nietrudno znależć, ale trzeba umieć czytać a przynajmniej nie manipulować danymi.Chmielno za ten okres zajmuje 25 miesce,ale mój drogi kolego m. dotyczy to tylko wydatków w sferze tzw społecznej,czyli oświata pomoc społeczna itp. też ważne ale GŁÓWNY WSKAZNIK INWESTYCJI NA MIESZKANCA POZYSKANIA ŚRODKÓW UNIJNYCH PLASÓJE GMINĘ CHMIELNO NA 926 MIEJSCU z wynikiem na jednego mieszkańca 202,45pln na 1563 gmin sklasyfikowanych. Gmina która zajęła 1-sze miejsce pozyskała na jednego mieszkańca 3150,03pln.
  TO CHYBA NIE WYMAGA KOMENTARZY. I drogi kolego proszę przestań wypisywać bzdury. Zyczę dużo zdrowia w nowym roku

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Melisa

  Powinieneś się podpisać - zgorzkniały Druh z Chmielna

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobra konkret

  Konkret :

  Gramy w piłkę halową na hali w Chmielnie jesteśmy wszyscy mieszkańcami . Grają w naszej ekipie niepełnoletni oraz dorośli .

  Płacimy za halę od 2 lat po 60 zł za godzinę (od 2 gramy kiedyś też graliśmy i płaciliśmy za godzinę 40 zł) jak jelenie bo hala dla mieszkańców miała być za darmo Panie Wójcie!!!

  Mało tego wczoraj graliśmy 1 i pół godziny powinniśmy zapłacić 90 zł a tu nowina , że teraz to mamy płacić 120 zł !! naprawdę 120 zł qur..! W sąsiednich Gminach chłopaki grają za darmo a u nas jeszcze podnoszą masakra .

  Gdyby na tej hali jakiś luksus był , a tu jak pada to cieknie z dachu szmaty rozkładają nikt nic z tym nie robi Wójcie! , światło mruga jak stroboskop , nie chce się zapalić Wójcie! , a piłki porwane jakieś jak by słoń połknął i wypluł Wójcie !!

  To co się dzieje w Chmielnie z tą halą to jakaś porażka chcą młodzież zniechęcić jak i nas dorosłych do uprawiania sportu (za te 120 zł do można 60 Wojaków kupić bo to teraz takie fajne dla młodzieży napić się), tak tego Pana popieracie a porządku nie potrafi zrobić z jedną halą w Chmielnie , a chce budować kolejną .

  Miało być za darmo dla mieszkańców albo chodziarz niech zrobi Wójt jakieś promocje dla tych co grają tydzień w tydzień bo niedługo ta hala pusta będzie stała .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do do po

  Dlaczego znów kłamiesz ????? Zarówno plan drogi jak i budowa drogi w Cieszeniu ......zrobione zostały przez obecnego Wójta . Wstydż się Pinikio

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # melisa zigler

  What do you mean ? nie jestem z chmielna ale serdecznie wszystkich pozdrawiam i mam nadzieję że z nowym rokiem będzie nam łatwiej porozumieć się i dojść do pewnych kompromisów pozdrawiam optymistka z garcza ;)

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bankier

  Jedno już możemy możemy powiedzieć. Pan Grzegorzewski zapisze się w historii Gminy jako włodarz, który zostawi ją z olbrzymimi długami. Niestety wszystkie inwestycje finansujemy w większości ze środków własnych. Kolejne "Schetynówki" przeszły nam koło nosa. Komórka, która miała tak intensywnie zabiegać o środki zewnętrzne nie funkcjonuje. Proszę nie mydlić oczu mieszkańcom wielkim projektem edukacyjnym. Mało kto w naszej gminie odczuje korzyści z tego płynące.

  Panie Wójcie zabierz się w końcu do rzetelnej pracy. A może w celu poprawy efektywności warto zatrudnić jeszcze kilku doradców?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do bankier vel Druh z Chmielna

  Bez komentarza .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dobra

  Zastanawiałem się czy pisząc ten link jesteś tak oderwany od rzeczywistości , ale uważam że Twoja niechęć do obecnego Wójta jest tak wielka , że wypisujesz te bzdury.Nie sądzisz że za mrugające światło na sali , czy złej jakości piłkę odpowiada Wójt. Zgłoś to do osoby odpowiedzialnej w szkole za stan sali .Z dachu hali cieknie od wielu lat.... i jest to wina niechlujstwa i wadliwej budowy tego dachu . Odpowiedzialny jest inspektor nadzoru i poprzedni Wójt , który odbierał takie buble. Obecny Wójt już 2 razy zlecał naprawę i uszczelnianie ...... niestety dach nadaje się do przełożenia . Podobne problemy są z przedszkolem w Chmielnie .....ot taka kiełbasa wyborcza.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sonia

  Mam jakieś dziwne wrażenie że zaczęła się już kampania przedwyborcza.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @dobra

  Klakierze obecnego wójta!! Uświadom sobie, że za obecny bałagan na hali sportowej w pełni odpowiada obecny wójt. To on zatrudnia ludzi do tego by pilnowali takich spraw. Jeżeli nie ma nad tym kontroli to lepiej niech się poda do dymisji. Hala w Chmielnie ma ok. 15 lat wiec po takim czasie normalne, że może wymagać drobnych remontów. No ale jeżeli za kulturę i sport w naszej gminie odpowiada "ta gwiazda" to czego się można po niej spodziewać.
  Trudno mówić o bublach budowlanych obecnego wójta, jak przez ponad dwa lata kompletnie nic się nie wybudowało.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Wycisz się bo za parę godzin powitamy Nowy Rok , a ty wciąż lecisz po bandzie , bijesz pianę ,manipulujesz faktami. Za parę godzin Nowy Rok więc życzę Ci , Druchu z Chmielna wszystkiego najlepszego,

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do@ dobra

  Dlaczego od razu Klakier. Ja tylko nie lubię jak ktoś pisze nieprawdziwe rzeczy , manipuluje faktami, wypisuje bzdury. Więc wyluzuj i życzę miłej zabawy Sylwestrowej

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dobra ja z hali

  Witam ja napisałem komentarz jak jest teraz na hali , a ty bronisz obecnego Wójta , powiedz mi dla czego my ludzie z Gminy Chmielno mamy płacić za grę w piłkę chodzi mi po godzinach szkolnych wieczornych skoro hala dla mieszkańców miała być darmowa , powiedz mi dlaczego Wójt podniósł nam stawkę za godzinę gry mimo tego ze i tak było drogo jak za taką jakość .

  Jak mamy płacić 120 zł za 1 i pół godz to chyba możemy domagać się od pobierającego opłaty tego by zmienił żarówkę i załatał dach , a piłki były dobrej jakości .

  Jeśli było by za darmo jak w innych gminach to przychodzilibyśmy ze swoimi piłkami i nikt by nie narzekał (a tak to z całej ekipy co gramy to jest 15 osób wszyscy negatywnie się wypowiadają o obecnym Wójcie) , jest coraz gorzej na hali w Chmielnie , a chcą by płacić im coraz więcej .

  Taka sugestia gdyby Wójt nie był taki chciwy to była by w Chmielnie liga halowa jak za czasów starego Wójta bo szło się dogadać i nawet nam wpisowe obniżali , częściowo finansowali byle by halówka była , a i tak każdy wyszedł na swoje , a teraz w innych halach grają a u nas nic nie ma , kiedyś to z Kartuz , Stężycy , Somonina do nas na halówkę drużyny jeździły była 1 i 2 liga bo tyle ekip a teraz du>a

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@ ja z hali

  Pewnie obecny wójt nie jest idrealny,ale jak słyszę jak to stary wójt popierał sport to ręce opadają. Zapytajcie ludzi którzy sportem sie zajmowali ,a powiedzą wam jak skutecznie za tamtych czasow sport upadał prawie na każdym odcinku bo nie było pieniędzy. / ucieczka drużyny siatkówki do stęzycy, rozpad klubu sportowego i tp.itd. Co do opłaty jeżeli tak jest a pewnie tak moim zdaniem trzeba się udać do wójta i przedstawić sytuację.Na pewno podejmnie stosowne decyzje.Z tego co wiem z każdym potrafi kulturalnie rozmawiać. Zyczę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do@ ja z hali

  Dzięki i wzajemnie

  Ja niestety jestem zabiegany i nie mam jak o tym fakcie poinformować Wójta dlatego tu to napisałem z nadzieją że możne ktoś mu o tym powie , bądź sam przeczyta bo to jakaś dziwna sytuacja z tą halówka . Pozdro

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # melisa zigler

  tak sobie siedzę i myślę że w naszej gminie jeszcze się nie narodził taki wójt który by wszystkim dogodził szczęśliwego nowego roku po cichu liczę że będzie lepszy i szczęśliwszy nie tylko dla mnie .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Majka

  Bardzo denerwują mnie ludzie , którzy piszą nieprawdę , manipulują faktami . Jeżeli są jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu hali sportowej to dlaczego nie zgłosisz tego do osoby opiekującej się salą , albo napisz i mniej cywilną odwagę się podpisać ...... do Dyr Szkoły .Ty już nie wypisujesz bzdur Ty celowo KŁAMIESZ .

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Melisa Zigler

  Zanim zaczniesz krytykować ,ot tak ,zastanów się . Pieniądze na dofinansowanie oświaty nie pochodzą z podatków tylko z programu Unii Europejskiej , które pozyskał Wójt !!!!!!Szkoły plus Przedszkola ...... to ponad 5 000 000 zł. Te pieniądze są przeznaczona nie tylko na doposażenie szkół , sprzęt do szkolnych pracowni specjalistycznych , dodatkowe zajęcia sportowe oraz naukę języków,budowę boisk oraz placów zabaw ale również na szkolenia dla NAUCZYCIELI . Pedagogów mamy dobrych , ale zaniedbania w Oświacie ogromne. Tym bardziej cieszy takie dofinansowanie z Unii , a nie --jak piszesz-- z naszych podatków

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do do @

  Ponieważ jesteś --jak piszesz-- bardzo zabiegany , więc napisz i miej odrobinę cywilnej odwagi żeby się podpisać, bo trudno odpowiadać na anonimy. Ale proponuję najpierw o przepalonej żarówce , jakości piłki , która nie spełnia Twoich oczekiwań i innych zauważonych nieprawidłowościach poinformować osobę odpowiedzialną za salę gimnastyczną należącą do Szkoły w Chmielnie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ty z hali

  Wypisujesz takie bzdury , że trudno polemizować z Tobą. Więc może przyjdż w środę 4 stycznia na zebranie reaktywowanego sportowego klubu Damroka . Tam możesz przedstawić swoje spostrzeżenia i uwagi. Powodzenia

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # melisa zigler

  ok.mogę się mylić co do funduszy i bardzo dziękuję za informację nie rozumie tylko dlaczego uczniowie z naszych szkół gdy dostaną się do innych placówek oświaty mają na wstępie takie braki [oczywiście nie wszyscy ]a co do pedagogów nie przeczę że wielu z nich jest naprawdę na wysokim poziomie ale nie o nich mowa [mam nadzieje że unijne pieniądze pomogą naszym dzieciom dorównać rówieśnikom bez konieczności korzystania z płatnych korepetycji ]

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  W dzisiejszych czasach nawet dobrzy nauczyciela są bezradni , przy tak zaniedbanej oświacie . W zdecydowanej większości szkół w naszym powiecie ---komputery, dzienniki elektroniczne , laptopy , dobrze wyposażone pracownie specjalistyczne to norma .Nie wspomnę już o pracowniach komputerowych. W naszej gminie to pierwszy tak duży Projekt Edukacyjny finansowany przez Unię , więc już wkrótce nasze szkoły przestaną być na szarym końcu w powiecie.Masz całkowitą rację z tymi płatnymi korepetycjami. Ale właśnie z tego projektu będą realizowane bezpłatne , , DOBROWOLNE zajęcia dodatkowe podnoszące poziom uczniów. Dobrowolne

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja z hali

  Przepraszam ludzie jakie bzdury ? To są prawdziwe informacje , tak zwane fakty , czego nie rozumiecie pisze jak to wygląda z nadzieja ze trafi to do Wójta , ja naprawdę nie mam czasu biegać po jakiś zebraniach jeśli wy tam będziecie to proszę opowiedzieć Wójtowi jak sprawa wygląda czy on o tym wie??

  Nie podpisuje się a wy to co nawet i imienia nie podajecie , robię to celowo bo ludzie w naszej Gminie są bardzo zawistni i potrafią zniszczyć człowieka za jego poglądy .

  Tej Pani czy Temu Panu z hali można mówić to i tak nic nie daje oni tylko są odpowiedzialni za to by otworzyć i zamknąć hale zapalić i wyłączyć światło , niczego nie naprawiają niczym się nie kierują , niczym się nie przejmują , wie maj to wygląda od środka i naprawdę wkurza mnie że ktoś inny nie ma zielonego pojęcia jak to wygląda a pisze że to ja wypisuję bzdury .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Bez komentarza

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oświata

  Zobaczycie ludzie,że za kilka lat nikt nie dostrzeże, że w naszą oświatę zostało wpompowane kilka milionów złotych. Te pieniądze dostaje prawie każdy kto się o nie ubiega więc to żaden wielki sukces. Problem zaczyna się w prawidłowym rozliczeniu całego projektu. Wtedy okazuje się, że jednodniowe szkolenie trzech nauczycieli kosztowało 10 tys. zł, a spotkanie podsumowujące jakieś działanie to koszt 15 tys. zł bo 80% to koszt kateringu. Gminy w naszym powiecie już z tego korzystają i w żaden sposób nasze szkoły od nich nie odstają.
  Jeżeli ktoś myśli, że dziennik elektroniczny wpłynie na poziom edukacji to współczuję taki rodzicom.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Oświata

  Wypisujesz jakieś straszne bzdury.Żeby dostać te pieniądze gmina musiała napisać projekt , w oparciu o potrzeby szkół przedstawione przez dyrektorów szkół . Podział pieniędzy i wydawanie ich na celowe zakupy będą dokładnie rozliczanie. Przez Gminę i Urząd Marszałkowski. Piszesz takie androny , bo orientujesz się , że poprzednik położył pałę na oświatę, On nie korzystał z komputera , to po co dzieciom komputery, to samo z nauką języków obcych.On posługiwał się swoim , bardzo specyficznym Wiesz doskonale że w gminie Chmielno to pierwszy projekt Edukacyjny , na który Gmina dostała tak ogromne dotacje. Z jednym się zgadzam , wszystkie sąsiednie gminy korzystają z dotacji z tych projektów i tylko nasze szkoły są tak ZACOFANE.I nie wypisuj takich bzdur , bo sam się ośmieszasz i obrażasz nauczycieli

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Oświata

  Słuchaj mądralo. Dam Ci dobrą radę. Swój samochód zamień na wóz drabiniasty, komputer oddaj biednym dzieciom , a sam pisz te bzdury na maszynie do pisania. Tylko trzymaj się z dala od Oświaty, Nauczycieli, ,,,,, i naszych dzieci.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @ oświata

  Myślę ,że do niego nic nie dotrze , nienawiść do ludzi przesłania mu logiczne myślenie , bo nie podejrzewam go o taki cynizm.Widać , że nauczycieli też nie lubi

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.