Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Jak mądrze nagradzać?

Opublikowany: 2016-12-30 13:53 Autor: nadesłane

Twoja firma potrzebuje zmian? Zacznij u podstaw! Wszak nie od dziś wiadomo, że zadowolony i zmotywowany pracownik to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania każdego biznesu. Dobry szef dba o wzajemne relacje ze swoimi podwładnymi, podchodząc do każdego w sposób indywidualny. Aby pokazać swój osobisty stosunek do zatrudnionych, warto zastanowić się nad sposobami ich gratyfikacji. Wbrew pozorom sprawienie prezentu wyróżniającemu się pracownikowi nie musi pochłaniać dużo Twojego czasu i energii, przynosi za to wiele korzyści całej firmie.

Sprawdź, jak mądrze przygotować się do wdrożenia programu świadczeń pozapłacowych i jakie nagrody wybrać, by Twoi podwładni czuli się docenieni i codziennie z nowym zapałem wykonywali swoje służbowe obowiązki.

Zmiany na lepsze

Zacznij od odpowiedniego przygotowania – rozeznaj się w potrzebach i zainteresowaniach zatrudnionych osób, by dobrze wybrać nagrodę, która stanie się ich nową motywacją do pracy. Podczas takich indywidualnych rozmów buduje się więź między szefem a podwładnym, a pracownik czuje się dostrzeżony, wysłuchany i po prostu ważny. Aby poznać potrzeby swoich pracowników możesz także wykorzystać wcześniej przygotowany kwestionariusz. Zaoszczędzi on Twój czas i równie skutecznie pozwoli Ci zgłębić temat zainteresowań i życiowych pasji zatrudnionych osób.

Po dobraniu idealnej nagrody powiadom wszystkich zatrudnionych o zasadach jej otrzymywania. . Nie zapomnij dać im także czasu na pytania i rozwianie wszystkich wątpliwości – aby uniknąć nieporozumień, wszyscy powinni w stu procentach rozumieć zasady wydawania świadczeń. Podaj termin, od którego program zacznie wchodzić w życie, i… obserwuj zmiany na lepsze!

Sztuka wyboru

Nagroda idealna to taka, która da radość, satysfakcję i jasno zasygnalizuje, że codzienne starania w pracy naprawdę się opłacają. Dobrze, jeśli świadczenie jest także elastyczne – to znaczy może być wykorzystane na dowolny cel, jak np. kupony zakupowe. Taki prezent ma praktycznie stu procentowe szanse trafienia w każdy gust.

Warto pamiętać, że dobry i przemyślany program nagród nie może ograniczać się do jednego, nawet dużego i kosztownego, świadczenia w roku. Pracodawca powinien obdarowywać zasłużonych pracowników często i regularnie, nawet jeśli świadczenia miałyby być wtedy znacznie mniejsze. Dzięki takiemu systemowi poziom motywacji w zespole utrzyma się na wysokim poziomie, a pamięć o prezentach dla najbardziej ambitnych nie zatrze się w natłoku codziennych obowiązków.

W Sodexo znajdziesz to, czego szukasz

Wymarzony prezent niejedno ma imię, dlatego Sodexo (http://sodexomotywacja.pl/) daje Ci wybór! Dla niezdecydowanych pracodawców złotym środkiem okażą się kupony podarunkowe, które dadzą obdarowanemu cały wachlarz możliwości. Może on sam wybrać swój wymarzony prezent, realizując kupon w jednym z ponad 50 000 punktów sprzedaży w całym kraju. Dodatkowo karty i kupony Sodexo zapewniają Twoim pracownikom dostęp do atrakcyjnych ofert specjalnych oraz zniżek nawet do 55%.

Jeśli dobrze znasz potrzeby swoich pracowników, możesz podarować im karty z atrakcyjnymi zniżkami na różnorodne usługi. Kartę Lunch Pass obdarowany może wykorzystać w ponad 20 000 punktów gastronomicznych w Polsce a w ponad 1000 skorzystać z atrakcyjnych zniżek i rabatów. Takie nowoczesne dofinansowanie posiłków zapewni mu nie tylko swobodę wyboru miejsca, ale także pory i rodzaju posiłku. Natomiast osoba nagrodzona kartą Flexi Pass otrzyma stały dostęp do zajęć́ sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. To atrakcyjna opcja ze względu na duże możliwości wyboru spośród różnorodnej oferty zajęć.

Aby program świadczeń pozapłacowych poprawił efektywność i zwiększył motywację Twoich pracowników, przewidziane nagrody powinny spełniać ich oczekiwania i w pełni odpowiadać ich potrzebom. Warto poświęcić chwilę, by przejrzeć ofertę Sodexo i wybrać produkt, który stanie się zachętą do podejmowania zawodowych wyzwań. A Ty zdecydowałeś już, który prezent od Sodexo podarujesz swoim pracownikom?