Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Radni zastopowali uchwałę ws. dworca autobusowego przy ul. Kolejowej

Opublikowany: 2016-12-21 13:03 Autor: Wojciech Drewka

Wątpliwości kartuskich radnych wzięły górę - uchwała dotycząca planu zagospodarowania zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca kolejowego została wycofana z porządku obrad. Radnym nie podoba się pomysł przeniesienia dworca autobusowego w to miejsce. Burmistrz Kartuz jest oburzony.

REKLAMA

 Reklama Bat

Pisaliśmy wczoraj, że dzięki zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca kolejowego, możliwe byłoby przeniesienie dworca autobusowego w miejsce istniejącego parkingu przy ul. Kolejowej. Sprawa okazała się na tyle kontrowersyjna, że radni zdecydowali o wycofaniu uchwały w tej sprawie z dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Wniosek w tej sprawie złożył radny Jerzy Pobłocki.

fot.archiwum/Artur Socha

- Jeżeli plan zagospodarowania zakłada stworzenie w tym miejscu wiat i przeniesienie dworca autobusowego, to oznacza, że likwidujemy parking. W naszym mieście brakuje miejsc postojowych i mówimy o tym od dawana, więc nie powinniśmy pozwalać na likwidację parkingu, który został wybudowany z pieniędzy podatników – powiedział Jerzy Pobłocki.

Burmistrz gminy Kartuzy Mieczysław Gołuński był oburzony propozycją wycofania uchwały z porządku obrad.

- Było mnóstwo czasu na składanie uwag do projektu planu zagospodarowania tego terenu. Mógł to zrobić każdy, a państwo teraz, gdy przychodzi już do uchwalenia planu, wnosicie zastrzeżenia – powiedział.

Mimo ostrej wymiany zdań radni zdecydowali o wyłączeniu uchwały z porządku obrad. Dziś nie była więc procedowana.

- Nie odrzucamy tej uchwały, ale chcemy mieć więcej informacji zanim podejmiemy decyzję w tej sprawie – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski.

Temat ma wrócić na jednej z najbliższych sesji kartuskiej Rady Miejskiej.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [38]

 • 34 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciekawe

  Dla kogo i na co miał być przeznaczony teren obecnego drorca GRYF. Brawo Radni. Kolejna rozsądna decyzja. Widać, że Rada rządzi w gminie i robi to bardzo dobrze.

 • 30 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bareja

  Już Grześ był w ogródku już witał się z gąską a tu zonk :)

 • 23 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo

  chociaż raz !!!! brawo radni

 • 7 16 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyższych

  Nie wiecie o co idzie a piszecie, tam nie ma byc dworzec tylko zatoczki, dla autobusów. Dworzec jest jeden i jeden zostanie.

 • 4 18 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  jakie przeniesienie dworca? skąd to wzieliście? tam maja być zatoczki, parking zostaje. widać że radni nie maja pojęcia co sie dzieje w gminie , tylko jak jest sesja to przed mediami swicą jak to oni wszystko analizują- żenujące

 • 19 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Genio

  A po co przenosić te autobusy,przecież nie stoją daleko od dworca PKP. Parking jest ważniejszy i to powinien być darmowy- a nie że ktoś zostawi auto i pojedzie na cały dzień banem do Gdańska i zapłaci za postój więcej niż bilety za pociąg, to lepiej już autem jechać.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Genia

  zapomnij zeby był darmowy , jak już sa parkometry to zostaną

 • 5 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Okloś

  Ja jestem za, wywalic Gryf z obecnego miejsca, postawić trzy wiaty, a obecny plac w którym znajduje się tzw dworzec autobusowy, zrobic parking dla samochodow osobowych. Brakuje jeszcze porżadnego parkingu na samochody cieżarowe, nie musi byc duzy ;), 10-15 pojazdów, z mozliwością skorzystania z urządzen sanitarnych dla kierowców itd.

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lepiej

  napisz mądralo co ma być na miejscu placu manewrowego,czy Biedronka czy kompleks sklepów :P
  a nie ściemniaj tu z zatoczkami

 • 18 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Te przystanki dla wysiadających to już był duży ukłon w stronę Koteckiego. Jeśli Kotecki wnioskuje o zmianę planu swojej działki (teren PKSu= budowa kamienic ) to musi się liczyć z tym ,że obsługa jego transportu musi się znajdować na jego włościach a nie kombinować z burmistrzem o dwojgu imion o przejęciu terenów gminy dla swoich celów (tylko,żeby burmistrzowi o dwojgu imion nie przychodziło do głowy ,że to gmina ma zapewnić teren pod obsługę transportu autobusowego). Osobiście dla mnie Kotecki może odprawiać autobusy z terenu swojej bazy przy Urzędzie Gminy jego sprawa. Albo kamieniczki albo biznes autobusowy niech wybiera

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Te przystanki dla wysiadających to już był duży ukłon w stronę Koteckiego. Jeśli Kotecki wnioskuje o zmianę planu swojej działki (teren PKSu= budowa kamienic ) to musi się liczyć z tym ,że obsługa jego transportu musi się znajdować na jego włościach a nie kombinować z burmistrzem o dwojgu imion o przejęciu terenów gminy dla swoich celów (tylko,żeby burmistrzowi o dwojgu imion nie przychodziło do głowy ,że to gmina ma zapewnić teren pod obsługę transportu autobusowego). Osobiście dla mnie Kotecki może odprawiać autobusy z terenu swojej bazy przy Urzędzie Skarbowym, jego sprawa. Albo kamieniczki albo biznes autobusowy niech wybiera

 • 2 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marma

  Boże co za rada !

 • 16 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  A ja mam pytanie dlaczego duży parking na Kościerskiej na przeciw muzeum dano Almar-owi.
  Wiadomo ,że w Kartuzach nie ma gdzie parkować a jeszcze oddali taki duży parking na kilkadziesiąt aut. Zresztą chyba z 10 lat temu Almar miał być przeniesiony w inne miejsce a zakład dalej jest.
  Nie dość że smród to jeszcze jak duże auta cofają do zakładu to blokują ulicę a na parkingu są pustki. Dlaczego wójt i radni nic z tym nie robią. Już nie wnikam za jakich rządów Almar dostał parking.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do powyższych

  Drewka wyrażnie pisze w dwóch artykułach o DWORCACH więc nie wciskaj nam, że nie wiemy o czym piszemy.

 • 4 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do radnych

  A co robiliście przez cały rok że nie zdążyliście zapoznać się z planami? Tak zapracowani???? czy raczej własnym biznesem zajęci?

 • 15 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  No nareszcie Radni się postawili i chwała im za to.Jeżeli nie będzie wystarczającej liczby miejsc parkingowych to kolej niestety nie przyciągnie większej liczby podróżnych,a podobno już są pieniądze na rozbudowę połączeń z Kościerzyną oraz przez Sierakowice do Lęborka.Tylko powinny być one dostępne dla posiadaczy biletów,bo zastawione przez mieszkańców przesiadających się na robocze busy blokują dostęp.To samo dotyczy parkingów przy rynku,bo zastawione od wczesnych godzin rannych uniemożliwiają zakupy.I jeszcze jedna uwaga.Skoro przy PKP ma i powinien być parking,to może Radni zobligują tego prywatnego przewoznika GRYFa do zagwarantowania miejsc parkingowych dla podróżnych.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Redaktor Wojtek

  "Wątpliwości kartuskich radnych wzięły górę - uchwała dotycząca planu zagospodarowania zagospodarowania przestrzennego rejonu dworca kolejowego została wycofana z porządku obrad. Radnym nie podoba się pomysł przeniesienia dworca kolejowego w to miejsce. Burmistrz Kartuz jest oburzony." - czy ktoś to czyta przed publikacją? Jakiego dworca kolejowego?

 • 4 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # HAHHA

  nie powinniśmy pozwalać na likwidację parkingu, który został wybudowany z pieniędzy podatników – powiedział Jerzy Pobłocki. CHŁOPIE teraz ci sie przypomniało o parkingu? a przez ten czas ZAPOMNIALES O TYCH DZIURACH CO SA NA TYMMMMM PARKINGU!!!!!!

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do HAHHA

  A Ty kolego nie wiesz co piszesz, nawet nie wiesz o którym parkingu mowa. Dziury to są z drugiej strony dworca i na parkingu przy kostnicy i to radni też wiedzą . Parking o którym dyskutowali radni został wybudowany ok 3 lata temu i jest z prawej strony dworca PKP. Pozdrawiam niekumatego.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@Redaktor Wojtek

  Redaktor Wojtek sprawca tylko naszą czujność i czytanie ze zrozumieniem. Na szczęście nie jesteśmy aż takimi bezmózgowcami, żeby nie domyśleć się o co panu redaktorowi chodzi.... Ale wydaje mi się, że coraz częściej jakoś tak niejasno pisze. Może coś KODuje?

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ HAHHA

  Nie rozumiesz o czym piszą, a nawet nie widzisz co na fotografii pokazał Pan Wojtek. Zanim napiszesz przetrzyj sobie oczy!

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ HAHHA

  Chodzi o parking asfaltowy od strony ronda, ten ładny bez dziur wybudowany przez ML

  Co za burdel informacyjny... jak całe kartuzy i okolice.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A co z budźetem naszej gminv na rok 2017 termin upływa z końcem roku

 • 12 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wielki brat

  Drodzy Radni, panie Pobłocki macie duży PLUS u wyborców. Ale myślę, że nie jesteście nieświadomi i wiecie doskonale nad czym mieliście procedować. To plan dwóch osób, które dogadały się jeszcze jakiś czas temu. Plan ten miał być przeprowadzony poprzez Wasze głosowanie na rzecz tej CHOREJ inwestycji, która służyłaby tylko tym konkretnym osobom ale nie mieszkańcom. Uważajcie patrzymy Wam na ręce. Pilnujcie interesów naszej gminy a wyjdziecie z TWARZĄ w tej kadencji. Niepokojące natomiast jest stanowisko pana Przewodniczącego, który dzisiaj odrzucił uchwałę ale nie wyklucza, że będzie przegłosowana pozytywnie w póżniejszym terminie. Bo nie wierzę, że nie wie pan o co chodzi? W co się bawimy panie przewodniczący??? Radni zachowajcie rozsądek!!!

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto głosował przeciw

  Pani Józefa B. i pan Arek S. głosowali w poprzednich kadencjach za budową tego parkingu dla samochodów osobowych dla naszych mieszkańców. Co się stało że teraz chcą likwidacji parkingów. Oni przecież często parkują w centrum miasta. Puki co mają darmowe karnety , może myślą że tak będzie wiecznie. Ale pozostali mieszkańcy gminy nie maja karnetów.

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Węzeł Integracyjny

  Węzeł integracyjny to nie tylko nowy dworzec kolejowy z parkingiem wzdłuż ramy rozładowczej ale też a może przede wszystkim wywalenie dworca autobusowego na drugą stronę torów!!!
  Miejsce na to jest na starym placu węglowym.
  Po to właśnie zbudowano "podwójną" węglową aby za jej pomocą obsłużyć maksymalnie dogodnie ruch autobusów i usunąć te pojazdy wielkogabarytowe z centrum.
  Dwa dworce powinny być połączone kładką lub przejściem podziemnym z windami.
  To byłaby pełna integracja ruchu kolejowego z autobusowym i samochodowym w formule Park and ride.
  Apel do Państwa Radnych:
  NIE BUDUJMY PROWIZOREK ALE KREUJMY ROZWIĄZANIA NA DZIESIĘCIOLECIA!!

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do"@ do powyższych"

  Inni, ( wielu z komentatorów) patrzą, i nie widzą . Dobrze,że Ty nie tylko patrzysz, ale i widzisz. Szacun!
  Emitując dwa artykuły w krótkim czasie na ten sam (identyczny) temat rozmywa się sedno sprawy, mało tego, - wygląda to na próbę (ciosaną, bo ciosaną, - a jednak) manipulacji. Chiałbym ustrzec to ulubione "forum" od stosowania wszelkiej propagandowo - politycznej strategii. Bądźmy sobą i wyrażajmy nadal nasze nieskażone, osobiste komentarze i opinie, z obiektywną Pt Redakcją włącznie.
  To rozwarstwienie tematu na dwa artykuły temu nie służy(w tym temacie DA-utobsowego nie da się wywołać sztucznej mgły, ani błyskawicznie posadzić nowej brzozy.
  . Powielanie zaś retoryki Kaczyńskiego tylko może pogorszyć nastroje.
  Ps. moją propozycję ws terminali komunikacyjnych (wiem, że skromnych) wyrażoną na forum pierwszego komentarza podtrzymują w całości, jednak w rozszerzonym zakresie o merytoryczne
  i logiczne słowa odnoszące się do mojego wpisu koleżanek i kolegów.
  Pozdrawiam, i chyba już nie muszę dodawać, że mojego tekstu radzę nie anulować.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Ale Ty kodziarsko "bełkotasz" :) I ta misja antykaczyńska jaka urocza buhaha

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misio

  No nie wierzę . Kartuscy radni odrzucili zakamuflowaną opcje pana burmistrza? To zmieniam zdanie, tam ktoś myśli !!! a ja nie wierzyłem. Poczekam do następnej sesji i zobaczymy jaka jest skala myślenia i czy jest to już stałym trendem ,czy tylko jednorazowy odskok. Jak się w temat wczytać to jest to wieeeelka ściema, oczywiście w interesie Kartuz.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Merytorycznie wspomnę,że w pierwszym wpisie proponujesz metro :) :) :)

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pluski36

  Powtórzę moją myśl, wyrażoną na treść notatki z dnia 20 XII w sprawie przeniesienia DA w Kartuzach. Mój punkt widzenia jest absolutnie zbieżny z tym, co wyraża wyżej "Węzeł integracyjny". Bardzo istotny jest wspólny pogląd, że trzeba myśleć i podejmować decyzje na daleko wprzód. Ktoś skomentował moją myśl dotyczącą tunelu sceptycznie:w tunelu będzie woda. Ja skomentuję ten punkt widzenia sarkastycznie - zapewne budowa ok. 25 m długiego tunelu w Kartuzach, to techniczny Mont Everest w porównaniu z tunelem pod Martwą Wisłą w Gdańsku, a nawet z tunelem pod kanałem La Manche. Nie kontynuuję uszczypliwości. Podtrzymuję mój punkt widzenia: najlepsze miejsce dla DA w Kartuzach jest za torami. Gdy przed dwoma laty był spór o budowę "uli" przed dworcem, wyrażałem swoje zdecydowane zdanie - to błąd! Dzisiaj wyrażam podobnie swój pogląd w sprawie lokalizacji DA. Ale nie upieram się - jeśli usłyszę racjonalne argumenty na "nie", zmienię zdanie bez wahania.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszaniec 2

  o co chodzi,
  z robotami przed dworcem PKL, i przyległym ? parkigiem ? ?

 • 2 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do "@Obywatel"

  Jednak cienki Bolek jesteś. Nie tylko nie rozumiesz tekstów, podtekstów i aluzji. Szkoda, - nie każdy musiał podstawówkę na "trójach" przebrnąć, o co Ciebie podejrzewam. Ale nic to, jak mawiał Wołodyjowski.

  "Przeca" tu nie o metro chodzi , jeno o logikę myślenia i kojarzenia faktów,- muszę to napisać niestety: bucu umiłowany w Panu.

  Niech w wigilijną noc Twoja koza, albo inny chomik do Ciebie ludzką mową przemówi. Niech te
  zwierzęta chociaż zrozumiesz, bo widać, że ze zrozumieniem ludzi masz problemy.

  Wiesz kochanieńki, przy żłóbku pomodlę się za Twoją wyczerpaną myślowo główkę. Bywaj chwacie!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obywatel

  Czyli jak piszesz "metro" to nie chodzi o metro? Tak metaforycznie się bawisz słowem ,taki epistolograf komik z Ciebie? To teraz Obywatelu posłuchaj -buc to Ciebie spłodził co udowadniasz w niemal każdym wpisie. Inwektywami przed netem nie będę się licytował,może mnie jedynie obrazić ktoś mądry a nie Ty ćwierćinteligencie umiłowany w komuszym miocie . Jedyne czym radzę Ci się zając to liczenie kłaków na kobylim zadzie ,z tym może sobie poradzisz.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do "@Obywatel"

  Martwię się o Ciebie. Serio!. Czy szkoda Ci pieniędzy na badania? A kimże Ty jesteś żeby oceniać(za Papieżem Franciszkiem)? Segregując ludzi na tych komuszków i tych "lepszego sortu" jesteś zwykłym pachołkiem na sfrustrowanej szachownicy pana prezesa wszech czasów i jego pomiotów.

  Ten Wasz zmysł "taktyczny" każdy zdrowo myślący Polak przejrzał i wie co o takiej gnidzie myśleć.

  Najpierw zażądaj upublicznienia ostatniej rozmowy prezesiunia z jego bratem Lechem tuż przed jego śmiercią i dowiesz się w 100% kto za śmierć Prezydenta o d p o w i a d a !!!!!!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obywatel

  komuszku ciebie poznać ,więcej wykrzykników o spiskowych teorii :)

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do "@Obywatel"

  Cóż ja z tobą ubogi w głowie począć mogę? Nic. Może dziś o północy przemówisz(choć na chwilę) ludzkim głosem, jak pozostała Twoja trzódka. Nie dręcz się, Bóg wybacza i jest miłosierny.

  Co do twoich zaparć i PRL-owskich zwidów może spróbuj olej rycynowy, może ci ulżyć.

  Wesołych świątecznych dni i odstaw na Boże Narodzenie chociaż, te brzydkie dopalacze. Będziesz
  zdrowszy i....myślenie wróci. Daj Boże.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Biedronka

  W miejsce obecnego dworca ma być podobno Biedronka przeniesiona.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.