Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Od nowego roku zmiany w prawie podatkowym. Sprawdź, ile zyska Twój portfel dzięki nowej kwocie wolnej od podatku

Opublikowany: 2016-12-21 15:48 Autor: nadesłane

29 listopada tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą nowe kwoty wolne od podatku. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2017 kwota zwolniona z opodatkowania dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł. Osoby pobierające wynagrodzenie sięgające powyżej 127 tys. zł rocznie nie będą miały kwoty wolnej w ogóle. Czy ustawa ta będzie miała realny wpływ na nasze portfele?

Nowe limity w kwocie wolnej od podatku

Ustawa o kwocie wolnej od podatku została przyjęta przez Sejm, podpisana przez Prezydenta oraz opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, iż od nowego roku kwota zwolniona z opodatkowana dla osób najmniej zarabiających wzrośnie z 3 091 zł do 6,6 tys. zł. Będzie ona dotyczyła podatników, których roczne dochody wniosą nie więcej niż owe 6,6 tys. Osoby te nie zapłacą podatku w ogóle.

W przypadku zarabiających rocznie pomiędzy 6,6 tys. a 11 tys. zł, kwota wolna będzie stopniowo redukowana, zaś podatnicy z dochodami rocznymi od 11 tys. do 85 528 zł pozostaną z dotychczas obowiązującą kwotą wolną od podatku (3 091 zł).

Zmiany w prawie podatkowym przewidują, iż w przypadku osób z rocznymi zarobkami przekraczającymi 85 538 zł kwota wolna od podatku będzie stopniowo maleć, a dla podatników zarabiających powyżej 127 tys. zł rocznie zostanie całkowicie zlikwidowana.

Kto zyska, a kto straci?

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, na zmianie przepisów prawa podatkowego zyska około 3 mln obywateli. Najwięcej, bo mniej więcej 50 zł miesięcznie, zyskają podatnicy z dochodem nieprzekraczającym 550 zł na miesiąc, przy czym chodzi tu o dochód do opodatkowania – w zależności od umowy może być pomniejszony o składki ZUS oraz koszty uzyskania. Nowe prawo podatkowe tę grupę podatników całkowicie zwalnia z płacenia podatków.

Podatek pomniejszony o około 8 zł miesięcznie zapłacą osoby z pensją miesięczną nie większa niż 916 zł. Z kolei żadnych zmian w opodatkowaniu nie odczują zarabiający co miesiąc kwotę pomiędzy 917 zł a 7 127 zł. W tej grupie kwota wolna od podatku pozostanie na dotychczasowym poziomie wynoszącym 3 091 zł. Według szacunków resortu finansów, do grupy tej zalicza się obecnie ok. 21 mln podatników.

Zmiana w prawie podatkowym na obszarze dotyczącym kwoty wolnej od podatku jest niestety złą wiadomością dla osób zarabiających powyżej 7 127 zł. Od nowego roku zapłacą oni wyższą niż do tej pory daninę na rzecz państwa. O ile wyższą? Podatnicy zarabiający np. miesięcznie 10 tys. zł, od 1 stycznia 2017 będą płacić każdego miesiąca o 36,93 zł więcej niż do tej pory.

Więcej o skutkach zmian w kwocie wolnej od podatku znajdziesz w publikacjach z kategorii Prawo Podatkowe w księgarni Profinfo.pl