Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Przodkowo. Proinwestycyjny budżet na 2017 r. Sporo środków na drogi i kanalizację

Opublikowany: 2016-12-30 13:36 Autor: Magda Dzienisz

Proinwestycyjny, stojący drogami i kanalizacją, a także bezpieczny i dający możliwości manewru - tak wójt Andrzej Wyrzykowski określił przyszłoroczny budżet gminy Przodkowo. Na inwestycje przeznaczono tu 23 proc. wydatków. Plan finansowy przyjęto jednogłośnie.

REKLAMA

 Reklama Bat

W 2017 roku dochody gminy Przodkowo stanowić mają kwotę 49 mln 650 tys. zł, a wydatki 51 mln 150 tys. zł. Półtoramilionowy deficyt pokryty ma być z emisji obligacji. Stan zadłużenia gm. Przodkowo wynieść ma na koniec roku 11 mln 700 tys. zł, czyli stanowić ma 23,56 procent. Dochody własne gminy zaplanowano na poziomie 14 mln 157 tys. zł, z czego 6 mln zł stanowi udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Subwencja wynieść ma 15 mln 373 zł, dotacje celowe: 13,5 mln zł, zaś środki pozyskane: 6 mln 641 zł.

fot. Magda Dzienisz

Wydatki bieżące pochłoną 77 proc. budżetu, natomiast majątkowe – 23 proc. Do najważniejszych przyszłorocznych inwestycji zaliczono: wybudowanie kanalizacji w Kobysewie, Kosowie, Osowej Górze, Smołdzinie (pozyskano dofinansowanie na ten cel w kwocie 2,9 mln zł); modernizację ujęcia wody w Tokarach; modernizację przepompowni w Przodkowie; rozbudowę sieci wodociągowej w Młynku, Tokarach, Rębie, ul. Królewskiej w Pomieczynie; przebudowę drogi gminnej Kobysewo-Kaliska (dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł); przebudowę drogi Czeczewo-Warzno; rozbudowę szkoły w Pomieczynie, modernizację budynku szkolnego w Czeczewie. Natomiast w wydatkach bieżących dominują wydatki na pomoc społeczną i rodzinę – 14 mln zł, z czego 11 mln zł to kwota na wypłaty tzw. „500 +”.

- Budżet na 2017 rok jest proinwestycyjny, stojący inwestycjami drogowymi i kanalizacyjnymi, ale również bezpieczny i dający możliwości manewru – tak plan finansowy gminy określił wójt Andrzej Wyrzykowski. – Tak inwestycyjny budżet nie zdarza się często.

Tak skonstruowany plan finansowy chwalili także radni.

- Budżet jest bardzo dobrze zrobiony, podziękowania należą się wójtowi, który wie, gdzie uderzyć i zapukać, aby zdobyć potrzebne środki – mówił przewodniczący komisji rewizyjnej Jerzy Kuchta.

- Budżet dotyka każdego zakątka gminy. Zdajemy sobie sprawę, że dopięcie go będzie zadaniem trudnym. Postawić sobie zadania jest łatwe, wykonać je, o wiele trudniej – zauważył Tadeusz Pupacz.

Budżet przyjęto jednogłośnie. fot. Magda Dzienisz

Z kolei Edmund Kreft zwracał uwagę na to, by jeśli zaistnieje taka możliwość, jeszcze więcej środków przeznaczyć na modernizację, wyrównywanie dróg. Sporo radnych narzekało na ich stan, za który w głównej mierze „odpowiada” zmienna pogoda. Wójt gminy podkreślił, że w przyszłym roku planuje zatrudnić dodatkowego urzędnika, który byłby odpowiedzialny tylko i wyłącznie za drogi.

- Od rana do końca pracy będzie kontrolował stan dróg, pilnował prac równiarki czy walca. Taka osoba będzie nam bardzo potrzebna – poinformował Andrzej Wyrzykowski.

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Mateusz.

  Pan Wyrzykowski to chyba najlepszy Wójt z naszych okolic. Burmistrz Kartuz powinien się od niego uczyć. Mega pozytywna osoba z Pana Wójta! I Urzędnicy w Gminie też bardzo przyjemni!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radni lepsi

  od wójta, bo głosują zawsze jednogłośnie. Radny Kuchta nie dopowiedział gadzie wójt "uderzył" po większe środki. Czekamy na konkrety.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pikar

  Brawo!!

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piotr

  Brawo Przodkowo.Wiekszosc solectw w Przodkowie ma internet swiatlowodowy. A Kartuzy cara Golunskiego 1Mb/s. Drogi w Kartuzach -plyty jumbo , tluczen. Inwestycje MGG tylko pod publike. Inwestycje w kartuzach przewartosciowane minimum2,5 raza . A MGG na przyszly rok zadluzy gmine na okolo 19mln.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Strazak

  Panie Andrzeju a gdzie nowe samochodu dla OSP ta gmina jest na samym końcu w zakupie nowych samochodów dla jednostek!!!

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do strażak

  Masz racje nic nie robi dla strażaków jeżdżą tymi startami, które w większości nie są sprawne, tylko czekać aż dojdzie do tragedii!!!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hohogo

  Haha to napewno marudy z pomieczyna pisza hmm raczej okolic: D

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co wy wiecie

  jak to w Przodkowie wszystko działa :) wójt wspaniały??? he he

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspaniały wspaniały

  po 10 latach walki mieszkańców wymęczył regulację świetlną . A co z domem kultury, co z miesięcznikiem czy kwartalnikiem gdzie mogliby mieszkańcy dzielić się swoimi sprawami. W zamian serwuje nam tysiąc zdjęć ze swoją gębą. On chce nas sprowadzić do swojego zaściankowego sposobu myślenie i działania. On jest niereformowalny. Tylko zmiana wójta może to zmienić.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wspaniały wspaniały

  Z sygnalizacją to sprawa ciągnęła się latami i nie zależało to wcale od gminy.
  Jakby Ci zależało ustalić o co z nią chodziło, to byś dał radę. Tylko lepiej klasycznie najpierw piepszyć trzy po trzy, niż się dowiedzieć. Na dzień dobry ustal czyja droga przebiega przez Przodkowo, później kto zajmuje się w tym kraju sygnalizacją.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ela

  piekne przodkowo ale zasmiecone

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mumi

  Ale i co ci chodzi sa światła: )

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aaaa

  A droga z Pomieczyna na Sianowska Hute? zdaje sie ze czesciowo nalezy do przodkowa. Porusza sie nią mnóstwo samochodów a dziury takie ze strach jechac :(

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sami swoji

  Nowe Tokaty , Tokary się rozbudowują a nikt nie pomyśli o drodze dojazdowej za niedługo mieszkańcy blenda wysyłać faktury za naprawę zawieszenia czy wo gule ktoś zauważył stan drogi tej że miejscowości 3 km po dziurach przez Warzenko albo na około 7km i droga ma jeszcze dużo do życzenia masakra. Niech nasi Radni przejdą się pieszo ta droga tylko w garniturze żeby mieli potem co czyścic tam się nie da wo gule przejsc pieszo a co wo gule na spacer a potem niech wezmą Gumiaki żeby się poczuli jak mieszkańcy pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.