Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sierakowice. Bardzo duże zainteresowanie solarami i pompami ciepła

Opublikowany: 2016-12-07 12:42 Autor: Wojciech Drewka

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w gminie Sierakowice przekroczyło oczekiwania samorządu, który chce pozyskać środki unijne na ten cel. Wczoraj odbyły się dwa spotkania poświęcone w tej sprawie. Frekwencja była niemal stuprocentowa.

REKLAMA

 Reklama Bat

Chyba nikt się spodziewał, że mieszańcy gminy Sierakowice tak żywo zareagują na możliwość uzyskania dofinansowania na montaż urządzeń pozwalających wykorzystywać odnawialne źródła energii. O środki unijne na ten cel ubiegają się wspólnie gminy Sierakowice, Sulęczyno i Kartuzy, ale to właśnie w Sierakowicach zainteresowanie jest największe – chęć udziału w projekcie zgłosiło 670 osób.

fot.W.Drewka

Wszyscy, którzy złożyli ankiety zostali zaproszeni na spotkanie informacyjne. Odbyło się ono w dwóch turach: z mieszkańcami samych Sierakowic oraz pozostałej części gminy. Na obu frekwencja była niemal stuprocentowa. Mieszkańcy otrzymali do wypełnienia kolejną ankietę, która tym razem posłuży już do konstruowania projektu unijnego. Jak podkreślił wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, teraz mieszkańcy mają czas na podjęcie decyzji o przystąpieniu do projektu i wyborze instalacji. Należy również wskazać szereg parametrów dotyczących budynku. Ankiety należy składać w terminie od 9 do 19 grudnia. Na ich podstawie wskazane zostaną lokalizacje instalacji i stworzona zostanie lista rankingowa oraz rezerwowa uczestników projektu. Urzędnicy podkreślają, że przyjmowane będą tylko ankiety kompletne. Ważna jest również kolejność ich składania.

Jak wynika z zebranych dotąd informacji, największym zainteresowaniem cieszą się instalacje solarne, ale sporo chętnych jest też na powietrzne pompy ciepła. To pierwsze rozwiązanie pozwala wytwarzać ciepłą wodę w okresie od marca do października przy minimalnych kosztach energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania urządzenia.

fot.W.Drewka

Szacowany koszt instalacji solarnej dla 3 osobowej rodziny to 10 tys. zł. Przy unijnym dofinansowaniu, na poziomie zakładanym przez gminę, wkład własny uczestnika projektu wyniósłby 1500 zł (początkowy wkład własny będzie wynosił 30 proc., ale po rozliczeniu dotacji część wkładu będzie podlegała zwrotowi – red.). To oczywiście szacunki, ponieważ szczegółowe wyliczenia znane będą po zakończeniu procedury konkursowej i rozstrzygnięciu przetargu na montaż instalacji. Z każdym właścicielem posesji uczestniczącym w projekcie gmina będzie podpisywać umowę użyczenia instalacji na okres 5 lat. Po tym czasie urządzenia staną się własnością beneficjentów projektu. Konkurs na dofinansowanie OZE ma zostać rozstrzygnięty w maju przyszłego roku. Wówczas gmina zbierać będzie od mieszkańców pieniądze, stanowiące wkład własny do projektu.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [24]

 • 4 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wkurzony

  najpierw niech wieczny wójt odejdzie ze stanowiska

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  A miało być tak pięknie. Przez ponad dwa miesiące mówiono ludziom ,że w zakresie będą również
  powietrzne pompy ciepła do ogrzewania domu oraz panele fotowoltaniczne . Teraz zakres okrojono do nieszczęsnych paneli solarnych oraz powietrznych pomp ciepła do ogrzewania wody. Byłem na spotkaniu w Kartuzach gdzie burmistrz o dwojgu imion występował i opowiadał (teraz wiem,że bajki)
  jak to dobrze będzie ,ekologia itp itd. Moim skromnym zdaniem sytuacja przerosła naszych urzędników i przestraszyli się, że będą musieli trochę popracować. Tłumaczenie się ,że nastąpią trudności w komunikowaniu się urzędnika z mieszkańcem do mnie osobiście nie trafia. Każdy zainteresowany mieszkaniec dostarczy komplet informacji (a na spotkaniu ludzie to deklarowali) by gmina mogła przygotować wniosek

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jajazekologi

  Proponowac solary w polsce a zwłaszcza na pomorzu to tak jak by na biegunie północnym proponować leżakii i krem przeciwsłoneczny do opalania

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pryw

  Witam. Bardzo oszczędny w informacje artykuł, ponieważ instalacje solarne są już przeżytkiem ponieważ efektywność tych paneli jest bardzo słaba a i jakość daje dużo do życzenia. Należy wspomnieć poprzednią akcję z solarami w Sierakowicach; firma wykonująca instalacje była bezwzględna robili jak chcieli i co chcieli ludzie u którychto zakładano nie mieli nic do powiedzenia a estetyka wykonania- brak profesjonalizmu.
  Pompy ciepła duża finansowa inwestycja a nikt nie mówi o tym, że iglice wbijane w ziemie mogą być wykorzystywane przez 10 lat max w jednym miejscu, potem konieczne kolejne nowe odwierty a to największy koszt inwestycji. Nie wiem czy na to stać szeregowych mieszkańców. Proszę pytajcie na spotkaniach o wszystko, bo to są Wasze wydatki, a korzyści mogą być nieadekwatne do założeń i proszę pamiętać wszystkie te urządzenia wykorzystują energię elektryczną i trzeba wiedzieć ile potrzebują i za jaką cenę. Czasami skórka nie warta wyprawki.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ściema

  Co to za ekologia skoro wyprodukowanie solara a potem jego utylizacja wiecej szkodzą i trują środowisku niż uzyskane profity ekonomiczne i ekologiczne...

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # John

  do: "jajazekologi" - głupoty piszesz, mam kolektory słoneczne i w okresie od 01 maja do końca września mam ciepłą \ gorącą wodę z kolektorów.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  Czy nie lepiej byłoby wybudować centralną ciepłownię dla Sierakowic i okolic. Są przecież technologie na, w miarę ekologiczne spalanie węgla.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @John

  Czy spoglądasz z trwogą na dach gdy wieje ostry wiatr ? Mam na myśli wiatry wiosenne i jesienne.
  Czy policzyłeś ile energii elektrycznej pobierają pompy?

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ John

  Piszesz, że masz przez pięć miesięcy gorącą wodę!? No sorry! gościu ale mówimy tu o ekologii i bierzemy pod uwagę również bardzo ważny aspekt ekonomiczny założenia takich kolektorów ciepła. Ktoś wyżej dobrze napisał, że jako odpady trują środowisko a i opłacalność zakładania tego do ogrzania samej wody to niestety za mało zbyt kosztowny wydatek na którego korzyści finansowe trzeba zbyt długo czekać. Czyli "kicha"! panie...

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do zenek i pryw

  Jak wyście ludzie dali radę skończyć podstawówkę, skoro nie umiecie przeczytać prostego tekstu!!!!!
  Mowa jest o powietrznych pompach ciepła a nie o pompach gruntowych - to zupełnie inne rzeczy. A co do solarów - przez 8 miesięcy mieć ciepłą wodę za darmo to mało? A przecież i zimą bywają słoneczne okresy, więc i wtedy solary spełniają swoje funkcje. Ludzie przeczytajcie najpierw, a potem komentujcie, bo głupoty klepiecie.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  Stare technologie i nieefektywne wciskają nam i aby to opchnąć w Europie Wschodniej. Stare kraje Unii sprzedają nam to i aby wcisnąć nam towar u siebie już niechodliwy przygotowują programy na dofinansowywane z Unii ( czyli z naszych pieniędzy). Gratuluję Sierakowicom.

  A my Polacy czy dalej damy się ogrywać!

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # John

  Wiatry mi nie przeszkadzają, zużycie prądu w rozliczeniu rocznym ok70zl, glikol wymiana co 5 lat. Nie mogę czytać już komentarzy ludzi którzy piszą a nie wiedzą o czym i brakuje im wiedzy. Życzę spokojnego dnia i wieczoru tym z solarami i tym którzy jeszcze nie mają.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAS do Ani

  Dla mieszkańców gminy Sierakowice byłoby korzystne aby zostały wybudowane pompy gruntowne do ogrzewania naszych mieszkań, niż te solaria czy kolektory na ciepłą wodę.Tego panie wójcie oczekujemy!!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zenek

  Jeśli byłes na tym spotkaniu to chyba słyszałes, ze po ogólnej ankecie będzie możliwość skrócenia oferty do najpopularniejszych rozwiazań. Jak widziałam jakie tam cepy siedziały i stro razy pytały sie o to samo to aż żal...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Solary

  Jestem użytkownikiem instalacji solarnych już 4 lata. Koszt inwestycji dla 4 osobowej rodziny to 13100zł - mam panele rurkowe. Dofinansowanie jakie otrzymałam 6000zł. Dofinansowanie załatwiałam sama z BOŚ GdaNsk - masa papierów i załatwiania. Wcześniej na ogrzanie samej wody piecem na ekogroszek to koszt ok 2200zł rocznie obecnie tylko ok 1000zł. Czyli inwestycja zwróci mi się po 6 latach. Proszę tylko pamiętać o tym iż od kwoty dotacji trzeba zapłacić podatek dochodowy. Kwota ta także wchodzi do dochodu - muszą pamiętać o tym osoby które korzystają z świadczeń rodzinnych.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Zenek

  też byłem na spotkaniu w Kartuzach i dużo mówiono o pompach powietrznych do ogrzewania domu jak i wody. Odnośnie kolektorów to wypowiedż Pana Przewodniczącego całego zespołu (chyba Pan z Sierakowic) brzmiała tak ; solary, mieliśmy taki program w Kamienicy K. były i są z tym kłopoty, przy obecnym poziomie techniki m.in.pompy ciepła do cw ,to sobie nie wyobrażam przekłuwania przewodów przez stropy, żona by mnie pogoniła ; A tu popatrz solary są na pierwszym miejscu

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek@Solary

  Powietrzna pompa do uwc z zasobnikiem na wodę 250l można kupić już za 5000 zł, lepsze czyli ,że znaną nazwą firmy za 6500 zł Koszta zagrzania wody porównywalne z tymi z solarów. Montaż bajecznie prosty i tani,nic nie trzeba przebijać wyburzać Można zasilać ze systemu wentylacji domu , latem można chłodzić pomieszczenia. Fakt zimą w mrożne dni nie ekonomiczne ale zimą wodę grzeje się z kotła c.o. Tu moim zdaniem nie ma alternatywy.
  Podtrzymuję moje wcześniejszą opinię urzędnicy idą po najmniejszej linii oporu

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mam solary

  Nie polecam. Koszt utrzymania każdego roku przewyższa koszt ogrzewania wody np. ekogroszkiem. Wymiana anody, coroczna konserwacja, wymiana glikolu. Albo utrata gwarancji. Np. Wymiana anody magnezowej 400 pln. Za 400 pln to ja mam pol tony ekogroszku, co wystarcza na wiosenno-letnie ogrzewanie wody i daje gwarancję gorącej każdego dnia. Pytajcie o szczegóły i sprawdzajcie warunki gwarancji. Mówię jak jest bo mam.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@Zenek

  Albo nie rozumiesz co do Ciebie mówią albo celowo wprowadzasz innych w błąd. 5 lat temu w Kamienicy Królewskiej i okolicach zamontowano ponad 100 instalacji, z ponad 350 kolektorów z tego jeden kolektor została został wymieniony na gwarancji. Reszta działa do dziś. Kto był w Kartuzach i nie spał to wie. W zbiornikach mamy anody tytanowe (droższe niż te magnezowe) których nie trzeba wymieniać. Więc wymiana glikolu raz na 5 lat to nie jest częsty serwis. Zapytajcie tych co mają.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oze

  kiedy spotkanie w Suleczynie

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Co dot. pomp ciepła boję się, że jest nieporozumienie jeśli chodzi o ekologii. O tym świadczy promocja PC powietrznych jako ''zielona energia''. W Norwegii gdzie więcej niż 90% energii elektrycznej jest wyprodukowana w elektrowniach hydroelektrycznych można oczywiście tak powiedzieć. W Polsce, licząc straty liniowione w sieci jest inaczej....

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Co dot. pomp ciepła boję się, że jest nieporozumienie jeśli chodzi o ekologii. O tym świadczy promocja PC powietrznych jako ''zielona energia''. W Norwegii gdzie więcej niż 90% energii elektrycznej jest wyprodukowana w elektrowniach hydroelektrycznych można oczywiście tak powiedzieć. W Polsce, licząc straty liniowione w sieci jest inaczej....

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek@@Zenek

  Napisałem i podtrzymuje to co usłyszałem ,trudny i "brudny" montaż solarów. Chcesz chłopie solary to sobie je kup i montuj a nie zaśmiecaj tematu gdzie rozmawia się o zdegradowaniu programu proekologicznego przez leniwych urzędników.
  pozdrawiam

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bez energi elektrycznej to nie zadziała

  po szykującej się podwyżce cen, to się nigdy nie zwróci do czasu przeglądu, remontu.
  najlepsze są śmieci i węgiel.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.