Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Uchwalono nowy budżet, ale radni wnieśli znaczące poprawki

Opublikowany: 2017-01-26 11:09 Autor: Wojciech Drewka

Przyjęty dziś budżet gminy Kartuzy na bieżący rok określany jest jako rozsądny i skrojony na miarę. Nie brakowało jednak kontrowersji przy jego uchwalaniu. Radni wprowadzili kilka istotnych poprawek - m.in. odebrali burmistrzowi możliwość swobodnego przesuwania środków na wydatki majątkowe.

REKLAMA

 Reklama Bat

Budżet gminy Kartuzy jest pokaźny, bo jego wartość przekracza już 166 mln zł. W tym roku gmina Kartuzy zamierza przeznaczyć na inwestycje nieco ponad 28 mln zł. Jak podkreśla burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, dominują inwestycje drogowe – chodzi zarówno o drogi w mieście, jak i na terenach wiejskich. Sporo pochłoną również wydatki na termomodernizację szkół m.in. w Kolonii i Brodnicy Górnej. Wśród ważniejszych pozycji jest m.in. przebudowa stadionu w Kartuzach (1,2 mln zł) i modernizacja pływalni Neczk (500 tys. zł).

Jak mówił szef kartuskiego magistratu, gminie już udało się pozyskać sporo środków unijnych, z czego większość dotyczyła projektów oświatowych. Właśnie ze względu na możliwość sięgania po środki zewnętrzne samorząd chce ograniczyć swoje zadłużenie w tym i przyszłym roku.

fot.W.Drewka

O ile radni nie mieli większych zastrzeżeń do ogólnych założeń planu finansowego gminy, postanowili wnieść poprawki, które wywołały sporo emocji. Kilkakrotnie przerywano obrady z tego powodu. Klub Porozumienia Samorządowego zawnioskował o wykreślenie zapisu umożliwiającego burmistrzowi przesuwanie środków na wydatki majątkowe.

- Jako radni chcemy mieć większy wgląd w bieżące inwestycje i nie chcemy być zaskakiwani różnymi działaniami, które nie były uzgadniane – mówił radny Jerzy Pobłocki. – Chcemy pozostawić burmistrzowi możliwość przesuwania wydatków między działami, ale ponieważ nigdy wcześniej nie było zapisu o możliwości realizowania wydatków majątkowych, uważamy, że nie ma potrzeby, by teraz się pojawił.

Mieczysław Gołuński nie był zadowolony z takiego obrotu sprawy. Tłumaczył, że przy realizacji inwestycji zdarzają się sytuacje, gdy trzeba podjąć decyzję o zadysponowaniu często niewielkich, brakujących środków.

fot.W.Drewka

- Jeżeli tego zapisu zabraknie, będziemy musieli za każdym razem organizować sesje i podejmować uchwały dotyczące czasem niewielkich kwot – mówił szef kartuskiego magistratu.

Radni obstawali jednak przy swoim i podkreślali, że kwota pół miliona złotych – bo o takich środkach była mowa – jest zdecydowanie zbyt wysoka, by dysponowano nią bez akceptacji rady.

- Burmistrz ma możliwość zaciągania zobowiązań do kwoty 500 tys. zł w ciągu roku i to się nie zmieni. Nie chcemy natomiast, by bez naszej wiedzy dochodziło do przesunięć środków na przykład na wydatki inwestycyjne – mówił Jerzy Pobłocki.

fot.W.Drewka

Kolejną znaczącą korektą, którą wprowadzili radni, było ograniczenie środków na budowę skateparku w Kartuzach. W budżecie zapisano na ten cel aż 500 tys. zł, ale radni uznali, że zamiast budować nowy obiekt, lepiej jest wyremontować istniejące urządzenia. Dlatego na skatepark postanowili przeznaczyć 50 tys. zł, 350 tys. zł na budowę boiska i parkingu w Dzierżążnie, a 100 tys. zł na inwestycje drogowe.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Tu nie ma co komentować ,masło maślane i dyskusja od sasa do lasa. Mieszkańcy chcą wiedzieć przynajmniej jakie inwestycje ,jakie drogi ,jakie zadłużenie a z tej relacji nic nie wiadomo .Pozdrawiam

 • 8 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skatepark

  Ja rozumiem, że takiemu radnemu skatepark nie jest potrzebny, bo by się na nim połamał, ale jak ktoś się nie zna, to na takie tematy się niech nie wypowiada. Stary skatepark już w dniu inauguracji nie nadawał się do użytku z powodów nieprofesjonalnego wykonania, a teraz remonty, to będzie porażka na całej linii. Jak coś robić to porządnie i wtedy pieniądze nie będą zmarnowane, ale to nasza kartuska mentalność - zreperować, najlepiej drutem i taśmą klejącą.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zenek

  Zgadzam się w 100% z przedmówcą, 0 konkretów.

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do skatepark

  Wiemy kto za tym był, nie zapomnieć przy wyborach proszę

 • 13 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tubylec

  na budowę skateparku Tak a na chodnik w KOLONI niema !!!!!

 • 14 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # koniu

  a co z obiecywaną kanalizacją Brodnicy Górnej, Ręboszewa, Smętowa, Kos i Bóg wie czego jeszcze- to przecież na spotkaniach sołeckich p. burmistrz obiecywał- nic się nie dzieje w temacie??

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do tubylec

  To był by najdroższy chodnik w Polsce.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do skatepark

  podziel się swoją wiedzą

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kolonia itp.

  siedzi tam nasz radny i robi madre miny,chodnik w Koloni jest jak ufo,jego temat pojawia sie niespodziewanie przed kazdymi wyborami

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czemu taka rozrzutność?

  Czemu ma być dofinansowany remont ulicy Gdańskiej w kwocie miliona złotych? To nie jest droga gminna...

  Co chcą robić na Chmieleńskiej za 1,9 mln zł? Ile razy można tą ulicę poprawiać?

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  No właśnie ,przecież macie radnego,ale On chyba jest całkiem bezradny albo sam nie wie po co tam siedzi.Ale to Wasz wybór.A sam chodnik porządny i na całej długości jest bardzo na Koloni potrzebny,a że długi.No cóż jednak Kolonia jest najdłuższą wsią w gminie,chyba że Kiełpino jest dłuższe.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czemu taka rozrzutność?

  chmieleńska tym razem to chyba część leśna dziurawa jak ser w obecnej chwili

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brodnica

  brodnica też ma radnego i nic z tego nie wynika tylko swojego stołka pilnuje

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czemu taka rozrzutność?

  bo samemu nie wykona takiego remontu. Brak wiedzy. A ZDW zrobi lepiej niż "mędrcy gminni". Tylko jakieś miejsca parkingowe niech stworzą, anie hektary chodników.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ brodnica

  pilnuje go od wielu lat. a wyborca go wybiera. więc na drzewo

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Łapalice to co gorsze?!!!!

  czy w Łapalicach coś będzie robione. co z ulicą Marcina i Zamkową. Dwie główne, ale coraz to gorszym stanie. Jak to jest możliwe że dziury zawsze są w tym samym miejscu. Czy to naprawdę nie da się wyeliminować. Tylko co roku grubą kasę się płaci na łatanie??!!! Czy tylko chodzi o wydawanie tej kasy!!??

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ brodnica

  i zachodzę w głowę jak to możliwe skoro tylko pilnowaniem się zajmuje a potrzeby swojej wsi ma za nic

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ brodnica

  termomodernizacja w Brodnicy G. czego ? jakiego obiektu ?
  Szkoła ma zrobioną termomodernizację ??? w ubiegłym roku
  Chyba, że plebanii ?

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ brodnica

  Sporo pochłoną również wydatki na termomodernizację szkół m.in. w Kolonii i Brodnicy Górnej.
  Będzie robiona w szkole od początku...

 • 9 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Daniel

  Widać, że nasi radni zaczęli mówić jednym głosem i to świadczy o tym, że jak się chce to można. Brawo, jesteście jednymi, którzy mogą powstrzymać obecną ekipę z magistratu. Tak trzymać.

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wnikliwy

  Obawiam się że teraz kwoty na przetargach nie będą przekraczały sum przewidzianych w budżecie gminy. Na marginesie czemu burmistrz był taki wsciekły na radnych?

 • 17 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Doris

  A ile w tym budżecie jest na oczyszczanie jezior, stale wmawiano ważne zadanie, pilne... i co ani pomysłu, ani środków europejskiego na ten cel. Władza obecna chwali się i tworzy piękne prezentacje multimedialne na temat rekordów w pozyskanych pieniądzach z UE, a jeziora jakie są takie będą. I nie dajmy się zwieść 30 % dofinansowania to jest automat a nie osiągnięcie.

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CLEAR

  Wreszcie Rada miała swoje zdanie. Przecież to ona decyduje a Burmistrz powinien to realizować :)

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Szkoda tylko że niestety nie można oglądać sesji na żywo: :( radni aż tak się boją? ?

 • 12 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obserwator

  To nie radni się boją. Radni domagają sie transmisji, a burmistrz od 2 lat opowiada bajki i mówi przeszkodach finansowych.

 • 14 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKS

  Dlaczego burmistrz chce likwidacji parkingu przy dworcu PKP który jego poprzedniczka wybudowała za pieniądze podatnika. Koszt wybudowania takiego parkingu to ok. 900 000zł. Czy ktoś zmysły postradał żeby jedni budowali a inni rozbierali. Przy Ulach też rozebrali parkingi. Poprzedniczka mówiła że nie można tych uli ruszać przez 5 lat bo jest jakiś kredyt z Unii. Ten chłop robi co chce?

 • 4 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do KODerek i Koderów

  Siostry i Bracia walczymy o wolną Polske od dyktatury kaczystów,w niedzielę na rynku manifestacja ,przyjdźcie z wuwuzelami i flagami. Godzina 12 !

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lodzia

  dość cenzury gbura, jawność sesji. Zrobie l...

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @PKS

  a kary będziemy płacić, za głupotę WYBORCY.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do KODerek i Koderów

  przyjdę zobaczyć co z ciebie za dupek.......

 • 6 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Ktoś tu uważa, że RADNY, pochodzący z konkretnej wsi, powinien wszystko dla tej wsi załatwić(?!).
  Myślę, że takie pojęcie obowiązków radnego jest błędne.
  RADNY MA DBAĆ o cały OKRĘG WYBORCZY, z którego został wybrany, przy czym nie zapominać o swojej wsi, ale też widzieć to wszystko w kontekście całej gminy.
  KOMPETENTNĄ OSOBĄ, która ma dbać O SWOJĄ WIEŚ jest SOŁTYS i tego się trzymajmy w Koloni, w Staniszewie i w pozostałych wsiach.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO @ PKS

  Kary to będzie płacił burmistrz, ze kolejny raz wprowadza radnych w błąd w sprawie planu zmian w zagospodarowaniu terenów po PKP.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Stajszevsczi Boys

  odpowiadając na komentarz: nie wszystko załatwić ale cokolwiek robić, o swoją wieś dba tak samo jak o cały okreg czyli wogóle, a co do sołtysa to to jest tylko figurant od którego nic nie zależy

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @sdtayszewsc i boys &girl ?

  radny i soltys sa wybierani przez lokalna spolecznosc zeby ich reprezentowali,a tu marazm,wycofanie spoleczne ale tak to jest gdy rodziny rzadza w lokalnym ukladzie. olac uklad,wybrac w koncu kogos niezaleznego,a tu co rok te same ryje

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @stajszewsci bojs

  tak ,tak tego sie trzymajmy,na kolano kucajmy,czolem po posadzce,soltys nasz pan,a radny to ju patriarcha ? w koncu sie wychyliles tubo rzadzacych ..jacy by nie byli..

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys na kontrowersyjne kom.

  Ostatnio sypnęło odpowiedziami na mój komentarz. Zgadzam się z taką prawdą, że SOŁTYS, czy RADNY, wybrany przecież przez społeczeństwo, nie powinien być tylko FIGURANTEM. To powinien być człowiek z inicjatywą. Szczególną INICJATYWĘ powinien mieć SOŁTYS. Ponadto powinien wyróżniać się w swojej wsi wiedzą i doświadczeniem życiowym, wzbudzać zaufanie mieszkańców, bo tylko wtedy może POBUDZIĆ WIEŚ DO DZIAŁANIA. Musi wymagać od innych, jednak zaczynając od siebie, niepodatny na układy, SOLIDNY wobec władz gminy, ale NIE ULEGŁY. To nie wszystko, a tylko wstęp do działania. SOŁTYS powinien mieć OTWARTĄ GŁOWĘ na NOWOŚCI i INNOWACJE, KORZYSTAĆ Z INTERNETU, komunikując się z mieszkańcami poprzez STRONĘ INTERNETOWĄ. Z internetu też może czerpać wiedzę i znajomość przepisów prawa, dotyczących spraw, które trzeba załatwiać dla wsi, w oparciu o te przepisy. Powinien być mądry, ale nie przemądrzały. Bardzo ważną sprawą jest też, by wiedział, JAK KORZYSTAĆ Z FUNDUSZU SOŁECKIEGO. O tym mówią przepisy, do których sięgnąć można przez internet. Wtedy nie będą zdarzać się sytuacje takie, jak ta: w pewnej wsi ( nie będę jej wymieniał) murowana kapliczka przydrożna znalazła się w gminnej ewidencji zabytków. Obiekt wymaga renowacji, więc wieś chciała przeznaczyć na ten cel część funduszu sołeckiego, ale burmistrz gminy nie wyraził na to zgody, twierdząc, że przepisy nie pozwalają na takie korzystanie z funduszu sołeckiego. A to nieprawda. GDYBY SOŁTYS lub RADA SOŁECKA ZNALI PRZEPISY, mogliby zaprotestować. Biedacy ich nie znali i uwierzyli burmistrzowi. Tu chciałbym wyjaśnić, że KAŻDY ZABYTEK MAŁEJ ARCHITEKTURY, nawet sakralnej, WPISANY DO GMINNEJ EWIDENCJI ZABYTKÓW, choć nie jest własnością gminy, ale służący lokalnej społeczności, może być konserwowany ze środków funduszu sołeckiego. Na powyższym przykładzie można powiedzieć, że BEZRADNOŚĆ i MARAZM na wsi bierze się nie tylko z braku chęci do działania, ale także z NIEWIEDZY. Pozdrawiam.

 • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gburmistrz

  Jak skutecznie wyciszył radnego Sochę? a taki był aktywny kiedy żona nie była dyrektorem przedszkola gminnego na wybiku!

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Ciekawe jak długo jeszcze M.G.G. będzie wciskał radnym i mieszkańcom kity. To co mówi o budżecie to bełkot faceta, który nie ma pojęcia o czym mówi. Panie M.G.G. gdzie ta nadwyżka, o której mówiłeś w czerwcu 2016 r.? Nie ma nadwyżki, jest kolejny kredyt a nie miałeś ich brać. Tak nam obiecywałaś w wyborach. A może skleroza?

 • 1 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # budżet

  Brawo radni!

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @stajszewsci

  cos tam moze i na rzeczy ale ty za bardzo dbasz o kapliczki,a zapominasz o zyciu,o mlodziezy,to jest przyszle sanktrum,a nie kupka cegiel na skrzyzowaniu

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.