Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Załóż firmę, korzystając ze środków przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych

Opublikowany: 2017-01-26 14:57 Autor: nadesłane

Czy wiesz, że budżet dotacji unijnych na lata 2015-2020 wynosi ponad 82 mld euro? Jeżeli jesteś przedsiębiorczy, ale brakuje ci środków, aby otworzyć własną firmę, to może warto pomyśleć o sięgnięciu po środki z urzędu pracy, a następnie skorzystać również ze środków unijnych?

Wyposażenie firmy w urządzenia i meble to spory koszt. Na szczególnie wysokie wydatki muszą przygotować się osoby zainteresowane założeniem firmy produkcyjnej. W przypadku takiej – poza urządzeniami – konieczne jest jeszcze sfinansowanie opracowania technologii produkcyjnej.

Choć aktualnie na polskim rynku działają banki, które są skłonne udzielić kredytu osobom chcącym rozpocząć prowadzić firmę (i to nawet wówczas, gdy nie mają one zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości), to takie rozwiązanie nie jest optymalne. Rozpoczęcie działalności gospodarczej ze sporym kredytem wiąże się z większym ryzykiem. Jeżeli nie chcesz takiego ponosić, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia proponowanego przez urzędy pracy.

fot. nadesłane

Co musisz wiedzieć o dotacjach z urzędów pracy?

Musisz wiedzieć, że na dotację z urzędu pracy nie może liczyć każdy. Jako osoba zainteresowana pozyskaniem takich środków, wiedz, że są one przeznaczone wyłącznie dla osób posiadanych status bezrobotnego, czyli zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy.

Środki otrzymane z urzędu pracy na uruchomienie firmy będziesz mógł przeznaczyć na:

• pokrycie kosztów wiążących się z otwarciem działalności gospodarczej,
• zakup środków trwałych i wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych.

Maksymalna kwota, o jaką możesz zawnioskować i otrzymać, wynosi 24 000 zł. Czy taka kwota wystarczy ci na zakup wszystkich niezbędnych urządzeń i pozostałego wyposażenia, które potrzebujesz?

Szczegóły na temat dotacji z urzędu pracy znajdziesz na tej stronie internetowej: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku o otrzymanie dotacji, powinieneś przygotować biznesplan. Taki dokument pomoże ci określić twoje potrzeby, oczekiwania i szanse na zarobek.

Być może wstrzymujesz się ze sporządzeniem biznesplanu, bo kojarzy ci się on ze staraniem się o pożyczkę w banku. Musisz mieć świadomość, że dobry biznesplan pozwoli ci jeszcze lepiej uzasadnić wniosek o przyznanie dotacji. W efekcie możesz nie tylko upewnić się, że twój pomysł na biznes jest dochodowy, lecz także zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pieniędzy.

Poza sporządzeniem biznesplanu, dobrze, abyś zorientował się, czy będziesz potrzebował pozwolenia. Jeżeli tak, dobrze zrobisz orientując się, jakie przesłanki musisz spełnić, aby otrzymać stosowne zgody. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu.

Wniosek – wypełnić samodzielnie czy skorzystać z pomocy specjalistów?

Aby twoje podanie o przyznanie środków na rozpoczęcie prowadzenia firmy zostało rozpatrzone pozytywnie, musi być dobrze napisane i uzasadnione. Czy wypełniając wniosek i przygotowując pozostałe dokumenty, warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Jeżeli masz wątpliwości, to zawsze możesz zwrócić się z pytaniami do pracowników urzędu pracy, w rejestrze którego widniejesz jako osoba bezrobotna. Urzędnicy w przystępny sposób udzielą ci odpowiedzi na twoje pytania.

Gdy chcesz mieć pewność, że otrzymasz dotację lub nie masz wiele czasu, aby wypełniać poszczególne dokumenty, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Na rynku działa sporo podmiotów zajmujących się na co dzień pozyskiwaniem środków pieniężnych dla swoich klientów z urzędów pracy czy programów uruchamianych przez Unię Europejską. Musisz jednak wiedzieć, że korzystanie z takiej usługi będzie cię sporo kosztować. Czy stać cię na taki wydatek?