Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sulęczyno. Zmodernizowano oświetlenie. 441 lamp ma teraz matryce LED

Opublikowany: 2017-02-24 11:17 Autor: nadesłane

W gminie Sulęczyno wymieniono wysłużone, energochłonne lampy sodowe na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED. Wymiana ta pozwoli na zmniejszenie wydatków gminy na oświetlenie ulic oraz zmniejszenie emisji CO2.

REKLAMA

Spółka Energa Oświetlenie zakończyła pierwszą w tym roku modernizację oświetlenia ulicznego. W Sulęczynie i 24 okolicznych miejscowościach, położonych na terenie tej gminy, wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na energooszczędne matryce LED. Prace rozpoczęły się na początku grudnia ubiegłego roku, a 21 lutego nastąpił odbiór inwestycji.

- Cieszy nas dobra współpraca z samorządami i otwartość na wdrażanie w gminach proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia – mówi Piotr Meler, Prezes Energa Oświetlenie. – „Perełka” turystyczna Kaszub – Sulęczyno – wraz z ościennymi miejscowościami dołączyło do grona miejscowości oświetlanych za pomocą najnowocześniejszej technologii LED.

Ulica Stroma. Nowoczesne lampy LED zapewniają dobrą widoczność. Fot. Energa Oświetlenie.

Nowe oświetlenie uliczne poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w gminie. Zastosowanie matryc LED pozwoli na znaczne oszczędności w budżecie samorządami związane ze zużyciem energii oraz będzie miało pozytywne oddziaływanie ekologiczne. To nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska.

Posiadająca liczne walory turystyczne Gmina Sulęczyno wielką wagę przywiązuje do redukcji emisji zanieczyszczeń. Z wyliczeń wynika, że dzięki LED-om Gmina znacznie zaoszczędzi na zużyciu energii. W wyniku przeprowadzonej modernizacji w całej Gminie Sulęczyno roczne oszczędności wyniosą ponad 130 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 100 ton (w tym samym okresie).

Aleja Zwycięstwa przed oraz po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

Znaczne oszczędności i korzyści dla środowiska naturalnego to nie jedyna zaleta uzyskana w wyniku przeprowadzonej modernizacji. Białe światło emitowane przez lampy LED przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz podkreśli walory krajobrazowe tego regionu.

- Redukcja emisji CO2 uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia w naszej gminie pozwala nam wypełniać założenia gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, a więc realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę – mówi Bernard Grucza, Wójt Gminy Sulęczyno. – Wzrost bezpieczeństwa, znaczne oszczędności oraz poprawa estetyki to również dodatkowe korzyści dla gminy.

Ulica Żeromskiego przed oraz po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.

Jak informuje Urszula Drukort-Matiaszuk, rzecznik prasowy Grupy Energa, nowe punkty świetlne mają niższą moc znamionową, lecz dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe emitujące światło żółte. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.

(nadesłane: Energa Oświetlenie, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [29]

 • 8 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # propaganda pełną gębą

  Chciałbym to zobaczyć na własne oczy. Nowe lampy sprawiają, że jasno jest tylko pod latarnią. Teraz latarnie powinni stawiać co 10 metrów.

  Zdjęcia są jawnym oszustwem: zdjęcia z nowymi lampami są robione, gdy leży śnieg, a każdy wie, że śnieg odbija światło i sprawia, że takie samo oświetlenie daje dużo lepsze efekty.

  I jeszcze jedna dziwna sprawa: tutaj za wymianę płaci Energa. Czemu w takim razie w innych gminach na to idą pieniądze publiczne?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grucha

  Za zaoszczędzone pieniądze proponuje budowę drogi w Borowcu!!

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Suleczyno

  Zróbcie zdjęcie gdzie lampa co drugi słup np ulica gowida a na kregu co drugą wyłączyć

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Suleczyno 11

  Tak a kaszubska to tragicznie oświetlona ulica i ten piasek po zimie

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anastazja

  Jakie "matryce LED" ? Zwrot technologiczny poplątany z pomieszaniem.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ynżynier

  Panie redaktorze. Czy jak Panu powiem że Pan umie latać to wyskoczy Pan z okna? Wierzy Pan we wszystko co Panu dyktują ludzie od marketingu? Proszę sprawdzić jaki strumień świetlny z jednego Wata mocy są wstanie wytworzyć wysokoprężne lampy jonizacyjne (w tym sodowe), a jaki uliczne lampy oparte na LED. Cała ta akcja wymiany oświetlenia przy obecnie stosowanej na szeroką skalę technologii LED nie daje żadnego zysku, a wręcz przeciwnie.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartofelka

  Owszem, widmo emisyjne źródeł LED jest bardziej gładkie, co sprawia że światło jest "bielsze", ale... z szeroko pojętą ekologią ma to mało wspólnego.

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adrzej

  W domach też macie sodowe żarówki bo ledy się nie opłacało?

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Adrzej

  Po pierwsze: jak już to jarzeniówki sodowe, nie żarówki sodowe. Lub prosto lampy sodowe.
  Po drugie: nie, nie mamy ich w domach ponieważ mają długi czas rozgrzewania i dodatkowo nie można ich po wyłączeniu natychmiast włączyć ponownie (są nieliczne wyjątki, lecz kosztowne).
  Po trzecie, nie mają spójnego widma emisyjnego, co w domu może być niewygodne. Z tego powodu mogą świecić jedynie na różowo, żółto, błękitnie, itp.

  A wbrew tym wadom używam w salonie w podwójnej oprawie metalohalogen HQI 150W o ciepłej barwie, w podwójnej oprawie i żadne ledy czy inne świetlówki energooszczędne nie są w stanie nawet na krok zbliżyć się do jakości tego światła, oraz jego energooszczędności.

  Pozdrawiam malkontentów.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Dbanie o środowisko i o oszczędości w budżecie- ŹLE, nic nie robienie ŹLE, kolor lamp inny- ŹLE - Leczcie się na to na co chorujecie

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # alatala

  Modelki robią w Photoshopie ,teraz Energa robi tak swoje oświetlenie.
  Po 1 -jest snieg .
  2- zmieniono punkt bieli. 3 -podkręcony punkt gama. 4- robione innym obiektywem(sodowe przysłona 6 listków led 8 listków widać to na gwiazdkach na lampach)
  5- zdjęcie z led rozjaśnione -las powinien być ciemniejszy bez szczegółów tak samo w cieniach pod zadaszeniem za dużo widać.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Teraz wystarczy pieniędzy na drogi , kąpielisko i przedszkole w Suleczynie :) Benek i tak na nic pieniędzy nie ma nawet na oparcia do ławek o które prosił ks. Proboszcz mam nadzieje że zachowanie na zebraniu wiejskim księdza dało Panu do myślenia żeby zacząć słuchać mieszkańców. A nie jak dotychczas wy sobie mówcie ,a ja swoje zrobię i jeszcze to co sekretarz każe. Ps dla Stefana macie już etat?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # suleczyno

  Dla Stefana pewnie że mają nawet tirowka pracowała na gminie , jedna z tych co ich złapali na ulicy Grzybowie u rodziny Belka oni dają prace wszystkim tylko nie patrzą na referencje i doświadczenie tylko czy to kogoś rodzina.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Suleczyno 11

  Do mieszkaniec
  Oparcia za gminne pieniądze czemu niech czarny ze swoich da za wszypstko ma cennik a paragonow nie daje oszust podatkowy

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # propaganda pełną gębą

  -ale sieroty z Aleppo/Sopot prosi (czyt;jak chcesz) !Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze dziedzictwo-mamy doskonały obraz ostatnich lat rządów PO+psl i ich obecną konfindenturę w budowaną w mechanizm niszczenia państwa poprzez sankcjonowanie stworzonej patologii. Oglądać w telewizji głupotę i ich zapiekłość-ZIONĄ OGNIEM nienawiści ---- jak długO? Bezczelność władców PO to już szczyt chamstwa wobec polaków Sieć szpitali łączenie placówek w kołchoz wbrew logice i ignorancja Struga a teraz że placówki medyczne przygotowane są dla Syryjczyków to tak jakby nam pluł w twarz.Kiedy zniknie ten relikt

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A kto ławki stawiał ksiądz czy ug? Jak zaczęli coś robico to niech zrobią jak należy. Kościół i okolice są zadbane wiec się nie czepiają księdza.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Te lampy to porażka, światło jest zimne i nieprzyjemne dla oka

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OLa

  W Kartuzach MGG tez powymienial lampy , ale dzieki poprzedniej Burmistrz bo to ona przygotowala projekt, Golunski zbiera efekty jej pracy i zyski z tego. Kazdy wie o co chodzi.
  Lampy LED daja slabsze swiatlo.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  W zeszłym roku wymieniono lampy w Sierakowicach i jest okropnie.Zastosowano zimne światło led, przez co jest strasznie ponuro i chłodno.W Kartuzach natomiast użyto lamp żarówek led o barwie ciepłej (żółtej) i jest o niebo przyjemniej.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ale co będzie za 5 lat?

  Większość lamp led już się przepali, nie mają wymiennych elementów wiec trzeba kupić całe nowe oprawy a w sodówkach tylko żarnik za 50zł

  Dlatego długofalowo to nie ma na razie żadnego sensu ekonomicznego - gdyby nie dotacja z UE nikt by tego nie robił. A tak pieniądze wydane - elekt chwilowy jest, a za 5 lat? jakoś to jak zwykle będzie....

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

  oczywiście, że brdura z tą energochłonnością, bo trzeba rozważyć różne aspekty, których nie da sie wycenić zł, a mianowicie samopoczucie, tzn. ciepłe światło tworzy aurę ciepła a zimne?....

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

  jak wiemy na lampy są dotacje na wymianę lamp. Te lampy są firmy philips bo dziwnym trafem tylko one odpowiadają "wymogom". firma philips jest holendersko-niemiecką firmą, która no nie oszukujmy się musi jakoś odzyskać kase z uni, tak to jest skonstuowane, że z jednego euro wydanego przez unię w polsce muszą te pieniądze jakoś wrócić, no to chociażby w ten sposób, ten tekst byłby może i dobry Panie Redaktorze, gdyby był w dziale sponsorowane

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ale co będzie za 5 lat?

  Zgadzam się, ale... lampy sodowe mają jarznik, nie żarnik. Żarnik jest np. w standardowych żarówkach, lampach żarowych z drutem wolframowym, itp.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale teru

  Jak wëeliminowac pazernych naiwnych - jak òbcy media serwujô nóm dërch fałsz byłych klików i tich co z tegò mają kokose- a ti wszëtczim zaprzyczajô- łżą jak psë

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale téż teru

  W imię todrowati òpòzycji wszãdze felëje im poprawności -wszãdze są wątpliwości prawne - ale òni pòtrafiële bëc pòprawny dlò se i teru im bãdze chtos przeszkôdzôł- jak to je mòżlëwi- a jéż łestałó përzëna-(wg nich téli jész)do zdefrałdowaniégò-była miedze nima baro dobrô partikulacjô W Polsce istniała epoka demokratycznego okradania państwa prawnego"na którą przysięgali - zdecydowana większość sędziów- dodając wezwanie: "Tak mi dopomóż Bóg"

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Benek to ty?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mini anioł

  Te lampy będą tak świecić po 5 latach tak jak te solarne koło gimnazjum z 20 pali nawet nie połowa. Nawet jak świeci słońce w dzien. Jakoś inne gminy mogą zamontować lampy solarne i dodatkowo z wiatrakem. No ale Pan wójt dalej jak mszcziszewice nie był no to trudno. Po co remontuja gminę w suleczynie skoro te pieniądze mógł przekazać na remont remizy w mszcziszewicach i tam się przeprowadzić. Przecież to mszcziszewice go wybrały na wójta nie suleczyno. Obiecał im ze asfaltu im po robi. A przez dwie kadencje ani metra nie wylał. Panie wojcie całuje roczki

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zorientowany

  Strzał w 10 :) siedzę w tym interesie i powiem od kuchni że to racja ! To proste lobby producenta, jakby taki philips padł to gospodarka dostanie dużo po dup** .
  Nie wspominając że philips produkuję to w P.R.C.
  Co do energooszczędności to też bzdura ;) tylko dla oka wciska się że 80% oszczędności

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jojo

  Wszëtce znawcë-na chłopsczi rozëm -to co widzec -żarówczi sodowi i ledowi- tëc të sodowi muszą sã nôpiérwi rozgrzéwac ë trzëmac cepło bë swiécëca të chòc drozszi inaczi emitëji wid i sa trwalszi

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.